lightsoff master - en to bg translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
bg: _Отначало

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
bg: Помо_щ

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
bg: _Относно

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
bg: _Първа загадка

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
bg: _Предишна загадка

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
bg: _Следваща загадка

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
bg: С_мяна на загадката

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
bg: Га̀си лампи

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
bg: Изгасете всички лампи

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
bg: „Га̀си лампи“ е игра с множество логически загадки за изгасване на лампи. Натискането на лампа води до превключването ѝ, както и на всички нейни съседи. Целта е да загасите всички лампи.

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
bg: Ако обичате да превключвате електроуреди — това е вашата игра.

en: The GNOME Project
bg: Проектът GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
bg: гаси;гасене;превключване;игра;логическа;дъска;загадка;game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
bg: Текущото ниво

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
bg: Последно играно ниво.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
bg: Широчината на прозореца

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
bg: Широчината на главния прозорец в пиксели.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
bg: Височината на прозореца

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
bg: Височината на главния прозорец в пиксели.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
bg: Флаг за включване на максимизирания режим

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
bg: Когато е включено, основният прозорец на програмата се отваря в максимизирано състояние.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
bg: Извеждане на версията

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
bg: Неуспешен анализ на аргументите на командния ред.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
bg: Страница в уикито на GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
bg: Изгасете всички лампи!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
bg: Загадка № %d
