lightsoff - en to cs translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
cs: _Restartovat

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
cs: _Nápověda

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
cs: O _aplikaci Zhasněte světla

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
cs: _První hlavolam

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
cs: _Předchozí hlavolam

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
cs: _Následující hlavolam

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
cs: Z_měnit hlavolam

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
cs: Zhasněte světla

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
cs: Zhasněte všechna světla

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
cs: Zhasněte světla je sada hlavolamů založených na přepínání světel. Kliknutím na světlo jej rožnete nebo zhasnete, ale přepente tím i všechna okolní světla. Váš úkol je jednoduchý: všechna světla zhasnout!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
cs: Hráči, které baví zhasínat světla, se mohou těšit na velké množství úrovní.

en: The Lightsoff Team
cs: Tým Zhasněte světla

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
cs: hra;logická;desková;políčka;hlavolam;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
cs: Současná úroveň

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
cs: Uživatelova poslední úroveň.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
cs: Šířka okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
cs: Šířka hlavního okna v pixelech, která se má nastavit při příštím spuštění.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
cs: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
cs: Výška hlavního okna v pixelech, která se má nastavit při příštím spuštění.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
cs: Příznak režimu maximalizace

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
cs: Když je zapnuto, spustí se příště okno v maximalizovaném režimu.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
cs: Zobrazit číslo verze

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
cs: Selhalo zpracování argumentů přikazové řádky.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
cs: Stránka na wiki GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
cs: Zhasněte všechna světla!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
cs: Hlavolam %d
