hitori master - en to eu translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
eu: _Berrabiarazi

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
eu: _Laguntza

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
eu: _Itzali Argiak aplikazioari buruz

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
eu: L_ehen puzzlea

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
eu: _Aurreko puzzlea

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
eu: _Hurrengo puzzlea

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
eu: Al_datu puzzlea

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
eu: Itzali argiak

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
eu: Itzali argi guztiak

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
eu: Itzali Argiak jokoa argia itzaltzeko puzzleen bilduma bat da. Egin klik argi batean pizteko/itzaltzeko, baina inguruko argien egoera ere aldatzen ditu. Helburua nabarmena da: itzali argi guztiak!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
eu: Argiak itzaltzea gogoko duten jokalariek maila kopuru handiarekin gozatuko dute.

en: The Lightsoff Team
eu: Lightsoff taldea

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
eu: jokoa;logika;taula;fitxak;ondokoa;puzzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
eu: Uneko maila

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
eu: Erabiltzailearen azken maila.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
eu: Leihoaren zabalera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren zabalera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
eu: Leihoaren altuera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren altuera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
eu: Modu maximizatua gaitzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
eu: Egia bada, leiho nagusia modu maximizatuan abiaraziko da.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
eu: Erakutsi bertsio-zenbakia

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
eu: Huts egin du komando-lerroko argumentuak analizatzeak.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
eu: Orria GNOME wikian

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
eu: Itzali argi guztiak!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
eu: %d puzzlea
