gnome-games - en to fi translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
fi: _Käynnistä uudelleen

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
fi: O_hje

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
fi: _Tietoja - Valot pois

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
fi: _Ensimmäinen pulma

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
fi: _Edellinen pulma

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
fi: _Seuraava pulma

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
fi: _Vaihda pulmaa

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
fi: Valot pois

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
fi: Kytke kaikki valot pois päältä

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
fi: Valot pois on kokoelma valokatkaisinpulmia. Valoa napsauttamalla se joko sammuu tai syttyy, mutta vaikutus ulottuu myös valon vieressä oleviin muihin valoihin. Tehtäväsi on yksinkertainen: sammuta kaikki valot!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
fi: Valojen sammuttamisesta nauttivat pelaajat pitävät suuresta määrästä eri tasoja.

en: The Lightsoff Team
fi: Lightsoff-tiimi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
fi: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;logiikka;lauta;peli;pulma;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
fi: Nykyinen taso

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
fi: Käyttäjän viimeisin taso.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
fi: Ikkunan leveys

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
fi: Pääikkunan leveys kuvapisteinä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
fi: Ikkunan korkeus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
fi: Pääikkunan korkeus kuvapisteinä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fi: Valitsin suurennetun tilan käyttöön

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fi: Jos “true”, pääikkuna käynnistyy suurennetussa tilassa.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
fi: Näytä versionumero

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
fi: Komentorivivalitsimien jäsentäminen epäonnistui.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fi: Sivu Gnomen wikissä

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
fi: Sammuta kaikki valot!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
fi: Pulma %d
