lightsoff master - en to fur translation catalogue (25 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
fur: _Torne invie

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
fur: _Jutori

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
fur: _Informazions su Distude lis lûs

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
fur: _Prin puzzle

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
fur: Puzzle _precedent

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
fur: Pro_ssim puzzle

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
fur: _Cambie puzzle

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
fur: Distude lis lûs

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
fur: Distude dutis lis lûs

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
fur: "Distude lis lûs" a je une colezion di berdeis cun lis lûs: fasint clic suntune lûs cheste si pie o stude, ma a pie e stude ancje dutis lis lûs a tôr atôr. L'obietîf dal zûc al è sempliç: studâ dutis lis lûs!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
fur: I zuiadôrs che a gjoldin chest gjenar di zûc a cjataràn une vore di nivei di finî.

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
fur: zûc;zûcs;logjiche;taule;casele;berdei;lûs;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
fur: Il nivel atuâl

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
fur: Il nivel plui resint dai utents.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
fur: La largjece dal barcon

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
fur: La largjece dal barcon principâl in pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
fur: La altece dal barcon

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
fur: La altece dal barcon principâl in pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fur: Une opzion par abilitâ la modalitât slargjade

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fur: Se “true”, il barcon principâl al partìs in modalitât slargjade.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
fur: Mostre numar version

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
fur: No si è rivâts a analizâ i argoments de rie di comant.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fur: Pagjine sul wiki di GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
fur: Distude dutis lis lûs!
