gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
hr: _Ponovno pokreni

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
hr: _Priručnik

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
hr: _O Isključi svjetla

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
hr: _Prva slagalica

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
hr: _Prijašnja slagalica

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
hr: Slj_edeća slagalica

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
hr: _Promijeni slagalicu

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
hr: Isključi svjetla

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
hr: Isključite sva svjetla

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
hr: Isključite svjetla je kolekcija slagalica isključivanja svjetala. Klikom na svjetlo se isključuje ili uključuje, kako i sva okolna svjetla, Vaš cilj je jednostavan: isključite sva svjetla!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
hr: Igračima kojima je užitak isključivanje i uključivanje svjetala uživati će u velikom broju razina.

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
hr: igra;logika;ploča;pločice;susjedno;slagalica;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
hr: Trenutna razina

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
hr: Nedavna korisnikova razina.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
hr: Širina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
hr: Širina glavnog prozora u pikselima.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
hr: Visina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
hr: Visina glavnog prozora u pikselima.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hr: Oznaka za omogućavanje uvećanog stanja

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hr: Ako je postavljeno na “istina”, glavni prozor se pokreće u uvećanom načinu rada.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
hr: Prikaži broj inačice

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
hr: Neuspjela obrada argumenata naredbenog redka.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hr: Stranica na GNOME wiki

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
hr: Isključite sva svjetla!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
hr: Slagalica %d
