lightsoff master - en to hu translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
hu: Ú_jraindítás

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
hu: _Súgó

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
hu: A Fények le _névjegye

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
hu: _Első feladvány

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
hu: _Előző feladvány

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
hu: _Következő feladvány

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
hu: Feladvány _cseréje

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
hu: Fények le

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
hu: Kapcsolja le az összes lámpát

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
hu: A Fények le fénykapcsolós feladványok gyűjteménye. Egy világító négyzetre kattintás be- vagy kikapcsolja azt, de a körülötte lévő fényeket is. A cél egyszerű: kikapcsolni az összes fényt.

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
hu: A fények lekapcsolását élvező játékosoknak tetszeni fog a nagyszámú szint.

en: The Lightsoff Team
hu: A Fények le csapata

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
hu: játék;logika;logikai;tábla;csempék;szomszédos;feladvány;fejtörő;puzzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
hu: A jelenlegi szint

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
hu: A felhasználó legutóbbi szintje.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
hu: Az ablak szélessége

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
hu: A főablak szélessége képpontokban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
hu: Az ablak magassága

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
hu: A főablak magassága képpontokban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hu: Egy jelző a teljes méretű mód engedélyezéséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hu: Ha „igaz”, akkor a főablak teljes méretben indul.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
hu: Verziószám megjelenítése

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
hu: A parancssori argumentumok feldolgozása sikertelen.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hu: Lap a GNOME wikin

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
hu: Kapcsolja le az összes lámpát!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
hu: %d. feladvány
