gnome-games 2.6 - en to is translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
is: By_rja aftur

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
is: _Hjálp

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
is: Um Slökkv_a ljósin - Lights Off

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
is: _Fyrsta þraut

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
is: Fyrri þraut

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
is: Næs_ta þraut

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
is: Ski_pta um þraut

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
is: Slökkva ljósin

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
is: Slökktu á öllum ljósunum

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
is: 'Slökkva ljósin' er safn af þrautum þar sem unnið er með ljósarofa. Ef smellt er á ljós er kveikt eða slökkt á viðkomandi ljósi - en einnig skipt um stöðu á öllum ljósum í kring. Markmiðið er einfalt: slökkva á öllum ljósunum!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
is: Leikmönnum sem gengur vel að slökkva á ljósum, er úthlutað fjöldanum öllum af leikþrepum.

en: The GNOME Project
is: GNOME verkefnið

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
is: leikur;rökhugsun;borð;spjöld;aðliggjandi;gestaþraut;ráðgáta;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
is: Núverandi stig

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
is: Nýjasta stig þessa notanda.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
is: Breidd gluggans

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
is: Breidd aðalgluggans í mynddílum.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
is: Hæð gluggans

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
is: Hæð aðalgluggans í mynddílum.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
is: Flagg til að virkja hámarkaða glugga

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
is: Ef "satt" byrjar aðalglugginn hámarkaður.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
is: Birta útgáfunúmer

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
is: Mistókst að þátta skipanalínuviðföng.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
is: GNOME wiki-síða

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
is: Slökktu á öllum ljósunum!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
is: Þraut %d
