gnome-games master - en to kk translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
kk: Қа_йта қосу

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
kk: _Көмек

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
kk: Жарықтарды сөндіру ойыны тур_алы

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
kk: _Бірінші жұмбақ

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
kk: _Алдыңғы жұмбақ

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
kk: _Келесі жұмбақ

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
kk: Жұмбақты ауы_стыру

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
kk: Жарықтарды сөндіру

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
kk: Барлық жарықтарды сөндіріңіз

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
kk: Жарықтарды сөндіру — бұл мақсаты барлық жарықтарды сөндіру болатын ойын. Жарыққа шерту оны іске қосады немесе сөндіреді, және де оның көрші жарықтарын да өзгертеді. Ұтып алу үшін барлық жарықтарды сөндіру керек!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
kk: Жарықтарды сөндіру ойынын ұнататын ойыншылар деңгейлердің үлкен санымен рахаттанады.

en: The Lightsoff Team
kk: Lightsoff тобы

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
kk: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;ойын;логика;тақта;плитка;көрші;жұмбақ;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
kk: Ағымдағы деңгейі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
kk: Пайдаланушының соңғы деңгейі.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
kk: Терезе ені

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің ені, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
kk: Терезе биіктігі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің биіктігі, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
kk: Максималды режимін іске қосу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
kk: Егер "true" болса, басты терезе максималды күйінде іске қосылатын болады.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
kk: Нұсқа нөмірін көрсету

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
kk: Командалық жол аргументтерін талдау сәтсіз аяқталды.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
kk: GNOME вики беті

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
kk: Барлық жарықтарды сөндіріңіз!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
kk: Жұмбақ %d
