lightsoff 3.27.x - en to nb translation catalogue (17 entries)

en: Lights Off
nb: Av med lysene

en: Turn off all the lights
nb: Slå av alle lysese

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
nb: Lights Off er en samling med lysbryterpuslespill. Når du klikker på et lys vil det gå av eller på, men slår også av eller på alle lysene rundt seg. Målet er enkelt: slå av alle lysene!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
nb: Spillere som liker å slå av lys vil kunne glede seg over et enormt antall nivåer.

en: The GNOME Project
nb: GNOME prosjektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
nb: spill;logikk;brett;fliser;puslespill;

en: _Start Over
nb: _Start på nytt

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _About
nb: _Om

en: _Quit
nb: A_vslutt

en: Return to the previous level
nb: Gå tilbake til forrige nivå

en: Proceed to the next level
nb: Gå videre til neste nivå

en: The current level
nb: Nåværende nivå

en: The users’s most recent level.
nb: Brukerens seneste nivå.

en: %d move | %d moves
nb[0]: %d trekk
nb[1]: %d trekk

note: The title of the window, %d is the level number
en: Level %d
nb: Nivå %d

en: Turn off all the lights!
nb: Slå av alle lysene!
