gnome-games - en to nl translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
nl: He_rstarten

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
nl: _Hulp

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
nl: _Over Lichten uit

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
nl: _Eerste puzzel

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
nl: Vorige _puzzel

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
nl: Vol_gende puzzel

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
nl: Puzzel _veranderen

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
nl: Lichten uit

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
nl: Schakel alle lichten uit

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
nl: Lichten uit is een verzameling van lichtschakelaarpuzzels. Door te klikken op een licht schakelt het in of uit, maar ditzelfde gebeurt met de omliggende lichten. Uw doel is simpel: schakel alle lichten uit!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
nl: Spelers die het lukt om alle lichten uit te schakelen, zullen van het grote aantal niveaus genieten.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
nl: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;spel;logisch;bord;tegels;aanliggend;puzzel;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
nl: Het huidige niveau

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
nl: Meest recente niveau van de gebruiker.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
nl: De breedte van het venster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
nl: De breedte van het hoofdvenster in beeldpunten.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
nl: De hoogte van het venster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
nl: De hoogte van het hoofdvenster in beeldpunten.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
nl: Een instelling om de gemaximaliseerde modus in te schakelen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
nl: Indien ingeschakeld wordt het hoofdvenster bij opstarten gemaximaliseerd.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
nl: Versienummer weergeven

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
nl: Opdrachtregelargumenten ontleden mislukt.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
nl: Pagina op Gnome-wiki

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
nl: Schakel alle lichten uit!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
nl: Puzzel %d
