lightsoff - en to pt_BR translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
pt_BR: _Reiniciar

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
pt_BR: A_juda

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
pt_BR: _Sobre o Luzes desligadas

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
pt_BR: _Primeiro quebra-cabeça

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
pt_BR: Quebra-cabeça _anterior

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
pt_BR: Pró_ximo quebra-cabeça

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
pt_BR: _Alterar quebra-cabeça

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
pt_BR: Luzes desligadas

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
pt_BR: Apague todas as luzes

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
pt_BR: Luzes desligadas é uma coleção de quebra-cabeças de alternação de luz. Clicar em uma luz alterna-a tanto para ligada como desligada, mas também troca todas as luzes ao redor. Seu objetivo é simples: apague todas as luzes!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
pt_BR: Jogadores que gostam de apagar luzes irão apreciar o vasto número de níveis.

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
pt_BR: jogo;lógica;tabuleiro;ladrilhos;pedras;adjacente;quebra-cabeça;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
pt_BR: O nível atual

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
pt_BR: Os níveis mais recentes dos usuários.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
pt_BR: A largura da janela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
pt_BR: A largura da janela principal em pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
pt_BR: A altura da janela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
pt_BR: A altura da janela principal em pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
pt_BR: Um sinalizador para ativar o modo maximizado

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
pt_BR: Se “true”, a janela principal inicia em modo maximizado.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
pt_BR: Exibe número da versão

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
pt_BR: Falha ao analisar os argumentos da linha de comando.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
pt_BR: Página no wiki do GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
pt_BR: Apague todas as luzes!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
pt_BR: Quebra-cabeça %d
