lightsoff master - en to sl_SI translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
sl_SI: _Ponovno začni

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
sl_SI: Pomo_č

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
sl_SI: _O igri

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
sl_SI: _Prva uganka

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
sl_SI: _Predhodna uganka

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
sl_SI: _Naslednja uganka

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
sl_SI: _Zamenjaj uganko

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
sl_SI: Ugasni luči

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
sl_SI: Ugasni vse luči

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
sl_SI: Igra Ugasni luči je igra prižiganja in ugašanja žarnic. Vsako stikalo prižge ali ugasne luč, vpliva pa tudi na vse ostale luči. Cilj igre je enostaven: ugasniti je treba vse luči.

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
sl_SI: Pri igri je na voljo veliko število postavitev različne zahtevnosti.

en: The Lightsoff Team
sl_SI: Ekipa Lightsoff

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
sl_SI: igra;logika;tabla;ploščki;uganke;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
sl_SI: Trenutna raven

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
sl_SI: Uporabnikova zadnja dosežena raven.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
sl_SI: Širina okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sl_SI: Širina glavnega okna v točkah.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
sl_SI: Višina okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sl_SI: Višina glavnega okna v točkah.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sl_SI: Izbira za prikaz razpetega načina

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sl_SI: Izbrana možnost določa, da bo okno odprto razširjeno.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
sl_SI: Pokaži različico

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
sl_SI: Razčlenjevanje argumentov ukazne vrstice je spodletelo.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sl_SI: Stran na GNOME Wiki

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
sl_SI: Ugasni vse luči!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
sl_SI: Uganka %d
