lightsoff - en to sv translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
sv: S_tarta om

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
sv: _Hjälp

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
sv: _Om Släck lyset

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
sv: Fö_rsta pusslet

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
sv: _Föregående pussel

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
sv: Nä_sta pussel

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
sv: _Byt pussel

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
sv: Släck lyset

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
sv: Släck alla ljus

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
sv: Släck lyset är en samling av ljusknappspussel. Att klicka på en ruta slår på eller av ljuset där, men gör detsamma med alla intilliggande rutor också. Ditt mål är enkelt: släck alla ljus!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
sv: Spelare som tycker om att släcka lampor kommer att uppskatta det mycket stora antalet nivåer.

en: The Lightsoff Team
sv: Släck lyset-gruppen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
sv: spel;logik;brädspel;brickor;närliggande;pussel;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
sv: Aktuella nivån

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
sv: Användarens senaste nivå.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
sv: Bredden på fönstret

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sv: Bredden på huvudfönstret i bildpunkter.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
sv: Höjden på fönstret

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sv: Höjden på huvudfönstret i bildpunkter.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sv: En flagga för att aktivera maximerat läge

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sv: Om ”true” (sant) startas huvudfönstret i maximerat läge.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
sv: Visa versionsnummer

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
sv: Misslyckades med att tolka kommandoradsargument.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sv: Sida på GNOME-wikin

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
sv: Släck alla ljus!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
sv: Pussel %d
