gnome-games - en to tr translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
tr: _Yeniden Başlat

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
tr: _Yardım

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
tr: Işıklar Kapalı _Hakkında

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
tr: İ_lk bulmaca

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
tr: _Önceki bulmaca

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
tr: _Sonrakini bulmaca

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
tr: Bulmacayı _Değiştir

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
tr: Işıklar Kapalı

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
tr: Tüm ışıkları kapat

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
tr: Lights Off, ışık anahtarı bulmacalarının derlemidir. Bir ışığa tıklamak, açık veya kapalı arasında geçiş yapar ancak çevredeki ışıkların tümünü de değiştirir. Hedefiniz basittir: tüm ışıkları kapatın!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
tr: Işıkları kapatmaktan hoşlanan oyuncular çok sayıda düzeyden keyif alacaklardır.

en: The Lightsoff Team
tr: Lightsoff Takımı

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
tr: oyun;mantık;tahta;taşlar;komşu;bulmaca;puzzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
tr: Geçerli düzey

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
tr: Kullanıcıların en son düzeyi.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
tr: Pencere genişliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
tr: Ana pencerenin piksel türünden genişliği.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
tr: Pencere yüksekliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
tr: Ana pencerenin piksel türünden yüksekliği.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
tr: Ekranı kaplama kipini etkinleştiren bayrak

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
tr: Eğer “true” ise, ana pencere ekranı kaplama kipinde başlar.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
tr: Sürüm numarasını göster

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
tr: Komut satırı argümanları ayrıştırılamadı.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
tr: GNOME wikiʼdeki sayfası

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
tr: Tüm ışıkları kapat!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
tr: Bulmaca %d
