gnome-games - en to uk translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
uk: _Перезапустити

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
uk: _Довідка

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
uk: _Про «Без світла»

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
uk: Пер_ша головоломка

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
uk: _Попередня головоломка

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
uk: _Наступна головоломка

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
uk: З_мінити головоломку

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
uk: Без світла

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
uk: Вимкнути світло

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
uk: Без світла — збірка головоломок зі світлом. Натиск на ліхтар вмикає або вимикає світло, проте заодно перемикає всі навколишні ліхтарі. Ціль — проста: вимкнути всі ліхтарі!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
uk: Гравці, які захоплюються вимкненням світла, будуть раді великій кількості рівнів.

en: The Lightsoff Team
uk: Команда Lightsoff

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
uk: гра;логічна;настільна;головоломка;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
uk: Поточний рівень

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
uk: Останній рівень користувача.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
uk: Ширина вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
uk: Ширина головного вікна у пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
uk: Висота вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
uk: Висота головного вікна у пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
uk: Прапорець для вмикання максимізованого режиму

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
uk: Якщо вказано «true», основне вікно відкриватиметься у максимізованому режимі.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
uk: Показати номер версії

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
uk: Не вдалося обробити параметри командного рядка.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
uk: Сторінка у вікі GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
uk: Вимкніть усі ліхтарі!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
uk: Головоломка %d
