gnome-games - en to da translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
da: _Genstart

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
da: _Hjælp

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
da: _Om Sluk lyset

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
da: _Første opgave

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
da: _Forrige opgave

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
da: _Næste opgave

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
da: _Skift opgave

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
da: Sluk lyset

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
da: Sluk alle lysene

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
da: Sluk Lyset er en samling tænkespil med lyskontakter. Klik på et lys for at tænde eller slukke det - men dette tænder eller slukker også alle de omgivende lys. Dit mål er enkelt: Sluk alle lysene!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
da: De lysslukningslystne spillere vil bestemt nyde det enorme antal baner.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
da: spil;logik;bræt;brikker;tilstødende;omgivende;hjernebryder;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
da: Den nuværende bane

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
da: Brugerens sidste bane.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
da: Vinduets bredde

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
da: Hovedvinduets bredde i pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
da: Vinduets højde

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
da: Hovedvinduets højde i pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
da: Et flag som styrer maksimeret tilstand

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
da: Hvis “true” vil hovedvinduet starte i maksimeret tilstand.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
da: Vis versionsnummer

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
da: Kunne ikke fortolke kommandolinjeargumenter.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
da: Side på GNOME-wiki

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
da: Sluk alle lysene!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
da: Opgave %d
