lightsoff master - en to fr translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
fr: _Recommencer

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
fr: Aid_e

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
fr: À _propos de Toutéteint

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
fr: Premier _tableau

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
fr: Tableau _précédent

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
fr: Tableau _suivant

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
fr: _Changer de tableau

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
fr: Toutéteint

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
fr: Éteindre toutes les lumières

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
fr: Toutéteint est une collection de casse-têtes d’interrupteurs. Cliquer sur une lumière bascule son état, mais aussi celui des lumières tout autour. Votre objectif est simple : éteindre toutes les lumières !

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
fr: Les joueurs qui se réjouissent d’éteindre toutes les lumières apprécieront le grand nombre de niveaux.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
fr: jeu;logique;plateau;tuiles;cases;adjacentes;énigmes;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
fr: Le niveau actuel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
fr: Le niveau le plus récent des utilisateurs.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
fr: La largeur de la fenêtre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
fr: La largeur de la fenêtre principale en pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
fr: La hauteur de la fenêtre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
fr: La hauteur de la fenêtre principale en pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fr: Un drapeau pour activer le mode maximisé

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fr: Si vrai, la fenêtre principale démarre en mode maximisé.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
fr: Afficher le numéro de version

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
fr: Impossible d’analyser les paramètres de la ligne de commande.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fr: Page du wiki GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
fr: Éteignez toutes les lumières !

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
fr: Tableau %d
