lightsoff - en to pl translation catalogue (25 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
pl: _Zacznij od początku

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
pl: Pomo_c

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
pl: _O grze

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
pl: Pi_erwszy poziom

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
pl: _Poprzedni poziom

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
pl: Na_stępny poziom

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
pl: _Zmień poziom

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
pl: Wyłączanie wszystkich świateł

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
pl: Lights Off jest zestawem gier w przełączanie świateł. Kliknięcie światła włącza je lub wyłącza, ale przełącza także wszystkie sąsiednie światła. Cel jest prosty: wyłączenie wszystkich świateł!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
pl: Gracze lubiący wyłączanie świateł polubią wielką liczbę poziomów.

en: The Lightsoff Team
pl: Zespół Lights Off

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
pl: gra;gierka;logiczna;logika;planszowa;plansza;puzzle;puzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
pl: Obecny poziom

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
pl: Ostatni poziom użytkownika.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
pl: Szerokość okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
pl: Szerokość głównego okna w pikselach.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
pl: Wysokość okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
pl: Wysokość głównego okna w pikselach.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
pl: Flaga włączająca tryb zmaksymalizowany

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
pl: Jeśli wynosi „true”, to główne okno jest uruchamiane w trybie zmaksymalizowanym.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
pl: Wyświetla numer wersji

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
pl: Przetworzenie parametrów wiersza poleceń się nie powiodło.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
pl: Strona na wiki projektu GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
pl: Wyłącz wszystkie światła!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
pl: %d. poziom
