lightsoff master - en to id translation catalogue (25 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
id: Mu_lai ulang

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
id: _Bantuan

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
id: Tent_ang Lights Off

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
id: Teka-teki _pertama

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
id: Teka-teki _sebelumnya

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
id: Teka-teki berikutn_ya

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
id: _Ubah Teka-teki

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
id: Matikan semua cahaya

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
id: Lights Off adalah kumpulan dari teka-teki saklar lampu. Mengklik pada suatu lampu menjungkitkannya nyala atau mati, tapi juga menjungkitkan semua lampu di sekeliling. Tujuan Anda sederhana: mematikan semua lampu!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
id: Pemain yang mampu mematikan lampu akan menikmati sejumlah besar level.

en: The Lightsoff Team
id: Tim Lightsoff

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
id: permainan;logika;papan;ubin;bersebelahan;teka-teki;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
id: Tingkat saat ini

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
id: Tingkat terkini pengguna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
id: Lebar jendela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
id: Lebar jendela utama dalam piksel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
id: Tinggi jendela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
id: Tinggi dari jendela utama dalam piksel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
id: Tanda untuk mengaktifkan mode pemaksimalan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
id: Jika "true", jendela utama mulai dalam mode pemaksimalan.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
id: Tampilkan nomor versi

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
id: Gagal mengurai argumen baris perintah.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
id: Halaman di wiki GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
id: Matikan semua cahaya!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
id: Teka-teki %d
