lightsoff master - en to de translation catalogue (25 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restart first puzzle
en: _First puzzle
de: _Erstes Rätsel

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restart previous puzzle
en: _Previous puzzle
de: _Vorheriges Rätsel

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restart next puzzle
en: _Next puzzle
de: _Nächstes Rätsel

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
de: _Hilfe

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
de: _Info zu Lichter aus

en: Restart puzzle
de: Rätsel neu starten

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
de: Lichter aus

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
de: Schalten Sie alle Lichter aus

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
de: »Lichter aus« ist eine Sammlung von Lichtschalter-Rätseln. Das Klicken auf ein Licht schaltet dieses entweder an oder aus, allerdings werden auch alle umliegenden Lichter umgeschaltet. Ihr Ziel ist einfach: Schalten Sie alle Lichter aus!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
de: Spieler, die es lieben Lichter auszuschalten, werden die riesige Anzahl an Spielstufen schätzen.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
de: game;Spiel;logic;Logik;board;Brettspiel;tiles;Kacheln;adjacent;benachbart;puzzle;Puzzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
de: Aktuelle Spielstufe

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
de: Die häufigste Spielstufe des Spielers.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
de: Die Breite des Fensters

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
de: Breite des Hauptfensters in Pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
de: Die Höhe des Fensters

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
de: Höhe des Hauptfensters in Pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
de: Option zum Aktivieren des maximierten Modus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
de: Wenn »true«, dann startet das Hauptfenster im maximierten Modus.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
de: Versionsnummer anzeigen

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
de: Befehlszeilenoption konnte nicht interpretiert werden.

en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

en: %d move | %d moves
de[0]: %d Zug
de[1]: %d Züge

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
de: Rätsel %d

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
de: Schalten Sie alle Lichter aus!
