gnome-games - en to sk translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
sk: _Reštartovať

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
sk: _Pomocník

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
sk: _O aplikácii Zhasnúť svetlá

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
sk: _Prvý hlavolam

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
sk: _Predchádzajúci hlavolam

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
sk: _Nasledujúci hlavolam

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
sk: Z_meniť hlavolam

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
sk: Zhasnúť svetlá

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
sk: Zhasnite všetky svetlá

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
sk: Zhasnúť svetlá je kolekcia hlavolamov s prepínaním svetiel. Kliknutím na svetlo ho zažnete alebo zhasnete, ale tiež prepnete svetlá okolo. Váš cieľ je jednoduchý: zhasnite všetky svetlá!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
sk: Hráči, ktorých baví zhasínanie svetiel sa môžu tešiť na veľké množstvo úrovní.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
sk: hra;logická;stolová;susediace dlaždice;hlavolam;logika;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
sk: Aktuálna úroveň

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
sk: Naposledy hraná úroveň.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
sk: Šírka okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sk: Šírka hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
sk: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sk: Výška hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sk: Príznak povoľujúci režim maximalizovaného okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sk: Ak je hodnota „true“, hlavné okno bude spustené v maximalizovanom režime.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
sk: Zobrazí číslo verzie

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
sk: Zlyhalo analyzovanie parametrov príkazového riadku.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sk: Stránka na wiki prostredia GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
sk: Zhasnite všetky svetlá!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
sk: Hlavolam úrovne %d
