gnome-games - en to ca translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
ca: _Reinicia

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
ca: A_juda

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
ca: _Quant a Apaga els llums

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
ca: _Primer trencaclosques

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
ca: _Trencaclosques anterior

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
ca: T_rencaclosques següent

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
ca: _Canvia el trencaclosques

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
ca: Apaga els llums

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
ca: Apaga tots els llums

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
ca: L'«Apaga els llums» és una col·lecció de trencaclosques de canvi de llums. En fer clic sobre un llum, aquest s'apaga o s'encén, però també engega o apaga els llums que l'envolten. L'objectiu és senzill: apagueu tots els llums!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
ca: Els jugadors a qui els agrada apagar els llums hi gaudiran molt gràcies al gran nombre de nivells.

en: The Lightsoff Team
ca: L'equip de Lightsoff

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
ca: joc;lògica;tauler;fitxes;adjacents;puzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
ca: El nivell actual

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
ca: El nivell més recent de l'usuari.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
ca: L'amplada de la finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ca: L'amplada de la finestra principal en píxels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
ca: L'alçada de la finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ca: L'alçada de la finestra principal en píxels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ca: Un senyalador per a habilitar el mode maximitzat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ca: Si està habilitat, la finestra principal s'inicia en mode maximitzat.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
ca: Mostra el número de versió

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
ca: No s'han pogut analitzar els arguments de la línia d'ordres.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ca: Pàgina de la wiki GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
ca: Apaga tots els llums!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
ca: Trencaclosques %d
