lightsoff - en to it translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
it: _Ricomincia

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
it: A_iuto

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
it: I_nformazioni su Spegni le luci

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
it: _Primo rompicapo

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
it: Rompicapo _precedente

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
it: Rompicapo _successivo

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
it: _Cambia puzzle

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
it: Spegni le luci

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
it: Spegni tutte le luci

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
it: «Spegni le luci» è una collezione di rompicapo con le luci: facendo clic su una luce questa si accende o spegne, ma accende e spegne anche tutte le luci che la circondano. Lo scopo del gioco è semplice: spegnere tutte le luci!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
it: I giocatori che apprezzano questo tipo di gioco troveranno un sacco di livelli da completare.

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
it: gioco;giochi;logica;board;tavola;caselle;vicine;puzzle;rompicapo;luci;luce;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
it: Il livello attuale

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
it: Il livello più recente degli utenti.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
it: La larghezza della finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
it: La larghezza della finestra principale in pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
it: L'altezza della finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
it: L'altezza della finestra principale in pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
it: Un'opzione per abilitare la modalità di massimizzazione

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
it: Se VERO, la finestra principale viene aperta massimizzata.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
it: Mostra il numero di versione

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
it: Analisi degli argomenti della riga di comando non riuscita.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
it: Pagina su wiki di GNOME

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
it: Spegni tutte le luci!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
it: Rompicapo %d
