debian-installer - en to am translation catalogue (24 entries)

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: ${disc}: Master Boot Record
am: ${disc}: ዋና የቡት ማኅደር

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: ${part}: new Debian partition
am: ${part}: አዲስ የደቢያን ክፋይ

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Other choice (Advanced)
am: ሌሎች ምርጫዎች (በጥልቀት)

note: Type: select Description :sl3: Type: string
en: LILO installation target:
am: ሊሎን ለመትከል የታቀደበት

note: Type: select Description :sl3:
en: If unsure, install LILO into the Master Boot Record.
am: እርግጠኛ ካልሆኑ ሊሎን በዋና የቡት ማኅደሩ ውስጥ ይትከሉ።

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: ${disc}: software RAID array
am: ${disc}: የስስአካል RAID array

note: Type: select Description :sl3:
en: The LILO program needs to be installed to make your new system bootable. You may choose to install it onto a software RAID array or another device.
am: አዲሱን ስርዓት ተነሺ ለማድረግ ሊሎ መተከል አለበት፡፡ በስስአካል RAID array ወይም ሌላ አካል የመትከል ምርጫ አለዎት፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Invalid partition name
am: የማይሰራ ክፋይ ስም

note: Type: error Description :sl3:
en: The path ${path} does not represent a partition or hard disk device. Please try again.
am: ዱካ ${path} ክፋይ ወይም ዲስክ አይወክልም፡፡ እባክዎ እንደገና ይሞክሩ፡፡

note: Type: text Description :sl3:
en: Installing LILO...
am: ሊሎ በመትከል ላይ

note: Type: text Description :sl3:
en: Activating partition ${bootdev}
am: ክፋይ ${bootdev}ን በማስነሳት ላይ

note: Type: text Description :sl3:
en: Creating lilo.conf
am: lilo.conf በመፍጠር ላይ

note: Type: text Description :sl3:
en: Installing the LILO package
am: ሊሎ ጥቅልን በመትከል ላይ

note: Type: text Description :sl3:
en: Running LILO for ${bootdev}
am: ሊሎን ለ${bootdev} በማስኬድ ላይ

note: Type: note Description :sl3:
en: LILO configured to use a serial console
am: ሊሎ serial consoleን እንዲጠቀም ተዘጋጅቷል

note: Type: note Description :sl3:
en: LILO is configured to use serial port ${PORT} as the console. ${PORT_SPEED}
am: ሊሎ እንደ ኮንሶል ${PORT_SPEED} የሴሪ በር ${PORT}ን እንዲጠቀም ተዘጋጅቷል

note: Type: text Description :sl3:
en: The serial port speed is set to ${SPEED}.
am: የserial በሩ ፍጥነት በ ${SPEED} ተወስኗል።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Would you like to make this partition active?
am: ይህንን ክፋይ active ማድረግ ይፈልጋሉ?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: You should make this partition active unless you have another boot loader that will allow you to access your new Linux installation.
am: አዲሱን የሊኑክስ ስርዓት ሊያስነሱበት የሚችሉበት ሌላ የቡት ጫኚ ከሌሎት ይህንን ክፋይ ተነሽ ያድርጉት።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: LILO installation failed. Continue anyway?
am: የሊሎ ተከላ አልተሳካም፡፡ ቢሆንም ልቀጥል?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The lilo package failed to install into /target/. Installing LILO as a boot loader is a required step. The install problem might however be unrelated to LILO, so continuing the installation may be possible.
am: /target/ ላይ ሊሎን መትከል ሳይሳካ ቀርቷል፡፡ ሊሎን እንደ ቡት ማስነሻ መትከል አስፈላጊ የሆነ ደረጃ ነው፡፡  ነገርግን የመትከሉ ችግር ከሊሎ ጋር ያልተገናኘና ተከላውንም መቀጠል ይቻል ይሆናል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: LILO installation failed
am: የሊሎ ተከላ አልተሳካም

note: Type: error Description :sl3:
en: Running "/sbin/lilo" failed with error code "${ERRCODE}".
am: "/sbin/lilo" ማስኬድ "${ERRCODE}" የስህተት ኮድ ተፈጥሮበት አልተሳካም፡፡

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl3:
en: Install the LILO boot loader on a hard disk
am: የሊሎ ስርዓት አስነሺ ፕሮግራምን ዲስኩ ላይ ይትከሉ፡፡
