lilypond 2.19.80 - en to da translation catalogue (845 entries)

en: file not found: %s
da: filen blev ikke fundet: %s

en: Output function not implemented
da: Uddatafunktion er ikke implementeret

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
da: kan ikke finde \begin{document} i LaTeX-dokument

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
da: Kører »%s« på filen »%s« for at detektere standardindstillinger for siden.

en: Unable to auto-detect default settings:
da: Kan ikke automatisk detektere standardindstillinger:

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
da: Kan ikke automatisk detektere standardindstillinger:
    %s

en: cannot detect textwidth from LaTeX
da: kan ikke detektere tekstbredde fra LaTeX

en: deprecated ly-option used: %s=%s
da: forældet ly-tilvalg brugt: %s=%s

en: compatibility mode translation: %s=%s
da: kompatibilitetstilstandsoversættelse: %s=%s

en: deprecated ly-option used: %s
da: forældet ly-tilvalg brugt: %s

en: compatibility mode translation: %s
da: kompatibilitetstilstandsoversættelse: %s

en: ignoring unknown ly option: %s
da: ignorerer ukendt ly-tilvalg: %s

en: Missing files: %s
da: Mangler filer: %s

en: Could not overwrite file %s
da: Kunne ikke overskrive filen %s

en: Running through filter `%s'
da: Kører igennem filter »%s«

en: `%s' failed (%d)
da: »%s« mislykkedes (%d)

en: The error log is as follows:
da: Fejlloggen ser således ud:

en: Converting MusicXML file `%s'...
da: Konverterer MusicXMl-filen »%s« ...

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
da: %s: duplikeret filnavn men forskelligt indhold for original fil,
    udskriver forskelsfil mod eksisterende fil.

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
da: %s: duplikeret filnavn men forskelligt indhold for konverteret lilypond-fil,
    udskriver forskelsfil mod eksisterende fil.

note: Work around a texi2pdf bug: if LANG=C is not given, a broken regexp is used to detect relative/absolute paths, so the absolute path is not detected as such and this command fails:
en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
da: Kører texi2pdf på filen %s for at detektere standardindstillinger for side.

en: Not smart enough to convert %s.
da: Ikke smart nok til at konvertere %s.

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
da: Se venligst manualen for detaljer, og opdater manuelt.

en: %s has been replaced by %s
da: %s er blevet erstattet af %s

en: warning: %s
da: advarsel: %s

en: deprecated %s
da: forældet %s

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
da: forældet \textstyle, ny \key-syntaks

en: bump version for release
da: bump version for udgivelse

en: new \header format
da: nyt \header-format

en: \translator syntax
da: \translator-syntaks

en: deprecate %s
da: foræld %s

en: deprecate %s
da: foræld %s

en: new \notenames format
da: nyt \notenames-format

en: new tremolo format
da: nyt tremoloformat

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
da: Staff_margin_engraver forældet, brug Instrument_name_engraver

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
da: ændr egenskabsdefinitionstilfælde (f.eks. onevoice -> oneVoice)

en: new \textscript markup text
da: ny \textscript-opmærkningstekst

en: identifier names: %s
da: identifikationsnavne: %s

en: point-and-click argument changed to procedure.
da: peg og klik-argument ændret til procedure.

en: semicolons removed
da: semikolonner fjernet

note: 40 ?
en: %s property names
da: %s-egenskabsnavne

en: automaticMelismata turned on by default
da: automaticMelismata aktiveret som standard

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
da: automaticMelismata er aktiveret som standard siden 1.5.67.

en: remove %s
da: fjern %s

en: cluster syntax
da: klyngesyntaks

en: new Pedal style syntax
da: ny Pedal-stilsyntaks

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
da: Ny relativ tilstand,
    Postfix-artikulationer, ny tekstopmærkningssyntaks, ny akkordsyntaks.

en: Remove - before articulation
da: Fjern - før artikulation

en: %s misspelling
da: %s stavefejl

en: Swap < > and << >>
da: Ombyt < > og << >>

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
da: forsøger automatisk \figures-konvertering. Kontroller resultater!

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
da: Brug Schemekode til at konstruere arbitrære nodehændelser.

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
da: brug symbolske konstanter for alterationer,
    fjern \outputproperty, flyt ly:verbose til ly:get-option

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
da: \outputproperty found,
    Håndregier venligst, via
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB-EGENSKABSVÆRDI>)
    
    som en substitutionstekst.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
da: Alteration-feltet for Schemetonehøjder blev ganget med 2
    for at understøtte kvartaltonefortegn. Du skal opdatere de følgende konstruktioner manuelt:
    
    * kald for ly:make-pitch og ly:pitch-alteration
    * keySignature-indstillinger lavet med \property

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
da: fjernelse af automaticMelismata; brug melismaBusyProperties i stedet.

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
da: \partcombine syntaksændring til \newpartcombine

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
da: Ændringer for trommenotation, Fjerner \chordmodifiers, \notenames.
    Harmoniske noder. Trådkontekst fjernet. Sangtekstkontekst fjernet.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
da: Trommer fundet. Vedlæg trommenoder i \drummode

en: 
    %s found. Check file manually!
da: 
    %s fundet. Kontroller fil manuelt!

en: Drum notation
da: Trommenotation

en: new syntax for property settings:
da: ny syntaks for egenskabsindstillinger:

en: Property setting syntax in \translator{ }
da: Egenskabsindstillingssyntaks i \translator{ }

en: Scheme grob function renaming
da: Scheme grob-funktionsomdøbning

en: Use %s
da: Brug %s

en: More Scheme function renaming
da: Mere Scheme-funktionsomdøbning

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
da: Sidelayout er blevet ændret, bruger papirstørrelse og
    margener. Teksthøjde bruges ikke længere.

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
da: \foo -> \foomode (for akkorder, noder, etc.)
    fold \new FooContext \foomode til \foo.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
da: nodelinjens størrelse skal ændres på topniveau
    med
    
      #(set-global-staff-size <NODELINJE-HØJDE-I-PUNKTER>)

en: regularize other identifiers
da: legaliser andre identifikatorer

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
da: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Fjern ly:point-and-click

en: LilyPond source must be UTF-8
da: LilyPond-kilde skal være UTF-8

en: Try the texstrings backend
da: Prøv texstrings-motoren

en: Do something like: %s
da: Gør noget såsom: %s

en: Or save as UTF-8 in your editor
da: Eller gem som UTF-8 i dit redigeringsprogram

en: warn about auto beam settings
da: advar om automatiske bjælkeindstillinger

en: auto beam settings
da: automatiske bjælkeindstillinger

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
da: 
    Automatiske bjælkeindstillinger skal nu angive hver interessant moment i en
    måling eksplicit; 1/4 bliver ikke længere ganget for også at dække 1/2 og 3/4.

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
da: verticalAlignmentChildCallback er blevet forældet

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
da: Fjern egenskabsegenskab, foræld XY-extent-callback.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
da: Brug grob-luknings-iso. XY-forskydning-tilbagekald.

en: deprecate \tempo in \midi
da: misbillig \tempo i \midi

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
da: foræld cautionary-style. Brug AccidentalCautionary-egenskaber

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
da: Omdøb utilsigtede skrifttegn, brug glyph-name-alist.

en: edge-text settings for TextSpanner
da: edge-tekst-indstillinger for TextSpanner

en: Use
    
    %s
da: Brug
    
    %s

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
da: Brug »alignment-offsets« til underegenskab for

en: to set fixed distances between staves.
da: for at sætte fast afstand mellem nodesystemer.

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
da: Brug #'style ikke #'dash-fraction for at vælge hele/stiplede linjer.

en: all settings related to dashed lines
da: alle indstillinger forbundet med stiplede linjer

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
da: Brug \override ... #'style = #'line for hele linjer og

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
da: 	\override ... #'style = #'dashed-line for stiplede linjer.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
da: metronomeMarkFormatter bruger tekstopmærkning som et andet argument,
    fret-diagramegenskaber flyttet til fret-diagram-details.

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
da: metronomeMarkFormatter fik en ekstra tekstargument.

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
da: Funktionen tildelt til Score.metronomeMarkFunction bruger nu underskriften
    %s

en: %s in fret-diagram properties
da: %s i fret-diagram-egenskaber

en: \put-adjacent argument order
da: \put-adjacent-argumentrækkefølge

en: Axis and direction now come before markups:
da: Akse og retning kommer nu før opmærkninger:

en: \put-adjacent axis dir markup markup.
da: \put-adjacent akse mappe opmærkning opmærkning.

en: re-definition of InnerStaffGroup
da: ny definition af InnerStaffGroup

en: re-definition of InnerChoirStaff
da: ny definition af InnerChoirStaff

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
da: Syntaksændringer for \addChordShape og \chord-shape

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
da: stringTuning skal tilføjes til addChordShape-kald.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
da: stringTuning skal tilføjes til chord-shape-kald.

en: Remove oldaddlyrics
da: Fjern oldaddlyrics

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyricsto instead.
da: oldaddlyrics er ikke længere understøttet. 
             Brug addlyrics eller lyricsto i stedet.

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
da: keySignature-egenskab bliver ikke vendt om længere
    MIDI 47: orkesterstrenge -> orkesterharpe

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
da: Alist for Staff.keySignature er ikke længere i omvendt rækkefølge.

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
da: \bar "." laver nu en tyk bjælkelinje
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash-parametre for legatobuer og bindebuer er nu i dash-definition

en: \bar "." now produces a thick barline.
da: \bar "." fremstiller nu en tyk bjælkelinje.

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
da: Dash-parametre for legatobuer og bindebuer er nu i 'dash-definition.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
da: Autobeaming-regler har ændret sig. Override-auto-beam-setting og
    revert-auto-beam-setting er blevet elimineret.
    \overrideBeamSettings er blevet tilføjet.
    beatGrouping er blevet elimineret.
    Forskellige indstillinger for lodret layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Eksplicit dynamisk kontekstdefinition fra »Piano centered dynamics«
    skabelon erstattet af ny »Dynamics«-kontekst.

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
da:     Autobeam-indstillinger overskrives nu med \overrideBeamSettings.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
da:     Autobeam-indstillinger ændres nu tilbage med \revertBeamSettings.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
da:     beatGrouping med en specificeret kontekst skal nu gennemføres med
       \overrideBeamSettings.

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
da: alignment-offsets er blevet ændret til alignment-distances: Du skal nu specificere afstandene mellem nodesystemer frem for forskydningen for nodesystemer.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
da: Fjern forældede gravører/oversætteere: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer og String_number_engraver.
    Ny lodret afstandsvariabler.

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
da: Lodret mellemrum er ikke længere afhængig af Y-rækkevidden for en VerticalAxisGroup.

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
da: Foren fetaNumber- og fetaDynamic-kodninger

en: \cresc etc. are now postfix operators
da: \cresc etc. er nu postfix-operatorer

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
da: Eliminer beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings og \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
da: Brug \set beamExceptions eller \overrideTimeSignatureSettings.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
da: Brug \set beamExceptions eller \revertTimeSignatureSettings.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
da: Brug baseMoment, beatStructure og beamExceptions.

en: Use baseMoment and beatStructure.
da: Brug baseMoment og beatStructure.

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
da: Woodwinddiagrammer: Flyt størrelse, tykkelse og grafik fra argumentliste til egenskaber.
    Foræld negativ dash-period for skjulte linjer: Brug #'style = #'none i stedet for.

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
da: Flyt størrelse, tykkelse og grafik til egenskaber. Argument skal kun være toneartlisten.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
da: Omdøb lodret afstandsvaribler.
    Tilføj fretboard-table-argument til savePredefinedFretboard.

en: Rename vertical spacing grob properties.
da: Omdøb lodret afstandsgrobegenskaber.

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
da: Fjern \paper-varibalerne head-separation og foot-separation.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
da: Juster indstillinger for top-system-spacing i stedet for.

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
da: Juster indstillinger for last-bottom-spacing i stedet for.

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
da: Omdøb mellemrum til standardafstand i diverse afstands-alists.
    Fjern HarmonicParenthesesItem-grob.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
da: HarmonicParenthesesItem er blevet elimineret.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
da: Harmoniske parenteser er en del af TabNoteHead-grob.

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
da: Fjern kontekst fra overrideTimeSignatureSettings og revertTimeSignatureSettings.

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
da: Ændr stringTunings fra en liste semitoner til en liste af tonehøjder.
    Ændr tenor- og baryton-ukulelenavne i strengtuninger.
    Hvis krævet, så opret beskeder for manual konvertering af lodret afstand.

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
da: Lodret afstandsændringer kan påvirke brugerdefinerede kontekster.

en: Replace bar-size with bar-extent.
da: Erstat bar-size med bar-extent.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
da: Woodwind-diagrammer: Skifter til klarinetdiagrammet.

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
da: Klarinetfingersætning ændret til at reflektere faktisk anatomi for instrumentet.

en: Handling of non-automatic footnotes.
da: Håndtering af ikke automatiske fodnoter.

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
da: Hvis du bruger ikkeautomatiske fodnoter så vær sikker på, at footnote-auto-numbering = ##f er angivet i papirblokken.

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
da: Ændring i intern egenskab for MultiMeasureRest

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
da: Denne interne egenskab er blevet erstattet af round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions og usable-duration-logs.

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
da: Oprettelse af en Flaggrob og flytning af bestemte nodehalsegenskaber (Stem-egenskaber) til denne grob

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
da: consistent-broken-slope håndteres nu via positionstilbagekaldene.

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
da: input/regression/beam-broken-classic.ly viser hvordan ødelagte bjælker nu håndteres.

en: beamExceptions controls whole-measure beaming.
da: beamExceptions kontrollerer bjælker i hele mål.

en: Flag.transparent and Flag.color inherit from Stem
da: Flag.transparent og Flag.color arver fra Stem (nodehals)

en: Staff-padding now controls the distance to the baseline, not the nearest point.
da: Staff-padding kontrollerer nu afstanden til basislinjen, ikke det nærmeste punkt.

en: Previously the "id" grob property (string) was used for SVG output.
da: Tidligere blev »id«-grobegenskaben (streng) brugt for SVG-uddata.

en: Now "output-attributes" (association list) is used instead.
da: Nu bruges »output-attributes« (associationsliste) i stedet for.

en: Scanning %s
da: Skanner %s

en: Extracted %s
da: Udtrak %s

en: Writing fonts to %s
da: Skriver skrifttyper til %s

en: Setting loglevel to %s
da: Sætter logniveau til %s

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
da: Ukendt eller ugyldigt logniveau »%s«

en: error: %s
da: fejl: %s

en: Processing %s.ly
da: Behandler %s.ly

en: Invoking `%s'
da: Starter »%s«

en: Running %s...
da: Kør %s...

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: Language does not support microtones contained in the piece
da: Sprog understøtter ikke mikrotoner indeholdt i stykket

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
da: Irregulære nodeværdiparenteser for kurvede former er ikke korrekt implementeret

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
da: kan ikke angive musikken %(music)s for gentagelsen %(repeat)s

en: encountered repeat without body
da: mødte gentagelse uden krop

note: no self.elements!
en: Grace note with no following music: %s
da: Forslagstone uden nogen følgende musik: %s

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
da: Ugyldigt oktavskiftstørrelse fundet: %s. Bruger intet skift.

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
da: Kunne ikke konvertere alterationen %s til et Lilypond-udtryk

note: TODO: Handle pieces without a time signature!
en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
da: Taktarter for senza-misura er endnu ikke understøttet!

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
da: Kan ikke fortolke taktart! Bruger reserven 4/4.

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
da: Toneartealterationsoktav angivet for en ikkeeksisterende alteration nr. %s, tilgængelige numre: %s!

en: Encountered note at %s without type and duration(=%s)
da: Mødte node på %s uden type og længde(=%s)

en: drum %s type unknown, please add to instrument_drumtype_dict
da: tromme %s-type ukendt, tilføj til instrument_drumtype_dict

en: cannot find suitable event
da: kan ikke finde egnet hændelse

en: Unable to find instrument for ID=%s
da: Kan ikke finde instrument for ID=%s

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
da: Mødte rationel længde med denominator %s, kan ikke konvertere til lilypondlængde

en: Encountered unprocessed marker %s
da: Mødte ubehandlet markør %s

en: %s [OPTION]... FILE
da: %s [TILVALG] ... FIL

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
da: abc2ly konverterer ABC-musikfiler (se
    %s) til LilyPond-inddata.

en: show version number and exit
da: vis versionsnummer og afslut

en: show this help and exit
da: vis denne hjælpetekst og afslut

en: write output to FILE
da: skriv uddata til FIL

en: be strict about success
da: vær nøje omkring succes

en: preserve ABC's notion of beams
da: bevar ABC's begreb om bjælker

en: suppress progress messages
da: undertryk statusbeskeder

note: Translators, please translate this string as "Report bugs in English via %s", or if there is a LilyPond users list or forum in your language "Report bugs in English via %s or in YOUR_LANG via URI"
en: Report bugs via %s
da: Rapporter fejl på engelsk via %s eller vedrørende den danske oversættelse til <dansk@dansk-gruppen.dk>

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
da: Opdater LilyPond-inddata til en nyere version. Som standard, opdater fra
    versionen taget fra kommandoen \version, til den nuværende LilyPond-version.

en: If FILE is `-', read from standard input.
da: Hvis FIL er »-«, så læs fra standardind.

en: Examples:
da: Eksempler:

en: Copyright (c) %s by
da: Ophavsret © %s af

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
da: Distribueret under betingelserne i GNU General Public License.

en: It comes with NO WARRANTY.
da: Der er INGEN GARANTI.

en: start from VERSION [default: \version found in file]
da: start fra VERSION [standard: \version funder i fil]

en: edit in place
da: rediger på plads

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
da: Vis logbeskeder jævnfør LOGNIVEAU (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (standard), DEBUG)

en: LOGLEVEL
da: LOGNIVEAU

en: do not add \version command if missing
da: tilføj ikke kommandoen \version hvis den mangler

en: force updating \version number to %s
da: fremtving opdatering af \version til %s

en: only update \version number if file is modified
da: opdater kun \version hvis filen er ændret

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
da: vis regler [standard: -f 0, -t %s]

en: convert to VERSION [default: %s]
da: konverter til VERSION [standard: %s]

en: make a numbered backup [default: filename.ext~]
da: lav en nummereret sikkerhedskopi [standard: filnavn.ext~]

en: show warranty and copyright
da: vis garanti og ophavsret

en: Applying conversion:
da: Anvender konvertering:

en: Error while converting
da: Fejl under konvertering

en: Stopping at last successful rule
da: Stopper på sidste succesfulde regel

en: Processing `%s'...
da: Behandler »%s« ...

en: %s: Unable to open file
da: %s: kan ikke åbne fil

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
da: %s: Kan ikke bestemme version. Udelader

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
da: %s: Ugyldig versionsstreng »%s« 
    Gyldige versionsstrenge består af tre numre, adskilt af punktummer, f.eks. 2.8.12

en: There was %d error. | There were %d errors.
da[0]: Der var %d fejl.
da[1]: Der var %d fejl.

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
da: %s [TILVALG] ... ETF-FIL

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
da: Enigma Transport-formatet er et format brugt af Coda Music Technology's
    Finale-produkt. Etf2ly konverterer et undersæt af ETF til en klar at bruge
    LilyPond-fil.

en: FILE
da: FIL

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
da: Behandl LilyPond-kodestykker i hybrid HTML-, LaTeX, texinfo- eller DocBook-dokument.

en: BOOK
da: BOG

en: Exiting (%d)...
da: Afslutter (%d) ...

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
da: send kodestykker igennem FILTER (standard: »convert-ly -n -«]

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
da: Brug uddataformatet FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)

en: add DIR to include path
da: tilføj MAPPE til inkluderingsstien

en: DIR
da: MAPPE

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
da: formater Texinfo-uddata så at Info vil kigge efter musikaftryk i MAPPE

en: PAD
da: TILPAS

en: pad left side of music to align music in spite of uneven bar numbers (in mm)
da: tilpas venstre side af partituret for at justere musik på trods af et ulige antal bjælker (i mm)

en: Print lilypond log messages according to LOGLEVEL
da: Vis lilypond-logskeder jævnfør LOGNIVEAU

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
da: skriv lily-XXX-filer til MAPPE, lænk til --output mappe

en: Load the additional python PACKAGE (containing e.g. a custom output format)
da: Indlæs den yderligere python-PAKKE (indeholdende f.eks. et tilpasset uddataformat)

en: PACKAGE
da: PAKKE

en: write output to DIR
da: skriv uddata til MAPPE

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: process ly_files using COMMAND FILE...
da: behandl ly_files med brug af KOMMANDOFIL ...

en: Redirect the lilypond output
da: Videresend lilypond-uddataene

en: Compile snippets in safe mode
da: Kompiler kodestykker i sikker tilstand

en: do not fail if no lilypond output is found
da: gå ikke i fejl hvis ingen lilypond-uddata findes

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
da: gå ikke i fejl hvis ingen PNG-billeder findes for EPS-filer

en: write snippet output files with the same base name as their source file
da: skriv uddatafiler for kodestykke med det samme basisnavn som deres kildefil

en: be verbose
da: vær udførlig

en: run executable PROG instead of latex, or in
    case --pdf option is set instead of pdflatex
da: kør kørbar PROG i stedet for latex, eller i
    tilfælde af at tilvalget --pdf er angivet i
    stedet for pdflatex

en: run executable PROG instead of texi2pdf
da: kør kørbar PROG i stedet for texi2pdf

en: create PDF files for use with PDFTeX
da: opret PDF-filer for brug med PDFTeX

en: Writing snippets...
da: Skriver kodestykker ...

en: Processing...
da: Behandler ...

en: All snippets are up to date...
da: Alle kodestykker er opdateret ...

en: Linking files...
da: Lænker filer ...

en: cannot determine format for: %s
da: kan ikke bestemme format for: %s

en: %s is up to date.
da: %s er seneste version.

en: Writing `%s'...
da: Skriver »%s« ...

en: Output would overwrite input file; use --output.
da: Uddata overskriver inddatafil; brug --output.

en: Reading %s...
da: Læser %s ...

en: Dissecting...
da: Dissekerer ...

en: Compiling %s...
da: Kompilerer %s ...

en: Processing include: %s
da: Behandler inkludering: %s

en: Removing `%s'
da: Fjerner »%s«

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
da: Sætter LilyPonds logniveau til %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
da: Sætter LilyPonds logniveau til %s (fra miljøvariabel LILYPOND_LOGLEVEL)

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
da: Sætter LilyPonds uddata til --verbose, underforstået af lilypond-books indstilling

en: warning:
da: advarsel:

en: error:
da: fejl:

en: Exiting...
da: Afslutter ...

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
da: fandt mere end 5 stemmer på en node, forvent et ugyldigt resultat

en: %s output to `%s'...
da: %s udskrevet til »%s« ...

en: Convert %s to LilyPond input.
da: Konverter %s til LilyPond-inddata.

en: print absolute pitches
da: udskriv absolutte tonehøjder

en: DUR
da: LÆNGDE

en: quantise note durations on DUR
da: quantise nodelængder på DUR

en: debug printing
da: fejlsøg udskrivning

en: print explicit durations
da: udskriv eksplicitte længder

en: prepend FILE to output
da: foranstil FIL til uddata

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
da: sæt toneart: TONE=+forhøjelser/-sænkninger; mol=1

en: preview of first 4 bars
da: forhåndsvisning af de første 4 bjælker

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
da: undertryk statusbeskeder og advarsler om overskydende stemmer

en: quantise note starts on DUR
da: quantise nodebegyndelser på DUR

en: use s instead of r for rests
da: brug s i stedet for r for pauser

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
da: tillad irregulære nodeværdivarigheder DUR*NUM/DEN

en: treat every text as a lyric
da: opfat al tekst som sangtekster

en: Examples
da: Eksempler

en: no files specified on command line.
da: ingen filer blev angivet på kommandolinjen.

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
da: Mødte fil oprettet af %s, der indeholder forkert bjælkeinformation. Al bjælkeinformation i MusicXML-filen vil blive ignoreret

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
da: Mødte ubehandlet PartGroupInfo %s

en: Unable to extract key signature!
da: Kan ikke udtrække toneartsignatur!

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
da: ukendt tilstand %s, forventer »dur« eller »mol« eller en kirketoneart!

en: unknown span event %s
da: ukendt brohændelse %s

en: unknown span type %s for %s
da: ukendt afstandstype %s for %s

en: Unknown metronome mark, ignoring
da: Ukendt metronom-mærke, ignorerer

note: TODO: Implement the other (more complex) way for tempo marks!
en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
da: Metronom markerer med komplekse relationer (<metronome-note> i MusicXML) er endnu ikke implementeret.

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
da: Kunne ikke konvertere akkordtype %s til lilypond.

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
da: Negativ hop %s (fra position %s til %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
da: Negativ hop fundet: fra %s til %s, forskellen er %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
da: uventet %s; forventede %s eller %s eller %s

en: Encountered closing slur, but no slur is open
da: Mødte afsluttende legatobue, men ingen legatobue er åben

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
da: Kan ikke have to samtidige (lukkende) legatobuer

en: Cannot have a slur inside another slur
da: Kan ikke have en legatobue inden i en anden legatobue

en: Cannot have two simultaneous slurs
da: Kan ikke have to samtidige legatobuer

en: cannot simultaneously have more than one mode: %s
da: kan ikke samtidig have mere end en tilstand: %s

en: Converting to LilyPond expressions...
da: Konverterer til LilyPond-udtryk ...

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
da: musicxml2ly [TILVALG]... FIL.xml

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
da: Konverter MusicXML fra FIL.xml til LilyPond-inddata.
    Hvis det angivne filnavn er -, læser musicxml2ly fra kommandolinjen.

en: Copyright (c) 2005--2016 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
da: Ophavsret 2005-2016 af
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    Dette er et frit program. Det dækkes af GNU General Public License,
    og du er velkommen til at ændre og/eller distribuere kopier af det under
    visse betingelser. Kør »%s --warranty« for yderligere information.

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
da: brug lxml.etree; bruger mindre hukommelse og cpu-tid

en: input file is a zip-compressed MusicXML file
da: inddatafil er en zip-komprimeret MusicXML-fil

en: convert pitches in relative mode (default)
da: konverter tonehøjder i relativ tilstand (standard)

en: convert pitches in absolute mode
da: konverter tonehøjder i absolut tilstand

en: LANG
da: SPROG

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
da: brug SPROG for tonehøjdenavne, f.eks. »deutsch« for nodenavne på tysk

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
da: konverter ikke retninger (^, _ eller -) for artikulationer, dynamikker etc.

en: do not convert exact vertical positions of rests
da: konverter ikke præcise lodrette positioner for pauser

en: ignore system breaks
da: ignorer systemskift

en: ignore page breaks
da: ignorer sideskift

en: ignore page margins
da: ignorer sidemargener

en: do not convert the exact page layout and breaks (shortcut for "--nsb --npb --npm" options)
da: konverter ikke det præcise sidelayout og sideskift (genvej for tilvalgene »--nsb --npb --npm«)

en: ignore stem directions from MusicXML, use lilypond's automatic stemming instead
da: ignorer nodehalsretninger fra MusicXML, brug lilyponds automatiske nodehalse i stedet

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
da: konverter ikke bjælkeinformation, brug lilyponds automatiske bjælker i stedet

en: set output filename to FILE, stdout if -
da: sæt uddatafilnavne til FIL, standardud hvis -

en: activate midi-block in .ly file
da: aktiver midi-block i .ly-fil

en: set pitch to transpose by the interval between pitch 'c' and TOPITCH
da: angiv tonehøjde til at transponere efter intervallet mellem tonehøjde »c« og TOPITCH

en: BEATS/BEATTYPE
da: TAKTSLAG/TAKTTYPE

en: change the length|duration of notes as a function of a given time signature to make the score look faster or slower, (eg. '4/4' or '2/2')
da: ændr længden/varigheden for noder som en fuktion af en angiven taktart så partituret ser hurtigere eller langsommere ud, (f.eks. »4/4« eller »2/2«)

en: TABCLEFNAME
da: TABNØGLENAVN

en: switch between two versions of tab clefs ("tab" and "moderntab")
da: skift mellem to versioner af tab-nøgler (»tab« og »moderntab«)

en: t[rue]/f[alse]
da: t[sand]/f[alsk]

en: deactivate string number stencil with --string-numbers f[alse]. Default is t[rue]
da: deaktiver strengnummerstencil med --string-numbers f[alsk]. Standard er t[sand].

en: converts '<frame>' events to a separate FretBoards voice instead of markups
da: konverterer »<frame>«-hændelser til en separat fretBoards-stemme i stedet for opmærkninger

en: unknown part in part-list: %s
da: ukendt del i part-list: %s

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
da: Inddata er komprimeret, udtrækker rå MusicXML-data fra standardind

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
da: Inddatafilen %s er komprimeret, udtrækker rå MusicXML-data

en: Reading MusicXML from Standard input ...
da: Læser MusicXML fra standardind ...

en: Reading MusicXML from %s ...
da: Læser MusicXML fra %s ...

en: Output to `%s'
da: Uddata til »%s« ...

en: Converting to current version (%s) notations ...
da: Konverterer til nuværende versionsnotationer (%s) ...

en: Unable to find input file %s
da: Kan ikke finde inddatafil %s

en: English
da: Engelsk

en: Other languages
da: Andre sprog

en: About <a href="%s">automatic language selection</a>.
da: Om <a href="%s">automatisk sprogvalg</a>.

en: option `%s' requires an argument
da: tilvalget »%s« kræver et argument

en: option `%s' does not allow an argument
da: tilvalget »%s« tillader ikke et argument

en: unrecognized option: `%s'
da: ukendt tilvalg: »%s«

en: invalid argument `%s' to option `%s'
da: ugyldigt parameter »%s« til tilvalg »%s«

en: Log level set to %d
da: Logniveau sat til %d

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
da: ukendt logniveau »%s«, bruger standard (INFO)

note: Some expected warning was not triggered, so print out a warning.
en: %d expected warning(s) not encountered:
da: %d forventede advarsler ikke mødt:

en: fatal error: %s
da: fatal fejl: %s

en: suppressed programming error: %s
da: undertrykt programmeringsfejl: %s

en: programming error: %s
da: programmeringsfejl: %s

en: continuing, cross fingers
da: fortsætter, kryds finger

en: suppressed error: %s
da: undertrykt fejl: %s

en: suppressed warning: %s
da: undertrykt advarsel: %s

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
da: fortegnsopsætningsliste skal begynde med kontekstnavn: %s

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
da: procedure eller kontekstnavn forventet for fortegnsregel, fandt %s

en: Could not find glyph-name for alteration %s
da: Kunne ikke finde skrifttegnnavn for alteration %s

en: natural alteration glyph not found
da: naturlig alterationskrifttegn blev ikke fundet

en: cannot find font: `%s'
da: kan ikke finde skrifttype: »%s«

en: \applycontext argument is not a procedure
da: \applycontext-argument er ikke en procedure

en: no heads for arpeggio found?
da: ingen hoveder for arpeggio blev fundet?

en: end moment (%s) < start moment (%s)
da: slutsats (%s) < startsats (%s)

en: invalid start volume: %f
da: ugyldig startlydstyrke: %f

en: invalid target volume: %f
da: ugyldig mållydstyrke: %f

en: asked to compute volume at %f for dynamic span of duration %f starting at %s
da: blev spurgt om at beregne lydstyrke ved %f for dynamisk rækkevidde af varighed %f startende på %s

en: asked to compute volume at +%f for dynamic span of duration %f starting at %s
da: blev spurgt om at beregne lydstyrke ved +%f for dynamisk rækkevidde af varighed %f startende på %s

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
da: Axis_group_engraver: vertikal gruppe har allerede en overgruppe

en: are there two Axis_group_engravers?
da: er der to Axis_group_engravers?

en: removing this vertical group
da: fjerner denne vertikale gruppe

en: "%s" is not a valid outside-staff-placement-directive
da: »%s« er ikke et gyldigt outside-staff-placement-directive

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
da: et outside-staff-objekt skal have en retning, bruger standarden op

en: barcheck failed at: %s
da: taktkontrol mislykkedes ved: %s

en: already have a beam
da: har allerede en bjælke

en: unterminated beam
da: uafsluttet bjælke

en: stem must have Rhythmic structure
da: nodehals skal have en rytmisk struktur

en: stem does not fit in beam
da: nodehalsen passer ikke i bjælke

en: beam was started here
da: bjælken startede her

note: We are completely screwed.
en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
da: ingen egnet oprindelig konfiguration blev fundet: finder måske ikke en god bjælkehældning

en: removing beam with no stems
da: fjerner bjælke uden nodehalse

en: cannot change `%s' to `%s'
da: kan ikke ændre »%s« til »%s«

note: FIXME: constant error message.
en: cannot find context to switch to
da: kan ikke finde konteksten at skifte til

note: No enclosing context of the right kind was found and the iterator's immediate context is the kind that was sought.
en: not changing to same context type: %s
da: ændrer ikke til samme konteksttype: %s

note: FIXME: incomprehensible message
en: none of these in my family
da: ingen af disse i min familie

en: No tremolo to end
da: Ingen tremolo at afslutte

en: unterminated chord tremolo
da: ikke-afsluttet akkordtremolo

en: clef `%s' not found
da: nøglen »%s« blev ikke fundet

en: unknown cluster style `%s'
da: ukendt klyngestil: »%s«

en: junking empty cluster
da: forkaster tom klynge

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
da: Coherent_ligature_engraver: indstiller »spacing-increment=0.01«: ptr=%ul

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
da: kan ikke finde linjeombrydning som opfylder begrænsninger

en: need symbol argument for \override and \revert
da: kræver symbolargumenter for \override og \revert

en: cannot find or create new `%s'
da: kan ikke finde eller oprette ny »%s«

en: cannot find or create `%s' called `%s'
da: kan ikke finde eller oprette »%s« kaldt »%s«

en: cannot find or create: `%s'
da: kan ikke finde eller oprette: »%s«

en: cannot find or create new Bottom = "%s"
da: kan ikke finde eller oprette ny bund = »%s«

en: custos `%s' not found
da: custos »%s« blev ikke fundet

en: Event class should be a list
da: Hændelsesklasse skal være en liste

en: Junking event: %s
da: Stryger hændelsen: %s

en: Attempting to remove nonexisting listener.
da: Forsøger at fjerne ikkeeksisterende lytter.

en: Already listening to dispatcher, ignoring request
da: Lytter allerede til afsender, ignorerer forespørgsel

en: dot `%s' not found
da: punktum »%s« blev ikke fundet

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
da: ukendt crescendostil: %s
    bruger standarden hairpin.

en: unterminated %s
da: uafsluttet %s

en: already have an episema
da: har allerede en episema

en: cannot find start of episema
da: kan ikke finde start på episema

en: unterminated episema
da: uafsluttet episema

en: unterminated extender
da: uafsluttet udvider

en: flag `%s' not found
da: flaget »%s« blev ikke fundet

en: flag stroke `%s' not found
da: flag stroke »%s« blev ikke fundet

en: failed adding font directory: %s
da: kunne ikke tilføje skriftmappe: %s

en: Adding font directory: %s
da: Tilføjer skriftmappe: %s

en: failed adding font file: %s
da: kunne ikke tilføje skriftfil: %s

en: Adding font file: %s
da: Tilføjer skriftfil: %s

en: Initializing FontConfig...
da: Initialiserer FontConfig ...

en: failed to add fontconfig configuration file `%s'
da: kunne ikke tilføje fontconfig-konfigurationsfil: »%s«

en: Adding fontconfig configuration file: %s
da: Tilføjer fontconfig-konfigurationsfil: %s

en: Building font database...
da: Bygger skriftdatabase ...

en: Must be footnote-event.
da: Skal være footnote-event.

en: failed redirecting stderr to `%s'
da: kunne ikke videresende standardfejl til »%s«

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
da: Fandt uendelig eller nan i uddata. Erstatter 0.0

en: g_spawn_sync failed (%d): %s: %s
da: g_spawn_sync mislykkedes (%d): %s: %s

en: unterminated glissando
da: uafsluttet glissando

en: no music found in score
da: ingen musik fundet i partitur

en: Interpreting music...
da: Tolker musik ...

en: elapsed time: %.2f seconds
da: tidsforbrug: %.2f sekunder

en: \%s ignored
da: \%s ignoreret

en: implied \%s added
da: underforstået \%s tilføjet

note: ligature may not start with 2nd head of pes or flexa
en: cannot apply `\~' on first head of ligature
da: kan ikke anvende »\~« på første fraseringsbuehoved

note: (pitch == prev_pitch)
en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
da: kan ikke anvende »\~« på hoveder med identisk tonehøjde

en: Unknown interface `%s'
da: Ukendt grænseflade »%s«

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
da: Grob »%s« har ingen grænseflade for egenskab »%s«

en: ignored infinite %s-offset
da: ignoreret uendelig %s-forskydning

en: Asking for broken bound padding at a non-broken bound.
da: Anmoder om ødelagt bundet mellemrum ved en ikkebundet bund.

en: decrescendo too small
da: diminuendo for lille

en: do not have that many brackets
da: hav ikke så mange parenteser

en: conflicting note group events
da: nodegruppehændelser er i konflikt

en: removing unterminated hyphen
da: fjerner uafsluttet bindestreg

en: unterminated hyphen; removing
da: uafsluttet bindestreg; fjerner

en: cannot find file: `%s'
da: kan ikke finde filen: »%s«

en: (search path: `%s')
da: (søgesti: »%s«)

en: position unknown
da: ukendt position

en: unknown remove-layer value `%s'
da: ukendt fjern-lag værdi »%s«

en: Incomplete keyAlterationOrder for key signature
da: Ufuldstændig keyAlterationOrder for toneartunderskrift

en: No glyph found for alteration: %s
da: Intet skrifttegn fundet for alteration: %s

en: alteration not found
da: alteration blev ikke fundet

en: cannot find start of ligature
da: kan ikke finde start på fraseringsbue

en: already have a ligature
da: har allerede en fraseringsbue

en: no right bound
da: Ingen højrekant

en: no left bound
da: Ingen venstrekant

en: unterminated ligature
da: uafsluttet fraseringsbue

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
da: ignorerer pause: fraseringsbue må ikke indeholde en pause

en: ligature was started here
da: fraseringsbuen startede her

en: (load path: `%s')
da: (indlæsningssti: »%s«)

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
da: kan ikke finde egenskaben type-check for »%s« (%s).

en: perhaps a typing error?
da: måske en tastefejl?

en: skipping assignment
da: udelader tildeling

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
da: typekontrol for »%s« mislykkedes; værdien »%s« skal være af typen »%s«

note: Uh oh.  unsmob<T> delivered 0, yet unsmob<T> delivers true.  This means that unsmob<T> is a matching check from a base class of T, but var is of an incompatible derived type.
en: Wrong kind of
da: Forkert type for

en: include files are not allowed in safe mode
da: inkluderingsfiler er ikke tilladte i sikker tilstand

en: identifier name is a keyword: `%s'
da: Identificerernavn er et nøgleord: »%s«

en: Uninitialized variable `%s' in module (%s)
da: Variablen »%s« er ikke initialiseret i modul (%s)

en: Changing working directory to: `%s'
da: Ændrer arbejdsmappe til »%s«

en: unable to change directory to: `%s'
da: kan ikke ændre mappe til: »%s«

en: cannot find init file: `%s'
da: kan ikke finde init-fil: »%s«

en: Processing `%s'
da: Behandler »%s«

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
da: ly:parser-parse-string er kun gyldig med en ny fortolker. Brug ly:parser-include-string i stedet.

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
da: ly:parse-string-expression er kun gyldig med en ny fortolker. Brug ly:parser-include-string i stedet.

en: Parsing...
da: Tolker ...

en: Not drawing a box with negative dimension, %.2f by %.2f.
da: Tegner ikke en boks med negative dimensioner, %.2f x %.2f.

en: argument of \lyricsto should contain Lyrics context
da: argumentet \lyricsto skal indeholde lyrikindhold

en: cannot find %s `%s'
da: kan ikke finde %s »%s«

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
da: Dette er et frit program. Det dækkes af GNU General Public License,
    og du er velkommen til at ændre og/eller distribuere kopier af det under
    visse betingelser. Kør »%s --warranty« for yderligere information.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
da: Dette program er et frit program. Du kan distribuere det og/eller
    ændre det under betingelserne i GNU General Public License, enten
    version 3 af licensen, eller (efter dit valg) en senere version, 
    udgivet af Free Software Foundation.
    
    Dette program distribueres i håb om, at det vil være nyttigt, men
    UDEN NOGEN SOM HELST GARANTI, endog uden underforstået garanti om
    SALGBARHED eller EGNETHED FOR ET SPECIFIKT FORMÅL. Se GNU General
    Public License for yderligere information.
    
    Du bør have fået en kopi af GNU General Public License sammen med
    dette program. Hvis ikke, skriv til Free Software Foundation, Inc., 59
    Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: set Scheme option SYM to VAL (default: #t).
    Use -dhelp for help.
da: sæt Schemetilvalg SYM til VAL (standard: #t).
    Brug -dhelp for hjælp.

en: EXPR
da: UDTR

en: evaluate scheme code
da: evaluer Schemekode

note: Bug in option parser: --output =foe is taken as an abbreviation for --output-format.
en: FORMATs
da: FORMATer

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
da: dump FORMAT,... også som separate tilvalg:

en: generate PDF (default)
da: opret PDF (standard)

en: generate PNG
da: opret PNG

en: generate PostScript
da: opret PostScript

en: generate big PDF files
da: opret store PDF-filer

en: FIELD
da: FELT

en: dump header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
da: dump teksthovedfelt FIELD til fil
    navngivet BASENAME.FIELD

en: add DIR to search path
da: tilføj MAPPE til søgestien

en: use FILE as init file
da: brug FIL som init-fil

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
da: chroot til JAIL, bliv USER:GROUP
    og cd til DIR

en: print log messages according to LOGLEVEL.  Possible values are:
    NONE, ERROR, WARNING, BASIC, PROGRESS, INFO (default) and DEBUG.
da: udskriv logbeskeder jævnfør LOGNIVEAU. Mulige værdier er:
    NONE, ERROR, WARNING, BASIC, PROGRESS, INFO (standard) og DEBUG.

en: write output to FILE (suffix will be added)
da: skriv uddata til FIL (suffiks vil blive tilføjet)

en: relocate using directory of lilypond program
da: flyt via mappen for lilypondprogrammet

en: no progress, only error messages (equivalent to loglevel=ERROR)
da: ingen status, kun fejlbeskeder (svarer til loglevel=ERROR)

en: be verbose (equivalent to loglevel=DEBUG)
da: vær uddybende (svarer til loglevel=DEBUG)

note: Do not update the copyright years here, run `make grand-replace'
en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
da: Ophavsret %s af
    %s med flere.

note: No version number or newline here.  It confuses help2man.
en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
da: Brug: %s [TILVALG] ... FIL ...

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
da: Typesæt musik og/eller afspil MIDI fra FIL.

en: LilyPond produces beautiful music notation.
da: LilyPond fremstiller smuk musiknotation.

en: For more information, see %s
da: For yderligere information, se %s

en: Options:
da: Tilvalg:

en: expected %d arguments with jail, found: %u
da: forventede %d parametre med jail, fandt: %u

en: no such user: %s
da: ingen sådan bruger: %s

en: cannot get user id from user name: %s: %s
da: kan ikke indhente bruger-id fra brugernavn: %s: %s

en: no such group: %s
da: ingen sådan gruppe: %s

en: cannot get group id from group name: %s: %s
da: kan ikke indhente gruppe-id fra gruppenavn: %s: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
da: kan ikke chroot til: %s: %s

en: cannot change group id to: %d: %s
da: kan ikke ændre gruppe-id til: %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
da: kan ikke ændre bruger-id til: %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
da: kan ikke ændre arbejdsmappe til: %s: %s

en: exception caught: %s
da: undtagelse opstod: %s

en: rehearsalMark must have integer value
da: rehearsalMark skal have en heltalsværdi

en: mark label must be a markup object
da: mærkeetiket skal være et opmærkningsobjekt

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
da: fraseringsbue med mindre end 2 hoveder -> udelader

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
da: kan ikke bestemme tonehøjde for oprindelig fraseringsbue -> udelader

en: single note ligature - skipping
da: enkel node fraseringsbue - udelader

en: prime interval within ligature -> skipping
da: prime interval inden for fraseringsbue -> udelader

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
da: mensural fraseringsbue: varighed ingen af Mx, L, B, S -> udelader

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
da: semibrevis skal følges af endnu en -> udelader

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
da: semibreve kan kun fremgå i begyndelsen af en fraseringsbue,
    og der må kun være nul eller to af dem

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
da: ugyldig fraseringsbueslutning:
    når den sidste node er en faldende brevis,
    skal den næstsidste node være endnu en,
    eller fraseringsbuen skal være LB eller SSB

en: unexpected case fall-through
da: uventet tilfælde fald-igennem

en: ignoring out-of-range value change for MIDI property `%s'
da: ignorerer uden for interval-værdiændring for MIDE-egenskab »%s«

en: no such MIDI instrument: `%s'
da: dette MIDI-instrument findes ikke: »%s«

en: Time signature with more than 255 beats.  Truncating
da: Taktart med mere end 255 slag. Afkorter

en: cannot open for write: %s: %s
da: kan ikke til skrivning: %s: %s

en: cannot write to file: `%s'
da: kan ikke skrive til filen: »%s«

note: LINE BREAKING
en: Calculating line breaks...
da: Beregner linjeskift ...

en: Calculating page breaks...
da: Beregner sideskift ...

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
da: usable-duration-logs skal være en udfyldt liste. Falder tilbage på hele pauser.

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
da: oktavkontrol mislykkedes; forventede »%s«, fandt: »%s«

en: cannot add text scripts to individual note heads
da: kan ikke tilføje tekstskripter til individuelle nodehoveder

en: no placement found for fingerings
da: ingen placering fundet for fingersætninger

en: placing below
da: placerer nedenfor

en: this Voice needs a \voiceXx or \shiftXx setting
da: denne Voice (stemme) kræver en \voiceXx- eller \shiftXx-indstilling

en: cannot have note heads and rests together on a stem
da: kan ikke have nodehoveder og pauser sammen på en nodehals

en: none of note heads `%s' or `%s' found
da: ingen af nodehovederne »%s« eller »%s« blev fundet

en: NoteEvent without pitch
da: NoteEvent uden tonehøjde

note: PAGE BREAKING
en: Fitting music on 1 page...
da: Tilpasser musik på 1 side ...

en: font index must be non-negative, using index 0
da: skriftindeks skal være ikke-negativ, bruger indeks 0

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
da: skriftindeks %d er for stor for skrifttypen »%s«, bruger indeks 0

en: cannot open font filename `%s'
da: kan ikke åbne skrifttypefilnavn »%s«

en: cannot read %s of `%s'
da: kan ikke læse %s for »%s«

en: font `%s' index %d does not have `CFF' table
da: skrifttypen »%s« med indeks %d har ikke en »CFF«-tabel

en: cannot allocate %lu bytes
da: kan ikke allokere %lu byte

en: cannot load font table: %s
da: kan ikke indlæse skrifttypetabel: %s

en: FreeType error: %s
da: FreeType-fejl: %s

en: unsupported font format: %s
da: skrifttypeformatet er ikke understøttet: %s

en: error reading font file %s: %s
da: fejl under læsning af skrifttypefilen %s: %s

en: cannot get postscript name
da: kan ikke indhente PostScript-navn

en: cannot get font %s format
da: kan ikke indhente format for skrifttypen %s

en: cannot read CFF %s: %s
da: kan ikke læse CFF %s: %s

note: FreeType 2.6 and 2.6.1 cannot get PS name from pure-CFF. (FreeType 2.5.5 and earlier does not have this issue. FreeType 2.6.2+ has this bug fixed.) So we need direct parsing of the 'CFF' table, in this case.
en: Directly parsing 'CFF' table of font %s.
da: Direkte fortolkning af »CFF«-tabel for skrifttypen %s.

en: cannot get font %s CFF name
da: kan ikke indhente %s-CFF-navn

en: Replace font name from %s to %s.
da: Erstat skriftnavn fra %s til %s.

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
da: FT_Get_Glyph_Name () Freetype-fejl: %s

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
da: FT_Get_Glyph_Name ()-fejl: %s

note: find out the ideal number of pages
en: Finding the ideal number of pages...
da: Finder det ideelle antal sider ...

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
da: kunne ikke opfylde systemer per side og sideantal på samme tid, ignorerer systemer per side

en: Fitting music on %d pages...
da: Tilpasser musik på %d sider ...

en: Fitting music on %d or %d pages...
da: Tilpasser musik på %d eller %d sider ...

en: trying %d systems
da: prøver med %d systemer

en: best score for this sys-count: %f
da: bedste bedømmelse for denne sys-count: %f

en: Drawing systems...
da: Tegner systemer ...

en: margins do not fit with line-width, setting default values
da: margener passer ikke med linjebredde, angiver standardværdier

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
da: systemer går ud over siden på grund af ukorrekt sideindstillinger, vælger standardværdier

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
da: ignorerer minimum antal systemer per side og maksimal antal systemer per side da systemer per side var angivet

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
da: minimum systemer per side er større end maksimal antal systemer per side, ignorerer begge værdier

en: page %d has been compressed
da: side %d er blevet komprimeret

en: A page layout problem has been initiated that cannot accommodate footnotes.
da: Et sidelayoutproblem er opstået som ikke kan tilpasse sidefødder.

en: ragged-bottom was specified, but page must be compressed
da: ragged-bottom blev specificeret, men siden må være komprimeret

en: compressing over-full page by %.1f staff-spaces
da: komprimerer overfuld side med %.1f nodemellemrum

en: staff-affinities should only decrease
da: staff-affinities bør kun falde

en: page-turn-page-breaking: breaking from %d to %d
da: page-turn-page-breaking: bryder fra %d til %d

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
da: kan ikke tilpasse den første sidevending på en enkel side. Overveje at sætte first-page-number til et lige nummer.

en: Calculating page and line breaks (%d possible page breaks)...
da: Beregner side- og linjeombrydninger (%d mulige sideombrydninger) ...

en: break starting at page %d
da: ombrydning starter på side %d

en: 	demerits: %f
da: 	ulemper: %f

en: 	system count: %d
da: 	systemantal %d

en: 	page count: %d
da: 	sideantal %d

en: 	previous break: %d
da: 	forrige ombrydning: %d

en: no glyph for character U+%0X in font `%s'
da: intet skrifttegn for tegn U+%0X i skrifttypen »%s«

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%0X, file %s
da: Skrifttegn har intet navn, men skrifttypen understøtter skrifttegnnavngivning.
    Udelader skrifttegn U+%0X, fil %s

en: no PostScript font name for font `%s'
da: intet PostScript-skriftnavn for skrifttypen »%s«

en: FreeType face has no PostScript font name
da: FreeType-ansigt har intet PostScript-skrifttypenavn

en: OpenType font feature `%s' cannot be used since this binary is configured without feature support.
da: OpenType-skriftfunktionen »%s« kan ikke bruges da denne binære fil er konfigureret uden funktionsunderstøttelse.

en: program option -dprint-pages not supported by backend `%s'
da: programtilvalg -dprint-pages er ikke understøttet af motoren »%s«

en: program option -dpreview not supported by backend `%s'
da: programtilvalg -dpreview er ikke understøttet af motoren »%s«

en: forced break was overridden by some other event, should you be using bar checks?
da: tvungen afbrydelse blev overskrevet af anden hændelse, bruger du bjælkekontroller?

en: Layout output to `%s'...
da: Layoutuddata til »%s« ...

en: Element count %d (spanners %d)
da: Elementantal %d (er bro over %d)

en: Preprocessing graphical objects...
da: Forbehandler grafiske objekter ...

en: GUILE signaled an error for the expression beginning here
da: GUILE signalerede en fejl for udtrykket, der begynder her

en: Conversion of string `%s' to UTF-16be failed: %s
da: Konvertering af streng »%s« til UTF-16be mislykkedes: %s

en: unterminated percent repeat
da: uafsluttet procentgentagelse

en: Track...
da: Spor ...

en: MIDI output to `%s'...
da: MIDI-uddata til »%s« ...

en: Segment header of the Type 1 (PFB) font is broken.
da: Segmenthoved for Type 1-skrifttypen (PFB) er ødelagt.

en: Segment length of the Type 1 (PFB) font is too long.
da: Segmentlængde for Type 1-skrifttypen (PFB) er for lang.

en: Segment type of the Type 1 (PFB) font is unknown.
da: Segmenttypen for Type 1-skrifttypen (PFB) er ukendt.

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
da: forvent 3 strenge for pianopedaler, fandt: %ld

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
da: kan ikke finde start på pianopedal: »%s«

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
da: kan ikke finde start på pianopedalparentes: »%s«

en: no such internal option: %s
da: ingen sådan intern indstilling: %s

en: not a grob name, `%s'
da: ikke et grobnavn, »%s«

en: Failed octave check, got:
da: Mislykket oktavkontrol, fik:

en: Setting %s to %s
da: Sætter %s til %s

note: this warning should only be printed in debug mode!
en: no such file: %s for %s
da: ingen sådan fil: %s for %s

note: this warning should only be printed in debug mode! this warning should only be printed in debug mode
en: no such directory: %s for %s
da: denne mappe findes ikke: %s for %s

en: %s=%s (prepend)
da: %s=%s (foranstil)

en: not relocating, no %s/ or current/ found under %s
da: flytter ikke, ingen %s/ eller current/ fundet under %s

en: Relocation: compile datadir=%s, new datadir=%s
da: Flytning: kompiler datadir=%s, ny datadir=%s

en: Relocation: framework_prefix=%s
da: Flytning: framework_prefix=%s

en: Relocation: is absolute: argv0=%s
da: Flytning: er absolut: argv0=%s

en: Relocation : from cwd: argv0=%s
da: Flytning: fra cwd: argv0=%s

en: Relocation: from PATH=%s
    argv0=%s
da: Flytning: fra PATH=%s
    argv0=%s

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
da: LILYPONDPREFIX er forældet, brug LILYPOND_DATADIR

en: Relocation file: %s
da: Flytningsfil: %s

en: cannot open file: `%s'
da: kan ikke åbne fil: »%s«

en: Unknown relocation command %s
da: Ukendt flytningskommando %s

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
da: kan ikke løse pausekollision: pauseretning ikke angivet

en: too many colliding rests
da: for mange kolliderende pauser

en: rest `%s' not found
da: pausen »%s« blev ikke fundet

en: cannot find `%s'
da: kan ikke finde: »%s«

en: Music font has not been installed properly.
da: Musikskrifttype er ikke blevet korrekt installeret.

en: Search path `%s'
da: Søgesti »%s«

en: Aborting
da: Afbryder

en: already have music in score
da: har allerede musik i partitur

en: this is the previous music
da: dette er den forrige musik

en: errors found, ignoring music expression
da: der blev fundet fejl, ignorerer musikudtryk

note: FIXME:
en: do not know how to interpret articulation:
da: ved ikke hvordan artikulation skal fortolkes:

en:  scheme encoding:
da:  scheme-kodning:

en: direction must not be CENTER in ly:skyline-pair::skyline
da: retning må ikke være CENTER i ly:skyline-pair::skyline

en: direction of %s invalid: %d
da: retning for %s er ugyldig: %d

note: We already have an old slur, so give a warning and completely ignore the new slur.
en: already have %s
da: har allerede %s

en: %s without a cause
da: %s uden en årsag

en: cannot end %s
da: kan ikke afslutte %s

en: Ignoring grob for slur: %s.  avoid-slur not set?
da: Ignorerer grob for legatobue: %s. Er avoid-slur ikke angivet?

en: expected to read %d characters, got %d
da: forventede at læse %d tegn, fik %d

en: MIDI channel wrapped around
da: MIDI-kanal sluttet omkring

en: remapping modulo 16
da: ændrer kortlægning af modulo 16

en: tremolo duration is too long
da: tremololængde er for lang

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
da: tilføjer nodehoved til inkompatibel nodehals (type = %d/%d)

en: maybe input should specify polyphonic voices
da: måske skal inddata specificere polyfoniske stemmer

en: weird stem size, check for narrow beams
da: mærkelig nodehalsstørrelse; kontroller for smalle bjælker

en: Element count %d
da: Elementantal %d

en: Grob count %d
da: Grobantal %d

note: TODO: Also print the arguments of the markup!
en: Markup depth exceeds maximal value of %d; Markup: %s
da: Opmærkningsdybde er større end maksimalværdi for %d; Opmærkning: %s

en: cannot find start of text spanner
da: kan ikke finde start på tekstbro

en: already have a text spanner
da: har allerede en tekstbro

en: unterminated text spanner
da: uafsluttet tekstbro

en: unterminated tie
da: uafsluttet bindebue

en: lonely tie
da: ensom bindebue

note: Todo: should make typecheck? OTOH, Tristan Keuris writes 8/20 in his Intermezzi.
en: strange time signature found: %d/%d
da: mærkelig taktart fundet: %d/%d

en: unknown translator: `%s'
da: ukendt oversætter: »%s«

en: fatal error.  Couldn't find type: %s
da: fatal fejl. Kunne ikke finde type: %s

en: cannot find: `%s'
da: kan ikke finde: »%s«

en: Two simultaneous %s events, junking this one
da: To samtidige %s hændelser, forkaster denne

en: Previous %s event here
da: Forrige %s hændelse her

en: No tuplet to end
da: Ingen irregulær nodeværdi at afslutte

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
da: ignorerede præfiks »%s« for dette hoved jævnfør begrænsningerne for den valgte fraseringsbuestil

en: Ambiguous use of dots in ligature: there are multiple dotted notes with the same pitch.  The ligature should be split.
da: Tvetydig brug af prikker i fraseringsbue: Der er flere punkterede noder med samme tonehøjde. Fraseringsbuen bør opdeles.

en: This ligature has a dotted head followed by a non-dotted head.  The ligature should be split after the last dotted head before this head.
da: Denne fraseringsbue har et punkteret hoved efterfulgt af et hoved uden punktering. Fraseringsbuen bør opdeles efter det sidste punkterede hoved før dette hoved.

en: Vaticana_ligature_engraver: setting `spacing-increment = %f': ptr =%ul
da: Vaticana_ligature_engraver: sætter »spacing-increment = %f«: ptr =%ul

en: flexa-height undefined; assuming 0
da: flexa-height er ikke defineret; bruger 0

en: ascending vaticana style flexa
da: stigende vaticanastil flexa

en: Ignoring Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup
da: Ignorerer Vertical_align_engraver i VerticalAxisGroup

note: fixme: be more verbose.
en: cannot end volta spanner
da: kan ikke afslutte volta-bro

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
da: har allerede en volta-bro, stopper denne for tidligt

en: also already have an ended spanner
da: har også allerede en afsluttet bro

en: giving up
da: giver op

en: bad expression type
da: ugyldigt udtrykstype

en: Not a markup function
da: Ikke en opmærkningsfunktion

en: not a context mod
da: ikke en kontekst-mod

en: need \paper for paper block
da: kræver \paper for papirblok

en: Missing music in \score
da: Mangler musik i \score

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
da: \paper kan ikke bruges i \score, brug \layout i stedet for

en: Spurious expression in \score
da: Falsk udtryk i \score

en: music expected
da: forventede musik

en: unexpected post-event
da: uventet post-hændelse

en: Ignoring non-music expression
da: Ignorerer ikke-musik udtryk

en: not a key
da: ikke en toneart

en: bad grob property path
da: ugyldig grob-egenskabssti

en: only \consists and \remove take non-string argument.
da: kun \consists og \remove bruger ikke-streng argument.

en: bad context property path
da: ugyldig kontekst-egenskabssti

en: markup expected
da: forventede opmærkning

en: simple string expected
da: forventede simpel streng

en: symbol expected
da: forventede symbol

en: not a rhythmic event
da: ikke en rytmisk hændelse

en: post-event expected
da: forventede post-hændelse

en: have to be in Lyric mode for lyrics
da: skal være i teksttilstand (Lyric mode) for tekst

en: expecting string or post-event as script definition
da: forventer streng eller post-hændelse som skriptdefinition

en: not an articulation
da: ikke en artikulation

en: not a duration
da: ikke en længde

en: bass number expected
da: forventede bass-nummer

en: have to be in Note mode for notes
da: skal være i nodetilstand (Note mode) for noder

en: have to be in Chord mode for chords
da: skal være i akkordtilstand (Chord mode) for akkord

en: markup outside of text script or \lyricmode
da: opmærkning uden for tekstskript eller \lyricmode

en: not a note name: %s
da: ikke et nodenavn: %s

en: string outside of text script or \lyricmode
da: streng uden for tekstskript eller \lyricmode

en: not an unsigned integer
da: ikke et ej underskrevet heltal

en: not a markup
da: ikke en opmærkning

en: stray UTF-8 BOM encountered
da: mødte malplaceret UTF-8 BOM

en: Skipping UTF-8 BOM
da: Udelader UTF-8 BOM

en: Renaming input to: `%s'
da: Omdøber inddata til: »%s«

en: quoted string expected after \version
da: citatstreng forventet efter \version

en: quoted string expected after \sourcefilename
da: citatstreng forventet efter \sourcefilename

en: integer expected after \sourcefileline
da: heltal ventet efter \sourcefileline

en: \maininput not allowed outside init files
da: \maininput er ikke tilladt uden for init-filer

en: wrong or undefined identifier: `%s'
da: fejlagtig eller ikke defineret identifikator: »%s«

en: string expected after \include
da: streng ventet efter \include

en: end quote missing
da: slutcitationstegn mangler

en: EOF found inside a comment
da: filslutning (EOF) fundet inden i en kommentar

en: EOF found inside string
da: filslutning (EOF) fundet inden i streng

en: Unfinished main input
da: Ufærdige hovedinddata

en: invalid character: `%s'
da: ugyldigt tegn: »%s«

en: unknown escaped string: `\%s'
da: ukendt undvigestreng: »\%s«

en: undefined character or shorthand: %s
da: ikke defineret tegn eller stenografi: %s

en: non-UTF-8 input
da: ikke-UTF-8-inddata

en: Invalid version string "%s"
da: Ugyldig versionstreng »%s«

en: file too old: %s (oldest supported: %s)
da: filen er for gammel: %s (ældest understøttet: %s)

en: consider updating the input with the convert-ly script
da: overvej at opdatere inddata med skriptet convert-ly

en: program too old: %s (file requires: %s)
da: program for gammelt: %s (fil kræver: %s)

en: Beam end fits no pattern
da: Bjælkeslutning passer ikke til et mønster

en: Invoking `~a'...
da: Starter »~a« ...

en: `~a' failed (~a)
da: »~a« mislykkedes (~a)

en: Converting to `~a'...
da: Konverterer til »~a« ...

note: Do not try to guess the name of the png file, GS produces PNG files like BASE-page%d.png.
en: Converting to ~a...
da: Konverterer til ~a ...

en: Copying to `~a'...
da: Kopierer til »~a« ...

en: Deleting `~a'...
da: Sletter »~a« ...

en: Writing header field `~a' to `~a'...
da: Skriver teksthovedfelt »~a« til »~a« ...

en: missing stencil expression `~S'
da: manglende stenciludtryk »~S«

en: Bar glyph ~a not known. Ignoring.
da: Bjælkeskrifttegn ~a er ikke kendt. Ignorerer.

en: Annotation '~a' is allowed in the first argument of a bar line definition only.
da: Annotation »~a« er kun tilladt i det første argument for en bjælkelinjedefinition.

en: Replacement '~a' is allowed in the last argument of a bar line definition only.
da: Erstatning »~a« er kun tilladt i det sidste argument for en bjælkelinjedefinition.

en: add-bar-glyph-print-procedure: glyph '~a' has to be a single ASCII character.
da: add-bar-glyph-print-procedure: skrifttegnet »~a« skal være et enkelt ASCII-tegn.

en: No span bar glyph defined for bar glyph '~a'; ignoring.
da: Intet skrifttegn for omfangsbjælke defineret for bjælkeskrifttegn »~a«; ignorerer.

en: Spurious garbage following chord: ~A
da: Falsk affald efter akkord: ~A

en: symbol ~S redefined
da: symbol ~S omdefineret

en: unknown parent class `~a'
da: ukendt overklasse »~a«

en: Cannot redefine event class `~S'
da: Kan ikke omdefinere hændelsesklasse »~S«

en: Undefined parent event class `~S'
da: Overhændelsesklassen »~S« er ikke defineret

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
da: ingen systemer fundet i \score-opmærkning, har den en \layout-blok?

en: Cannot find glyph ~a
da: Kan ikke finde teksttegn ~a

en: no brace found for point size ~S
da: ingen akkolade fundet for punktstørrelse ~S

en: defaulting to ~S pt
da: bruger standarden ~S pt

en: not a valid duration string: ~a
da: ikke en gyldig længdestreng: ~a

en: not a valid duration string: ~a - ignoring
da: ikke en gyldig længdestreng: ~a - ignorerer

en: symbol expected: ~S
da: forventede symbol: ~S

en: cannot find music object: ~S
da: kan ikke finde musikobjekt: ~S

en: bad make-music argument: ~S
da: ugyldigt make-music-argument: ~S

en: Select note names language.
da: Vælg sprog for nodenavne.

en: Using `~a' note names...
da: Bruger »~a« nodenavne ...

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
da: Kunne ikke finde sprog »~a«. Ignorerer.

en: pair expected in doc ~s
da: par forventet i dokument ~s

en: cannot find interface for property: ~S
da: kan ikke finde grænseflade for egenskab: ~S

en: unknown Grob interface: ~S
da: ukendt Grob-grænseflade: ~S

en: Processing ~S...
da: Behandler ~S...

en: Writing ~S...
da: Skriver ~S ...

en: cannot find description for property `~S' (~S)
da: kan ikke finde beskrivelse for egenskab »~S« (~S)

en: cannot find description for property ~S (~S)
da: kan ikke finde beskrivelse for egenskab ~S (~S)

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
da: flagslag »~a« eller »~a« blev ikke fundet

en: Writing ~a...
da: Skriver ~a ...

en: CFF font `~a' already embedded, skipping.
da: CFF-skriften »~a« er allerede indlejret, udelader.

en: Different CFF fonts which have the same name `~a' has been detected. The font cannot be embedded.
da: Forskellige CFF-skrifttyper, som har det samme navn »~a«, er blevet registreret. Skriften kan ikke indlejres.

en: Embedding CFF font `~a'.
da: Indlejrer CFF-skrifttypen »~a«.

en: Initializing embedded CFF font list.
da: Initialiserer indlejret CFF-skriftliste.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because its font-index (~a) is not zero.
da: Skrifttypen ~a kan ikke indlæses via Ghostscript, da dets skrifttype-indeks (~a) ikke er nul.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because it is an OpenType/CFF Collection (OTC) font.
da: Skrifttypen ~a kan ikke indlæses via Ghostscript, da det er en OpenType/CFF Collection (OTC)-skrifttype.

en: Font ~a cannot be used via Ghostscript because it is a TrueType font that does not have glyph names.
da: Skrifttypen ~a kan ikke bruges via Ghostscript, da det er en TrueType-skrifttype, som ikke har navne på skrifttegnene.

en: cannot embed ~S=~S
da: kan ikke indlejre ~S=~S

en: cannot extract file matching ~a from ~a
da: kan ikke udtrække fil der matcher ~a fra ~a

en: do not know how to embed ~S=~S
da: ved ikke hvordan der skal indlejres ~S=~S

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
da: ved ikke hvordan skrifttype skal indlejres ~s ~s ~s

en: Font file `~a' already exists, skipping.
da: Skriftfilen »~a« findes allerede, udelader.

en: Exporting font file `~a'.
da: Eksporterer skriftfilen »~a«.

en: Making font export directory `~a'.
da: Opretter mappen til eksport af skrifttyper »~a«.

en: Font export directory `~a' already exists.
da: Mappen til eksport af skrifttyper »~a« findes allerede.

en: 
    The PostScript backend does not support the
    system-by-system output.  For that, use the EPS backend instead,
    
      lilypond -dbackend=eps FILE
    
    If you have cut & pasted a lilypond fragment from a webpage, be sure
    to only remove anything before
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************
da: 
    PostScript-motoreren understøtter ikke
    system efter system-uddata. Her bruges EPS-motoren i stedet,
    
      lilypond -dbackend=eps FIL
    
    Hvis du har klippet og indsat et lilypondfragment fra en internetside, så
    vær sikker på kun at fjerne foran
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************

en: Updating font into: ~a
da: Opdaterer skrifttype til: ~a

en: Writing graph `~a'...
da: Skriver graf »~a« ...

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
da: Fejl i bjælkequanting. Forventede (~S,~S) fandt ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
da: Fejl i bjælkequanting. Forventede ~S 0, fandt ~S.

en: Music unsuitable for context-mod
da: Musik uegnet for context-mod

en: Cannot find context-def \~a
da: Kan ikke finde context-def \~a

en: Music unsuitable for output-def
da: Musik uegnet for output-def

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
da: Find indekset mellem @var{start} og @var{end} (et heltal)
    som laver det bedste match til @var{target-val} hvis
    anvendt på funktionen @var{getter}.

en: unknown unit: ~S
da: ukendt enhed: ~S

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
da: ingen \version-udtryk fundet, tilføj venligst~afor fremtidig kompatibilitet

en: call-after-session used after session start
da: call-after-session brugt efter sessionstart

en: define-session used after session start
da: define-session brugt efter sessionstart

en: Using (ice-9 curried-definitions) module
da: Bruger (ice-9 curried-definitions) modul

en: cannot find: ~A
da: kan ikke finde: ~A

en: Success: compilation successfully completed
da: Succes: Kompilation blev færdig

en: Compilation completed with warnings or errors
da: Kompilation færdig med advarsler eller fejl

en: job ~a terminated with signal: ~a
da: job ~a afsluttedes med signal: ~a

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
da: logfil ~a (afslut ~a):
    ~a

en: failed files: ~S
da: mislykkede filer: ~S

en: Redirecting output to ~a...
da: Sender uddata videre til ~a ...

en: Invoking `~a'...
da: Starter »~a« ...

en: ~a function cannot return ~a
da: ~a-funktion kan ikke returnere ~a

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
da: forkert type for argument ~a. Forventede ~a, fandt ~s

en: ~S: Not a markup (list) function: ~S
da: ~S: Ikke en opmærkningsfunktion (list): ~S

en: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
da: Forkert antal argumenter. Forventede: ~A, fandt ~A: ~S

en: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
da: Ugyldigt argument i postion ~A. Forventede: ~A, fandt: ~S.

en: Not a markup command: ~A
da: Ikke en opmærkningskommando: ~A

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
da: »fra« tonehøjde ikke i skala; ignorerer

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
da: »til« tonehøjde ikke i skala; ignorerer

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
da: tonehøjde der skal transponeres er ikke i skala; ignorerer

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
da: »omkring« tonehøjde er ikke i skala; ignorerer

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
da: tonehøjde der skal vendes om er ikke i skala; ignorerer

en: negative replication count; ignoring
da: negativ replikationsantal; ignorerer

en: Dangling tie in \retrograde
da: Dinglende bindebue i \retrograde

en: invalid tremolo repeat count: ~a
da: ugyldig gentagantal for tremole: ~a

en: unknown repeat type `~S': must be volta, unfold, percent, or tremolo
da: ukendt gentagtype »~S«: skal være volta, unfold, procent eller tremolo

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
da: Flere alternativer end gentagelser. Stryger tiloversblevne alternativer

en: bad grob property path ~a
da: ugyldig grob-egenskabssti ~a

en: bad context property ~a
da: ugyldig kontekstegenskab ~a

en: bad music property ~a
da: ugyldig musikegenskab ~a

en: Bad chord repetition
da: Ugyldig akkordgentagelse

en: Bad voice id: ~a
da: Ugyldig stemme-id: ~a

en: \voices needs more ids
da: \voices kræver flere id'er

en: music expected: ~S
da: forventede musik: ~S

en: cannot find quoted music: `~S'
da: kan ikke finde citeret musik: »~S«

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
da: Tilføj @var{octave-shift} til oktaven for @var{pitch}.

en: Unknown octaveness type: ~S
da: Ukendt octaveness-type: ~S

en: Defaulting to 'any-octave.
da: Bruger standarden »any-octave«.

en: unknown accidental style: ~S
da: ukendt utilsigte stil: ~S

en: not a symbol list: ~a
da: ikke en symbolliste: ~a

en: conflicting tag group ~a
da: mærkegruppe er i konflikt ~a

en: unknown line-cap-style: ~S
da: ukendt line-cap-style: ~S

en: unknown line-join-style: ~S
da: ukendt line-join-style: ~S

en: cannot decypher Pango description: ~a
da: kan ikke tyde Pangobeskrivelse: ~a

en: Glyph must have a unicode value
da: Skrifttegn skal have en unicodeværdi

en: cannot find SVG font ~S
da: kan ikke finde SVGskriften ~S

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
da: set-global-staff-size: ikke i topniveauanvendelsesområde

en: This is not a \layout {} object, ~S
da: Dette er ikke et \layout {}-objekt, ~S

en: Unknown paper size: ~a
da: Ukendt papirstørrelse: ~a

note: TODO: should raise (generic) exception with throw, and catch that in parse-scm.cc
en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
da: Skal bruge #(set-paper-size .. ) inden i \paper { ... }

en: unknown clef type `~a'
da: ukendt nøgletype »~a«

en: supported clefs: ~a
da: understøttede nøgler: ~a

en: error in #{ ... #}
da: fejl i #{ ... #}

en: quoted music `~a' is empty
da: citeret musik »~a« er tom

en: Copying `~a' to `~a'...
da: Kopierer »~a« til »~a« ...

en: Deleting `~a'...
da: Sletter  »~a« ...

en: assertion failed: ~S
da: påstand mislykkedes: ~S

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
da: Ugyldig bånd for tonehøjde ~a på streng ~a

en: Missing fret for pitch ~a on string ~a
da: Mangler bånd for tonehøjde ~a på streng ~a

en: No open string for pitch ~a
da: Ingen åben streng for tonehøjde ~a

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
da: Anmodet streng for tonehøjde kræver negativ bånd: streng ~a tonehøjde ~a

en: Ignoring string request and recalculating.
da: Ignorerer strengforespørgsel og genberegning.

en: Ignoring note in tablature.
da: Ignorerer node i tabulatur.

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
da: Ingen streng for tonehøjde ~a (givne bånd ~a)

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
da: Ingen etiket for bånd ~a (på streng ~a);
    kun ~a båndetiketter tilbudt
