lilypond 2.21.7 - en to eo translation catalogue (951 entries)

en: file not found: %s
eo: ne trovita dosiero: %s

en: Output function not implemented
eo: Eliga funkcio ne estas realigita

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
eo: ne eblas trovi \begin{document} en dokumento LaTeX

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
eo: Aplikado de '%s' al la dosiero '%s' por detekti apriorajn paĝ-agordojn.

en: Unable to auto-detect default settings:
eo: Ne eblas aŭtomate detekti apriorajn agordojn:

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
eo: Ne eblas aŭtomate detekti apriorajn agordojn:
    %s

en: cannot detect textwidth from LaTeX
eo: ne eblas detekti 'textwidth' el LaTex

en: deprecated ly-option used: %s=%s
eo: evitinda ly-modifilo estis uzata: %s=%s

en: compatibility mode translation: %s=%s
eo: kongru-reĝima traduko: %s=%s

en: deprecated ly-option used: %s
eo: evitinda ly-modifilo estis uzata: %s

en: compatibility mode translation: %s
eo: tradukado je kongrua reĝimo: %s

en: ignoring unknown ly option: %s
eo: preterpaso de nekonata ly-modifilo: %s

en: Missing files: %s
eo: Mankantaj dosieroj: %s

en: Could not overwrite file %s
eo: Ne eblis anstataŭigi la dosieron %s

en: Running through filter `%s'
eo: Rulado tra filtro '%s'

en: `%s' failed (%d)
eo: '%s' fiaskis (%d)

en: The error log is as follows:
eo: La erar-protokolo estas jene:

en: Converting MusicXML file `%s'...
eo: Konvertado de dosiero MusicXML '%s'...

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
eo: %s: duobligita dosiernomo tamen kun malsama enhavo ol la originala
    dosiero, do ni printas 'diff' kontraŭ la ekzistanta dosiero.

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
eo: %s: duobligita dosiernomo tamen kun malsama enhavo ol la konvertita dosiero
    lilypond, do ni printas 'diff' kontraŭ la ekzistanta dosiero.

en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
eo: Aplikado de texi2pdf al la dosiero %s por detekti apriorajn paĝ-agordojn.

en: Not smart enough to convert %s.
eo: Ne sufiĉe lerta por konverti %s.

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
eo: Bonvole konsultu la gvidlibron por pli da detaloj, kaj ĝisdatigu malaŭtomate.

en: %s has been replaced by %s
eo: %s estas anstataŭigita per %s

en: warning: %s
eo: averto: %s

en: \header { key = concat + with + operator }
eo: \header { klavo = kunmeti + per + ĉi + operatoro }

en: deprecated %s
eo: evitinda %s

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
eo: evitinda \textstyle, nova sintakso \key

en: bump version for release
eo: aktualigi la version por eldono

en: new \header format
eo: nova formo \header

en: \translator syntax
eo: sintakso \translator

en: \repeat NUM Music Alternative -> \repeat FOLDSTR Music Alternative
eo: \repeat NUM Muzika Alternativo -> \repeat FOLDSTR Muzika Alternativo

en: deprecate %s
eo: evitigi %s

en: deprecate %s
eo: evitigi %s

en: new \notenames format
eo: nova formo \notenames

en: new tremolo format
eo: nova tremsona formo

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
eo: Staff_margin_engraver estas evitinda, uzu Instrument_name_engraver

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
eo: ŝanĝi usklecon de eco-difino (ekz. onevoice -> oneVoice)

en: new \textscript markup text
eo: nova markad-teksto \textscript

en: identifier names: %s
eo: identigilaj nomoj: %s

en: point-and-click argument changed to procedure.
eo: argumento 'point-and-click' ŝanĝis al proceduro.

en: semicolons removed
eo: komo-punktoj estas forigitaj

note: 40 ?
en: %s property names
eo: %s eco-nomoj

en: automaticMelismata turned on by default
eo: automaticMelismata estas aktivigita apriore

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
eo: automaticMelismata estas aktivigita apriore ekde 1.5.67.

en: remove %s
eo: forigi %s

en: cluster syntax
eo: faska sintakso

en: new Pedal style syntax
eo: nova sintakso de la stilo Pedal

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
eo: Nova relativa reĝimo,
    artikulacioj Postfix, nova tekst-markada sintakso, nova akorda sintakso.

en: Remove - before articulation
eo: Forigi - antaŭ la artikulacio

en: %s misspelling
eo: %s misliterumado

en: Swap < > and << >>
eo: Permuti < > kaj << >>

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
eo: ni provas aŭtomatan konverton de \figures.  Kontrolu la rezultojn!

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
eo: Uzu kodumaĵon Scheme por konstrui ajnajn noto-eventojn.

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
eo: uzi simbolajn konstantojn por aliigojn,
    forigi \outputproperty, movi ly:verbose al ly:get-option

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
eo: \outputproperty estis trovata,
    Bonvolu per-mane redakti, uzante
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    kiel anstataŭigan tekston.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
eo: La aliiga kampo de tonaltoj de Scheme estis multobligata per 2
    por subteni kvaronajn aliigojn.  Vi devas ĝisdatigi la jenajn konstruojn per-mane:
    
    * vokoj al ly:make-pitch kaj ly:pitch-alteration
    * difinoj de keySignature faritaj kun \property

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
eo: forigo de automaticMelismata; uzu melismaBusyProperties anstataŭe.

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
eo: sintakso de \partcombine ŝanĝis al \newpartcombine

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
eo: Ŝanĝoj en tambura notado, forigo de \chordmodifiers, \notenames.
    Harmoniaj notoj. Kunteksto Thread forigita. Kunteksto Lyrics forigita.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
eo: Tamburoj estis trovataj. Enmetu tamburajn notojn en \drummode

en: 
    %s found. Check file manually!
eo: 
    %s estis trovata. Kontrolu la dosieron per-mane!

en: Drum notation
eo: Tambura notado

en: new syntax for property settings:
eo: nova sintakso por ecaj agordoj:

en: Property setting syntax in \translator{ }
eo: Sintakso de eca agordo en \translator{ }

en: Scheme grob function renaming
eo: Renomigo de funkcioj grob de Scheme

en: Use %s
eo: Uzi %s

en: More Scheme function renaming
eo: Pli da renomigo de funkcioj Scheme

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
eo: Paĝ-aranĝo estis ŝanĝata, nun ni uzas paper-grandon kaj marĝenojn.
    'textheight' ne plu estas uzata.

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
eo: \foo -> \foomode (por akordoj, notoj, ktp.)
    faldi \new FooContext \foomode al \foo.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
eo: grando de liniaro devas esti ŝanĝata je ĉefnivelo
    per
    
      #(set-global-staff-size <LINIARO-ALTO-EN-PUNKTOJ>)

en: regularize other identifiers
eo: normigi aliajn identigilojn

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
eo: \encoding: lerta rekodigo latin1..utf-8. Forigi ly:point-and-click

en: LilyPond source must be UTF-8
eo: Kodumado de LilyPond devas esti UTF-8

en: Try the texstrings backend
eo: Provu la internan interfacon 'texstrings'

en: Do something like: %s
eo: Faru ion similan al: %s

en: Or save as UTF-8 in your editor
eo: Aŭ konservu kiel UTF-8 en via redaktilo

en: warn about auto beam settings
eo: averti pri difinoj de aŭtomata vostligo

en: auto beam settings
eo: aŭtomata vostligaj difinoj

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
eo: 
    Aŭtomata vostligaj difinoj devas nun indiki klare ĉiun interesan momenton
    ene de mezuro; 1/4 ne plu estas obligata por ankaŭ kovri momentojn 1/2 kaj 3/4.

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
eo: 'verticalAlignmentChildCallback' fariĝis evitinda

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
eo: Forigi atributojn de vokoj, evitigi XY-extent-callback.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
eo: Uzi grob-klozurojn iso. XY-offset-callbacks.

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
eo: foobar -> foo-bar por \paper, \layout

en: deprecate \tempo in \midi
eo: evitigi \tempo en \midi

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
eo: evitigi stilon avertecan. Uzi ecojn 'AccidentalCautionary'

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
eo: Renomigi kromsignajn bildetojn, uzi glyph-name-alist.

en: edge-text settings for TextSpanner
eo: agordoj de 'edge-text' por TextSpanner

en: Use
    
    %s
eo: Uzi
    
    %s

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
eo: Uzi la sub-atributon 'alignment-offsets' de

en: to set fixed distances between staves.
eo: por difini fiksajn distancojn inter liniarojn.

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
eo: Uzi #'style anstataŭ #'dash-fraction por elekti kontinuajn/strekajn liniojn.

en: all settings related to dashed lines
eo: ĉiuj agordoj pri strekaj linioj

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
eo: Uzi \override ... #'style = #'line por kontinuaj linioj kaj

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
eo: 	\override ...#'style = #'dashed-line por strekaj linioj.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
eo: metronomeMarkFormatter uzas tekstan markadon kiel duan argumenton,
    fret-diagramaj ecoj moviĝis al fret-diagram-details.

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
eo: metronomeMarkFormatter akiris aldonan tekst-argumenton.

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
eo: La funkcio asignita al Score.metronomeMarkFunction nun uzas la subskribon
    %s

en: %s in fret-diagram properties
eo: %s en fret-diagramaj ecoj

en: \put-adjacent argument order
eo: argument-ordo de \put-adjacent

en: Axis and direction now come before markups:
eo: Aksoj kaj direkto nun venas antaŭ la markadoj:

en: \put-adjacent axis dir markup markup.
eo: \put-adjacent akso dir markado markado.

en: re-definition of InnerStaffGroup
eo: redifino de InnerStaffGroup

en: re-definition of InnerChoirStaff
eo: redifino de InnerChoirStaff

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
eo: Sintaksaj ŝanĝoj por \addChordShape kaj \chord-shape

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
eo: stringTuning devas esti aldonata al la voko addChordShape.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
eo: stringTuning devas esti aldonata al la voko de chord-shape.

en: Remove oldaddlyrics
eo: Forigi oldaddlyrics

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyricsto instead.
eo: oldaddlyrics ne plu estas subtenata. 
             Uzu addlyrics aŭ lyricsto anstataŭe.

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
eo: la eco keySignature ne plu estas inversigita
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
eo: La 'alist' por Staff.keySignature ne plu estas en inversa ordo.

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
eo: \bar "." nun produktas dikan taktostrekon
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Strekaj parametroj por ligarkoj kaj ligaturoj estas nun en dash-definition

en: \bar "." now produces a thick barline.
eo: \bar "." nun produktas dikan taktostrekon.

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
eo: Strekaj parametroj por ligarkoj kaj ligaturoj estas nun en 'dash-definition'.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
eo: Aŭtomataj vostligaj reguloj ŝanĝis.  override-auto-beam-setting kaj
    revert-auto-beam-setting estis forigataj.
    \overrideBeamSettings estis aldonata.
    beatGrouping estis forigata.
    Malsamaj agordoj por vertikala aranĝo.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Klaraj difinoj de ŝveligaj kuntekstoj el la ŝablono
    'Piano centered dynamics' estas nun anstataŭita de kunteksto 'Dynamics'.

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
eo:     Aŭtomataj vostligaj agordoj nun estas preterpasataj per \overrideBeamSettings.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
eo:     Aŭtomataj vostligaj agordoj nun estas restarigataj per \revertBeamSettings.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
eo:     beatGrouping kun specifita kunteksto devas nun esti plenumata per
       \overrideBeamSettings.

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
eo: alignment-offsets ŝanĝis al alignment-distances: vi devas nun specifi la distancojn inter liniarojn prefereble ol la deŝovo de la liniaroj.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
eo: Forigi neaktualajn gravurilojn/tradukilojn: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer kaj String_number_engraver.
    Novaj vertikal-spacigaj variabloj.

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
eo: Vertikala spacigo ne plu dependas de la Y-etendo de 'VerticalAxisGroup'.

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
eo: Unuigi enkodigojn 'fetaNumber' kaj 'fetaDynamic'

en: \cresc etc. are now postfix operators
eo: \cresc ktp. nun estas postmetaj operatoroj

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
eo: Forigi 'beamSettings', 'beatLength', \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings kaj \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
eo: Uzi \set beamExceptions aŭ \overrideTimeSignatureSettings.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
eo: Uzi \set beamExceptions aŭ \revertTimeSignatureSettings.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
eo: Uzi 'baseMoment', 'beatStructure', kaj 'beamExceptions'.

en: Use baseMoment and beatStructure.
eo: Uzi 'baseMoment' kaj 'beatStructure'.

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
eo: Lignoblovaj diagramoj: movigi grandon, dikecon, kaj grafikaĵon de argument-listo al atributoj.
    Evitigi negativan streko-punkton por kaŝitaj linioj: uzi #'style = #'none anstataŭe.

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
eo: Movigi grandon, dikecon, kaj grafikaĵon al atributoj.  Argumento devos esti simple la klavo-listo.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
eo: Renomigi vertikal-spacigajn variablojn.
    Aldoni argumenton 'fretboard-table' al 'savePredefinedFretboard'.

en: Rename vertical spacing grob properties.
eo: Renomigi vertikal-spacigajn grob-atributojn.

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
eo: Forigi variablojn de \paper: 'head-separation' kaj 'foot-separation'.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
eo: Anstataŭe, alĝustigi difinojn por 'top-system-spacing'.

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
eo: Anstataŭe, alĝustigi difinojn por 'last-bottom-spacing'.

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
eo: Renomigi 'space' al 'basic-distance' en pluraj 'alist'-oj.
    Forigi la grob 'HarmonicParenthesesItem'.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
eo: 'HarmonicParenthesesItem' estas forigita.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
eo: Harmoniaj rondkrampoj estas parto de la grob TabNoteHead.

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
eo: Forigi kuntekston de 'overrideTimeSignatureSettings' kaj 'revertTimeSignatureSettings'.

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
eo: Ŝanĝi 'stringTunings' de listo de unutoj al listo de tonaltoj.
    Ŝanĝi tenoran kaj baritonan ukulel-nomojn en kordaj agordoj.
    Generi mesaĝojn por per-mana konverto de vertikala spacigo se necese.

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
eo: Vertikal-spacigaj ŝanĝoj povas influi uzanto-difinitajn kuntekstojn.

en: Replace bar-size with bar-extent.
eo: Anstataŭigi 'bar-size' per 'bar-extent'.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
eo: Lignoblovaj diagramoj: ŝanĝoj por la klarneta diagramo.

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
eo: Klarneta fingrado ŝanĝis por speguli veran anatomion de la instrumento.

en: Handling of non-automatic footnotes.
eo: Traktado de ne-aŭtomataj piednotoj.

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
eo: Se vi uzas ne-aŭtomatajn piednotojn, certigu ke vi difinis 'footnote-auto-numbering = ##f' en la paper-bloko.

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
eo: Ŝanĝo en interna atributo por 'MultiMeasureRest'

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
eo: Tiu ĉi interna atributo estas anstataŭigita per 'round-up-to-longer-rest', 'round-up-exceptions' kaj 'usable-duration-logs'.

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
eo: Kreado de grob 'Flag' kaj movigado de kelkaj atributoj 'Stem' al tiu ĉi grob

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
eo: nun 'consistent-broken-slope' estas traktata per la voko 'positions'.

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
eo: input/regression/beam-broken-classic.ly montras kiel rompitaj vostligoj estas traktataj nun.

en: beamExceptions controls whole-measure beaming.
eo: beamExceptions regas tut-mezuran vostligadon.

en: Flag.transparent and Flag.color inherit from Stem
eo: Flag.transparent kaj Flag.color heredas el Stem

en: Staff-padding now controls the distance to the baseline, not the nearest point.
eo: Liniaro-ŝtopado nun regas la distancon al la bazlinio, ne al la plej proksima punkto.

en: Previously the "id" grob property (string) was used for SVG output.
eo: Antaŭe la atributo "id" de grob (ĉeno) estis uzata por eligo SVG.

en: Now "output-attributes" (association list) is used instead.
eo: Nun "output-attributes" (asocio-listo) estas uzata anstataŭe.

en: Setting loglevel to %s
eo: Difinado de 'loglevel' al %s

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
eo: Nekonata aŭ malvalida 'loglevel': '%s'

en: error: %s
eo: eraro: %s

en: Usage: %s
eo: Uzado: %s

en: Language does not support microtones contained in the piece
eo: La lingvo ne subtenas la mikrotonojn en la muziko

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
eo: Grupigaj rektkrampoj kun kurba formo ne estis realigataj ĝuste

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
eo: ne eblas alĝustigi la muzikon %(music)s por la ripeto %(repeat)s

en: encountered repeat without body
eo: ripeto sen korpo estis trovata

note: no self.elements!
en: Grace note with no following music: %s
eo: Apoĝaturo sen sekvanta muziko: %s

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
eo: Malvalida grando de okta ŝovo estis trovata: %s. Neŝovite.

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
eo: Ne eblas konverti la aliigon %s al esprimo de lilypond

en: more than one child of class %s, all butthe first will be ignored
eo: pli ol unu ido el klaso %s, ĉiuj krom la unua estos ignorataj

en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
eo: Temp-indikoj 'senza-misura' ankoraŭ ne estas subtenataj!

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
eo: Ne eblas interpreti la tempindikon! Revene al 4/4.

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
eo: Tonindiko-aliiga okto aperas por neekzistanta aliigo n-ro %s, disponeblaj numeroj: %s!

en: Encountered note at %s without type and duration(=%s)
eo: Estis trovata noto ĉe %s sen tipo kaj daŭro(=%s)

en: cannot find suitable event
eo: ne eblas trovi taŭgan eventon

en: Unable to find instrument for ID=%s
eo: Ne eblas trovi instrumenton por ID=%s

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
eo: Estis trovata frakcia daŭro kun denominatoro %s, ne eblas konverti al daŭro de lilypond

en: Encountered unprocessed marker %s
eo: Estis trovata neprocezita markilo %s

en: %s [OPTION]... FILE
eo: %s [MODIFILO]... DOSIERO

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
eo: abc2ly konvertas muzikajn dosierojn ABC (vidu
    %s) al LilyPond-kodumaro.

en: show version number and exit
eo: montri versi-numeron kaj eliri

en: show this help and exit
eo: montri tiun ĉi helpon kaj eliri

en: write output to FILE
eo: skribi eligon al DOSIERO

en: be strict about success
eo: esti severa pri sukceso

en: preserve ABC's notion of beams
eo: konservi la nocion de vostligoj de ABC

en: suppress progress messages
eo: formeti mesaĝojn pri progreso

en: Report bugs via %s
eo: Raportu program-misojn per %s (angle)

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
eo: Ĝisdatigi la enigon de LilyPond al nova versio.  Apriore, ĝisdatigi de la
    versio prenita el la komando \version, al la nuna versio de LilyPond.

en: If FILE is `-', read from standard input.
eo: Se DOSIERO estas '-', legi el la norma enigo.

en: Examples:
eo: Ekzemploj:

en: Copyright (c) %s by
eo: Kopirajto (c) %s de

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
eo: Disdonata sub la kondiĉoj de la Ĝenerala Publika Permesilo de GNU.

en: It comes with NO WARRANTY.
eo: Ĝi venas SEN iu ajn GARANTIO.

en: VERSION
eo: VERSIO

en: start from VERSION [default: \version found in file]
eo: komenci el VERSIO [aprioras \version, trovita en la dosiero]

en: edit in place
eo: redakti surloke

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
eo: Montri protokolajn mesaĝojn laŭ PROTOKOLNIVELO (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (apriore), DEBUG)

en: LOGLEVEL
eo: PROTOKOLNIVELO

en: do not add \version command if missing
eo: ne aldoni la komandon \version se ĝi mankas

en: force updating \version number to %s
eo: perforte ĝisdatigi la numeron de \version al %s

en: only update \version number if file is modified
eo: nur ĝisdatigi la numeron de \version se la dosiero estas modifita

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
eo: montri regulojn [apriore: -f 0, -t %s]

en: convert to VERSION [default: %s]
eo: konverti al VERSIO [apriore: %s]

en: make a numbered backup [default: filename.ext~]
eo: fari numeritan savkopion [aprioras: dosiernomo.suf~]

en: show warranty and copyright
eo: montri garantion kaj kopirajton

en: Applying conversion:
eo: Aplikado de konverto:

en: Error while converting
eo: Eraro dum la konvertado

en: Stopping at last successful rule
eo: Ĉeso ĉe lasta sukcesa regulo

en: Processing `%s'...
eo: Procezado de '%s'...

en: Attempting conversion from `latin1'...
eo: Ni provas konverto el 'latin1'...

en: %s: Unable to open file
eo: %s: Ne eblas malfermi dosieron

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
eo: %s: ne eblas determini version.  Preterpase

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
eo: %s: Malvalida versi-ĉeno '%s' 
    Validaj versi-ĉenoj konsistas el tri numeroj, apartitaj per punktoj, t.e. '2.8.12'

en: There was %d error. | There were %d errors.
eo[0]: Okazis %d eraro.
eo[1]: Okazis %d eraroj.

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
eo: %s [MODIFILO]... ETF-DOSIERO

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
eo: Enigma Transport-Formo estas formo uzata de la produkto Finale, de
    Coda Music Technology.  etf2ly konvertas subaron de ETF al tujuzebla dosiero LilyPond.

en: FILE
eo: DOSIERO

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
eo: Procezi kodaĵoj de LilyPond en miksa dokumento kun HTML, LaTeX, texinfo aŭ DocBook.

en: BOOK
eo: LIBRO

en: Exiting (%d)...
eo: Elirado (%d)...

en: FILTER
eo: FILTRO

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
eo: dukti kodaĵojn tra FILTRO [apriore: 'convert-ly -n -']

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
eo: uzi eligan formon FORMO (texi [apriore], texi-html, latex, html, docbook)

en: FORMAT
eo: FORMO

en: add DIR to include path
eo: aldoni UJOn al la inkluziva vojo

en: DIR
eo: UJO

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
eo: strukturigi eligon de Texinfo tiel ke Info serĉos bildojn de muziko en UJO

en: PAD
eo: ŜOVO

en: pad left side of music to align music in spite of uneven bar numbers (in mm)
eo: ŝovi maldekstran flankon de muziko por rektigi ĝin malgraŭ la ne egalaj mezur-numeroj (en mm)

en: Print lilypond log messages according to LOGLEVEL
eo: Printi protokol-mesaĝojn de lilypond laŭ PROTOKOLNIVELO

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
eo: skribi dosierojn lily-XXX al UJO, ligi al la dosierujo de --output

en: write output to DIR
eo: skribi eligon al UJO

en: COMMAND
eo: KOMANDO

en: process ly_files using COMMAND FILE...
eo: procezi ly_files uzante: KOMANDO DOSIERO...

en: Redirect the lilypond output
eo: Rekonduki la eligon de lilypond

en: Compile snippets in safe mode
eo: Kompili kodaĵojn per sekura reĝimo

en: do not fail if no lilypond output is found
eo: ne fiaski se neniu eligo de lilypond estos trovata

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
eo: ne fiaski se neniu bildo PNG estos trovata por dosieroj EPS

en: write snippet output files with the same base name as their source file
eo: skribi kodaĵajn eligajn dosierojn per la sama baznomo kiel ilia fonta dosiero

en: be verbose
eo: esti detalema

en: run executable PROG instead of latex, or in
    case --pdf option is set instead of pdflatex
eo: lanĉi la programon PROG anstataŭ latex, aŭ okaze
    de modifilo --pdf estos uzata, anstataŭ pdflatex

en: run executable PROG instead of texi2pdf
eo: lanĉi la programon PROG anstataŭ texi2pdf

en: create PDF files for use with PDFTeX
eo: krei dosierojn PDF por uzi kun PDFTeX

en: Processing %s.ly
eo: Procezado de %s.ly

en: Invoking `%s'
eo: Alvoko de '%s'

en: Running %s...
eo: Aktivigo de %s...

note: Next call write_ly() for each snippet once.
en: Writing snippets...
eo: Skribado de kodaĵojn...

en: Processing...
eo: Procezado...

en: All snippets are up to date...
eo: Ĉiuj kodaĵoj estas ĝisdataj...

en: Linking files...
eo: Kunligado de dosieroj...

en: cannot determine format for: %s
eo: ne eblas determini la formon por: %s

en: %s is up to date.
eo: %s estas ĝisdata.

en: Writing `%s'...
eo: Skribado de '%s'...

en: Output would overwrite input file; use --output.
eo: Eligo povos anstataŭigi enig-dosieron; uzu --output.

en: Reading `%s'
eo: Legado de '%s'

en: Dissecting...
eo: Analizado...

en: Processing include `%s'
eo: Procezado de inkluzivigo '%s'

en: Removing `%s'
eo: Forigado de '%s'

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
eo: Difinado de protokolnivelo de LilyPond al %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
eo: Difinado de protokolnivelo de LilyPond al %s (el medi-variablo LILYPOND_LOGLEVEL)

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
eo: Difinado de eligo de LilyPond al --verbose, implicite de la agordoj de lilypond-book

en: Compiling `%s'...
eo: Kompilado de '%s'...

en: warning:
eo: averto:

en: error:
eo: eraro:

en: Exiting...
eo: Ni haltas...

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
eo: estis trovataj pli ol 5 vocôj en liniaro, atendu malbonan eligon

en: %s output to `%s'...
eo: eligo %s al '%s'...

en: Convert %s to LilyPond input.
eo: Konverti %s al LilyPond-kodumaro.

en: print absolute pitches
eo: printi absolutajn tonaltojn

en: DUR
eo: DAŬ

en: quantise note durations on DUR
eo: proksimigi noto-daŭroj per DAŬ

en: debug printing
eo: rafiniga printado

en: print explicit durations
eo: printi malimplicajn daŭrojn

en: prepend FILE to output
eo: antaŭmeti DOSIEROn al la eligo

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
eo: difini klavon: ALT=+diesoj|-bemoloj; MINOR=1

en: preview of first 4 bars
eo: antaŭvido de la unuaj 4 mezuroj

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
eo: formeti mesaĝojn pri progreso kaj avertojn pri troaj voĉoj

en: quantise note starts on DUR
eo: proksimigi noto-komencojn je DAŬ

en: use s instead of r for rests
eo: uzi s anstataŭ r por paŭzoj

en: DUR*NUM/DEN
eo: DAŬ*NUM/DEN

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
eo: ebligi grupigajn daŭrojn DAŬ*NUM/DEN

en: treat every text as a lyric
eo: trakti ĉiun tekston kiel muzikan

en: Examples
eo: Ekzemploj

en: no files specified on command line.
eo: neniu dosiero estis indikata per la komandlinio.

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
eo: Dosiero kreita de %s estis trovata, kiu enhavas malĝustan vostligan informon. Ĉiu vostliga informo en la dosiero MusicXML estos ignorata

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
eo: Estis trovata neprocezita 'PartGroupInfo' %s

en: Unable to extract key signature!
eo: Ne eblas elpreni la tono-indikon!

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
eo: nekonata modalo %s, estas atendata 'major' aŭ 'minor' aŭ eklezia modalo!

en: unknown span event %s
eo: nekonata etendig-evento %s

en: unknown span type %s for %s
eo: nekonata etendig-tipo %s por %s

en: Unknown metronome mark, ignoring
eo: Nekonata metronoma marko, ni ignoras

en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
eo: Metronomaj markoj kun kompleksaj rilatoj (<metronome-note> en MusicXMl) ankoraŭ ne estas realigita.

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
eo: Ne eblas konverti akordan tipon %s al lilypond.

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
eo: Negativa preterpaso %s (de pozicio %s al %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
eo: Negativa preterpaso trovite: de %s al %s, la diferenco estas %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
eo: neatendita %s; estas atendata %s aŭ %s aŭ %s

en: Encountered closing slur, but no slur is open
eo: Estis trovata fermanta ligarko, sed neniu ligarko estas malfermita

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
eo: Ne povas ekzisti du samtempaj (fermantaj) ligarkoj

en: Cannot have a slur inside another slur
eo: Ne povas ekzisti ligarko interne de alia ligarko

en: Cannot have two simultaneous slurs
eo: Ne povas ekzisti du samtempaj ligarkoj

en: Converting to LilyPond expressions...
eo: Konvertado al esprimoj de LilyPond...

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
eo: musicxml2ly [MODIFILO]... DOSIERO.xml

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
eo: Konverti MusicXML de DOSIERO.xml al LilyPond-kodumaro.
    Se la indikata dosiernomo estos -, musicxml2ly legos el la komandlinio.

en: Copyright (c) 2005--2020 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
eo: Kopirajto (©) 2005--2020 de
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org>,
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com> kaj
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    Tiu ĉi aplikaĵo estas libera programaro.  Ĝi estas ŝirmata de la GNU-a Ĝenerala
    Publika Permeso kaj vi estas bonvena ŝanĝi ĝin kaj/aŭ re-disdoni kopiojn de ĝi
    laŭ iaj kondiĉoj.  Lanĉu kiel '%s --warranty' por pli da informo.

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
eo: uzi lxml.etree; tio uzos malpli da memoro kaj procezil-tempo

en: input file is a compressed MusicXML file (by default, activate if file extension is .mxl)
eo: enig-dosiero estas zip-densigita dosiero MusicXML (apriore aktivas se dosierfino estas .mxl)

en: convert pitches in relative mode (default)
eo: konverti tonaltojn en relativa reĝimo (implicite)

en: convert pitches in absolute mode
eo: konverti tonaltojn en absoluta reĝimo

en: LANG
eo: LING

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
eo: uzi LING por tonalt-nomoj, ekz. 'deutsch' por not-nomoj en la germana

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
eo: ne konverti direktojn (^, _ aŭ -) por artikulacioj, dinamikoj , ktp.

en: do not convert exact vertical positions of rests
eo: ne konverti ĝustajn vertikalajn poziciojn de paŭzoj

en: ignore system breaks
eo: ignori sistem-saltojn

en: ignore page breaks
eo: ignori paĝsaltojn

en: ignore page margins
eo: ignori paĝmarĝenojn

en: do not convert the exact page layout and breaks (shortcut for "--nsb --npb --npm" options)
eo: ne konverti la ĝustajn paĝajn aranĝon kaj saltojn (mallongigo por modifiloj "--nsb --npb --npm"

en: ignore stem directions from MusicXML, use lilypond's automatic stemming instead
eo: preterpasi direktojn de stangoj el MusicXML, uzi aŭtomatan stangdirekton de lilypond anstataŭe

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
eo: ne konverti vostligan informon, uzi aŭtomatan vostligadon de lilypond anstataŭe

en: set output filename to FILE, stdout if -
eo: difini eligan dosiernomon kiel DOSIEROn, kaj norman eligon se -

en: activate midi-block in .ly file
eo: aktivigi midi-blokon al dosiero .ly

en: TOPITCH
eo: ALTONO

en: set pitch to transpose by the interval between pitch 'c' and TOPITCH
eo: difini tonalton por transponi per la intervalo inter tonalto 'c' kaj ALTONO

en: BEATS/BEATTYPE
eo: FRAPOJ/FRAPTIPO

en: change the length|duration of notes as a function of a given time signature to make the score look faster or slower, (eg. '4/4' or '2/2')
eo: ŝanĝi la longon | daŭrigon de notoj kiel funkcio de iu tempindiko por ke la partituro ŝajnu esti pli rapida aŭ pli malrapida, (ekz. '4/4' aŭ '2/2)

en: TABCLEFNAME
eo: TABKLEONOMO

en: switch between two versions of tab clefs ("tab" and "moderntab")
eo: alterni inter du versioj de tabaj kleoj ("tab" kaj "moderntab")

en: t[rue]/f[alse]
eo: v[ere]/m[alvere]

en: deactivate string number stencil with --string-numbers f[alse]. Default is t[rue]
eo: malaktivigi ĉena numera stencilo per --string-numbers m[alvere]. Dekomence estas v[ere]

en: converts '<frame>' events to a separate FretBoards voice instead of markups
eo: konvertas eventojn '<frame>' al aparta voĉo FretBoards anstataŭ ol markadoj

en: unknown part in part-list: %s
eo: nekonata parto en part-listo: %s

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
eo: Enigo estas densigita, ni elprenas krudan datumaron MusicXML el norma enigo

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
eo: La enig-dosiero %s estas densigita, ni elprenas krudan datumaron MusicXML

en: Reading MusicXML from Standard input ...
eo: Legado de MusicXML el la norma enigo ...

en: Reading MusicXML from %s ...
eo: Legado de MusicXML el %s ...

en: Output to `%s'
eo: Eligo al '%s'

en: Converting to current version (%s) notations ...
eo: Konvertado al notacio de nuna versio (%s)...

en: Unable to find input file %s
eo: Ne eblas trovi la enig-dosieron %s

en: option `%s' requires an argument
eo: la modifilo '%s' postulas argumenton

en: option `%s' does not allow an argument
eo: la modifilo '%s' ne permesas argumenton

en: unrecognized option: `%s'
eo: nerekonata modifilo: '%s'

en: invalid argument `%s' to option `%s'
eo: malvalida argumento '%s' por la modifilo '%s'

en: Log level set to %d
eo: Protokol-nivelo difinita al %d

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
eo: nekonata protokol-nivelo '%s', ni uzas ordinaran (INFO)

note: Some expected warning was not triggered, so print out a warning.
en: %zu expected warning(s) not encountered:
eo: %zu atendataj averto(j) ne estis trovataj:

en: fatal error: %s
eo: neriparebla eraro: %s

en: suppressed programming error: %s
eo: formetita programada eraro: %s

en: programming error: %s
eo: programada eraro: %s

en: continuing, cross fingers
eo: daŭriganta, krucu viajn fingrojn

en: suppressed error: %s
eo: formetita eraro: %s

en: suppressed warning: %s
eo: formetita averto: %s

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
eo: kromsigna kompostada listo devas komenci per kuntekst-nomo': %s

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
eo: proceduro aŭ kuntekst-nomo estis atendata por kromsigna regulo, trovite %s

en: Could not find glyph-name for alteration %s
eo: Ne eblis trovi 'glyph-name' por aliigo %s

en: natural alteration glyph not found
eo: signobildo de natura aliigo ne estis trovata

en: cannot find font: `%s'
eo: ne eblas trovi tiparon: '%s'

en: \applycontext argument is not a procedure
eo: argumento de \applycontext ne estas proceduro

en: no heads for arpeggio found?
eo: ĉu neniu kapo por arpeĝo trovite?

en: end moment (%s) < start moment (%s)
eo: fina momento (%s) < komenca momento (%s)

en: invalid start volume: %f
eo: malvalida ek-laŭteco: %f

en: invalid target volume: %f
eo: malvalida cela laŭteco: %f

en: asked to compute volume at %f for dynamic span of duration %f starting at %s
eo: demandis kalkuli laŭtecon je %f por dinamika etendigo kun daŭro %f komencanta ĉe %s

en: asked to compute volume at +%f for dynamic span of duration %f starting at %s
eo: demandis kalkuli laŭtecon je +%f por dinamika etendigo kun daŭro %f komencanta ĉe %s

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
eo: Axis_group_engraver: vertikala grupo jam havas praulon

en: are there two Axis_group_engravers?
eo: ĉu estas du 'Axis_group_engraver'?

en: removing this vertical group
eo: forigado de tiu ĉi vertikala grupo

en: "%s" is not a valid outside-staff-placement-directive
eo: "%s" ne estas valida 'outside-staff-placement-directive'

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
eo: objekto 'outside-staff' devas havi direkton, ni aprioras supren

en: Cannot set outside-staff-priority for element and elements' Y parent.
eo: Ne povas difini 'outside-staff-priority' por elementoj kaj gepatroj de elementoj Y.

en: barcheck failed at: %s
eo: mezur-kontrolo fiaskis ĉe: %s

en: already have a beam
eo: jam ekzistas vostligo

en: unterminated beam
eo: nefinigita vostligo

en: stem must have Rhythmic structure
eo: stango devas havi strukturon 'Rhythmic'

en: stem does not fit in beam
eo: stango ne adaptiĝas en vostligo

en: beam was started here
eo: vostligo estis ekigata ĉi tie

note: We are completely screwed.
en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
eo: neniu realigebla ek-agordado estis trovata: eble ne estos trovata bona vostliga inklino

en: removing beam with no stems
eo: ni forigas vostligon sen stangoj

en: cannot change `%s' to `%s'
eo: ne eblas ŝanĝi '%s' al '%s'

en: cannot find context to change to: %s
eo: ne eblas trovi kuntekston por ŝanĝi al: %s

note: No enclosing context of the right kind was found and the iterator's immediate context is the kind that was sought.
en: not changing to same context type: %s
eo: ni ne ŝanĝas al sama kunteksta tipo: %s

note: FIXME: incomprehensible message
en: none of these in my family
eo: neniu el tiuj ĉi en mia familio

en: No tremolo to end
eo: Neniu tremsono por finigi

en: unterminated chord tremolo
eo: nefinita akorda tremsono

en: clef `%s' not found
eo: kleo '%s' ne estis trovata

en: unknown cluster style `%s'
eo: nekonata faska stilo '%s'

en: junking empty cluster
eo: forĵetado de malplena fasko

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
eo: Coherent_ligature_engraver: difinado de 'spacing-increment=0.01': ptr=%ul

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
eo: ne eblas trovi lini-salton kiu kontentigas limigojn

en: cannot create default child context: %s
eo: ne eblas krei aprioran infanan kuntekston: %s

en: default child context begins a cycle: %s
eo: apriora infana kunteksto komencigas ciklon: %s

en: need symbol argument for \override and \revert
eo: necesas simbol-argumento por \override kaj \revert

en: cannot create context: %s
eo: ne eblas krei kuntekston: %s

note: TODO: Avoiding a null return means the caller does not detect this failure, so we have to log here if we want to log at all.  It would be more flexible to return null and let the caller decide whether to warn in its situation.  The caller might know a useful source location too.
en: cannot find or create context: %s
eo: ne eblas trovi aŭ krei kuntekston: %s

en: custos `%s' not found
eo: custos '%s' ne estis trovata

en: Event class should be a list
eo: Event-klaso devas esti listo

en: Attempting to remove nonexisting listener.
eo: Provo forigi neekzistantan aŭdanton.

en: Already listening to dispatcher, ignoring request
eo: Jam aŭdadas la disdonilon, ni ignoras la peton

en: dot `%s' not found
eo: punkto '%s' ne estis trovata

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
eo: nekonata tipo de 'crescendo': %s
    ni uzas apriore pinĉil-forman.

en: unterminated %s
eo: nefinita %s

en: already have an episema
eo: jam ekzistas episemo

en: cannot find start of episema
eo: ne eblas trovi la komencon de episemo

en: unterminated episema
eo: nefinigita episemo

en: unterminated extender
eo: nefinigita etendigilo

en: Cannot add a fingering without a direction.
eo: Ne eblas aldoni fingradon sen direkto.

en: flag `%s' not found
eo: flago '%s' ne estis trovata

en: flag stroke `%s' not found
eo: flag-streko '%s' ne estis trovata

en: failed adding font directory: %s
eo: malsukceso dum aldonado de tipara dosierujo: %s

en: Adding font directory: %s
eo: Aldonado de tipara dosierujo: %s

en: failed adding font file: %s
eo: malsukceso dum aldonado de tipar-dosiero: %s

en: Adding font file: %s
eo: Aldonado de tipar-dosiero: %s

en: Initializing FontConfig...
eo: Ekigo de FontConfig...

en: failed to add fontconfig configuration file `%s'
eo: malsukceso dum aldonado de tipar-agorda dosiero (fontconfig) '%s'

en: Adding fontconfig configuration file: %s
eo: Aldonado de tipar-agorda dosiero (fontconfig): %s

en: Building font database...
eo: Konstruado de tipara datumbazo...

en: Must be footnote-event.
eo: Devas esti piednota-evento.

en: cannot initialize FreeType
eo: ne eblas ekigi FreeType

en: cannot rename `%s' to `%s'
eo: ne eblas renomigi '%s' al '%s'

en: failed redirecting stderr to `%s'
eo: malsukceso dum redirektigo de stderr al '%s'

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
eo: Infinito aŭ NaN estis trovata en eligo.  Anstataŭigo per 0.0

en: g_spawn_sync failed (%d): %s: %s
eo: g_spawn_sync fiaskis (%d): %s: %s

en: Exiting current GhostScript instance...
eo: Ni ĉesas nunan aperon de GhostScript...

en: Mismatch of GhostScript arguments!
eo: Malkongruo de argumentoj de GhostScript!

en: Starting GhostScript instance with arguments: %s
eo: Ni ekigas GhostScript-aperon per argumentoj: %s

en: Could not start GhostScript instance!
eo: Ne eblis ekigi GhostScript-aperon!

en: Running GhostScript command: %s
eo: Plenumado de komando GhostScript: %s

en: Error when running GhostScript command!
eo: Eraro dum plenumado de komando GhostScript!

en: unterminated glissando
eo: nefinigita glito

en: Interpreting music...
eo: Interpretado de muziko...

en: elapsed time: %.2f seconds
eo: pasita tempo: %.2f sekundoj

en: no music found in score
eo: neniu muziko estis trovata en la partituro

en: \%s ignored
eo: \%s estis ignorata

en: implied \%s added
eo: implicita \%s estis aldonata

note: ligature may not start with 2nd head of pes or flexa
en: cannot apply `\~' on first head of ligature
eo: ne eblas apliki '\~' en la unua kapo de kantligaturo

note: (pitch == prev_pitch)
en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
eo: ne eblas apliki '\~' en kapoj kun egalaj tonaltoj

en: Unknown interface `%s'
eo: Nekonata interfaco '%s'

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
eo: La grob '%s' havas neniun interfacon por la atributo '%s'

en: %s.%s changed from inside callback
eo: %s.%s ŝanĝis el interna voko

en: typecheck failed
eo: tipo-kontrolo fiaskis

en: ignored infinite %s-offset
eo: ni ignoris senliman %s-deŝovon

en: Load lily.scm: %.2f seconds
eo: Ŝargo je lily.scm: %.2f sekundoj

en: Asking for broken bound padding at a non-broken bound.
eo: Peto de rompita limig-ŝtopado ĉe ne-rompita limigo.

en: decrescendo too small
eo: tro malgranda 'decrescendo'

en: do not have that many brackets
eo: ne estas tiom da rektkrampoj

en: conflicting note group events
eo: konfliktantaj eventoj de noto-grupo

en: removing unterminated hyphen
eo: forigo de nefinigita streketo

en: unterminated hyphen; removing
eo: nefinigita streketo; ni forigas

en: cannot find file: `%s'
eo: ne eblas trovi la dosieron: '%s'

en: (search path: `%s')
eo: (serĉvojo: '%s')

en: position unknown
eo: nekonata pozicio

en: unknown remove-layer value `%s'
eo: nekonata valoro de 'remove-layer' '%s'

en: Incomplete keyAlterationOrder for key signature
eo: Nekompleta keyAlterationOrder por tono-indiko

en: No glyph found for alteration: %s
eo: Neniu signobildo estis trovata por aliigo: %s

en: alteration not found
eo: aliigo ne estis trovata

en: cannot find start of ligature
eo: ne eblas trovi komencon de kantligaturo

en: already have a ligature
eo: jam estas kantligaturo

en: no right bound
eo: neniu dekstra limo

en: no left bound
eo: neniu maldekstra limo

en: unterminated ligature
eo: nefinigita kantligaturo

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
eo: ni ignoras paŭzon: kantligaturo ne povas enhavi paŭzon

en: ligature was started here
eo: kantligaturo estis komencata ĉi tie

en: (load path: `%s', cwd: `%s')
eo: (ŝarg-vojo: '%s', nuna vojo: '%s')

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
eo: ne eblas trovi la econ 'type-check' por '%s' (%s).

en: perhaps a typing error?
eo: eble tajperaro?

en: skipping assignment
eo: ni preterpasas asignon

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
eo: kontrolo pri tipo por '%s' fiaskis; valoro '%s' devas esti el tipo '%s'

note: Uh oh.  unsmob<T> delivered 0, yet unsmob<T> delivers true.  This means that unsmob<T> is a matching check from a base class of T, but var is of an incompatible derived type.
en: Wrong kind of
eo: Malkorekta tipo de

en: include files are not allowed in safe mode
eo: inkluziv-dosieroj ne estas permesataj en sekura reĝimo

en: identifier name is a keyword: `%s'
eo: identigila nomo estas ŝlosilvorto: '%s'

en: Uninitialized variable `%s' in module (%s)
eo: Ne-ekigita variablo '%s' en modulo (%s)

en: Changing working directory to: `%s'
eo: Ŝanĝado de aktuala dosierujo al: '%s'

en: unable to change directory to: `%s'
eo: ne eblas ŝanĝi dosierujon al: '%s'

en: cannot find init file: `%s'
eo: ne eblas trovi dosieron init: '%s'

en: Processing `%s'
eo: Procezado de '%s'

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
eo: ly:parser-parse-string nur estas valida kun nova analizilo.  Uzu ly:parser-include-string anstataŭe.

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
eo: ly:parser-string-expression nur estas valida kun nova analizilo.  Uzu ly:parser-include-string anstataŭe.

en: Parsing...
eo: Analizado...

en: Not drawing a box with negative dimension, %.2f by %.2f.
eo: Ni ne desegnas skatolon kun negativan dimension, %.2f oble %.2f.

en: argument of \lyricsto should contain Lyrics context
eo: argumento de \lyricsto devas enhavi kuntekston Lyrics

en: cannot find context: %s
eo: ne eblas trovi kuntekston: %s

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
eo: Tiu ĉi aplikaĵo estas libera programaro.  Ĝi estas ŝirmata de la GNU-a Ĝenerala
    Publika Permeso kaj vi estas bonvena ŝanĝi ĝin kaj/aŭ re-disdoni kopiojn de ĝi
    laŭ iaj kondiĉoj.  Lanĉu kiel '%s --warranty' por pli da informo.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
eo:     Tiu ĉi aplikaĵo estas libera programaro; vi povas disdoni ĝin
    kaj/aŭ modifi ĝin laŭ la kondiĉoj de la GNU-a Ĝenerala Publika Permeso
    kiel eldonita de Free Software Foundation, kaj versio 3 de la Permeso,
    kaj (laŭ via elekto) iu ajn posta versio.
    
        Tiu ĉi aplikaĵo estas disdonata esperante ke ĝi estos utila,
    sed SEN IU AJN GARANTIO; sen eĉ la implicata garantio de
    MERKATIGEBLO aŭ TAŬGO POR PRIVATA CELO.  Vidu la GNU-an
    Ĝeneralan Publikan Permeson por pli da detaloj.
    
        Vi devas ricevi kopion de la GNU-a Ĝenerala Publika Permeso
    kune kun tiu ĉi programaro; se ne, skribu (angle) al:
    Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.

en: FORMATs
eo: FORMOj

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
eo: ŝuti FORMOn,...  Ankaŭ kiel apartaj modifiloj:

en: generate PDF files (default)
eo: generi PDF-dosierojn (apriore)

en: generate SVG files
eo: generi dosierojn SVG

en: generate PNG files
eo: generi grandajn PDF-dosierojn

en: generate PostScript files
eo: generi PostScript-dosierojn

en: generate Encapsulated PostScript files
eo: generi Encapsulated-PostScript-dosierojn

en: KEY
eo: KLAVO

en: set ps/pdf optimization to KEY, which is either
    'size' (default), 'TeX', or 'TeX-GS'
eo: asociigi plibonigon ps/pdf al KLAVO, kiu estas
    aŭ 'size' (apriore) aŭ 'TeX' aŭ 'TeX-GS'

en: SYM[=VAL]
eo: SIM[=VAL]

en: set Scheme option SYM to VAL (default: #t);
    use -dhelp for help
eo: difini modifilon Scheme SYM al VAL (apriore: #t);
    uzu -dhelp por ricevi helpon

en: EXPR
eo: ESPR

en: evaluate scheme code
eo: analizi kodumaron de scheme

en: FIELD
eo: KAMPO

en: dump \header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
eo: ŝuti kampo \header KAMPO al dosiero
    nomata BAZNOMO.KAMPO

en: append DIR to search path
eo: postglui UJOn al la serĉvojo

en: use FILE as init file
eo: uzi DOSIEROn kiel ekig-dosieron

en: USER,GROUP,JAIL,DIR
eo: UZANTO,GRUPO,KAĜO,UJO

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
eo: chroot al KAĜO, fariĝi UZANTO:GRUPO
    kaj cd en UJOn

en: print log messages according to LOGLEVEL,
    which is either NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (default), or DEBUG
eo: printi protokol-mesaĝojn laŭ PROTOKOLNIVELO,
    por kiu eblaj valoroj estas NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (apriore) aŭ DEBUG

en: write output to FILE (suffix will be added)
    or to FOLDER, in which case the file name
    will be taken from the input file.
eo: skribi eligon al DOSIERO (sufikso estos aldonata)
    aŭ al UJO, tiel okaze la dosiernomo estos
    difinita el la eniga dosiero.

en: (ignored)
eo: (ignorita)

en: no progress, only error messages
    (equivalent to --loglevel=ERROR)
eo: sen progreso, nur eraraj mesaĝoj
    (egale al --loglevel=ERROR)

en: be verbose (equivalent to --loglevel=DEBUG)
eo: detaleme (egale al --loglevel=DEBUG)

en: 
    Effective prefix: '%s'
eo: 
    Fakta prefikso: '%s'

note: Do not update the copyright years here, run `make grand-replace'
en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
eo: Kopirajto (c) %s de
    %s  kaj aliaj.

note: No version number or newline here.  It confuses help2man.
en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
eo: Uzado: %s [MODIFILO]... DOSIERO...

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
eo: Kompostado de muziko kaj/aŭ produktado de MIDI el DOSIERO.

en: LilyPond produces beautiful music notation.
eo: LilyPond produktas belan muzikan notadon.

en: For more information, see %s
eo: Por pli da informo, vidu %s

en: Options:
eo: Modifiloj:

note: Translators, please translate this string as "Report bugs in English via %s", or if there is a LilyPond users list or forum in your language "Report bugs in English via %s or in YOUR_LANG via URI"
en: You found a bug? Please read %s
eo: Ĉu vi trovis program-eraron? Bonvolu legi %s

en: linked against Ghostscript:
eo: bindita kun Ghostscript:

en: expected %d arguments with jail, found: %u
eo: estis atendataj %d argumentoj kun kaĝo, estis trovataj: %u

en: no such user: %s
eo: neniu tia uzanto: %s

en: cannot get user id from user name: %s: %s
eo: ne eblas preni uzanto-id el uzant-nomo: %s: %s

en: no such group: %s
eo: neniu tia grupo: %s

en: cannot get group id from group name: %s: %s
eo: ne eblas preni grupo-id el grup-nomo: %s: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
eo: ne eblas apliki 'chroot' al: %s: %s

en: cannot change group id to: %d: %s
eo: ne eblas ŝanĝi grupo-id al: %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
eo: ne eblas ŝanĝi uzant-id al: %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
eo: ne eblas ŝanĝi aktualan dosierujon al: %s: %s

en: SVG backend requested; other formats will be ignored.
eo: Interna interfaco por SVG estas postulata; aliaj formoj estos ignorataj.

en: The --relocate option is no longer relevant.
eo: La modifilo --relocate ne gravas plu.

note: Score.rehearsalMark is initialized to #1 so we never should see this case without user error
en: rehearsalMark must have integer value
eo: 'rehearsalMark' devas havis entjeran valoron

en: mark label must be a markup object
eo: mark-etikedo devas estis markada objekto

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
eo: kantligaturo kun malpli ol 2 kapoj -> ni preterpasas

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
eo: ne eblas determini tonalton de kantligatura originalaĵo -> ni preterpasas

note: we can get here after invalid input
en: single note ligature - skipping
eo: unuopa noto en kantligaturo - ni preterpasas

en: prime interval within ligature -> skipping
eo: unuta intervalo ene de kantligaturo -> ni preterpasas

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
eo: mezurnotacia kantligaturo: daŭro ne estas unu el Mx, L, B, S -> ni preterpasas

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
eo: pleno devas esti sekvata de alia plena -> ni preterpasas

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
eo: plenoj nur povas aperi ĉe komenco de kantligaturo,
    kaj devas esti nur du el ili aŭ neniu

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
eo: malvalida kantligatura finiĝo:
    kiam la lasta noto estas malkreskanta duoblo,
    la antaŭlasta noto devas esti alia noto,
    aŭ la kantligaturo devas esti LB aŭ SSB

en: unexpected case fall-through
eo: fiasko pro neatendita okazo

en: ignoring out-of-range value change for MIDI property `%s'
eo: ni ignoras valorajn ŝanĝojn for de intervalo por la atributo de MIDI '%s'

en: no such MIDI instrument: `%s'
eo: neniu tia instrumento MIDI: '%s'

en: Time signature with more than 255 beats.  Truncating
eo: Takt-indiko kun pli ol 255 frapoj. Ni distranĉas

en: cannot create temp file: %s: %s
eo: ne eblas krei provizoran dosieron: %s: %s

en: cannot write to file: `%s': %s
eo: ne eblas skribi en dosiero: '%s': %s

note: LINE BREAKING
en: Calculating line breaks...
eo: Kalkulado de lini-saltoj...

en: Calculating page breaks...
eo: Kalkulado de paĝsaltoj...

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
eo: 'usable-duration-logs' devas esti ne-malplena listo.  Ni revenas al entjeraj paŭzoj.

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
eo: kontrolo de okto fiaskis; atendite "%s", trovite: "%s"

en: cannot add text scripts to individual note heads
eo: ne eblas aldoni tekstajn skriptojn al individuaj noto-kapoj

en: no placement found for fingerings
eo: neniu loko estis trovata por fingradoj

en: placing below
eo: ni metas sube

en: this Voice needs a \voiceXx or \shiftXx setting
eo: tiu ĉi 'Voice' bezonas agordo de \voiceXx aŭ \shiftXx

en: cannot have note heads and rests together on a stem
eo: ne eblas ekzisti kune notkapoj kaj paŭzoj en stango

en: none of note heads `%s' or `%s' found
eo: neniu el notkapoj '%s' aŭ '%s' estis trovataj

en: NoteEvent without pitch
eo: NoteEvent sen tonalto

note: PAGE BREAKING
en: Fitting music on 1 page...
eo: Akomodado de muziko en 1 paĝo...

en: font index must be non-negative, using index 0
eo: tipar-indico devas esti ne-negativa, ni uzas indicon 0

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
eo: tipar-indico %d estas tro larĝa por la tiparo '%s', ni uzas indicon 0

en: cannot open font filename `%s'
eo: ne eblas malfermi dosiernomon de tiparo '%s'

en: cannot read %s of `%s'
eo: ne eblas legi %s de '%s'

en: font `%s' index %d does not have `CFF' table
eo: tiparo '%s' indico %d ne havas tabelon 'CFF'

en: font `%s': cannot open for reading
eo: tiparo '%s': ne eblas malfermi por legi

en: font `%s': cannot read field `%s'
eo: tiparo '%s': ne eblas legi kampon '%s'

en: font `%s': not a font collection
eo: tiparo '%s': ne estas tipara specimenaro

en: font `%s': invalid TTC header version
eo: tiparo '%s': malvalida versio de kapo TTC

en: font `%s': index %d is too large, using index 0
eo: tiparo '%s': indico %d tro larĝas, ni uzas indicon 0

en: font `%s': cannot read offset of subfont %d
eo: tiparo '%s': ne eblas legi deŝovon de subtiparo %d

en: font `%s': cannot read field `%s' of subfont %d
eo: tiparo '%s': ne eblas legi kampon '%s de subtiparo %d

en: font `%s': invalid field `sfntVersion' in subfont %d
eo: tiparo '%s': malvalida kampo 'sfntVersion' en subtiparo %d

en: subfont `%s': cannot open for writing
eo: subtiparo '%s': ne eblas malfermi por skribi

en: subfont `%s': cannot write field `%s'
eo: subtiparo '%s': ne eblas skribi kampon '%s'

en: font `%s': cannot read field `%s' for table %u of subfont %d
eo: tiparo '%s': ne eblas legi kampon '%s' por tabelo %u de subtiparo %d

en: subfont `%s': cannot write field `%s' for table `%s'
eo: subtiparo '%s': ne eblas skribi kampon '%s' por tabelo '%s'

en: font `%s': cannot read field `%s' for table `%s' of subfont %d
eo: tiparo '%s': ne eblas legi kampon '%s' por tabelo '%s de subtiparo %d

en: font `%s': cannot read table `%s' of subfont %d
eo: tiparo '%s': ne eblas legi tabelon '%s' de subtiparo %d

en: subfont `%s': cannot write table `%s'
eo: subtiparo '%s': ne eblas skribi tabelon '%s'

en: cannot allocate %lu bytes
eo: ne eblas rezervi %lu bajtojn

en: cannot load font table: %s
eo: ne eblas ŝargi je tipara tabelo: %s

en: FreeType error: %s
eo: Eraro de FreeType: %s

en: unsupported font format: %s
eo: ne subtenata formo de tiparo: %s

en: error reading font file %s: %s
eo: eraro dum legado de tipara dosiero %s: %s

en: cannot get postscript name
eo: ne eblas preni 'postscript'-an nomon

en: cannot get font %s format
eo: ne eblas preni formon de tiparo %s

en: cannot get CFF name from font %s
eo: ne eblas determini nomon CFF el la tiparo %s

en: Subsitute font name: %s => %s
eo: Anstataŭigi tiparnomon: %s => %s

en: CFF name for font %s is the same.
eo: CFF-nomo por tiparo %s samas.

en: cannot read CFF: %s
eo: ne eblas legi CFF: %s

note: FreeType 2.6 and 2.6.1 cannot get PS name from pure-CFF. (FreeType 2.5.5 and earlier does not have this issue. FreeType 2.6.2+ has this bug fixed.) So we need direct parsing of the 'CFF' table, in this case.
en: Directly parsing 'CFF' table of font.
eo: Senpere analizo de tabelo 'CFF' el tiparo.

en: cannot get CFF name
eo: ne eblas determini CFF-nomon

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
eo: Eraro de FT_Get_Glyph_Name () en Freetype: %s

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
eo: Eraro de FT_Get_Glyph_Name (): %s

note: find out the ideal number of pages
en: Finding the ideal number of pages...
eo: Esplorado pri la plej bona nombro da paĝoj...

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
eo: ne eblis kontentigi kaj 'systems-per-page' kaj 'page-count' samtempe, ni ignoras 'systems-per-page'

en: Fitting music on %d pages...
eo: Akomodado de muziko en %d paĝoj...

en: Fitting music on %d or %d pages...
eo: Akomodado de muziko en %d aŭ %d paĝoj...

en: trying %d systems
eo: provado de %d sistemoj

en: best score for this sys-count: %f
eo: plej bona poento por tiu ĉi 'sys-count': %f

en: Drawing systems...
eo: Desegnado de sistemoj...

en: margins do not fit with line-width, setting default values
eo: marĝenoj ne akordas kun lini-larĝo, ni uzas apriorajn valorojn

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
eo: sistemoj iras preter la paĝo pro malĝustaj paperaj agordoj, ni uzas apriorajn valorojn

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
eo: ni ignoras 'min-systems-per-page' kaj 'max-systems-per-page' ĉar 'systems-per-page' ne estis difinata

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
eo: 'min-systems-per-page' estas pli granda ol 'max-systems-per-page', ni ignoras ambaŭ

en: page %d has been compressed
eo: la paĝo %d estas densigita

en: A page layout problem has been initiated that cannot accommodate footnotes.
eo: Paĝ-aranĝa problemo estis ekigata, kaj ĝi ne povas enteni piednotojn.

en: ragged-bottom was specified, but page must be compressed
eo: 'ragged-bottom' estis indikata, sed paĝo devas esti densigita

en: compressing over-full page by %.1f staff-spaces
eo: ni densigas tra tuta paĝo per %.1f liniar-spacoj

en: staff-affinities should only decrease
eo: 'staff-affinities' devus nur malpliiĝi

en: page-turn-page-breaking: breaking from %d to %d
eo: 'page-turn-page-breaking': saltado de %d al %d

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
eo: ne eblas adapti la unuan paĝsalto sur unuopan paĝon.  Konsideru difino de 'first-page-number' al para numero.

en: Calculating page and line breaks (%d possible page breaks)...
eo: Kalkulado de paĝa kaj liniaj saltoj (%d eblaj paĝsaltoj)...

en: break starting at page %d
eo: salto komencanta je paĝo %d

en: 	demerits: %f
eo: 	malpoentaro: %f

en: 	system count: %zu
eo: 	nombro da sistemoj: %zu

en: 	page count: %d
eo: 	nombro da paĝoj: %d

en: 	previous break: %d
eo: 	antaŭa salto: %d

en: no glyph for character U+%04X in font `%s'
eo: ne estas signobildo por la signo U+%04X en la tiparo '%s'

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%04X, file %s
eo: Signobildo ne havas nomon, sed la tiparo subtenas nomigon de signobildoj.
    Ni preterpasas signobildon U+%04X, dosiero %s

en: no PostScript font name for font `%s'
eo: neniu tiparnomo PostScript por la tiparo '%s'

en: FreeType face has no PostScript font name
eo: Tiparo FreeType ne havas tiparnomon PostScript

en: OpenType font feature `%s' cannot be used since this binary is configured without feature support.
eo: Funkcio '%s' de tiparo OpenType ne povas esti uzata ĉar tiu ĉi programaro ne estas agordita kun subteno al funkcioj.

en: program option -dprint-pages not supported by backend `%s'
eo: programa modifilo -dprint-pages ne estas subtenata de la intern-interfaco '%s'

en: program option -dpreview not supported by backend `%s'
eo: programa modifilo -dpreview ne estas subtenata de la intern-interfaco '%s'

en: program option -dcrop not supported by backend `%s'
eo: programa modifilo -dcrop ne estas subtenata de la intern-interfaco '%s'

en: forced break was overridden by some other event, should you be using bar checks?
eo: perfortita salto estis preterpasata de iu evento, ĉu vi ne devus uzi kontrolajn mezur-stangojn?

en: Paper_outputter elapsed time: %.2f seconds
eo: Pasita tempo de Paper_outputter: %.2f sekundoj

en: Element count %zu (spanners %zu)
eo: Nombro da elementoj: %zu (etendigiloj %zu)

en: Preprocessing graphical objects...
eo: Antaŭprocezado de grafikaj objektoj...

en: Don't know how to parenthesize spanners.
eo: Ne scias kiel interkrampigi etendigilojn.

en: GUILE signaled an error for the expression beginning here
eo: GUILE signalis eraron por la esprimo komenciĝanta ĉi tie

en: Conversion of string `%s' to UTF-16be failed: %s
eo: Konvertado de ĉeno '%s' al UTF-16be fiaskis: %s

en: unterminated percent repeat
eo: nefinigita elcenta ripeto

en: Track...
eo: Sekvado...

en: MIDI output to `%s'...
eo: MIDI-eligo al '%s'...

en: Segment header of the Type 1 (PFB) font is broken.
eo: Segmenta kapo de la tiparo Type 1 (PFB) estas fuŝa.

en: Segment length of the Type 1 (PFB) font is too long.
eo: Segmenta longo de la tiparo Type 1 (PFB) estas tro longa.

en: Segment type of the Type 1 (PFB) font is unknown.
eo: Segmenta tipo de la tiparo Type 1 (PFB) estas nekonata.

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
eo: atendate 3 ĉenoj por piano-pedaloj, trovite: %ld

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
eo: ne eblas trovi komencon de piano-pedalo: '%s'

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
eo: ne eblas trovi la komencon de piano-pedala rektkrampo: '%s'

en: no such internal option: %s
eo: neniu tia interna modifilo: %s

en: not a grob name, `%s'
eo: ne estas 'grob'-nomo, '%s'

en: Failed octave check, got:
eo: Malsukcesis kontrolo de okto, oni havis:

en: %sSetting %s to '%s'
eo: %sNi agordas %s al '%s'

en: %s%s not overwritten
eo: %s%s ne estis anstataŭata

en: No such file '%s' for %s
eo: Neniu dosiero tia: '%s' por %s

en: No such directory '%s' for %s
eo: Neniu dosierujo tia: '%s' por %s

en:   Prepending '%s' to %s
eo:   Ni antaŭmetas '%s' al %s

en:   Found %s environment variable,
        setting %s to '%s'
eo:   Ni trovis medivariablon %s,
        ni agordas %s al '%s'

en:   Using run-time value for %s,
        setting it to '%s'
eo:   Ni uzas plenumtempan valoron por %s,
        ni agordas ĝin al '%s'

en:   Using compile-time value for %s,
        setting it to '%s'
eo:   Ni uzas kompiltempan valoron por %s,
        ni agordas ĝin al '%s'

en: 
    Relocation
eo: 
    Relokigo

en:   LilyPond binary has absolute file name:
        %s
eo:   Binardosiero LilyPond havas absolutan dosiernomon:
        %s

en:   LilyPond binary has relative file name:
        %s
eo:   Binardosiero LilyPond havas relativan dosiernomon:
        %s

en:   Absolute file name of LilyPond binary computed from PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s
eo:   Absoluta nomo de binardosiero LilyPond komputita el PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
eo: LILYPONDPREFIX estas malaktuala, uzu LILYPOND_DATADIR

en:   Relocation file '%s'
eo:   Relokiga dosiero: '%s'

en: cannot open file '%s', ignored
eo: ne eblas malfermi dosieron '%s', ni preterpasas

en: Unknown relocation command '%s'
eo: Nekonata relokiga komando '%s'

en: 
      Using relocation config directory '%s'
eo: 
      Ni uzas la relokigan agordan dosierujon '%s'

en: No relocation config directory '%s'
eo: Neniu relokiga agorda dosierujo '%s'

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
eo: ne eblas solvi paŭzan kolizion: la paŭz-direkto ne estis difinata

en: too many colliding rests
eo: tro multe da koliziantaj paŭzoj

en: rest `%s' not found
eo: paŭzo '%s' ne estis trovata

en: cannot find `%s'
eo: ne eblas trovi '%s'

en: Music font has not been installed properly.
eo: Muzika tiparo ne estas instalita ĝuste.

en: Search path `%s'
eo: Serĉvojo '%s'

en: Aborting
eo: Ni ĉesas

en: already have music in score
eo: jam estas muziko en la partituro

en: this is the previous music
eo: tio ĉi estas la antaŭa muziko

en: errors found, ignoring music expression
eo: eraroj trovitaj, ni preterpasas la muzikan esprimon

note: FIXME:
en: do not know how to interpret articulation:
eo: ni ne scias kiel interpreti artikulacion:

en:  scheme encoding:
eo:  enkodado de 'scheme':

note: Should we even warn?  Previously this caused an assertion failure, so this might not be well-supported behavior.  But possibly this could be useful?
en: %s needs a direction for side alignment
eo: %s bezonas direkton por flanka ĝisrandigo

en: cannot find skylines - strange alignment will follow
eo: ne eblas trovi liniparojn - strangaj laŭliniigoj sekvos

en: no side-axis setting found for grob %s.
eo: neniu difino de 'side-axis' estis trovata por grob %s.

en: direction must not be CENTER in ly:skyline-pair::skyline
eo: direkto ne povas esti CENTER en ly:skyline-pair::skyline

en: Cannot have negative horizon padding.  Junking.
eo: Ne povas esti negativa horizona ŝtopado. Ni forĵetas.

en: direction of %s invalid: %d
eo: direkto de %s malvalidas: %d

note: We already have an old slur, so give a warning and completely ignore the new slur.
en: already have %s
eo: jam ekzistas %s

en: %s without a cause
eo: %s sen kaŭzo

en: cannot end %s
eo: ne eblas finigi %s

en: no viable slur configuration found
eo: neniu realigebla agordo por ligarko estis trovata

en: slur trying to encompass an empty note column.
eo: ligarko provas inkluzivi vakan kolumnon de noto.

en: Ignoring grob for slur: %s.  avoid-slur not set?
eo: Ignoro de 'grob' por ligarko: %s. Ĉu 'avoid-slur' ne estas difinita?

en: cannot open file: `%s'
eo: ne eblas malfermi dosieron: '%s'

en: failed to get file size: `%s'
eo: malsukceso dum preno de dosiergrando: '%s'

en: expected to read %zu characters, got %zu
eo: atendante legi %zu signojn, ni ricevis %zu

en: MIDI channel wrapped around
eo: MIDI-kanalo estis ĉirkaŭfluigata

en: remapping modulo 16
eo: remapado de modulo 16

en: tremolo duration is too long
eo: daŭro de tremsono estas tro longa

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
eo: aldonado de notkapo al malakorda stango (tipo = %d/%d)

en: maybe input should specify polyphonic voices
eo: eble la enigo devus indiki polifoniajn voĉojn

en: Whole-note tremolo may collide with simultaneous notes.
eo: Entjer-nota tremsono povas kolizii kun samtempaj notoj.

en: stem tremolo has no note heads
eo: stanga tremsono havas neniun notkapon

en: weird stem size, check for narrow beams
eo: stranga grando de stango, kontrolu mallarĝajn vostligojn

en: Malformed path for path stencil.
eo: Misformita vojo por voja stencilo.

en: conflict with event: `%s'
eo: konflikto kun evento: '%s'

en: discarding event: `%s'
eo: ni forĵetas eventon: '%s'

en: Element count %zu
eo: Nombro da elementoj: %zu

en: Grob count %zu
eo: Nombro da 'grob': %zu

note: TODO: Also print the arguments of the markup!
en: Markup depth exceeds maximal value of %zu; Markup: %s
eo: Markada profundo superas maksimuman valoron %zu; Markado: %s

en: cannot find start of text spanner
eo: ne eblas trovi komencon de tekst-etendigilo

en: already have a text spanner
eo: jam ekzistas tekst-etendigilo

en: unterminated text spanner
eo: nefinigita tekst-etendigilo

en: unterminated tie
eo: nefinigita ligaturo

en: lonely tie
eo: sola ligaturo

note: Todo: should make typecheck? OTOH, Tristan Keuris writes 8/20 in his Intermezzi.
en: strange time signature found: %d/%d
eo: stranga takt-indiko estis trovata: %d/%d

en: mid-measure time signature without \partial
eo: takt-indiko en mezo de mezuro sen \partial

en: unknown translator: `%s'
eo: nekonata tradukilo: '%s'

en: fatal error.  Couldn't find type: %s
eo: fatala eraro. Ne eblis trovi tipon: %s

en: cannot find: `%s'
eo: ne eblas trovi: '%s'

en: No tuplet to end
eo: Neniu grupigo por finigi

en: omitting tuplet bracket with neither left nor right bound
eo: ni neglektas grupigan rektkrampon sen maldekstra nek dekstra ligo

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
eo: ignorita(j) prefikso(j) '%s' de tiu ĉi kapo akorde al la limigoj de la elektita kantligatura stilo

en: Ambiguous use of dots in ligature: there are multiple dotted notes with the same pitch.  The ligature should be split.
eo: Dusenca uzo de punktoj en kantligaturo: estas multoblaj punktitaj notoj kun sama tonalto.  La kantligaturo devos esti apartata.

en: This ligature has a dotted head followed by a non-dotted head.  The ligature should be split after the last dotted head before this head.
eo: La kantligaturo havas punktitan kapon sekvatan de ne-punktita kapo.  La kantligaturo devos estis apartata post la lasta punktita kapo antaŭ tiu ĉi kapo.

en: Vaticana_ligature_engraver: setting `spacing-increment = %f': ptr =%ul
eo: Vaticana_ligature_engraver: difinado de 'spacing-increment = %f': ptr =%ul

en: flexa-height undefined; assuming 0
eo: 'flexa-height' ne difinita; ni uzas 0

en: ascending vaticana style flexa
eo: kreskanta vatikana stilo 'flexa'

en: Ignoring Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup
eo: Ni ignoras Vertical_align_engraver en VerticalAxisGroup

note: fixme: be more verbose.
en: cannot end volta spanner
eo: ne eblas finigi ripet-etendigilon

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
eo: jam ekzistas ripet-etendigilo, tiun alian ni finas tro frue

en: also already have an ended spanner
eo: ankaŭ jam ekzistas finigita etendigilo

en: giving up
eo: ni rezignas

en: bad expression type
eo: malĝusta esprim-tipo

en: Not a markup function
eo: Ne estas markada funkcio

en: not a context mod
eo: ne estas kunteksta 'mod'

en: need \paper for paper block
eo: necesas \paper por papera bloko

en: Missing music in \score
eo: Mankas muziko en \score

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
eo: \paper ne povas esti uzata en \score, uzu \layout anstataŭe

en: Spurious expression in \score
eo: Hazarda esprimo en \score

en: music expected
eo: estis atendata muziko

en: Ignoring non-music expression
eo: Ni preterpasas ne-muzikan esprimon

en: not a key
eo: ne estas klavo

en: bad grob property path
eo: malĝusta vojo de eco de 'grob'

en: only \consists and \remove take non-string argument.
eo: nur \consists kaj \remove prenas ne-ĉenan argumenton.

en: bad context property path
eo: malĝusta vojo de eco de kunteksto

en: markup expected
eo: markado estis atendata

en: simple string expected
eo: estis atendata simpla ĉeno

en: symbol expected
eo: simbolo estis atendata

en: not a rhythmic event
eo: ne estas ritma evento

en: post-event expected
eo: post-evento estis atendata

en: have to be in Lyric mode for lyrics
eo: devas esti en reĝimo Lyric por tekstoj

en: expecting string or post-event as script definition
eo: ni atendas ĉenon aŭ post-eventon kiel difinon de skripto

en: not a duration
eo: ne estas daŭro

en: not a multiplier
eo: ne estas obligilo

en: bass number expected
eo: estis atendata bas-simbolo

en: have to be in Note mode for notes
eo: devas esti en reĝimo Note por notoj

en: octave marks must precede duration
eo: oktaj markoj devas veni antaŭ ol daŭro

en: badly placed octave marks
eo: mislokitaj oktaj markoj

en: have to be in Chord mode for chords
eo: devas esti en reĝimo Chord por akordoj

en: markup outside of text script or \lyricmode
eo: markado for de teksta skripto aŭ \lyricmode

en: not a note name: %s
eo: ne estas not-nomo: %s

en: string outside of text script or \lyricmode
eo: ĉeno for de teksta skripto aŭ \lyricmode

en: not an unsigned integer
eo: ne estas sensigna entjero

en: not a markup
eo: ne estas markado

en: Unattached %s
eo: Dekroĉita %s

en: Dropping unattachable %s
eo: Ni forlasas nedekroĉebla %s

en: stray UTF-8 BOM encountered
eo: perdita UTF-8 BOM aperis

en: Skipping UTF-8 BOM
eo: Preterpasado de UTF-8 BOM

en: Renaming input to: `%s'
eo: Renomigo de la enigo al: '%s'

en: quoted string expected after \version
eo: citita ĉeno estas atendata post \version

en: quoted string expected after \sourcefilename
eo: citita ĉeno estas atendata post \sourcefilename

en: integer expected after \sourcefileline
eo: entjero estas atendata post \sourcefileline

en: \maininput not allowed outside init files
eo: \maininput ne estas permesata ekstere de dosieroj 'init'

en: wrong or undefined identifier: `%s'
eo: malĝusta aŭ nedifinita identigilo: '%s'

en: string expected after \include
eo: ĉeno estas atendata post \include

en: end quote missing
eo: fina citilo mankas

en: EOF found inside a comment
eo: EOF estis trovata interne de komento

en: EOF found inside string
eo: EOF estis trovata ene de ĉeno

en: Unfinished main input
eo: Nefinigita ĉefenigo

en: invalid character: `%s'
eo: malvalida signo: '%s'

en: unknown escaped string: `\%s'
eo: nekonata eskapita ĉeno: '\%s'

en: undefined character or shorthand: %s
eo: nedifinita signo aŭ mallongigo: %s

en: non-UTF-8 input
eo: ne-unikoda enigo

en: Invalid version string "%s"
eo: Malvalida versio-ĉeno "%s"

en: file too old: %s (oldest supported: %s)
eo: dosiero tro malnova: %s (pli malnova subtenata: %s)

en: consider updating the input with the convert-ly script
eo: konsideru ĝisdatigi la enigon per la skripto 'convert-ly'

en: program too old: %s (file requires: %s)
eo: programo tro malnova: %s (la dosiero postulas: %s)

en: Beam end fits no pattern
eo: Vostliga fino kongruas kun neniu ŝablono

en: Invoking `~a'...
eo: Alvokado de '~a'...

en: `~a' failed (~a)
eo: '~a' fiaskis (~a)

en: Preparing Ghostscript command to `~a': ~a
eo: Ni preparas komandon Ghostscript por '~a': ~a

en: Converting to `~a'...
eo: Konvertado al '~a'...

note: Do not try to guess the name of the png file, GS produces PNG files like BASE-page%d.png.
en: Converting to ~a...
eo: Konvertado al ~a...

en: Copying to `~a'...
eo: Kopiado al '~a'...

en: can't create temp file for ~a after ~a times
eo: ne eblas krei provizoran dosieron por ~a post ~a fojoj

en: Writing header field `~a' to `~a'...
eo: Skribado de kapa kampo '~a' al '~a'...

en: Bar glyph ~a not known. Ignoring.
eo: Stanga signobildo ~a ne estas konata. Ni preterpasas.

en: Annotation '~a' is allowed in the first argument of a bar line definition only.
eo: Noto '~a' estas permesata nur en la unua argumento de difino de stang-linio.

en: Replacement '~a' is allowed in the last argument of a bar line definition only.
eo: Anstataŭigo '~a' estas permesata nur en la lasta argumento de difino de stang-linio.

en: add-bar-glyph-print-procedure: glyph '~a' has to be a single ASCII character.
eo: add-bar-glyph-print-procedure: signobildo '~a' devas esti unuopa signo ASCII.

en: No span bar glyph defined for bar glyph '~a'; ignoring.
eo: Neniu etendiga stang-signobildo estis difinata por stang-signobildo '~a'; ni ignoras.

en: Spurious garbage following chord: ~A
eo: Eventuala rubaĵo sekvanta akordon: ~A

en: Requested color '~a' is not defined!
eo: Petita koloro '~a' ne estas difinita!

en: symbol ~S redefined
eo: simbolo ~S estis redifinata

en: unknown parent class `~a'
eo: nekonata event-klaso '~a'

en: Cannot redefine event class `~S'
eo: Ne eblas redifini event-klason '~S'

en: Undefined parent event class `~S'
eo: Nedifinita patra event-klaso '~S'

en: Unknown class ~a
eo: Nekonata klaso ~a

en: Can't print a line - setting on/off to default
eo: Ne eblas printi linion - ni agordas on/off laŭ normo

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
eo: neniu sistemo estis trovata en markado \score, ĉu ĝi havas blokon \layout?

en: Recursive definition of property ~a detected!
eo: Rikura difino de atributo ~a estis detektata!

en: Cannot find glyph ~a
eo: Ne eblas trovi signobildon ~a

en: Unable to create slashed digit ~a
eo: Ne eblas krei ĉe-deklivan ciferon ~a

en: no brace found for point size ~S
eo: neniu kurbkrampo estis trovata por la punkta grando ~S

en: defaulting to ~S pt
eo: apriore al ~S pt

en: not a valid duration string: ~a
eo: ne estas valida daŭro-ĉeno: ~a

en: not a valid duration string: ~a - ignoring
eo: ne estas valida daŭro-ĉeno: ~a - ni ignoras

en: Could not find ottavation markup for ~a octaves up.
eo: Ne eblis trovi oktigan markadon por ~a oktoj supre.

en: symbol expected: ~S
eo: atendata simbolo: ~S

en: cannot find music object: ~S
eo: ne eblas trovi muzik-objekton: ~S

en: bad make-music argument: ~S
eo: malĝusta argumento make-music: ~S

en: Select note names language.
eo: Elekti lingvon de not-nomoj.

en: Using `~a' note names...
eo: Aplikado de not-nomoj '~a'...

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
eo: Ne eblis trovi la lingvon '~a'.  Preterpaso.

en: woodwind markup error - invalid key or hole requested
eo: markada eraro de ligna blovinstrumento - malvalida klavo aŭ truo estis petata

en: ~a is not a valid woodwind instrument.
eo: ~a ne estas valida ligna blovinstrumento.

en: pair expected in doc ~s
eo: paro estas atendata en dok ~s

en: cannot find interface for property: ~S
eo: ne eblas trovi interfacon por la atributo: ~S

en: unknown Grob interface: ~S
eo: nekonata interfaco Grob: ~S

en: context modification `~a' not documented.
eo: modifo de kunteksto '~a' ne estas dokumentita.

en: music function `~a' not documented.
eo: muzika funkcio '~a' ne estas dokumentita.

en: Processing ~S...
eo: Procezado de ~S...

en: Writing ~S...
eo: Skribado de ~S...

en: cannot find description for property `~S' (~S)
eo: ne eblas trovi priskribon por la atributo '~S' (~S)

en: cannot find description for property ~S (~S)
eo: ne eblas trovi priskribon por la atributo ~S (~S)

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
eo: flag-streko '~a' aŭ '~a' ne estis trovata

en: flag ~a not found
eo: flago ~a ne estis trovata

en: Writing ~a...
eo: Skribado de ~a...

en: CFF font `~a' already embedded, skipping.
eo: Tiparo CFF '~a' jam estas enkorpigita, ni preterpasas.

en: Different CFF fonts which have the same name `~a' has been detected. The font cannot be embedded.
eo: Malsamaj tiparoj CFF kiuj havas la saman nomon '~a' estas detektitaj. La tiparo ne povas esti enkorpigita.

en: Embedding CFF font `~a'.
eo: Enkorpigo de tiparo CFF '~a'.

en: Initializing embedded CFF font list.
eo: Ekigo de enkorpigita listo de CFF-tiparo.

en: Preparing font ~a in PostScript resource directory for subfont ~a of file `~a'...
eo: Ni preparas la tiparon ~a en risurca dosierujo PostScript por subtiparo ~a de dosiero '~a'...

en: File `~a' already exists, skipping...
eo: Dosiero '~a' jam ekzistas, ni preterpasas...

note: TrueType fonts (TTF) and TrueType Collection (TTC)
en: Font ~a is TrueType font, skipping...
eo: Tiparo ~a estas TrueType, ni preterpasas...

en: Font ~a cannot be used in PostScript resource directory because it is unknown format.
eo: Ne eblas uzi la tiparon ~a en risurca dosierujo de PostScript ĉar ĝi prezentas nekonatan formon.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because its font-index (~a) is not zero.
eo: Ne eblas ŝargi je la tiparo ~a per Ghostscript ĉar ĝia tipar-indico (~a) ne estas nula.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because it is an OpenType/CFF Collection (OTC) font.
eo: Ne eblas ŝargi je la tiparo ~a per Ghostscript ĉar ĝi estas tiparo OpenType/CFF Collection (OTC).

en: Font ~a cannot be used via Ghostscript because it is a TrueType font that does not have glyph names.
eo: Ne eblas ŝargi je la tiparo ~a per Ghostscript ĉar ĝi estas tiparo TrueType kiu ne havas signobildajn nomojn.

en: cannot embed ~S=~S
eo: ne eblas enkorpigi ~S=~S

en: cannot extract file matching ~a from ~a
eo: ne eblas eltiri dosieron kongruanta al ~a, el ~a

en: do not know how to embed ~S=~S
eo: ni ne scias kiel enkorpigi ~S=~S

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
eo: ni ne scias kiel enkorpigi la tiparon ~s ~s ~s

en: Font file `~a' already exists, skipping...
eo: Tipardosiero '~a' jam ekzistas, ni preterpasas...

en: Exporting font file `~a'.
eo: Eksportado de tipardosiero '~a'.

en: Making PostScript resource directory `~a'.
eo: Kreado de risurca dosierujo '~a' de PostScript.

en: PostScript resource directory `~a' already exists.
eo: Risurca dosierujo '~a' de PostScript jam ekzistas.

en: Making CIDFont directory `~a'.
eo: Kreado de dosierujo CIDFont '~a'.

en: CIDFont directory `~a' already exists.
eo: Dosierujo CIDFont '~a' jam ekzistas.

en: Making Font directory `~a'.
eo: Kreado de dosierujo Font '~a'.

en: Font directory `~a' already exists.
eo: Tipara dosierujo '~a' jam ekzistas.

en: Making font export directory `~a'.
eo: Kreado de tipara eksporta dosierujo '~a'.

en: Font export directory `~a' already exists.
eo: Tipara eksporta dosierujo '~a' jam ekzistas.

en: Layout output to `~a'...
eo: Aranĝa eligo al '~a'...

en: 
    The PostScript backend does not support the
    system-by-system output.  For that, use the EPS backend instead,
    
      lilypond -dbackend=eps FILE
    
    If you have cut & pasted a lilypond fragment from a webpage, be sure
    to only remove anything before
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************
eo: 
    La interna interfaco PostScript ne subtenas la
    eligon 'system-by-system'.  Pro tio, uzu la interfacon EPS anstataŭe,
    
      lilypond -dbackend=eps DOSIERO
    
    Se vi kopiis & algluis fragmenton lilypond de retpaĝo, certiĝu
    ke vi nur forviŝas ion antaŭe
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************

en: Updating font into: ~a
eo: Ĝisdatigo de tiparo al: ~a

en: Possible typo in fret-diagram '~a'
eo: Ebla mistajpo en fret-diagramo '~a'

en: String ~a out of range 1-~a, ignoring
eo: Kordo ~a for de rango 1-~a, ni ignoras

en: Writing graph `~a'...
eo: Skribado de grafikaĵo '~a'...

en: Unhandled entry in harp-pedal: ~a
eo: Netraktebla enigo en harp-pedalo: ~a

en: Harp pedal diagram contains ~a pedals rather than the usual 7.
eo: Harp-pedala diagramo enhavas ~a pedalojn prefere ol la ordinara 7.

en: Harp pedal diagram does not contain a divider (usually after third pedal).
eo: Harp-pedala diagramo ne enhavas dividanton (ordinare post la tria pedalo).

en: Harp pedal diagram contains dividers at positions ~a.  Normally, there is only one divider after the third pedal.
eo: Harp-pedala diagramo enhavas dividantojn ĉe pozicioj ~a. Ordinare, estas nur unu dividanto post la tria pedalo.

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
eo: Eraro en kalkulado de vostligo.  Atendante (~S,~S), trovis ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
eo: Eraro en kalkulado de vostligo.  Atendante ~S 0, trovis ~S.

en: Music unsuitable for context-mod
eo: La muziko ne taŭgas por 'context-mod'

en: Cannot determine contexts to modify
eo: Ne eblas determini kuntekstojn por modifi

en: Cannot find context-def \~a
eo: Ne eblas trovi context-def \~a

en: Music unsuitable for output-def
eo: La muziko ne taŭgas por output-def

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
eo: Trovi la indicon inter @var{start} kaj @var{end} (entjero)
    kiu produktas plej bonan kongruon al @var{target-val} se
    aplikata al la funkcio @var{getter}.

en: unknown unit: ~S
eo: nekonata unuo: ~S

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
eo: neniu komando \version estis trovata, bonvolu aldoni ~a por estonta kongrueco

en: call-after-session used after session start
eo: call-after-session estis uzata post komenco de seanco

en: define-session used after session start
eo: define-session estis uzata post komenco de seanco

en: Using (ice-9 curried-definitions) module
eo: Ni uzas la modulon (ice-9 curried-definitions)

en: cannot find: ~A
eo: ne eblas trovi: ~A

en: Success: compilation successfully completed
eo: Sukceso: la kompilado sukcese plenumiĝis

en: Compilation completed with warnings or errors
eo: La kompilado plenumiĝis kun avertoj aŭ eraroj

en: job ~a terminated with signal: ~a
eo: la laboro ~a finis kun signalo: ~a

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
eo: protokol-dosiero ~a (eliro ~a):
    ~a

en: Children ~a exited with errors.
eo: Idoj ~a ĉesis kun eraroj.

en: failed files: ~S
eo: fiaskintajn dosieroj: ~S

en: Redirecting output to ~a...
eo: Redirektigo de eligo al ~a...

en: Invoking `~a'...
eo: Alvokado de '~a'...

en: ~a function cannot return ~a
eo: funkcio ~a ne povas liveri ~a

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
eo: malĝusta tipo por argumento ~a.  Atendate ~a, trovite ~s

en: not an articulation
eo: ne estas artikulacio

en: ~A: Not a markup (list) function: ~S
eo: ~A: Ne estas markada (listo) funkcio: ~S

en: ~A: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
eo: ~A: Malĝusta nombro da argumentoj.  Atendate: ~A, trovite ~A: ~S

en: ~A: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
eo: ~A: Malvalida argumento en pozicio ~A.  Atendite: ~A, trovite: ~S.

en: Not a markup command: ~A
eo: Ne estas markada komando: ~A

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
eo: la tonalto devena (from) ne estas en skalo; preterpaso

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
eo: la tonalto alvena (to) ne estas en skalo; preterpaso

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
eo: la transponota tonalto ne estas en skalo; preterpaso

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
eo: la tonalto ĉirkaŭa (around) ne estas en skalo; preterpaso

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
eo: la inversigota tonalto ne estas en skalo; preterpaso

en: negative replication count; ignoring
eo: negativa nombro da rekopiado; preterpaso

en: Dangling tie in \retrograde
eo: Misa ligaturo en \retrograde

en: If @var{music} is a single pitch, inverts it about @var{around}
    and transposes from @var{around} to @var{to}.
eo: Se @var{music} estas ununura tonalto, invertigi ĝin ĉe @var{around}
    kaj transponi el @var{around} al @var{to}.

en: Applies pitch-invert to all pitches in @var{music}.
eo: Aplikas 'pitch-invert' al ĉiuj tonaltoj en @var{music}.

en: Transpose a note (numbered as @var{n}) in @var{direction}.
    @var{n} is zero-based and can be negative to count from the end.
eo: Transponi noton (numerita kiel @var{n}) en @var{direction}.
    @var{n} estas nul-bazita kaj povas esti negativa por kalkuli el la fino malantaŭen.

en: invalid tremolo repeat count: ~a
eo: malvalida tremson-ripeta nombro: ~a

en: unknown repeat type `~S': must be volta, unfold, percent, or tremolo
eo: nekonata ripeto-tipo '~S': devas esti volta, unfold, percent, aŭ tremolo

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
eo: Pli da alternativoj ol ripetoj.  Forĵeto de kromaj alternativoj

en: unknown repeat-type ~a, ignoring.
eo: nekonata ripeto-tipo '~a', ni ignoras.

en: bad grob property path ~a
eo: malĝusta vojo de eco de 'grob' ~a

en: bad context property ~a
eo: malĝusta eco de kunteksto ~a

en: bad music property ~a
eo: malĝusta eco de muziko ~a

en: Bad chord repetition
eo: Malĝusta ripeto de akordo

en: Bad voice id: ~a
eo: Malĝusta voĉa id: ~a

en: \voices needs more ids
eo: \voices bezonas pli da 'id'

en: music expected: ~S
eo: atendita muziko: ~S

en: cannot find quoted music: `~S'
eo: ne eblas trovi la cititan muzikon: '~S'

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
eo: Aldoni @var{octave-shift} al la okto de @var{pitch}.

en: Unknown octaveness type: ~S
eo: Nekonata okteca tipo: ~S

en: Defaulting to 'any-octave.
eo: Apriore al 'any-octave.

en: unknown accidental style: ~S
eo: nekonata stilo de aliigo: ~S

en: giving up on cloned grob transform
eo: ni rezignas pri klonita grob-transformo

en: default '~a of ~a is ~a and can't be offset
eo: apriora '~a de ~a estas ~a kaj ne povas esti deŝovo (offset)

en: the property '~a of ~a cannot be offset
eo: la property '~a de ~a ne povas esti deŝovo (offset)

en: not a symbol list: ~a
eo: ne estas simbolo-listo: ~a

en: conflicting tag group ~a
eo: konfliktanta mark-grupo ~a

en: Please consider to increase 'minimum-length
eo: Bonvole konsideru alkrementi 'minimum-length

en: unknown line-cap-style: ~S
eo: nekonata 'line-cap-style': ~S

en: unknown line-join-style: ~S
eo: nekonata 'line-join-style': ~S

en: cannot decypher Pango description: ~a
eo: ne eblas deĉifri priskribon Pango: ~a

en: Glyph must have a unicode value
eo: Signobildo devas havi unikodan valoron

en: cannot find SVG font ~S
eo: ne eblas trovi SVG-tiparon ~S

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
eo: set-global-staff-size: ne en supernivela rango

en: This is not a \layout {} object, ~S
eo: Tio ĉi ne estas objekto \layout {}, ~S

en: Unknown paper size: ~a
eo: Nekonata paper-grando: ~a

note: TODO: should raise (generic) exception with throw, and catch that in parse-scm.cc
en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
eo: Uzendas #(set-paper-size .. ) interne de \paper { ... }

en: unknown clef type `~a'
eo: nekonata kleotipo '~a'

en: supported clefs: ~a
eo: subtenataj kleoj: ~a

en: error in #{ ... #}
eo: eraro en #{ ... #}

en: quoted music `~a' is empty
eo: la citita muziko '~a' estas malplena

en: Unknown pixmap format ~a
eo: Nekonata formo de bilder-mapo ~a

en: `anti-alias-factor' must be a positive integer <= 8
eo: 'anti-alias-factor' devas esti pozitiva entjero <= 8

en: measure count left unfinished
eo: nombro de mezuroj estas ne kompletita

en: cannot find start of measure spanner
eo: ne eblas trovi komencon de mezur-etendigilo

en: unterminated measure spanner
eo: nefinigita mezur-etendigilo

en: unterminated DurationLine
eo: nefinigita 'DurationLine'

en: Both angle-increments and radial-increments must be positive numbers.
eo: Kaj angul-inkrementoj kaj radius-inkrementoj devas esti pozitivaj numeroj.

en: assertion failed: ~S
eo: aserto fiaskis: ~S

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
eo: Negativa freto por tonalto ~a sur kordo ~a

en: Missing fret for pitch ~a on string ~a
eo: Mankas freto por tonalto ~a sur kordo ~a

en: Open fret on string ~a has finger of ~a
eo: Malferma freto ĉe kordo ~a havas fingron de ~a

en: No open string for pitch ~a
eo: Neniu libera kordo por tonalto ~a

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
eo: La petita kordo por tonalto postulas negativan freton: kordo ~a tonalto ~a

en: Ignoring string request and recalculating.
eo: Preterpaso de peto de kordo kaj rekalkulado.

en: Ignoring note in tablature.
eo: Preterpaso de noto en tabulaturo.

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
eo: Neniu kordo por tonalto ~a (je fretoj ~a)

en: additional bass strings are not supported by FretBoards
eo: aldonaj basaj kordoj ne estas subtenataj de FretBoards

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
eo: Neniu etikedo por freto ~a (sur kordo ~a);
    nur ~a fret-etikedoj estis provizataj
