lilypond 2.23.80 - en to it translation catalogue (1015 entries)

en: file not found: %s
it: file non trovato: %s

en: Output function not implemented
it: Funzione di output non implementata

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
it: impossibile trovare \begin{document} nel documento LaTeX

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
it: Esecuzione di «%s» sul file «%s» per individuare le impostazioni predefinite della pagina.

en: Unable to auto-detect default settings:
it: Impossibile individuare automaticamente le impostazioni predefinite:

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
it: Impossibile individuare le impostazioni predefinite:
    %s

en: cannot detect textwidth from LaTeX
it: impossibile rilevare la larghezza del testo da LaTeX

en: deprecated ly-option used: %s=%s
it: opzione ly-option deprecata: %s=%s

en: compatibility mode translation: %s=%s
it: traduzione in modalità compatibile: %s=%s

en: deprecated ly-option used: %s
it: opzione ly-option deprecata: %s

en: compatibility mode translation: %s
it: traduzione in modalità compatibile: %s

en: ignoring invalid option %s=%s
it: opzione non valida %s=%s ignorata

en: ignoring unknown ly option: %s
it: l'opzione ly sconosciuta viene ignorata: %s

en: Missing files: %s
it: File mancanti: %s

en: Could not overwrite file %s
it: Impossibile scrivere sul file «%s»

en: Running through filter `%s'
it: Esecuzione attraverso il filtro «%s»

en: `%s' failed (%d)
it: «%s» fallito (%d)

en: The ly.error log is as follows:
it: Il registro di ly.error è il seguente:

en: Converting MusicXML file `%s'...
it: Conversione del file MusicXML «%s»...

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
it: %s: il nome del file è duplicato ma i suoi contenuti sono diversi dal
    file originale, si mostrano le differenze rispetto al file esistente.

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
it: %s: il nome del file è duplicato ma il suo contenuto è diverso dal file lilypond
    trasformato, si mostrano le differenze rispetto al file esistente.

en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
it: Si esegue texi2pdf sul file %s per individuare le impostazioni predefinite della pagina.

en: Not smart enough to convert %s.
it: Non abbastanza intelligente per convertire %s.

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
it: Si consulti il manuale per i dettagli e si aggiorni manualmente.

en: %s has been replaced by %s
it: %s è stato sostituito da %s

en: warning: %s
it: attenzione: %s

en: \header { key = concat + with + operator }
it: \header { chiave = concat + con + operatore }

en: deprecated %s
it: %s è deprecato

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
it: \textstyle deprecato, nuova sintassi per \key

en: bump version for release
it: aumentare il numero di versione per il rilascio

en: new \header format
it: nuovo formato di \header

en: \translator syntax
it: sintassi di \translator

en: \repeat NUM Music Alternative -> \repeat FOLDSTR Music Alternative
it: \repeat NUMERO Alternativa Musicale -> \repeat FOLDSTR Alternativa Musicale

en: deprecate %s
it: %s è deprecato

en: deprecate %s
it: %s è deprecato

en: new \notenames format
it: nuovo formato di \notenames

en: new tremolo format
it: nuovo formato di tremolo

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
it: Staff_margin_engraver è deprecato, usare Instrument_name_engraver

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
it: cambia le maiuscole della definizione di proprietà (es: onevoice -> oneVoice)

en: new \textscript markup text
it: nuovo testo di marcatura \textscript

en: identifier names: %s
it: nomi dell'identificatore: %s

en: point-and-click argument changed to procedure.
it: l'argomento point-and-click è stato cambiato in procedura.

en: semicolons removed
it: punti e virgola eliminati

note: 40 ?
en: %s property names
it: nomi della proprietà %s

en: automaticMelismata turned on by default
it: automaticMelismata attivato per impostazione predefinita

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
it: automaticMelismata attivato per impostazione predefinita dalla versione 1.5.67.

en: remove %s
it: elimina %s

en: cluster syntax
it: sintassi dei cluster

en: new Pedal style syntax
it: nuova sintassi di stile del Pedale

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
it: Nuovo modo relativo.
    Articolazioni suffisse, nuova sintassi di marcatura del testo, nuova sintassi degli accordi.

en: Remove - before articulation
it: Elimina - prima dell'articolazione

en: %s misspelling
it: errore di digitazione in %s

en: Swap < > and << >>
it: Scambia < > e << >>

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
it: tentativo di conversione automatica di \figures.  Controllare i risultati!

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
it: Usa il codice di Scheme per costruire eventi arbitrari della nota.

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
it: usa costanti simboliche per le alterazioni,
    togli \outproperty, sostituisci ly:verbose con ly:get-option

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
it: Trovato \outputproperty,
    Modificalo manualmente con
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <VALORE DELLA PROPRIETÀ DEL GROB>)
    
    come testo sostitutivo.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
it: Il campo di alterazione delle altezze di Scheme è stato moltiplicato per 2
    per supportare le alterazioni di un quarto di tono.  È necessario aggiornare manualmente i seguenti costrutti:
    
    * chiamate a ly:make-pitch e ly:pitch-alteration
    * impostazioni di keySignature fatte con \property

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
it: eliminazione di automaticMelismata; al suo posto usare melismaBusyProperties.

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
it: cambio nella sintassi da \partcombine a \newpartcombine

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
it: Cambiamenti della notazione per percussioni, eliminati \chordmodifiers e \notenames.
    Note armoniche. Eliminati i contesti Thread e Lyrics.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
it: Trovate percussioni. Inserisci le note delle percussioni in \drummode

en: 
    %s found. Check file manually!
it: 
    Si è trovato %s. Controlla il file manualmente!

en: Drum notation
it: Notazione delle percussioni

en: new syntax for property settings:
it: nuova sintassi per le impostazioni delle proprietà:

en: Property setting syntax in \translator{ }
it: Sintassi per impostare una proprietà in \translator{ }

en: Scheme grob function renaming
it: Rinominare la funzione grob di Scheme

en: Use %s
it: Usa %s

en: More Scheme function renaming
it: Rinominare altre funzioni di Scheme

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
it: La formattazione di pagina è stata modificata, usando la dimensione del foglio e i margini.
    textheight non è più usato.

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
it: \foo -> \foomode (per accordi, note, etc.)
    inserire \new FooContext \foomode in \foo.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
it: la dimensione del rigo deve essere cambiata al livello superiore
    con
    
      #(set-global-staff-size <ALTEZZA-DEL-RIGO-IN-PUNTI>)

en: regularize other identifiers
it: normalizza altri identificatori

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
it: \encoding: ricodifica intelligente da latin1 a utf-8. Eliminazione di ly:point-and-click

en: LilyPond source must be UTF-8
it: Il sorgente di LilyPond deve avere la codifica UTF-8

en: Try the texstrings backend
it: Prova il backend textstrings

en: Do something like: %s
it: Fai qualcosa come: %s

en: Or save as UTF-8 in your editor
it: O salva in formato UTF-8 nel tuo editor

en: warn about auto beam settings
it: attenzione alle impostazioni delle travature automatiche

en: auto beam settings
it: impostazioni delle travature automatiche

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
it: 
    Le impostazioni di travatura automatica ora devono specificare esplicitamente ogni momento
    interessante in una misura; 1/4 non viene più moltiplicato per coprire anche i momenti 1/2 e 3/4.

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
it: verticalAlignmentChildCallback è deprecato

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
it: Togli la proprietà di callback, XY-extent-callback è deprecato.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
it: Usa le chiusure del grob al posto di XY-offset-callbacks.

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
it: foobar -> foo-bar per \paper, \layout

en: deprecate \tempo in \midi
it: \tempo in un blocco \midi è deprecato

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
it: cautionary-style è deprecato. Usa le proprietà di AccidentalCautionary

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
it: Rinomina i glifi delle alterazioni, usa glyph-name-alist.

en: edge-text settings for TextSpanner
it: impostazioni di edge-text per TextSpanner

en: Use
    
    %s
it: Usa
    
    %s

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
it: Usa «alignment-offsets», sottoproprietà di

en: to set fixed distances between staves.
it: per impostare distanze fisse tra i righi.

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
it: Usa #'style e non #'dash-fraction per ottenere linee continue o tratteggiate.

en: all settings related to dashed lines
it: tutte le impostazioni relative alle linee tratteggiate

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
it: Usa \override ... #'style = #'line per le linee continue e

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
it: 	\override ... #'style = #'dashed-line per le linee tratteggiate.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
it: il secondo argomento di metronomeMarkFormatter deve essere una marcatura di testo,
    le proprietà del diagramma dei tasti si trovano ora in fret-diagram-details.

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
it: metronomeMarkFormatter prende un argomento testuale supplementare.

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
it: La funzione assegnata a Score.metronomeMarkFunction ora usa l'indicazione
    %s

en: %s in fret-diagram properties
it: %s nelle proprietà di fret-diagram

en: \put-adjacent argument order
it: ordine degli argomenti di \put-adjacent

en: Axis and direction now come before markups:
it: Asse e direzione ora devono precedere i marcatori:

en: \put-adjacent axis dir markup markup.
it: \put-adjacent asse direzione marcatore marcatore.

en: re-definition of InnerStaffGroup
it: ridefinizione di InnerStaffGroup

en: re-definition of InnerChoirStaff
it: ridefinizione di InnerChoirStaff

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
it: Cambiamenti di sintassi per \addChordShape e \chord-shape

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
it: stringTuning deve essere aggiunto alla chiamata addChordShape.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
it: stringTuning deve essere aggiunto alla chiamata chord-shape.

en: Remove oldaddlyrics
it: Elimina oldaddlyrics

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyricsto instead.
it: oldaddlyrics non è più supportato.
             Usare addlyrics o lyrsicsto al suo posto.

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
it: la proprietà keySignature property non è più invertita
    MIDI 47: archi orchestrali -> arpa orchestrale

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
it: L'alist (association list) di Staff.keySignature non è più in ordine invertito.

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
it: \bar "." ora crea una stanghetta spessa
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    I parametri del tratteggiato per le legature di portamento e di valore si trovano ora in dash-definition

en: \bar "." now produces a thick barline.
it: \bar "." ora crea una stanghetta spessa.

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
it: I parametri del tratteggiato per le legature di portamento e di valore si trovano ora in 'dash-definition.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
it: Le regole per la disposizione automatica delle travature sono cambiate.  override-auto-beam-setting e
    revert-auto-beam-setting sono stati eliminati.
    \overrideBeamSettings è stato aggiunto.
    beatGrouping è stato eliminato.
    Impostazioni diverse per la formattazione verticale.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    La definizione esplicita del contesto della dinamica presa dal modello «Piano centered dynamics»
    è stata sostituita dal nuovo contesto «Dynamics».

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
it:     Le impostazioni della disposizione automatica delle travature vengono ora sovrascritte con \overrideBeamSettings.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
it:     Le impostazioni della disposizione automatica delle travature vengono ora ripristinate con \revertBeamSettings.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
it:     beatGrouping in un contesto specifico ora deve essere ottenuto con
       \overrideBeamSettings.

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
it: alignment-offsets è diventato alignment-distances: ora occorre specificare le distanze tra i righi invece dello scostamento (offset) dei righi.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
it: Elimina gli incisori/traduttori obsoleti: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer e String_number_engraver.
    Nuove variabili per la spaziatura verticale.

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
it: La spaziatura verticale non dipende più dall'Y-extent di un VerticalAxisGroup.

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
it: Unifica le codifiche di fetaNumber e fetaDynamic

en: \cresc etc. are now postfix operators
it: \cresc etc. sono ora operatori suffissi

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
it: Elimina beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings e \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
it: Usa \set beamExceptions o \overrideTimeSignatureSettings.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
it: Usa \set beamExceptions o \revertTimeSignatureSettings.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
it: Usa baseMoment, beatStructure, e beamExceptions.

en: Use baseMoment and beatStructure.
it: Usa baseMoment e beatStructure.

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
it: Diagrammi dei legni: Spostare dimensione, spessore e grafico da lista di argomenti a proprietà.
    L'uso di dash-period con valori negativi per creare linee nascoste è deprecato: al suo posto usare #'style = #'none.

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
it: Sposta dimensione, spessore e grafico in proprietà.  L'unico argomento deve essere la lista di chiavi.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
it: Rinomina le variabili della spaziatura verticale.
    Aggiungi l'argomento fretboard-table a savePredefinedFretboard.

en: Rename vertical spacing grob properties.
it: Rinomina le proprietà di spaziatura verticale dei grob.

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
it: Elimina le variabili di \paper head-separation e foot-separation.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
it: Regola invece le impostazioni di top-system-spacing.

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
it: Regola invece le impostazioni di last-bottom-spacing.

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
it: Rinomina la spaziatura in basic-distance in diverse variabili di spaziatura.
    Eliminazione del grob HarmonicParenthesesItem.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
it: HarmonicParenthesesItem è stato eliminato.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
it: Le parentesi degli armonici fanno parte del grob TabNoteHead.

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
it: Rimuove il contesto da overrideTimeSignatureSettings e revertTimeSignatureSettings.

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
it: Cambia stringTunings da lista di semitoni a lista di altezze.
    Cambia i nomi dell'ukulele tenore e baritono nelle accordature.
    Generazione dei messaggi per la conversione manuale della spaziatura verticale se richiesto.

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
it: Le modifiche della spaziatura verticale possono influire sui contesti definiti dall'utente.

en: Replace bar-size with bar-extent.
it: Sostituzione di bar-size con bar-extent.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
it: Diagrammi dei legni: Modifiche al diagramma del clarinetto.

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
it: La diteggiatura del clarinetto è stata modificata per riflettere l'effettiva anatomia dello strumento.

en: Handling of non-automatic footnotes.
it: Gestione delle note a pié di pagina non automatiche.

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
it: Se si sta usando note a pié di pagina non automatiche, occorre impostare footnote-auto-numbering = ##f nel blocco paper.

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
it: Modifica della proprietà interna di MultiMeasureRest

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
it: Questa proprietà interna è stata sostituita da round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions e usable-duration-logs.

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
it: Creazione del grob Flag e spostamento di alcune proprietà di Stem su questo grob

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
it: consistent-broken-slope viene ora gestito attraverso la callback delle posizioni.

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
it: input/regression/beam-broken-classic.ly mostra come vengono gestite ora le travature spezzate.

en: beamExceptions controls whole-measure beaming.
it: beamExceptions controlla la disposizione delle travature sull'intera misura.

en: Flag.transparent and Flag.color inherit from Stem
it: Flag.transparent e Flag.color ereditano da Stem

en: Staff-padding now controls the distance to the baseline, not the nearest point.
it: La spaziatura del rigo (padding) ora controlla la distanza rispetto alla linea di base, non più rispetto al punto più vicino.

en: Previously the "id" grob property (string) was used for SVG output.
it: Prima per l'output SVG veniva usata la proprietà grob "id" (una stringa).

en: Now "output-attributes" (association list) is used instead.
it: Ora si usa invece "output-attributes" (una lista associativa).

en: If independent mark sequences are desired, use multiple Mark_tracking_translators.
it: Se si desiderano sequenze indipendenti di indicazioni, usare molteplici Mark_tracking_translators.

en: 
    Warning:
    
    Your score contains a setting of barNumberVisibility to
    #all-bar-numbers-visible and a setting of BarNumber.break-visibility,
    but not \bar "" command.  This likely means that you have
    been using
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    in order to print bar numbers in the middle of systems
    in addition to bar numbers at the beginning of systems.
    In 2.23.7 and later, this will print the first bar number
    too, which has always been the intended effect of
    #all-bar-numbers-visible, but did not work without \bar ""
    for technical reasons.  If you do not want the first
    bar number, remove the command
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
it: 
    Attenzione:
    
    La partitura contiene barNumberVisibility impostato su
    #all-bar-numbers-visible e un'impostazione di BarNumber.break-visibility,
    ma non un comando \bar "".  Ciò significa probabilmente che
    si sta usando
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    per posizionare i numeri di battuta al centro dei sistemi
    in aggiunta ai numeri di battuta all'inizio dei sistemi.
    Nella versione 2.23.7 e successive, questo farà apparire anche
    il numero della prima battuta, cosa che è sempre stata l'effetto
    voluto di #all-bar-numbers-visible, ma che non funzionava senza \bar ""
    per ragioni tecniche.  Se non si vuole il numero della prima
    battuta, togliere il comando
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible

en: 
    Warning: \fine no longer enforces the end of the music.  If your piece
    has music following \fine that you want to exclude when it is
    unfolded, use \volta to exclude it.
it: 
    Attenzione: \fine non determina più la fine della musica. Se nel brano
    c'è della musica dopo \fine che si desidera escludere quando viene
    ricopiata (unfold), usare \volta per escluderla.

en: 
    MensuralStaff and VaticanaStaff now use Divisio_engraver to engrave
    divisiones as Divisio grobs.
    
    Previously, the respective Voice-aliased contexts used
    Breathing_sign_engraver to engrave divisiones as BreathingSign grobs.
    Because of the new names and the move from Voice to Staff, layout
    adjustments for the old scheme are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with Divisio
    and Divisio_engraver in the appropriate Staff-aliased context.
it: 
    I righi MensuralStaff e VaticanaStaff ora usano l'incisore Divisio_engraver
    per creare divisioni come grob Divisio.
    
    Precedentemente, i rispettivi contesti alias di tipo Voice usavano
    l'incisore Breathing_sign_engraver per creare divisioni come grob BreathingSign.
    A causa dei nuovi nomi e dello spostamento da Voice a Staff, le modifiche di
    formattazione valide per il vecchio schema non funzionano più col nuovo.
    
    Se non si è contenti della nuova formattazione predefinita, lavorare sugli incisori
    Divisio e Divisio_engraver negli appropriati contesti alias di tipo Staff.

en: 
    GregorianTranscriptionStaff now engraves \divisioMinima,
    \divisioMaior, and \divisioMaxima as BarLine grobs using Bar_engraver,
    and engraves \caesura and \virgula as Divisio grobs using
    Divisio_engraver.
    
    Previously, GregorianTranscriptionVoice used Breathing_sign_engraver
    to engrave these as BreathingSign grobs.  Because of the new names and
    the move from Voice to Staff, layout adjustments for the old scheme
    are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with BarLine,
    Bar_engraver, Divisio, and Divisio_engraver in
    GregorianTranscriptionStaff context.  \EnableGregorianDivisiones may
    also be used to switch to engraving Divisio grobs instead of BarLine
    grobs.
it: 
    Il rigo GregorianTranscriptionStaff ora crea \divisioMinima,
    \divisioMaior e \divisioMaxima come grob di tipo BarLine usando
    l'incisore Bar_engraver; e crea \caesura e \virgula
    come grob Divisio usando l'incisore Divisio_engraver.
    
    Precedentemente, GregorianTranscriptionVoice usava l'incisore Breathing_sign_engraver
    per crearli come grob BreathingSign.  A causa dei nuovi nomi e dello
    spostamento da Voice a Staff, le modifiche di formattazione valide
    per il vecchio schema non funzionano più col nuovo.
    
    Se non si è soddisfatti della nuova formattazione predefinita, lavorare su BarLine,
    Bar_engraver, Divisio e Divisio_engraver nel contesto
    GregorianTranscriptionStaff.  Si può usare anche \EnableGregorianDivisiones
    per passare alla creazione di grob Divisio invece di grob BarLine.

en: 
    The barAlways property has been removed.  Instead, use
    forbidBreakBetweenBarLines.
it: 
    La proprietà barAlways è stata rimossa.  Al suo posto
    usare forbidBreakBetweenBarLines.

en: Setting loglevel to %s
it: Si imposta il loglevel su %s

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
it: Loglevel sconosciuto o non valido '%s'

en: error: %s
it: errore: %s

en: Usage: %s
it: Uso: %s

en: Language does not support microtones contained in the piece
it: La lingua non supporta i microtoni presenti nel brano

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
it: Le parentesi di forma curva per i gruppi irregolari non sono implementate correttamente

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
it: non è stato possibile impostare la musica %(music)s per la ripetizione %(repeat)s

en: encountered repeat without body
it: si è incontrata una ripetizione senza corpo

note: no self.elements!
en: Grace note with no following music: %s
it: Nota di abbellimento non seguita da musica: %s

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
it: Trovata una dimensione di spostamento dell'ottava non valida: %s. Non si userà alcun spostamento.

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
it: Non si può convertire l'alterazione %s in un'espressione lilypond

en: more than one child of class %s, all but the first will be ignored
it: più di un figlio della classe %s, tutti eccetto il primo verranno ignorati

en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
it: I segni di tempo senza-misura non sono ancora supportati!

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
it: Non è stato possibile interpretare l'indicazione di tempo! Verrà usato il 4/4.

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
it: Si è inserita un'ottava di alterazione di tonalità per un numero di alterazioni inesistente %s, numeri disponibili: %s!

en: Encountered note at %s without type and duration(=%s)
it: Trovata una nota in %s senza tipo e durata(=%s)

en: cannot find suitable event
it: impossibile trovare un evento adatto

en: Unable to find instrument for ID=%s
it: Impossibile trovare lo strumento con ID=%s

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
it: Trovata una durata razionale con denominatore %s, impossibile convertire in una durata di lilypond

en: Encountered unprocessed marker %s
it: Trovato un marcatore non elaborato %s

en: %s [OPTION]... FILE
it: %s [OPZIONE]... FILE

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
it: abc2ly converte file musicali ABC (si veda
    %s) in input LilyPond.

en: show version number and exit
it: mostra il numero di versione ed esce

note: Bug in option parser: --output =foe is taken as an abbreviation for --output-format.
en: show this help and exit
it: mostra questo messaggio di aiuto ed esce

en: write output to FILE
it: scrive l'output in FILE

en: be strict about success
it: è severo rispetto all'esito

en: preserve ABC's notion of beams
it: preserva la nozione di travatura di ABC

en: suppress progress messages
it: sopprime i messaggi di avanzamento

en: Report bugs via %s
it: Segnalare i bug in inglese attraverso %s

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
it: Aggiorna l'input LilyPond a una nuova versione.  Per impostazione predefinita aggiorna dalla
    versione presa dal comando \version alla versione attuale di LilyPond.

en: If FILE is `-', read from standard input.
it: Se FILE è "-", legge dall'input standard.

en: Examples:
it: Esempi:

en: Copyright (c) %s by
it: Copyright (c) %s di

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
it: Distribuito secondo i termini della GNU General Public License.

en: It comes with NO WARRANTY.
it: È distribuito con NESSUNA GARANZIA.

en: VERSION
it: VERSIONE

en: start from VERSION [default: \version found in file]
it: parte dalla VERSIONE [predefinito: \version del file]

en: edit in place
it: modifica il file di input

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
it: Mostra i messaggi di log in base a LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)

en: do not add \version command if missing
it: non aggiunge il comando \version se non è presente

en: force updating \version number to %s
it: forza l'aggiornamento del numero di \version a %s

en: only update \version number if file is modified
it: aggiorna il numero di \version solo se il file è modificato

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
it: mostra le regole [predefinito: -f 0, -t %s]

en: convert to VERSION [default: %s]
it: converte a VERSIONE [predefinito: %s]

en: make a numbered backup [default: filename.ext~]
it: crea un file di backup numerato (predefinito: nomefile.est~)

en: show warranty and copyright
it: mostra la garanzia e il copyright

en: Applying conversion:
it: Conversione in corso:

en: Error while converting
it: Errore durante la conversione

en: Stopping at last successful rule
it: Fermarsi all'ultima regola riuscita

en: Processing `%s'...
it: Elaborazione di «%s»...

en: Attempting conversion from `latin1'...
it: Tentativo di conversione da «latin1»...

en: %s: Unable to open file
it: %s: Impossibile aprire il file

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
it: %s: Impossibile determinare la versione. Si ignora

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
it: %s: Stringa di versione non valida `%s' 
    Le stringhe di versione valide sono composte da tre numeri separati da punti, ad esempio «2.8.12»

en: There was %d error. | There were %d errors.
it[0]: Si è verificato l'errore %d.
it[1]: Si sono verificati gli errori %d.

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
it: %s [OPZIONE]... FILE-ETF

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
it: Enigma Transport Format è un formato usato dal prodotto Finale di Coda Music Technology.
    etf2ly converte un sottoinsieme di ETF in un file LilyPond pronto da usare.

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
it: Elaborare i frammenti di codice LilyPond in un documento HTML ibrido, LaTeX, texinfo o DocBook.

en: BOOK
it: LIBRO

en: Exiting (%d)...
it: Uscita (%d)...

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
it: redirige i frammenti di codice attraverso FILTRO [predefinito: `convert-ly -n -']

en: FILTER
it: FILTRO

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
it: usa il formato di output FORMATO (texi [predefinito], texi-html, latex, html, docbook)

en: FORMAT
it: FORMATO

en: add DIR to include path
it: aggiunge DIR al percorso di inclusione

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
it: formatta l'output di Texinfo in modo che Info cerchi le immagini in DIR

en: pad left side of music to align music in spite of uneven bar numbers (in mm) [default: %default]
it: aumenta il lato sinistro della musica (in mm) per allinearla nonostante il numero irregolare di battute [predefinito: %default]

en: PAD
it: SPAZIATURA

en: print lilypond log messages according to LOGLEVEL [default: %default]
it: mostra i messaggi di log di lilypond in base a LOGLEVEL [predefinito: %default]

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
it: scrive i file lily-XXX in DIR e crea un collegamento verso
    la directory specificata con --output

en: print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS [default], DEBUG)
it: mostra i messaggi di log in base a LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (predefinito), DEBUG)

en: write output to DIR
it: scrive l'output in DIR

en: process ly_files using COMMAND FILE...
it: elabora ly_files con COMANDO FILE...

en: COMMAND
it: COMANDO

en: redirect the lilypond output
it: redirezione dell'output di lilypond

en: removed; using this option results in an error
it: rimosso; l'uso di questa opzione produce un errore

en: do not fail if no lilypond output is found
it: non si interrompe se non si trova alcun output di lilypond

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
it: non si interrompe se non si trovano immagini PNG per i file EPS

en: write snippet output files with the same base name as their source file
it: scrive i file di output dei frammenti di codice con lo stesso nome di base dei file sorgenti

en: be verbose
it: passa in modalità prolissa

en: run executable PROG instead of latex or, in case --pdf option is set, instead of pdflatex
it: eseguire il PROGRAMMA eseguibile invece di latex, o invece di pdflatex, nel caso in cui venga impostata l'opzione --pdf

en: PROG
it: PROGRAMMA

en: run executable PROG instead of texi2pdf
it: esegue l'eseguibile PROGRAMMA invece di texi2pdf

en: create PDF files for use with pdftex
it: creare file PDF per l'utilizzo con pdftex

en: Invoking `%s'
it: Invocazione di «%s»

en: Processing %s.ly
it: Elaborazione di %s.ly

en: Running %s...
it: Esecuzione di %s...

note: Next call write_ly() for each snippet once.
en: Writing snippets...
it: Scrittura dei frammenti di codice...

en: Processing...
it: In elaborazione...

en: All snippets are up to date...
it: Tutti i frammenti di codice sono aggiornati...

en: Linking files...
it: Collegamento dei file...

en: cannot determine format for: %s
it: impossibile determinare il formato per: %s

en: %s is up to date.
it: %s è aggiornato.

en: Writing `%s'...
it: Scrittura di «%s»...

en: Output would overwrite input file; use --output.
it: L'output sovrascriverebbe il file di input; usare --output.

en: Reading `%s'
it: Lettura di «%s»

en: Dissecting...
it: Dissezione di...

en: Processing include `%s'
it: Elaborazione del file incluso «%s»

en: Removing `%s'
it: Eliminazione di «%s»

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
it: Si imposta il loglevel di LilyPond su %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
it: Si imposta il loglevel di LilyPond su %s (dalla variabile d'ambiente LILYPOND_LOGLEVEL)

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
it: Si imposta l'output di LilyPond su --verbose, come implicato dall'impostazione di lilypond-book

en: Compiling `%s'...
it: Compilazione di «%s»...

en: Usage: lilypond-invoke-editor textedit://FILE:LINE:CHAR:COLUMN
    
    Visit a file and position the cursor.
    
    Options:
      -h, --help          show this help
      -v, --version       show version
it: Utilizzo: lilypond-invoke-editor textedit://FILE:LINEA:CARATTERE:COLONNA
    
    Visita un file e posiziona il cursore.
    
    Opzioni:
      -h, --help          mostra questo aiuto
      -v, --version       mostra versione

en: failed to invoke editor:
it: impossibile invocare l'editor:

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
it: trovate più di 5 voci in un rigo, è probabile che l'output sia sbagliato

en: %s output to `%s'...
it: %s output inviato a «%s»...

en: Convert %s to LilyPond input.
it: Converte %s in input LilyPond.

en: print absolute pitches
it: stampa altezze assolute

en: DUR
it: DURATA

en: quantise note durations on DUR
it: quantificare la durata delle note in DURATA

en: debug printing
it: mostra le informazioni di debug

en: print explicit durations
it: stampa durate esplicite

en: prepend FILE to output
it: antepone FILE all'output

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
it: imposta la tonalità: ALTERAZIONE=+diesis|-bemolle; MINORE=1

en: ALT[:MINOR]
it: ALTERAZIONE[:MINORE]

en: preview of first 4 bars
it: anteprima delle prime 4 battute

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
it: sopprime i messaggi di avanzamento e gli avvertimenti relativi alle voci in eccesso

en: quantise note starts on DUR
it: quantifica l'inizio di una nota in DURATA

en: use s instead of r for rests
it: si usi s invece di r per indicare le pause

en: DUR*NUM/DEN
it: DURATA*NUMERATORE/DENOMINATORE

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
it: consente le durate DURATA*NUMERATORE/DENOMINATORE nei gruppi irregolari

en: treat every text as a lyric
it: tratta ogni testo come il testo di una canzone

en: Examples
it: Esempi

en: error:
it: errore:

en: no files specified on command line.
it: nessun file specificato nella riga di comando.

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
it: Si è trovato un file creato da %s che contiene informazioni sbagliate sulla disposizione delle travature. Tutte le informazioni sulle travature presenti nel file MusicXML verranno ignorate

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
it: PartGroupInfo %s rilevato ma non elaborato

en: Unable to extract key signature!
it: Impossibile estrarre l'armatura di chiave!

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
it: modo %s sconosciuto, è richiesto "major" o "minor" o un modo ecclesiastico!

en: unknown span event %s
it: evento di estensione %s sconosciuto

en: unknown span type %s for %s
it: tipo di estensione %s sconosciuto per %s

en: Unknown metronome mark, ignoring
it: Indicazione metronomica sconosciuta, si ignora

en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
it: Indicazioni metronomiche con relazioni complesse (<metronome-note> in MusicXML) non sono ancora implementate.

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
it: Impossibile convertire l'accordo di tipo %s in un'espressione di lilypond.

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
it: Salto negativo %s (dalla posizione %s a %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
it: Trovato un salto negativo: da %s a %s, la differenza è %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
it: %s inaspettato; previsto %s o %s o %s

en: Encountered closing slur, but no slur is open
it: Trovata la chiusura di una legatura di portamento, ma non ne è stata aperta alcuna

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
it: Due legature di portamento non possono chiudersi simultaneamente

en: Cannot have a slur inside another slur
it: Due legature di portamento non possono sovrapporsi

en: Cannot have two simultaneous slurs
it: Due legature di portamento non possono intervenire simultaneamente

en: Converting to LilyPond expressions...
it: Conversione nelle espressioni di LilyPond...

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
it: musicxml2ly [OPZIONE]... FILE.xml

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
it: Converte FILE.xml (MusicXML) in input di LilyPond.
    Se il nome del file è -, musicxml2ly legge dalla riga di comando.

en: Copyright (c) 2005--2022 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
it: Copyright (c) 2005--2022 di
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> e
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    Questo programma è software libero. È coperto dalla GNU General Public
    License che permette di modificarlo o distribuirne copie rispettando certe
    condizioni. Per maggiori informazioni, invocare «%s --warranty».

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
it: usa lxml.etree per limitare il consumo di memoria e i tempi del processore

en: input file is a compressed MusicXML file (by default, activate if file extension is .mxl)
it: il file di input è un file MusicXML compresso (si attiva automaticamente se l'estensione del file è .mxl)

en: convert pitches in relative mode (default)
it: converte le altezze in modo relativo (predefinito)

en: convert pitches in absolute mode
it: converte le altezze in modo assoluto

en: LANG
it: LINGUA

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
it: usa LINGUA per i nomi delle altezze, ad esempio 'deutsch' per i nomi delle note in tedesco

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
it: non converte le direzioni (^, _ o -) per articolazioni, dinamiche, etc.

en: do not convert exact vertical positions of rests
it: non converte le esatte posizioni verticali delle pause

en: ignore system breaks
it: ignora le interruzioni di sistema

en: ignore page breaks
it: ignora le interruzioni di pagina

en: ignore page margins
it: ignora i margini della pagina

en: do not convert the exact page layout and breaks (shortcut for "--nsb --npb --npm" options)
it: non converte l'esatta formattazione di pagina e gli a capo (scorciatoia per le opzioni "--nsb --npb --npm")

en: ignore stem directions from MusicXML, use lilypond's automatic stemming instead
it: ignora le direzioni del gambo presenti nel file MusicXML, usa invece la disposizione automatica dei gambi di lilypond

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
it: non converte le informazioni relative alle travature, usa invece la disposizione automatica delle travature di lilypond

en: set output filename to FILE, stdout if -
it: imposta il nome del file di output su FILE (stdout se -)

en: activate midi-block in .ly file
it: attiva il blocco midi nel file .ly

en: TOPITCH
it: A-ALTEZZA

en: set pitch to transpose by the interval between pitch 'c' and TOPITCH
it: imposta l'altezza per trasporre dell'intervallo tra l'altezza "c" e A-ALTEZZA

en: BEATS/BEATTYPE
it: TEMPI/TIPOTEMPO

en: change the length|duration of notes as a function of a given time signature to make the score look faster or slower, (eg. '4/4' or '2/2')
it: cambia la lunghezza|durata delle note in funzione di una certa indicazione di tempo per far sembrare la partitura più veloce o più lenta (per esempio 4/4 o 2/2)

en: TABCLEFNAME
it: NOMECHIAVEINTAVOLATURA

en: switch between two versions of tab clefs ("tab" and "moderntab")
it: passa a una delle due versioni di chiave per intavolatura ("tab" e "moderntab")

en: deactivate string number stencil with --string-numbers f[alse]. Default is t[rue]
it: disattiva lo stampo del numero della corda con --string-numbers f[alse] (falso). Il valore predefinito è t[rue] (vero).

en: converts '<frame>' events to a separate FretBoards voice instead of markups
it: converte gli eventi "<frame>" in una voce FretBoards separata invece che in testi (markup)

en: unknown part in part-list: %s
it: parte sconosciuta in part-list: %s

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
it: L'input è compresso. Estrazione dei dati MusicXML da stdin

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
it: Il file di input %s è compresso. Estrazione dei dati MusicXML

en: Reading MusicXML from Standard input ...
it: Lettura di MusicXML da Standard input ...

en: Reading MusicXML from %s ...
it: Lettura di MusicXML da %s ...

en: Output to `%s'
it: Output inviato a «%s»

en: Converting to current version (%s) notations ...
it: Conversione nelle espressioni della versione corrente (%s)...

en: Unable to find input file %s
it: Impossibile trovare il file di input %s

en: option `%s' requires an argument
it: l'opzione «%s» richiede un argomento

en: option `%s' does not allow an argument
it: l'opzione «%s» non accetta argomenti

en: unrecognized option: `%s'
it: opzione non riconosciuta: «%s»

en: invalid argument `%s' to option `%s'
it: argomento «%s» non valido per l'opzione «%s»

en: Log level set to %d
it: Log level impostato su %d

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
it: log level «%s» sconosciuto, si usa quello predefinito (INFO)

note: Some expected warning was not triggered, so print out a warning.
en: %zu expected warning(s) not encountered:
it: %zu avvertimenti previsti non incontrati:

en: fatal error: %s
it: errore fatale: %s

en: suppressed programming error: %s
it: errore di programmazione soppresso: %s

en: programming error: %s
it: errore di programmazione: %s

en: continuing, cross fingers
it: continua, incrociare le dita

en: suppressed error: %s
it: errore soppresso: %s

en: suppressed warning: %s
it: avvertimento soppresso: %s

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
it: la lista tipografica delle alterazioni deve iniziare con context-name: %s

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
it: si aspettava una procedura o context-name per la regola di alterazione accidentale, si è trovato %s

en: cannot find glyph %s
it: impossibile trovare il glifo %s

en: natural alteration glyph not found
it: alterazione naturale del glifo non trovata

en: cannot find font: `%s'
it: impossibile trovare il font: «%s»

en: missing volta specification on alternative element
it: indicazione di volta mancante sull'elemento alternativo

en: \applycontext argument is not a procedure
it: l'argomento di \applycontext non è una procedura

en: no heads for arpeggio found?
it: non sono state trovate teste per l'arpeggio?

en: end moment (%s) < start moment (%s)
it: fine momento (%s) < inizio momento (%s)

en: invalid start volume: %f
it: volume iniziale non valido: %f

en: invalid target volume: %f
it: volume finale non valido: %f

en: asked to compute volume at %f for dynamic span of duration %f starting at %s
it: richiesto di calcolare il volume a %f per un'estensione dinamica di durata %f a partire da %s

en: asked to compute volume at +%f for dynamic span of duration %f starting at %s
it: richiesto di calcolare il volume a +%f per un'estensione dinamica di durata %f a partire da %s

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
it: Axis_group_engraver: il gruppo verticale ha già un genitore

en: are there two Axis_group_engravers?
it: ci sono due Axis_group_engravers?

en: removing this vertical group
it: eliminazione di questo gruppo verticale

en: "%s" is not a valid outside-staff-placement-directive
it: non si può posizionare un oggetto fuori dal rigo con «%s» (outside-staff-placement-directive)

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
it: un oggetto esterno al rigo dovrebbe avere una direzione, si imposta in su come da impostazione predefinita

en: Cannot set outside-staff-priority for element and elements' Y parent.
it: Impossibile impostare la proprietà outside-staff-priority per l'elemento e il genitore Y degli elementi.

en: barcheck failed at: %s
it: controllo di battuta fallito a: %s

en: already have a beam
it: travatura già presente

en: unterminated beam
it: travatura non terminata

en: stem must have Rhythmic structure
it: il gambo deve avere una struttura ritmica

en: stem does not fit in beam
it: il gambo non rientra nella travatura

en: beam was started here
it: la travatura è iniziata qui

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
it: nessuna configurazione iniziale fattibile trovata: si potrebbe non trovare una buona inclinazione delle travature

en: removing beam with no stems
it: rimozione delle travature senza gambi

en: do not know how to interpret breath type: %s
it: non so come interpretare il tipo di respiro: %s

en: Cairo context status '%s'
it: Cairo context status «%s»

en: Cairo surface status '%s'
it: Cairo surface status «%s»

en: libpng error: '%s'
it: errore di libpng: «%s»

en: libpng error, no details given.
it: errore libpng, nessun dettaglio.

en: error writing %s
it: errore nella scrittura di %s

en: unknown line-cap-style: %s
it: line-cap-style sconosciuto: %s

en: Layout output to `%s'...
it: Output della formattazione inviato a «%s»...

en: embedding EPS only supported for PS/EPS output.
    Use Ghostscript to create other output formats.
it: inclusione di EPS supportata solo per l'output PS/EPS.
    Usare Ghostscript per creare altri formati di output.

en: embedded-ps only supported for PS/EPS. Use Ghostscript to create output in other formats
it: embedded-ps supportato solo per PS/EPS. Usare Ghostscript per creare output in altri formati

en: Cairo too old for PDF metadata
it: Cairo troppo vecchio per i metadati PDF

en: unknown output format %s
it: formato di output sconosciuto: %s

en: cannot find context to change to: %s
it: impossibile trovare il contesto su cui passare: %s

en: cannot find context to change from: %s
it: impossibile trovare il contesto da cui passare: %s

en: No tremolo to end
it: Nessun tremolo alla fine

en: unterminated chord tremolo
it: tremolo dell'accordo non terminato

en: clef `%s' not found
it: chiave «%s» non trovata

en: unknown cluster style `%s'
it: stile cluster sconosciuto «%s»

en: junking empty cluster
it: eliminazione di cluster vuoti

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
it: Coherent_ligature_engraver: impostare `spacing-increment=0.01': ptr=%ul

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
it: impossibile trovare interruzioni di linea che soddisfino i vincoli

en: cannot create default child context: %s
it: impossibile creare il contesto figlio predefinito: %s

en: default child context begins a cycle: %s
it: il contesto figlio predefinito inizia un ciclo: %s

en: cannot create context: %s
it: impossibile creare il contesto: %s

note: TODO: Avoiding a null return means the caller does not detect this failure, so we have to log here if we want to log at all.  It would be more flexible to return null and let the caller decide whether to warn in its situation.  The caller might know a useful source location too.
en: cannot find or create context: %s
it: impossibile trovare o creare il contesto: %s

en: custos `%s' not found
it: custos «%s» non trovato

en: direction of grob %s must be UP or DOWN; using UP
it: la direzione del grob %s deve essere UP (sù) o DOWN  (giù); si usa UP

en: Event class should be a list
it: La classe evento dovrebbe essere una lista

en: Attempting to remove nonexisting listener.
it: Tentativo di togliere un ascoltatore non esistente.

en: Already listening to dispatcher, ignoring request
it: Già in ascolto del controllore, si ignora la richiesta

en: unrecognised percussion sign: "%s"
it: segno di percussione non riconosciuto: «%s»

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
it: stile di crescendo sconosciuto: %s
    si usa la forcella predefinita.

en: unterminated %s
it: %s non terminato

en: grob %s created with disallowed class %s (expected any class in the list %s)
it: grob %s creato con una classe non permessa %s (attesa qualsiasi classe nell'elenco %s)

en: meta.classes must be non-empty list, found %s
it: meta.classes deve essere un elenco non vuoto, trovato %s

en: must have only one element in meta.classes to create a grob without specifying the class
it: deve avere un solo elemento in meta.classes per creare un grob senza specificare la classe

en: grob class should be 'Item, 'Spanner or 'Paper_column, found %s
it: la classe del grob dovrebbe essere 'Item, 'Spanner o 'Paper_column, trovata %s

en: No grob definition found for `%s'.
it: Nessuna definizione di grob trovata per «%s».

en: sticky grob %s created with a type that does not have the sticky-grob-interface
it: grob bloccato (sticky) %s creato con un tipo che non ha l'interfaccia sticky-grob-interface

en: already have an episema
it: episema già presente

en: episema was started here
it: episema avviato qui

en: cannot find start of episema
it: impossibile trovare l'inizio dell'episema

en: unterminated episema
it: episema non terminato

en: unterminated extender
it: estensore non terminato

en: Cannot add a fingering without a direction.
it: Impossibile aggiungere una diteggiatura senza una direzione.

en: flag `%s' not found
it: non si trova la coda uncinata «%s»

en: flag stroke `%s' not found
it: non si trova il tratto «%s» della coda uncinata

en: failed adding font directory: %s
it: errore nell'aggiungere la directory dei font: %s

en: Adding font directory: %s
it: Si aggiunge la directory dei font: %s

en: failed adding font file: %s
it: errore nell'aggiungere il file dei font: %s

en: Adding font file: %s
it: Si aggiunge il file dei font: %s

en: Initializing FontConfig...
it: Inizializzazione di FontConfig...

en: cannot find fontconfig default config, skipping.
it: impossibile trovare la configurazione predefinita di fontconfig, si ignora.

en: failed to add fontconfig configuration file `%s'
it: errore nell'aggiungere il file di configurazione di fontconfig: «%s»

en: Adding fontconfig configuration file: %s
it: Si aggiunge il file di configurazione di fontconfig: %s

en: Building font database...
it: Creazione del database dei font...

en: Must be footnote-event.
it: Deve essere un evento nota a pié di pagina (footnote-event).

en: cannot initialize FreeType
it: impossibile inizializzare FreeType

en: cannot rename `%s' to `%s'
it: impossibile rinominare «%s» «%s»

en: failed redirecting stderr
it: fallita la redirezione di stderr

en: failed redirecting stderr to `%s'
it: fallita la redirezione di stderr su «%s»

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
it: Trovato infinito o un valore non numerico nell'output.  Sostituito con 0.0

en: g_spawn_sync failed (%d): %s: %s
it: g_spawn_sync fallito (%d): %s: %s

en: Exiting current GhostScript instance...
it: Chiusura dell'istanza corrente di GhostScript...

en: Mismatch of GhostScript arguments!
it: Discrepanza degli argomenti di GhostScript!

en: Starting GhostScript instance with arguments: %s
it: Avvio dell'istanza di GhostScript con argomenti: %s

en: Could not start GhostScript instance!
it: Impossibile avviare l'istanza di GhostScript!

en: Running GhostScript command: %s
it: Esecuzione del comando GhostScript: %s

en: Error when running GhostScript command!
it: Errore nell'esecuzione del comando GhostScript!

en: unterminated glissando
it: glissando non terminato

en: Interpreting music...
it: Interpretazione della musica...

en: skipping zero-duration score
it: si ignora partitura con durata zero

en: to suppress this, consider adding a spacer rest
it: per sopprimere questo, considera l'aggiunta di una pausa spaziatrice

note: The top-level music is LyricCombineMusic or something similar.
en: cannot determine music length
it: impossibile determinare  la lunghezza della musica

en: elapsed time: %.2f seconds
it: tempo trascorso: %.2f secondi

en: \%s ignored
it: \%s ignorato

en: implied \%s added
it: aggiunto il \%s implicato

en: cannot apply `\~' on first head of ligature
it: impossibile applicare «\~» sulla prima testa della legatura

en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
it: impossibile applicare «\~» su teste di identica altezza

en: ly:grob-list->grob-array encountered a non-grob object
it: ly:grob-list->grob-array ha trovato un oggetto che non è un grob

en: ly:grob-list->grob-array expected a list
it: ly:grob-list->grob-array si aspettava una lista

en: Unknown interface `%s'
it: Interfaccia «%s» sconosciuta

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
it: Il grob «%s» non ha un'interfaccia per la proprietà «%s»

en: To use grob debug callbacks, configure with --enable-checking
it: Per usare le callback di debug del grob, configurare con l'opzione --enable-checking

en: typecheck failed
it: controllo del tipo fallito

en: ignored infinite %s-offset
it: %s-offset infinito ignorato

en: (primitive-load-path lily): %.2f seconds
it: (primitive-load-path lily): %.2f secondi

en: Asking for broken bound padding at a non-broken bound.
it: Si chiede la spaziatura per un'estremità spezzata in un'estremità non spezzata.

en: hairpin: '%f' is not a valid direction for property 'endpoint-alignments', setting to '%d'
it: forcella: «%f» non è una direzione valida per la proprietà 'endpoint-alignments', si imposta su «%d»

en: decrescendo too small
it: decrescendo troppo piccolo

en: do not have that many brackets
it: non ci sono così tante parentesi

en: conflicting note group events
it: eventi di gruppi di note in conflitto

en: removing unterminated hyphen
it: eliminazione di un trattino non terminato

en: unterminated hyphen; removing
it: trattino non terminato; eliminazione

en: cannot find file: `%s'
it: impossibile trovare il file: «%s»

en: (search path: `%s')
it: (percorso di ricerca: «%s»)

en: position unknown
it: posizione sconosciuta

en: jump text must be a markup object
it: il testo che indica un salto musicale deve essere un oggetto di markup

en: unknown remove-layer value `%s'
it: valore sconosciuto di remove-layer «%s»

en: Incomplete keyAlterationOrder for key signature
it: keyAlterationOrder incompleto per l'armatura di chiave

en: No glyph found for alteration: %s
it: Nessun glifo trovato per l'alterazione: %s

en: alteration not found
it: alterazione non trovata

en: cannot find start of ligature
it: impossibile trovare l'inizio della legatura

en: already have a ligature
it: legatura già presente

en: ligature was started here
it: la legatura è iniziata qui

en: no right bound
it: manca il limite destro

en: no left bound
it: manca il limite sinistro

en: unterminated ligature
it: legatura non terminata

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
it: pausa ignorata: la legatura non può contenere una pausa

en: (load path: `%s', cwd: `%s')
it: (percorso di caricamento: «%s», directory di lavoro corrente: «%s»)

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
it: impossibile trovare la proprietà type-check per «%s» (%s).

en: perhaps a typing error?
it: forse un errore di digitazione?

en: skipping assignment
it: assegnazione saltata

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
it: controllo del tipo per «%s» fallito; il valore «%s» deve essere del tipo «%s»

en: identifier name is a keyword: `%s'
it: il nome dell'identificatore è una parola chiave: «%s»

en: Uninitialized variable `%s' in module (%s)
it: Variabile «%s» non inizializzata nel modulo (%s)

en: Changing working directory to: `%s'
it: Si cambia la directory di lavoro a: «%s»

en: unable to change directory to: `%s'
it: impossibile cambiare la directory a: «%s»

en: cannot find init file: `%s'
it: impossibile trovare il file di init: «%s»

en: Processing `%s'
it: Elaborazione di «%s»

en: Parsing...
it: Analisi...

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
it: ly:parser-parse-string è valido solo con un nuovo parser.  Usare ly:parser-include-string al suo posto.

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
it: ly:parse-string-expression è valido solo con un nuovo parser.  Usare ly:parser-include-string al suo posto.

en: Not drawing a box with negative dimension, %.2f by %.2f.
it: Il riquadro con dimensioni negative, %.2f per %.2f, non verrà disegnato.

en: argument of \lyricsto should contain Lyrics context
it: l'argomento di \lyricsto deve contenere il contesto Lyrics

en: cannot find context: %s
it: impossibile trovare il contesto: %s

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
it: Questo programma è software libero. È coperto dalla GNU General Public
    License che permette di modificarlo o distribuirne copie rispettando certe
    condizioni. Per maggiori informazioni, invocare «%s --warranty».

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
it:     Questo programma è software libero; puoi ridistribuirlo e/o
    modificarlo sotto le condizioni della GNU General Public License,
    come pubblicata dalla Free Software Foundation, nella versione 3 della
    licenza o in qualsiasi versione successiva.
    
        Questo programma è distribuito nella speranza che possa essere utile,
    ma SENZA ALCUNA GARANZIA; è privo anche di garanzia implicita di
    COMMERCIABILITÀ o della POSSIBILITÀ D'USO A SCOPI PARTICOLARI. Si veda la GNU
    General Public License per ulteriori dettagli.
    
        Con questo programma dovresti aver ricevuto una copia della
    GNU General Public License; se ciò non è avvenuto, scrivi a
    Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.

en: FORMATs
it: FORMATO

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
it: scarica FORMATO,...  Anche come opzioni separate:

en: generate PDF files (default)
it: genera file PDF (predefinito)

en: generate SVG files
it: genera file SVG

en: generate PNG files
it: genera file PNG

en: generate PostScript files
it: genera file PostScript

en: generate Encapsulated PostScript files
it: genera file Encapsulated PostScript

en: KEY
it: CHIAVE

en: set ps/pdf optimization to KEY, which is either
    'size' (default), 'TeX', or 'TeX-GS'
it: imposta l'ottimizzazione ps/pdf su CHIAVE, che può
    essere «size» (predefinito), «TeX» o «TeX-GS»

en: SYM[=VAL]
it: SIMBOLO[=VALORE]

en: set Scheme option SYM to VAL (default: '#t')
it: imposta l'opzione Scheme SIMBOLO a VALORE (predefinito: "#t")

en: no-SYM
it: no-SIMBOLO

en: set Scheme option SYM to '#f'
it: imposta l'opzione SIMBOLO su "#f"

en: help
it: aiuto

en: show help for Scheme options
it: mostra l'aiuto per le opzioni Scheme

en: EXPR
it: ESPRESSIONE

en: evaluate scheme code
it: esamina il codice Scheme

en: FIELD
it: CAMPO

en: dump \header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
it: scrive il campo dell'\header CAMPO sul
    file chiamato BASENAME.CAMPO

en: append DIR to search path
it: aggiunge DIRECTORY al percorso di ricerca

en: use FILE as init file
it: usa FILE come file di inizializzazione

en: USER,GROUP,JAIL,DIR
it: UTENTE,GRUPPO,GABBIA,DIRECTORY

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
it: chroot a GABBIA, diventa UTENTE:GRUPPO
    ed entra in DIRECTORY

en: print log messages according to LOGLEVEL,
    which is either NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (default), or DEBUG
it: mostra i messaggi di log in base a LOGLEVEL,
    che può essere NONE, ERROR, WARNING, BASIC,
    PROGRESS, INFO (predefinito) o DEBUG

en: write output to FILE (suffix will be added)
    or to FOLDER, in which case the file name
    will be taken from the input file.
it: scrive l'output su FILE (aggiungendo il suffisso)
    o su CARTELLA, nel qual caso il nome del file verrà
    preso dal file di input.

en: (ignored)
it: (ignorato)

en: no progress, only error messages
    (equivalent to --loglevel=ERROR)
it: nessun progresso, solo messaggi di errore
    (equivalente a --loglevel=ERROR)

en: be verbose (equivalent to --loglevel=DEBUG)
it: output dettagliato (equivalente a --loglevel=DEBUG)

en: 
    Effective prefix: '%s'
it: 
    Prefisso effettivo: «%s»

en: %s %s (running Guile %s)
it: %s %s (in esecuzione Guile %s)

en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
it: Copyright (c) %s di
    %s e altri.

note: No version number or newline here.  It confuses help2man.
en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
it: Uso: %s [OPZIONE]... [FILE]...

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
it: Stampa partitura oppure crea MIDI da FILE.

en: LilyPond produces beautiful music notation.
it: LilyPond produce bella notazione musicale.

en: For more information, see %s
it: Per maggiori informazioni si veda %s

en: Options:
it: Opzioni:

note: Translators, please translate this string as "Report bugs in English via %s", or if there is a LilyPond users list or forum in your language "Report bugs in English via %s or in YOUR_LANG via URI"
en: You found a bug? Please read %s
it: Trovato un bug? Visita la pagina %s

en: linked against Ghostscript:
it: collegato a Ghostscript:

en: expected %d arguments with jail, found: %zu
it: previsti gli argomenti %d per la gabbia, trovati: %zu

en: no such user: %s
it: non esiste questo utente: %s

en: cannot get user id from user name: %s: %s
it: impossibile acquisire l'id dell'utente dal nome utente: %s: %s

en: no such group: %s
it: non esiste questo gruppo: %s

en: cannot get group id from group name: %s: %s
it: impossibile acquisire l'id del gruppo dal nome del gruppo: %s:%s

en: cannot chroot to: %s: %s
it: non si può fare il chroot a: %s: %s

en: cannot change group id to: %d: %s
it: non si può cambiare l'id del gruppo in: %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
it: non si può cambiare l'id dell'utente in: %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
it: non si può passare alla directory di lavoro: %s: %s

en: The --relocate option is no longer relevant.
it: L'opzione --relocate non è più rilevante.

en: mark label must be a markup object
it: l'etichetta del segno deve essere un oggetto di markup

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
it: legatura con meno di due teste -> si ignora

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
it: impossibile determinare l'altezza della legatura primitiva -> si ignora

note: we can get here after invalid input
en: single note ligature - skipping
it: legatura di una nota singola - si ignora

en: prime interval within ligature -> skipping
it: primo intervallo all'interno della legatura -> si ignora

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
it: legatura mensurale: nessuna durata per Mx, L, B. S -> si ignora

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
it: una semibreve deve essere seguita da un'altra semibreve -> si ignora

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
it: le semibrevi possono comparire solo all'inizio di una legatura,
    e ce ne possono essere due o nessuna

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
it: fine della legatura non valido:
    se l'ultima nota è una breve discendente,
    lo deve essere anche la penultima nota,
    oppure la legatura deve essere LB o SSB

en: unexpected case fall-through
it: caso inatteso e non interpretabile

en: ignoring out-of-range value change for MIDI property `%s'
it: si ignora il cambio in un valore fuori dai limiti per la proprietà MIDI «%s»

en: no such MIDI instrument: `%s'
it: non esiste questo strumento MIDI: «%s»

en: Time signature with more than 255 beats.  Truncating
it: Segno di tempo con più di 255 tempi.  Si accorcia

en: cannot create temp file: %s: %s
it: impossibile creare il file temporaneo: %s: %s

en: error writing MIDI file: %s
it: errore nella scrittura del file MIDI: %s

en: cannot write to file: `%s': %s
it: impossibile scrivere su file: «%s»: %s

note: LINE BREAKING
en: Calculating line breaks...
it: Calcolo delle interruzioni di linea...

en: Calculating page breaks...
it: Calcolo delle interruzioni di pagina...

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
it: usable-duration-logs deve essere una lista non vuota.  Si ricorre alle pause di semibreve.

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
it: controllo dell'ottava fallito: previsto «%s», trovato: «%s»

en: cannot add text scripts to individual note heads
it: impossibile aggiungere delle scritte testuali alle teste delle note individuali

en: no placement found for fingerings
it: nessuna posizione trovata per le diteggiature

en: placing below
it: si colloca in basso

en: this Voice needs a \voiceXx or \shiftXx setting
it: questa voce ha bisogno di un'impostazione \voiceXx o \shiftXx

en: cannot have note heads and rests together on a stem
it: impossibile avere teste e pause insieme su un gambo

en: none of note heads `%s' or `%s' found
it: non si è trovata alcuna delle teste delle note «%s» o «%s»

en: NoteEvent without pitch
it: NoteEvent senza altezza

note: PAGE BREAKING
en: Fitting music on 1 page...
it: Compressione della musica in una pagina...

en: font index must be non-negative, using index 0
it: l'indice del font deve essere non negativo, si usa l'indice 0

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
it: l'indice del font %d è troppo grande per il font «%s», si usa l'indice 0

en: cannot open font filename `%s'
it: impossibile aprire il file del font: «%s»

en: cannot read %s of `%s'
it: impossibile leggere %s di «%s»

en: font `%s' index %d does not have `CFF' table
it: nel font «%s» l'indice %d non ha una tabella CFF

en: font `%s': cannot open for reading
it: font «%s»: impossibile aprirlo in lettura

en: font `%s': cannot read field `%s'
it: font «%s»: impossibile leggere il campo «%s»

en: font `%s': not a font collection
it: font «%s»: non una raccolta di font

en: font `%s': invalid TTC header version
it: font «%s»: versione invalida dell'intestazione TTC

en: font `%s': index %d is too large, using index 0
it: font «%s»: l'indice %d è troppo grande, si usa l'indice 0

en: font `%s': cannot read offset of subfont %d
it: font «%s»: impossibile leggere lo scostamento del sottoinsieme di font %d

en: font `%s': cannot read field `%s' of subfont %d
it: font «%s»: impossibile leggere il campo «%s» del sottoinsieme di font %d

en: font `%s': invalid field `sfntVersion' in subfont %d
it: font «%s»: campo «sfntVersion» non valido nel sottoinsieme di font %d

en: subfont `%s': cannot open for writing
it: sottoinsieme di font «%s»: impossibile aprirlo in scrittura

en: subfont `%s': cannot write field `%s'
it: sottoinsieme di font «%s»: impossibile scrivere il campo «%s»

en: font `%s': cannot read field `%s' for table %u of subfont %d
it: font «%s»: impossibile leggere il campo «%s» per la tabella %u del sottoinsieme di font %d

en: subfont `%s': cannot write field `%s' for table `%s'
it: sottoinsieme di font «%s»: impossibile scrivere il campo «%s» per la tabella «%s»

en: font `%s': cannot read field `%s' for table `%s' of subfont %d
it: font «%s»: impossibile leggere il campo «%s» per la tabella «%s» del sottoinsieme di font %d

en: font `%s': cannot read table `%s' of subfont %d
it: font «%s»: impossibile leggere la tabella «%s» del sottoinsieme di font %d

en: subfont `%s': cannot write table `%s'
it: sottoinsieme di font «%s»: impossibile scrivere la tabella «%s»

en: cannot allocate %lu bytes
it: impossibile allocare %lu byte

en: cannot load font table: %s
it: impossibile caricare la tabella dei font: %s

en: FreeType error: %s
it: Errore FreeType: %s

en: unsupported font format: %s
it: formato di font non supportato: %s

en: error reading font file %s: %s
it: errore nella lettura del file del font %s: %s

en: cannot get postscript name
it: impossibile ottenere il nome postscript

en: cannot get font %s format
it: impossibile ottenere il formato del font %s

en: cannot get CFF name from font %s
it: impossibile determinare il nome CFF dal font %s

en: Subsitute font name: %s => %s
it: Sostituisce il nome del font: %s => %s

en: CFF name for font %s is the same.
it: Il nome CFF per il font %s è lo stesso.

en: cannot read CFF: %s
it: impossibile leggere CFF: %s

note: FreeType 2.6 and 2.6.1 cannot get PS name from pure-CFF. (FreeType 2.5.5 and earlier does not have this issue. FreeType 2.6.2+ has this bug fixed.) So we need direct parsing of the 'CFF' table, in this case.
en: Directly parsing 'CFF' table of font.
it: Analisi diretta della tabella "CFF" del font.

en: cannot get CFF name
it: impossibile ottenere il nome CFF

en: no stem attachment found in font for glyph %s
it: nessun punto di attacco del gambo trovato nel font per il glifo %s

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
it: errore di Freetype in FT_Get_Glyph_Name (): %s

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
it: errore in FT_Get_Glyph_Name (): %s

en: page-count must be positive
it: page-count deve essere positivo

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
it: impossibile soddisfare contemporaneamente systems-per-page e page-count, si ignora systems-per-page

note: find out the ideal number of pages
en: Finding the ideal number of pages...
it: Determinazione del numero ottimale di pagine...

en: Fitting music on %zu pages...
it: Compressione della musica in %zu pagine...

en: Fitting music on %zu or %zu pages...
it: Compressione della musica in %zu o %zu pagine...

en: trying %zu systems
it: tentando %zu sistemi

en: best score for this sys-count: %f
it: miglior punteggio per questo numero di sistemi: %f

en: Drawing systems...
it: Disegno dei sistemi...

en: Could not find ottavation markup for %d octaves up.
it: Impossibile trovare il testo (markup) dell'ottavazione per %d ottave superiori.

en: margins do not fit with line-width, setting default values
it: i margini non corrispondono con la larghezza del rigo, si impostano i valori predefiniti

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
it: i sistemi escono fuori dalla pagina a causa di errate impostazioni del foglio, si impostano i valori predefiniti

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
it: si ignorano min-systems-per-page e max-systems-per-page perché è stato impostato systems-per-page

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
it: min-systems-per-page è maggiore di max-systems-per-page, si ignorano entrambi i valori

en: page %d has been compressed
it: la pagina %d è stata compressa

en: too few pages: %ld (should have at least %ld)
it: troppe poche pagine: %ld (dovrebbe avere almeno %ld)

en: too many pages: %ld (should have at most %ld)
it: troppe pagine: %ld (dovrebbe avere al massimo %ld)

en: A page layout problem has been initiated that cannot accommodate footnotes.
it: Si è creato un problema di formattazione della pagina che impedisce di ospitare le note a pié di pagina.

en: ragged-bottom was specified, but page must be compressed
it: è stato specificato ragged-bottom, ma la pagina deve essere compressa

en: compressing over-full page by %.1f staff-spaces
it: compressione di una pagina strapiena di %.1f spazi rigo

en: staff-affinities should only decrease
it: staff-affinities deve solo diminuire

en: tried to space systems on a bad number of pages
it: tentativo di spaziare i sistemi su un numero sbagliato di pagine

en: page-turn-page-breaking: breaking from %zu to %zu
it: page-turn-page-breaking: interruzione da %zu a %zu

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
it: impossibile far entrare il primo cambio di pagina in una pagina singola.  Si consideri la possibilità di impostare first-page-number su un numero pari.

en: Calculating page and line breaks (%zu possible page breaks)...
it: Calcolo delle interruzioni di pagina e di linea (%zu possibili interruzioni di pagina)...

en: break starting at page %d
it: l'interruzione comincia alla pagina %d

en: 	demerits: %f
it: 	demeriti: %f

en: 	system count: %zu
it: 	numero dei sistemi: %zu

en: 	page count: %zu
it: 	numero delle pagine: %zu

en: 	previous break: %zu
it: 	interruzione precedente: %zu

en: no glyph for character U+%04X in font `%s'
it: manca il glifo per il carattere U+%04X del font «%s»

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%04X, file %s
it: Il glifo non ha un nome, ma il font permette di dare un nome al glifo.
    Si ignora il glifo U+%04X, file %s

en: FT_Get_CID_From_Glyph_Index () error: %s
    Skipping glyph U+%04X, file %s
it: Errore FT_Get_CID_From_Glyph_Index (): %s
    Si ignora il glifo U+%04X, file %s

en: no PostScript font name for font `%s'
it: nessun nome di font PostScript per «%s»

en: FreeType face has no PostScript font name
it: Il tipo FreeType non ha un nome per il font PostScript

en: program option -dclip-systems/-dcrop/-dpreview not supported by backend `%s'
it: l'opzione -dclip-systems/-dcrop/-dpreview del programma non è supportata dal backend «%s»

en: multi-page output not supported by backend `%s'
it: l'output multipagina non è supportato dal backend «%s»

en: refusing to create a grob sticking to Paper_column grob %s; paper columns should not be created from custom engravers.
it: si rifiuta di creare un grob attaccato al grob %s di Paper_column; le colonne del foglio non devono essere create da incisori personalizzati.

en: Paper_outputter elapsed time: %.2f seconds
it: tempo trascorso per Paper_outputter: %.2f secondi

en: Element count %zu (spanners %zu)
it: Conto degli elementi %zu (estensori %zu)

en: Preprocessing graphical objects...
it: Pre-elaborazione degli oggetti grafici...

en: Guile signaled an error for the expression beginning here
it: Guile ha segnalato un errore per l'espressione che inizia qui

en: percent repeat started while another already in progress
it: ripetizione percentuale iniziata mentre un'altra è ancora in corso

en: too many MIDI tracks: %zu
it: troppe tracce MIDI: %zu

en: Track...
it: Traccia...

en: MIDI output to `%s'...
it: L'output MIDI è inviato a «%s»...

en: Segment header of the Type 1 (PFB) font is broken.
it: L'intestazione del segmento del font Type 1 (PFB) è corrotta.

en: Segment length of the Type 1 (PFB) font is too long.
it: La lunghezza del segmento del font Type 1 (PFB) è troppo lunga.

en: Segment type of the Type 1 (PFB) font is unknown.
it: Il tipo di segmento del font Type 1 (PFB) è sconosciuto.

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
it: previste tre corde per i pedali del pianoforte, trovate: %ld

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
it: impossibile trovare l'inizio del pedale del pianoforte: «%s»

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
it: impossibile trovare la parentesi di apertura del pedale del pianoforte: «%s»

en: cannot find start of piano pedal
it: impossibile trovare l'inizio del pedale del pianoforte

en: no such internal option: %s
it: opzione interna sconosciuta: %s

en: not a grob name, `%s'
it: non è il nome di un grob, «%s»

en: Failed octave check, got:
it: Il controllo dell'ottava è fallito, si è ottenuto:

en: %sSetting %s to '%s'
it: %sSi imposta %s su «%s»

en: %s%s not overwritten
it: %s%s non sovrascritto

en: No such file '%s' for %s
it: File inesistente: «%s» per %s

en: No such directory '%s' for %s
it: Directory inesistente: «%s» per %s

en:   Prepending '%s' to %s
it:   Si antepone «%s» a %s

en:   Found %s environment variable,
        setting %s to '%s'
it:   Trovata variabile di ambiente %s,
        si imposta %s su «%s»

en:   Using run-time value for %s,
        setting it to '%s'
it:   Si usa il valore del tempo di esecuzione per %s,
        lo si imposta su «%s»

en:   Using compile-time value for %s,
        setting it to '%s'
it:   Si usa il valore del tempo di compilazione per %s,
        lo si imposta su «%s»

en: 
    Relocation
it: 
    Rilocazione

en:   LilyPond binary has absolute file name:
        %s
it:   Il binario di LilyPond ha un nome file assoluto:
        %s

en:   LilyPond binary has relative file name:
        %s
it:   Il binario di LilyPond ha un nome file relativo:
        %s

en:   Absolute file name of LilyPond binary computed from PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s
it:   Nome file assoluto del binario di LilyPond calcolato dalla variabile PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
it: LILYPONDPREFIX è obsoleto, usare LILYPOND_DATADIR

en:   Relocation file '%s'
it:   File di rilocazione «%s»

en: cannot open file '%s', ignored
it: impossibile aprire il file «%s», si ignora

en: Unknown relocation command '%s'
it: Comando di rilocazione sconosciuto «%s»

en: 
      Using relocation config directory '%s'
it: 
      Si usa la directory di configurazione della rilocazione «%s»

en: No relocation config directory '%s'
it: Nessuna directory «%s» di configurazione della rilocazione

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
it: impossibile risolvere la collisione di pause: direzione delle pause non impostata

en: too many colliding rests
it: troppe collisioni tra pause

en: rest `%s' not found
it: pausa «%s» non trovata

en: cannot find `%s'
it: impossibile trovare «%s»

en: Music font has not been installed properly.
it: Il font musicale non è stato installato correttamente.

en: Search path `%s'
it: Percorso di ricerca «%s»

en: Aborting
it: Si sospende l'esecuzione

en: already have music in score
it: musica già presente nello spartito

en: this is the previous music
it: questa è la musica precedente

en: errors found, ignoring music expression
it: trovati degli errori, si ignora l'espressione musicale

en: do not know how to interpret articulation: %s
it: non so come interpretare l'articolazione: %s

en: script-stencil property must be pair: %s
it: la proprietà script-stencil deve essere una coppia: %s

en: script needs an explicit direction specifier to disambiguate between different glyphs
it: la scritta richiede una direzione esplicita per disambiguare fra i vari glifi

note: Maybe a callback provided music inconsistent with the precomputed length. TODO: It might be nice to log the actual music that was iterated in a debug message.
en: total length of sequential music elements is different than anticipated
it: la lunghezza totale degli elementi musicali sequenziali è diversa da quanto previsto

note: iter_ is !ok earlier than the length of its music predicts. Mitigate by waiting until the expected time so that the next element starts in sync.
en: music is shorter than anticipated
it: la musica è più breve di quanto previsto

en: no side-axis setting found for grob %s.
it: impossibile trovare l'impostazione side-axis per il grob %s.

en: Cannot have negative horizon padding.  Junking.
it: Impossibile avere una spaziatura dell'orizzonte (horizon-padding) negativa. Si scarta.

en: direction of %s invalid: %d
it: direzione di %s non valida: %d

note: We already have an old slur, so give a warning and completely ignore the new slur.
en: already have %s
it: %s già presente

en: %s without a cause
it: %s senza una causa

en: cannot end %s
it: impossibile terminare %s

en: no viable slur configuration found
it: nessuna configurazione fattibile trovata per la legatura di portamento

en: slur trying to encompass an empty note column.
it: la legatura di portamento sta cercando di includere una colonna di note vuota.

en: Ignoring grob for slur: %s.  avoid-slur not set?
it: Si ignora il grob per la legatura di portamento: %s. Non si è impostato avoid-slur?

en: cannot open file: `%s'
it: impossibile aprire il file: «%s»

en: failed to get file size: `%s'
it: errore nell'ottenere la dimensione del file: «%s»

en: expected to read %zu characters, got %zu
it: si prevedeva di leggere %zu caratteri, se ne sono ottenuti %zu

en: MIDI channel wrapped around
it: Numerazione canale MIDI ricominciata

en: remapping modulo 16
it: riassegnata con modulo 16

en: tremolo duration is too long
it: la durata del tremolo è troppo lunga

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
it: si aggiunge la testa della nota a un gambo incompatibile (tipo = %d/%d)

en: maybe input should specify polyphonic voices
it: forse l'input dovrebbe specificare le voci polifoniche

en: Whole-note tremolo may collide with simultaneous notes.
it: Il tremolo sulla semibreve potrebbe entrare in collisione con le note simultanee.

en: stem tremolo has no note heads
it: il tremolo sul gambo non ha teste di nota

en: weird stem size, check for narrow beams
it: strana dimensione del gambo, controllare di non avere travature strette

en: Malformed path for path stencil.
it: Percorso malformato per lo stampo (stencil).

en: invalid sequence %c%c in color (characters should be in one of ranges 0-9, a-f, A-F)
it: sequenza non valida %c%c nel colore (i caratteri devono essere in uno dei gruppi 0-9, a-f, A-F)

en: conflict with event: `%s'
it: conflitto con evento: «%s»

en: discarding event: `%s'
it: si scarta l'evento: «%s»

en: Element count %zu
it: Numero degli elementi %zu

en: Grob count %zu
it: Numero dei grob %zu

en: refusing to create a grob sticking to a System grob; systems should not be created from custom engravers.
it: si rifiuta di creare un grob attaccato al grob di un sistema; i sistemi non devono essere creati da incisori personalizzati.

note: TODO: Also print the arguments of the markup!
en: Markup depth exceeds maximal value of %zu; Markup: %s
it: La profondità di markup eccede il valore massimo di %zu; Markup: %s

en: cannot find start of text spanner
it: impossibile trovare l'inizio di un estensore testuale

en: already have a text spanner
it: estensore testuale già presente

en: text spanner was started here
it: l'estensore del testo è iniziato qui

en: unterminated text spanner
it: estensore testuale non terminato

en: unterminated tie
it: legatura di valore non terminata

en: lonely tie
it: legatura di valore solitaria

note: Todo: should make typecheck? OTOH, Tristan Keuris writes 8/20 in his Intermezzi.
en: strange time signature found: %d/%d
it: si è incontrato uno strano segno di tempo: %d/%d

en: mid-measure time signature without \partial
it: indicazione di tempo a metà misura senza \partial

en: bad baseMoment/beatStructure for MIDI time signature
it: baseMoment/beatStructure sbagliati per l'indicazione di tempo del MIDI

en: found music after \fine
it: trovata musica dopo \fine

en: unknown translator: `%s'
it: traduttore sconosciuto: «%s»

en: Couldn't find translator type %s (should be Engraver_group, Performer_group, Score_engraver or Score_performer)
it: Impossibile trovare il tipo translator %s (deve essere Engraver_group, Performer_group, Score_engraver o Score_performer)

en: cannot find: `%s'
it: impossibile trovare: «%s»

en: No tuplet to end
it: Nessun gruppo irregolare da terminare

en: omitting tuplet bracket with neither left nor right bound
it: si omette la parentesi quadra del gruppo irregolare senza limiti né a sinistra né a destra

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
it: prefisso/i «%s» di questa testa ignorato/i in base alle restrizioni dello stile di legatura scelto

en: Ambiguous use of dots in ligature: there are multiple dotted notes with the same pitch.  The ligature should be split.
it: Uso ambiguo dei punti nella legatura: ci sono tante note puntate con la stessa altezza.  La legatura deve essere divisa.

en: This ligature has a dotted head followed by a non-dotted head.  The ligature should be split after the last dotted head before this head.
it: Questa legatura ha una testa puntata seguita da una non puntata.  La legatura deve essere divisa dopo l'ultima testa puntata che precede questa testa.

en: flexa-height undefined; assuming 0
it: flexa-height non definito; si assume 0

en: ascending vaticana style flexa
it: flexa ascendente in stile vaticana

en: Ignoring Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup
it: Ignorato l'incisore Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup

en: alignAboveContext not found: %s
it: alignAboveContext non trovato: %s

en: alignBelowContext not found: %s
it: alignBelowContext non trovato: %s

note: fixme: be more verbose.
en: cannot end volta spanner
it: impossibile terminare l'estensore della volta

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
it: estensore della volta già presente, si termina quello prematuramente

en: also already have an ended spanner
it: è già presente un estensore terminato

en: giving up
it: rinuncia

en: bad expression type
it: tipo d'espressione non corretto

en: Not a markup function
it: Non è una funzione di tipo "markup"

en: not a context mod
it: non è una modalità di contesto

en: need \paper for paper block
it: è necessario \paper per il blocco "paper"

en: Missing music in \score
it: Nessuna musica trovata in \score

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
it: non si può usare \paper dentro \score, usare \layout al suo posto

en: Spurious expression in \score
it: Espressione spuria in \score

en: music expected
it: attesa la musica

en: Ignoring non-music expression
it: Si ignora l'espressione non musicale

en: not a key
it: non è una chiave

en: bad grob property path
it: percorso sbagliato alla proprietà del grob

en: only \consists and \remove take non-string argument.
it: solo \consists e \remove prendono un argomento diverso da una stringa

en: bad context property path
it: percorso sbagliato alla proprietà di contesto

en: markup expected
it: atteso un markup

en: simple string expected
it: attesa una stringa semplice

en: symbol expected
it: simbolo atteso

en: not a rhythmic event
it: non è un evento ritmico

en: post-event expected
it: atteso un post-event

en: have to be in Lyric mode for lyrics
it: bisogna essere in modo "Lyric" per i testi

en: Re-defining dash%s using a string is deprecated. Please try replacing "%s" by \%s or run convert-ly.
it: La ridefinizione di dash%s tramite una stringa è deprecata. Provare a sostituire "%s" con \%s o eseguire convert-ly.

en: expecting post-event as script definition
it: ci si aspetta un post-event come definizione dello script

en: not a duration
it: non è una durata

en: not a multiplier
it: non è un moltipliatore

en: bass number expected
it: atteso un numero di basso

en: Dropping surplus alteration symbols for bass figure.
it: Si abbandonano i simboli di alterazione in eccesso per il basso continuo.

en: have to be in Note mode for notes
it: bisogna essere in modo "Note" per le note

en: octave marks must precede duration
it: i segni di ottava devono precedere la durata

en: badly placed octave marks
it: segni di ottava posizionati male

en: have to be in Chord mode for chords
it: bisogna essere in modo "Chord" per gli accordi

en: markup outside of text script or \lyricmode
it: testo fuori da una scritta testuale o da \lyricmode

en: not a note name: %s
it: non è il nome di una nota: %s

en: string outside of text script or \lyricmode
it: testo fuori da una scritta testuale o da \lyricmode

en: not an unsigned integer
it: non è un intero non negativo

en: not a markup
it: non è un markup

en: Unattached %s
it: Sconnesso %s

en: Dropping unattachable %s
it: Si abbandona %s che non può essere connesso

en: deprecated: missing `.' in property path %s
it: deprecato: manca «.» nel percorso della proprietà %s

en: stray UTF-8 BOM encountered
it: si è incontrato un segno BOM UTF-8 isolato

en: Skipping UTF-8 BOM
it: Si ignora il BOM UTF-8

en: Renaming input to: `%s'
it: Si rinomina l'input in: «%s»

en: quoted string expected after \version
it: \version deve essere seguito da una stringa compresa tra virgolette

en: quoted string expected after \sourcefilename
it: \sourcefilename deve essere seguito da una stringa compresa tra virgolette

en: integer expected after \sourcefileline
it: \sourcefileline deve essere seguito da un intero

en: \maininput not allowed outside init files
it: \maininput non permesso fuori dai file di inizializzazione

en: wrong or undefined identifier: `%s'
it: indentificatore errato o non definito: «%s»

en: string expected after \include
it: stringa prevista dopo \include

en: end quote missing
it: mancano le virgolette di chiusura

en: EOF found inside a comment
it: fine del file (EOF) trovata in un commento

en: EOF found inside string
it: fine del file (EOF) trovata in una stringa

en: Unfinished main input
it: Input principale non finito

en: invalid character: `%s'
it: carattere non valido: «%s»

en: unknown escaped string: `\%s'
it: stringa di escape sconosciuta: «\%s»

en: undefined character or shorthand: %s
it: carattere o abbreviazione non riconosciuti: %s

en: non-UTF-8 input
it: input non UTF-8

en: Beam end fits no pattern
it: Il termine della travatura non rientra in alcun modello

en: Invoking `~a'...
it: Invocazione di «~a»...

en: `~a' failed (~a)
it: «~a» fallito (~a)

en: Preparing Ghostscript command to `~a': ~a
it: Preparazione del comando Ghostscript a «~a»: ~a

en: Converting to `~a'...
it: Conversione a «~a»...

note: Do not try to guess the name of the png file, GS produces PNG files like BASE-page%d.png.
en: Converting to ~a...
it: Conversione a ~a...

en: Copying to `~a'...
it: Copia su «~a»...

en: can't create temp file in ~a after ~a times
it: impossibile creare il file temporaneo in ~a dopo ~a volte

en: Writing ~a...
it: Scrittura di ~a...

en: Writing header field `~a' to `~a'...
it: Scrittura del campo dell'intestazione «~a» su «~a»...

en: Bar glyph ~a not known. Ignoring.
it: Glifo ~a della battuta sconosciuto. Si ignora.

en: Annotation '~a' is allowed in the first argument of a bar line definition only.
it: L'annotazione «~a» è permessa soltanto nel primo argomento di una definizione di stanghetta.

en: Replacement '~a' is allowed in the last argument of a bar line definition only.
it: La sostituzione «~a» è permessa soltanto nell'ultimo argomento di una definizione di stanghetta.

en: add-bar-glyph-print-procedure: glyph '~a' has to be a single ASCII character.
it: add-bar-glyph-print-procedure: il glifo «~a» deve essere un singolo carattere ASCII.

en: No span bar glyph defined for bar glyph '~a'; ignoring.
it: Nessun glifo della battuta estesa definito per il glifo «~a»; si ignora.

en: Spurious garbage following chord: ~A
it: Dati spuri dopo l'accordo: ~A

en: Requested color '~a' is not defined!
it: Il colore richiesto «~a» non è definito!

en: symbol ~S redefined
it: simbolo ~S ridefinito

en: unknown parent class `~a'
it: classe genitore «~a» sconosciuta

en: Cannot redefine event class `~S'
it: Impossibile ridefinire la classe di eventi «~S»

en: Undefined parent event class `~S'
it: Classe di eventi genitore «~S» non definita

en: Can't print a line - setting on/off to default
it: Impossibile stampare una linea - impostazione attivo/disattivo sul valore predefinito

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
it: nessun sistema trovato nel testo markup \score, ha un blocco \layout?

en: invalid tremolo repeat count: ~a
it: conteggio delle ripetizioni con tremolo non valido: ~a

en: symbol expected: ~S
it: simbolo atteso: ~S

en: cannot find music object: ~S
it: impossibile trovare l'oggetto musicale: ~S

en: bad make-music argument: ~S
it: argomento make-music inadeguato: ~S

en: Select note names language.
it: Seleziona il linguaggio dei nomi delle note.

en: Using `~a' note names...
it: Si usano i nomi delle note «~a»...

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
it: Impossibile trovare il linguaggio «~a».  Si ignora.

en: woodwind markup error - invalid key or hole requested
it: errore di markup per il legno - richiesto un tasto o buco non valido

en: ~a is not a valid woodwind instrument.
it: ~a non è uno strumento a legno valido.

en: cannot find interface for property: ~S
it: impossibile trovare l'interfaccia per la proprietà: ~S

en: unknown Grob interface: ~S
it: interfaccia del grob sconosciuta: ~S

en: context modification `~a' not documented.
it: modificazione del contesto «~a» non documentata.

en: music function `~a' not documented.
it: funzione musicale «~a» non documentata.

en: Processing ~S...
it: Elaborazione di ~S...

en: Writing ~S...
it: Scrittura di ~S...

en: cannot find description for property `~S' (~S)
it: impossibile trovare la descrizione per la proprietà «~S» (~S)

en: cannot find description for property ~S (~S)
it: impossibile trovare la descrizione per la proprietà ~S (~S)

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
it: non si trova il tratto «~a» o «~a» della coda uncinata

en: flag ~a not found
it: non si trova la coda uncinata «~a»

en: CFF font `~a' already embedded, skipping.
it: Font CFF «~a» già incorporato, si ignora.

en: Different CFF fonts which have the same name `~a' has been detected. The font cannot be embedded.
it: Sono stati rilevati vari font CFF con lo stesso nome «~a». Il font non può essere incorporato.

en: Embedding CFF font `~a'.
it: Incorporamento del font CFF «~a».

en: Initializing embedded CFF font list.
it: Inizializzazione dell'elenco dei font CFF incorporati.

en: Preparing font ~a in PostScript resource directory for subfont ~a of file `~a'...
it: Preparazione del font ~a nella directory delle risorse di PostScript per il sottoinsieme di font ~a del file «~a»...

en: File `~a' already exists, skipping...
it: Il file «~a» esiste già, si ignora...

note: TrueType fonts (TTF) and TrueType Collection (TTC)
en: Font ~a is TrueType font, skipping...
it: Il font ~a è un font TrueType, si ignora...

en: Font ~a cannot be used in PostScript resource directory because it is unknown format.
it: Il font ~a non può essere usato nella directory delle risorse di PostScript perché il suo formato è sconosciuto.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because its font-index (~a) is not zero.
it: Il font ~a non può essere caricato via Ghostscript perché il suo font-index (~a) non è zero.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because it is an OpenType/CFF Collection (OTC) font.
it: Il font ~a non può essere caricato via Ghostscript perché è un font OpenType/CFF Collection (OTC).

en: Font ~a cannot be used via Ghostscript because it is a TrueType font that does not have glyph names.
it: Il font ~a non può essere usato via Ghostscript perché è un font TrueType che non ha nomi dei glifi.

en: cannot embed ~S=~S
it: impossibile incorporare ~S=~S

en: cannot extract file matching ~a from ~a
it: impossibile estrarre il file corrispondente a ~a da ~a

en: do not know how to embed ~S=~S
it: non so come incorporare ~S=~S

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
it: non so come incorporare il font ~s ~s ~s

en: Font file `~a' already exists, skipping...
it: Il file di font «~a» esiste già, si ignora...

en: Exporting font file `~a'.
it: Esportazione del file di font «~a».

en: Making PostScript resource directory `~a'.
it: Creazione della directory delle risorse di PostScript «~a».

en: PostScript resource directory `~a' already exists.
it: La directory delle risorse PostScript «~a» esiste già.

en: Making CIDFont directory `~a'.
it: Creazione della directory di CIDFont «~a».

en: CIDFont directory `~a' already exists.
it: La directory CIDFont «~a» esiste già.

en: Making Font directory `~a'.
it: Creazione della directory dei Font «~a».

en: Font directory `~a' already exists.
it: La directory di font «~a» esiste già.

en: Making font export directory `~a'.
it: Creazione della directory di esportazione dei font «~a».

en: Font export directory `~a' already exists.
it: La directory di esportazione di font «~a» esiste già.

en: PS backend does not support SVG format
it: Il backend PS non supporta il formato SVG

en: Layout output to `~a'...
it: Output della formattazione inviato a «~a»...

en: Updating font into: ~a
it: Aggiornamento del font in: ~a

en: ignoring unsupported formats ~a
it: si ignorano i formati non supportati ~a

en: Possible typo in fret-diagram '~a'
it: Possibile refuso in fret-diagram «~a»

en: String ~a out of range 1-~a, ignoring
it: Stringa ~a fuori dall'intervallo 1-~a, si ignora

en: Writing graph to `~a'...
it: Scrittura del grafico su «~a»...

en: Unhandled entry in harp-pedal: ~a
it: Voce non gestita in harp-pedal: ~a

en: Harp pedal diagram contains ~a pedals rather than the usual 7.
it: Il diagramma dei pedali dell'arpa contiene ~a pedali invece dei 7 abituali.

en: Harp pedal diagram does not contain a divider (usually after third pedal).
it: Il diagramma dei pedali dell'arpa non contiene un divisore (di solito dopo il terzo pedale).

en: Harp pedal diagram contains dividers at positions ~a.  Normally, there is only one divider after the third pedal.
it: Il diagramma dei pedali dell'arpa contiene divisori alle posizioni ~a.  Di norma c'è solo un divisore dopo il terzo pedale.

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
it: Errore nel calcolo delle travature.  Atteso (~S,~S), trovato ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
it: Errore nel calcolo delle travature.  Atteso ~S 0, trovato ~S.

en: Music unsuitable for context-mod
it: Musica non adatta a context-mod

en: Cannot determine contexts to modify
it: Impossibile determinare i contesti da modificare

en: Cannot find context-def \~a
it: Impossibile trovare context-def \~a

en: Music unsuitable for output-def
it: Musica inadatta a output-def

en: version with third number omitted is only allowed for stable releases (when the second number is even)
it: la versione col terzo numero omesso è permessa solo per i rilasci stabili (quelli col secondo numero pari)

en: Invalid version string "~a"
it: Stringa di versione «~a» non valida

en: program too old: ~a (file requires: ~a)
it: programma troppo vecchio: ~a (il file richiede: ~a)

en: 
    Note: compilation failed and \version outdated, did you
    update input syntax with convert-ly?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly
it: 
    Nota: compilazione fallita e \version non aggiornata, hai
    aggiornato la sintassi di input con convert-ly?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
it: Trova l'indice compreso tra @var{start} e @var{end} (un intero)
    che produca la corrispondenza più vicina a @var{target-val} se
    applicato alla funzione @var{getter}.

en: unknown unit: ~S
it: unità  sconosciuta: ~S

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
it: nessuna dichiarazione \version trovata, aggiungere ~a per la compatibilità futura

en: conflict with event: `~a'
it: conflitto con evento: «~a»

en: discarding event: `~a'
it: si scarta l'evento: «~a»

en: call-after-session used after session start
it: call-after-session usato dopo l'inizio di sessione

en: define-session used after session start
it: define-session usato dopo l'inizio di sessione

en: cannot find: ~A
it: impossibile trovare: ~A

en: Success: compilation successfully completed
it: Riuscito: compilazione completata con successo

en: Compilation completed with warnings or errors
it: Compilazione completata con avvisi o errori

en: job ~a terminated with signal: ~a
it: lavoro ~a terminato col segnale: ~a

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
it: file di log ~a (uscita ~a):
    ~a

en: Children ~a exited with errors.
it: Il figlio ~a uscito con errori.

en: failed files: ~S
it: file falliti: ~S

en: Processing `~a'
it: Elaborazione di «~a»

en: ~a function cannot return ~a
it: la funzione ~a non può restituire ~a

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
it: tipo sbagliato per l'argomento ~a.  Atteso ~a, trovato ~s

en: not an articulation
it: non è un'articolazione

en: ~A: Not a markup (list) function: ~S
it: ~A: Non è una funzione di tipo markup (list): ~S

en: ~A: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
it: ~A: Numero sbagliato di argomenti.  Atteso: ~A, trovato ~A: ~S

en: ~A: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
it: ~A: Argomento in posizione ~A non valido.  Atteso: ~A, trovato: ~S.

en: Not a markup command: ~A
it: Non è un comando di tipo "markup": ~A

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
it: altezza «da» non presente nella scala; si ignora

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
it: altezza «a» non presente nella scala; si ignora

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
it: altezza da trasporre non presente nella scala; si ignora

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
it: altezza «cardine» non presente nella scala; si ignora

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
it: altezza da invertire non presente nella scala; si ignora

en: negative replication count; ignoring
it: conteggio di riproduzione negativo; si ignora

en: Dangling tie in \retrograde
it: Legatura di valore sospesa in \retrograde

en: If @var{music} is a single pitch, inverts it about @var{around}
    and transposes from @var{around} to @var{to}.
it: Se @var{music} è un'altezza singola, viene invertita rispetto all'altezza cardine
    @var{around} e trasposta da @var{around} all'altezza di arrivo @var{to}.

en: Applies pitch-invert to all pitches in @var{music}.
it: Applica pitch-invert a tutte le altezze in @var{music}.

en: Transpose a note (numbered as @var{n}) in @var{direction}.
    @var{n} is zero-based and can be negative to count from the end.
it: Traspone una nota (numerata @var{n}) in @var{direction}.
    @var{n} usa una numerazione che parte da zero e può essere negativo se si conta dalla fine.

en: unknown repeat type `~S': must be volta, unfold, percent, or tremolo
it: tipo di ripetizione «~S» sconosciuto: deve essere volta, unfold, percent o tremolo

en: alternative music expected
it: attesa la musica per alternativa

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
it: Più alternative che ripetizioni. Si scartano le alternative in eccesso

en: unknown repeat-type ~a, ignoring.
it: tipo di ripetizione ~a sconosciuta, si ignora.

en: bad grob property path ~a
it: percorso sbagliato alla proprietà del grob ~a

en: bad context property ~a
it: proprietà di contesto ~a sbagliata

en: bad music property ~a
it: proprietà musicale ~a sbagliata

en: Bad chord repetition
it: Ripetizione dell'accordo sbagliata

en: Bad voice id: ~a
it: Identificativo della voce sbagliato: ~a

en: \voices needs more ids
it: \voices necessita di più identificativi

en: music expected: ~S
it: musica attesa: ~S

en: cannot find quoted music: `~S'
it: impossibile trovare la musica citata: «~S»

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
it: Aggiunge @var{octave-shift} all'ottava di @var{pitch}.

en: Unknown octaveness type: ~S
it: Tipo di ottavazione sconosciuto: ~S

en: Defaulting to 'any-octave.
it: Applicazione del valore predefinito per 'any-octave.

en: unknown accidental style: ~S
it: stile di alterazione sconosciuto: ~S

en: giving up on cloned grob transform
it: si rinuncia alla trasformazione del grob clonato

en: default '~a of ~a is ~a and can't be offset
it: il valore predefinito '~a di ~a è ~a e non supporta l'offset

en: the property '~a of ~a cannot be offset
it: la proprietà '~a di ~a non supporta l'offset

en: not a symbol list: ~a
it: non un elenco di simboli: ~a

en: conflicting tag group ~a
it: gruppo di etichette ~a in conflitto

en: dot glyph ~s not found
it: glifo del punto ~s non trovato

en: no glyph name for alteration ~a in alteration-glyph-name-alist; try defining one in alterationGlyphs
it: nessun nome del glifo per l'alterazione ~a in alteration-glyph-name-alist; provare a definirne uno in alterationGlyphs

en: ~a with two line-breaks is not yet supported
it: ~a con due interruzioni di linea non è ancora supportato

en: Factor ~a needs to be an integer value.
it: Il fattore ~a deve essere un valore intero.

en: Not enough space to print a nice arrow.
    Please consider to increase 'minimum-length or decrease 'arrow-length.
it: Non c'è abbastanza spazio per disegnare una bella freccia.
    Si consiglia di aumentare 'minimum-length o ridurre 'arrow-length.

en: Please consider to increase 'minimum-length
it: Si consideri di aumentare 'minimum-length

en: no entry in measure-division-lines-alist for measure division ~a
it: nessun elemento in measure-division-lines-alist per la divisione della misura ~a

en: no entry in measure-division-chord-placement-alist for measure division ~a
it: nessun elemento in measure-division-chord-placement-alist per la divisone della misura ~a

en: unknown line-cap-style: ~S
it: line-cap-style sconosciuto: ~S

en: unknown line-join-style: ~S
it: line-join-style sconosciuto: ~S

en: cannot decypher Pango description: ~a
it: impossibile decifrare la descrizione di Pango: ~a

en: Glyph must have a unicode value
it: Il glifo deve avere una valore unicode

en: cannot find SVG font ~S
it: impossibile trovare il font ~S

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
it: set-global-staff-size: non nel livello di portata globale

note: The documentation script currently expects units mm or in. Don't use decimals with millimeters. ISO 216 has a tolerance of +- 2mm
en: ISO 216, A series
it: ISO 216, serie A

en: Two extended sizes as defined in DIN 476
it: Due dimensioni estese come definito in DIN 476

en: ISO 216, B series
it: ISO 216, serie B

en: ISO 269, C series
it: ISO 269, serie C

en: North American paper sizes
it: Dimensioni del foglio nordamericani

en: Sizes by IEEE Printer Working Group, for children's writing
it: Dimensioni dell'IEEE Printer Working Group, per la scrittura dei bambini

en: ANSI sizes
it: Dimensioni ANSI

en: North American architectural sizes
it: Dimensioni architettoniche nordamericane

en: Other sizes, including antique sizes still used in the United Kingdom
it: Altre dimensioni, incluse dimensioni antiche ancora usate nel Regno Unito

en: PA4-based sizes
it: Dimensioni basate su PA4

en: Additional format for use in Southeast Asia and Australia
it: Ulteriore formato in uso nel Sudest asiatico e in Australia

en: This is not a \layout {} object, ~S
it: Questo non è un oggetto \layout {}, ~S

en: Unknown paper size: ~a
it: Dimensione del foglio sconosciuta: ~a

note: TODO: should raise (generic) exception with throw, and catch that in parse-scm.cc
en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
it: Si deve usare #(set-paper-size .. ) all'interno di \paper { ... }

en: unknown clef type `~a'
it: tipo di chiave «~a» sconosciuta

en: supported clefs: ~a
it: chiavi supportate: ~a

en: error in #{ ... #}
it: errore in #{ ... #}

en: quoted music `~a' is empty
it: la musica citata «~a» è vuota

en: Unknown pixmap format ~a
it: Formato pixmap sconosciuto: ~a

en: `anti-alias-factor' must be a positive integer <= 8
it: `anti-alias-factor' deve essere un intero positivo <= 8

en: count not ended before another begun
it: conteggio non terminato prima dell'inizio di un altro

en: measure count left unfinished
it: conteggio delle misure non terminato

en: cannot find start of measure spanner
it: impossibile trovare l'inizio dell'estensore della misura

en: unterminated measure spanner
it: estensore della misura non terminato

en: unterminated DurationLine
it: DurationLine non terminata

en: No notes found to start from,
    ignoring. If you want to bend an open string, consider to override/tweak the
    'bend-me property.
it: Nessuna nota trovata da cui iniziare,
    si ignora. Per piegare una corda vuota, modificare la proprietà
    'bend-me con override o tweak.

en: Unbound BendSpanner, ignoring
it: BendSpanner privo di un confine, si ignora

en: unterminated measure for chord square
it: misura non terminata per la griglia dell'accordo

en: no highlight to end
it: nessuna evidenziazione da terminare

en: Both angle-increments and radial-increments must be positive numbers.
it: Sia angle-increments che radial-increments devono essere numeri positivi.

en: assertion failed: ~S
it: asserzione non riuscita: ~S

en: no accidental glyph found for alteration ~a
it: Nessun glifo trovato per l'alterazione ~a

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
it: Tasto negativo per l'altezza ~a sulla corda ~a

en: Missing fret for pitch ~a on string ~a
it: Tasto mancante per l'altezza ~a sulla corda ~a

en: Open fret on string ~a has finger of ~a
it: Il tasto aperto sulla corda ~a ha una diteggiatura di ~a

en: No open string for pitch ~a
it: Nessuna corda libera per l'altezza ~a

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
it: La corda richiesta per l'altezza necessita di un tasto negativo: corda ~a altezza ~a

en: Ignoring string request and recalculating.
it: Si ignora la richiesta della corda e si ricalcola.

en: Ignoring note in tablature.
it: Si ignora la nota nell'intavolatura.

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
it: Nessuna corda per l'altezza ~a (considerati i tasti ~a)

en: additional bass strings are not supported by FretBoards
it: corde di basso ulteriori non sono supportate da FretBoards

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
it: Nessuna etichetta per il tasto ~a (sulla corda ~a);
    sono disponibili solo le etichette ~a
