lilypond 2.23.80 - en to ja translation catalogue (989 entries)

en: file not found: %s
ja: ファイルがありません: %s

en: Output function not implemented
ja: 出力機能は実装されていません

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
ja: LaTeX 文書の中に \begin{document} がありません

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
ja: デフォルトのページ設定を検出するために `%s' をファイル `%s' で実行しています.

en: Unable to auto-detect default settings:
ja: 既定の設定を自動検出できません:

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
ja: 既定の設定を自動検出できません:
    %s

en: cannot detect textwidth from LaTeX
ja: LaTeX から textwidth を検出できません

en: deprecated ly-option used: %s=%s
ja: 廃止された ly-option が使われました: %s=%s

en: compatibility mode translation: %s=%s
ja: 互換モード変換: %s=%s

en: deprecated ly-option used: %s
ja: 非推奨の ly-option が使われました: %s

en: compatibility mode translation: %s
ja: 互換モード変換: %s

en: ignoring invalid option %s=%s
ja: 無効なオプションを無視 %s=%s

en: ignoring unknown ly option: %s
ja: 未知の ly オプションを無視: %s

en: Missing files: %s
ja: ファイルがありません: %s

en: Could not overwrite file %s
ja: ファイルに上書きできません: %s

en: Running through filter `%s'
ja: フィルタ `%s' で処理中です

en: `%s' failed (%d)
ja: `%s' 失敗しました(%d)

en: The ly.error log is as follows:
ja: ly.エラーログは以下の通りです:

en: Converting MusicXML file `%s'...
ja: MusicXML ファイル `%s' を変換中...

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
ja: %s: 重複するファイル名だが元のファイルとは異なる内容,
    既存ファイルに対する diff を出力します.

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
ja: %s: 重複するファイル名だが変換された lilypond ファイルとは異なる内容,
    既存ファイルに対する diff を出力します.

en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
ja: デフォルトのページ設定を検出するために texi2pdf をファイル %s で実行しています.

en: Not smart enough to convert %s.
ja: %s を変換できません.

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
ja: 詳細についてはマニュアルを参照して、手動で更新してください.

en: %s has been replaced by %s
ja: %s は %s で置き換えられました

en: warning: %s
ja: 警告: %s

en: deprecated %s
ja: 非推奨です %s

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
ja: 非推奨の \textstyle, 新しい \key 構文

en: bump version for release
ja: リリースのためにバージョンを上げる

en: new \header format
ja: 新しい \header の書式

en: \translator syntax
ja: \translator 構文

en: deprecate %s
ja: 非推奨 %s

en: deprecate %s
ja: 非推奨 %s

en: new \notenames format
ja: 新しい \notenames の書式

en: new tremolo format
ja: 新しいトレモロの書式

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
ja: Staff_margin_engraver は非推奨です, Instrument_name_engraver を使ってください

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
ja: プロパティ定義の大文字小文字を変更（例. onevoice → oneVoice）

en: new \textscript markup text
ja: 新しい \textscript マークアップテキスト

en: identifier names: %s
ja: 識別子名: %s

en: point-and-click argument changed to procedure.
ja: point-and-click 引数がプロシージャに変更.

en: semicolons removed
ja: セミコロンを削除しました

note: 40 ?
en: %s property names
ja: %s プロパティ名

en: automaticMelismata turned on by default
ja: automaticMelismata はデフォルトでオンになりました

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
ja: automaticMelismata は 1.5.67 からデフォルトでオンになりました

en: remove %s
ja: %s を削除

en: cluster syntax
ja: クラスタの文法

en: new Pedal style syntax
ja: 新しいペダルスタイル構文

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
ja: 新しい相対モード,
    後置アーティキュレーション, 新しいテキストマークアップ構文, 新しいコード構文.

en: Remove - before articulation
ja: 削除 - アーティキュレーションの前

en: %s misspelling
ja: %s スペルミスです

en: Swap < > and << >>
ja: < > と << >> を交換

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
ja: 自動で \figures 変換を試みます. 結果をチェックしてください!

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
ja: Scheme コードを用いて任意のノートイベントを構築します.

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
ja: 変更のためにシンボリック定数を使用し,
    \outputproperty を削除, ly:verbose を ly:get-option へ移動してください.

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
ja: \outputproperty が見つかりました,
    手で
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROBプロパティ値>)
    
    のように編集してください.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
ja: Scheme のピッチ変更フィールドは四分音をサポートするため 2 倍されました.
    以下の変更を手動で行う必要があります:
    
    * ly:make-pitch と ly:pitch-alteration の呼び出し
    * keySignature 設定を \property で行う

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
ja: automaticMelismata 削除; 代わりに melismaBusyProperties を使ってください.

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
ja: \partcombine 構文を \newpartcombine へ変更

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
ja: ドラムノートが変更され, \chordmodifiers, \notenames を削除します.
    ハーモニックノート. スレッドコンテキストが削除されました.
    歌詞コンテキストが削除されました.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
ja: ドラムが見つかりました. ドラムノートを \drummode で囲みます

en: 
    %s found. Check file manually!
ja: 
    %s が見つかりました. ファイルを確認してください!

en: Drum notation
ja: ドラムノート

en: new syntax for property settings:
ja: プロパティ設定の新しい構文:

en: Property setting syntax in \translator{ }
ja: \translator{ } のプロパティ設定構文

en: Scheme grob function renaming
ja: Scheme grob 関数の名前変更

en: Use %s
ja: %s を使用

en: More Scheme function renaming
ja: さらに Scheme 関数の名前変更

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
ja: 用紙サイズとマージンを使ってページレイアウトが変更されました.
    textheight は使用されません.

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
ja: \foo -> \foomode (コード, 音符など.)
    \new FooContext \foomode を \foo へ束ねました.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
ja: 譜サイズはトップレベルで以下のように変更すべきです
    
      #(set-global-staff-size <ポイント単位の譜の高さ>)

en: regularize other identifiers
ja: 他の識別子を正規化

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
ja: \encoding: スマートな再コード latin1..utf-8. ly:point-and-click 削除

en: LilyPond source must be UTF-8
ja: LilyPond のソースファイルは UTF-8 で記述してください

en: Try the texstrings backend
ja: texstrings バックエンドを試行

en: Do something like: %s
ja: %s 風の動作

en: Or save as UTF-8 in your editor
ja: エディタで保存する際の文字コードには UTF-8 を指定してください

en: warn about auto beam settings
ja: 自動連桁設定について警告

en: auto beam settings
ja: 自動連桁設定

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
ja: 
    自動連桁設定では明示的に小節内の各モーメントを指定する必要があります。
    1/4 はモーメント 1/2 および 3/4 をカバーするために乗算されなくなりました。

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
ja: verticalAlignmentChildCallback は非推奨になりました

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
ja: コールバックプロパティを削除, XY-extent-callback 非推奨.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
ja: grob closures iso 使用. XY-offset-callbacks.

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
ja: foobar -> \paper, \layout 用の foo-bar

en: deprecate \tempo in \midi
ja: \midi 中の \tempo は非推奨

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
ja: cautionary-style は非推奨. AccidentalCautionary properties を使用

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
ja: 臨時記号グリフの名前変更, glyph-name-alist を使用.

en: edge-text settings for TextSpanner
ja: TextSpanner のための edge-text 設定

en: Use
    
    %s
ja: 使用
    
    %s

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
ja: `alignment-offsets' サブプロパティを使用

en: to set fixed distances between staves.
ja: 譜表間の固定距離を設定

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
ja: 実線/破線の選択に #'dash-fraction ではなく #'style を使用.

en: all settings related to dashed lines
ja: 破線関連の全設定

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
ja: 実線に \override ... #'style = #'line を使用し

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
ja: 	破線に \override ... #'style = #'dashed-line を使用.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
ja: metronomeMarkFormatter は第二引数としてテキストマークアップを使用し,
    フレットダイアグラムのプロパティを fret-diagram-details へ移動しました.

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
ja: metronomeMarkFormatter に追加のテキスト引数があります.

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
ja: Score.metronomeMarkFunction に割り当てられた関数はシグネチャを使用するようになりました
    %s

en: %s in fret-diagram properties
ja: fret-diagram properties 中の %s

en: \put-adjacent argument order
ja: \put-adjacent 引数の順序

en: Axis and direction now come before markups:
ja: 軸と方向はマークアップの前に来ます:

en: \put-adjacent axis dir markup markup.
ja: \put-adjacent 軸方向マークアップ markup.

en: re-definition of InnerStaffGroup
ja: InnerStaffGroup の再定義

en: re-definition of InnerChoirStaff
ja: InnerChoirStaff の再定義

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
ja: \addChordShape と \chord-shape の構文変更

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
ja: stringTuning を addChordShape 呼び出しに追加する必要があります.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
ja: chord-shape 呼び出しに stringTuning を追加する必要があります.

en: Remove oldaddlyrics
ja: oldaddlyrics 削除

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyricsto instead.
ja: oldaddlyrics はサポートされなくなりました. 
             代わりに addlyrics か lyricsto を使ってください.

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
ja: keySignature プロパティはもう反転しません
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
ja: Staff.keySignature の alist は逆順ではなくなりました.

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
ja: \bar "." は太い小節線を生成するようになりました
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    スラーとタイのダッシュパラメータは dash-definition になりました

en: \bar "." now produces a thick barline.
ja: \bar "." は太い小節線を生成するようになりました

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
ja: スラーとタイのダッシュパラメータは dash-definition になりました.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
ja: 自動連衡ルールが変更されました. override-auto-beam-setting と
    revert-auto-beam-setting は削除されました.
    \overrideBeamSettings が追加されました.
    beatGrouping は削除されました.
    垂直レイアウトの設定が異なります.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    「強弱記号が中央に配置されたピアノ譜」テンプレートの明示的 dynamics
    コンテキスト定義は新しい `Dynamics' コンテキストに置き換えられました.

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
ja:     自動連衡設定は \overrideBeamSettings でオーバーライドされるようになりました.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
ja:     自動連衡設定は \revertBeamSettings で元に戻ります.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
ja:     コンテキストを指定した beatGrouping は \overrideBeamSettings
       する必要があります.

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
ja: alignment-offsets は alignment-distances へ変更されました: 譜表のオフセットではなく譜表間の距離を指定する必要があります.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
ja: 古い engravers/translators を削除: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    新しい垂直スペーシング変数.

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
ja: 垂直スペーシングは VerticalAxisGroup の Y-extent に依存しなくなりました.

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
ja: fetaNumber と fetaDynamic のエンコードを統一

en: \cresc etc. are now postfix operators
ja: \cresc 等は後置オペレータになりました

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
ja: beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings と \revertBeamSettings を削除.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
ja: \set beamExceptions または \overrideTimeSignatureSettings を使用.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
ja: \set beamExceptions または \revertTimeSignatureSettings を使用.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
ja: baseMoment, beatStructure, と beamExceptions を使用.

en: Use baseMoment and beatStructure.
ja: baseMoment と beatStructure を使用.

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
ja: 木管楽器のダイアグラム: サイズ、太さ、グラフィックを引数リストからプロパティへ移動します.
    隠れた線のためのネガティブ dash-period は非推奨: 代わりに #'style = #'none を使ってください.

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
ja: サイズ、太さ、グラフィックをプロパティへ移動.  引数はキーリストだけにする必要があります.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
ja: 垂直スペーシング変数の名前を変更.
    savePredefinedFretboard へ fretboard-table 引数を追加.

en: Rename vertical spacing grob properties.
ja: 垂直スペーシング grob プロパティの名前を変更.

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
ja: \paper 変数 head-separation と foot-separation を削除.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
ja: 代わりに top-system-spacing の設定を調整.

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
ja: 代わりに last-bottom-spacing の設定を調整.

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
ja: 各種のスペーシング alist で space を basic-distance へ名前変更.
    HarmonicParenthesesItem grob を削除.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
ja: HarmonicParenthesesItem は削除されました.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
ja: Harmonic parentheses は TabNoteHead grob の一部です.

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
ja: overrideTimeSignatureSettings と revertTimeSignatureSettings からコンテキストを削除.

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
ja: stringTunings を半音のリストからピッチのリストに変更します.
    弦のチューニングでテナーとバリトンのウクレレ名を変更します.
    必要ならば垂直間隔を手動変換するためのメッセージを生成します.

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
ja: 垂直間隔の変更はユーザ定義コンテキストに影響する場合があります.

en: Replace bar-size with bar-extent.
ja: bar-size を bar-extent に置き換えます.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
ja: 木管楽器ダイアグラム: クラリネットダイアグラムの変更.

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
ja: クラリネットの運指は楽器の実際の構造を反映するように変更されました.

en: Handling of non-automatic footnotes.
ja: 非自動脚注の処理.

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
ja: 非自動脚注を使用している場合は、peper ブロックに footnote-auto-numbering = ##f を設定してください.

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
ja: MultiMeasureRest の内部プロパティの変更

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
ja: この内部プロパティは round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions と usable-duration-logs に置き換えられました.

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
ja: Flag grob の作成と、この grob への特定の Stem プロパティの移動

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
ja: consistent-broken-slope は位置コールバックを通じて処理されるようになりました.

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
ja: input/regression/beam-broken-classic.ly は破損した連桁がどのように処理されるかを示します.

en: beamExceptions controls whole-measure beaming.
ja: beamExceptions は全小節の連桁を制御します.

en: Flag.transparent and Flag.color inherit from Stem
ja: Flag.transparent と Flag.color は Stem を継承します

en: Staff-padding now controls the distance to the baseline, not the nearest point.
ja: Staff-padding は最も近い点ではなく、ベースラインまでの距離を制御するようになりました.

en: Previously the "id" grob property (string) was used for SVG output.
ja: 以前は "id" grob プロパティ（文字列）が SVG 出力に使われていました.

en: Now "output-attributes" (association list) is used instead.
ja: 現在では代わりに "output-attributes" （関連付けリスト）が使用されます.

en: If independent mark sequences are desired, use multiple Mark_tracking_translators.
ja: 独立した mark シーケンスが必要な場合は, 複数の Mark_tracking_translators を使います.

en: 
    Warning:
    
    Your score contains a setting of barNumberVisibility to
    #all-bar-numbers-visible and a setting of BarNumber.break-visibility,
    but not \bar "" command.  This likely means that you have
    been using
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    in order to print bar numbers in the middle of systems
    in addition to bar numbers at the beginning of systems.
    In 2.23.7 and later, this will print the first bar number
    too, which has always been the intended effect of
    #all-bar-numbers-visible, but did not work without \bar ""
    for technical reasons.  If you do not want the first
    bar number, remove the command
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
ja: 
    警告:
    
    スコアのbarNumberVisibility 設定が #all-bar-numbers-visible ですが,
    \bar "" コマンドが含まれません. これは譜の先頭の
    小節番号に加えて途中の小節番号を印刷するため
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    を使用していたことを意味します.
    2.23.7 以降では、これは最初の小節番号も出力します.
    これは #all-bar-numbers-visible の意図した効果ですが,
    技術的理由により \bar "" なしでは機能しませんでした.
    最初の小節番号が必要ない場合は, 下記のコマンドを削除してください.
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible

en: 
    Warning: \fine no longer enforces the end of the music.  If your piece
    has music following \fine that you want to exclude when it is
    unfolded, use \volta to exclude it.
ja: 
    警告: \fine は音楽の終わりを強制しなくなりました.
    \fine の後に音楽を展開したときに除外したい所がある場合は,
    \volta を使用して除外してください.

en: 
    MensuralStaff and VaticanaStaff now use Divisio_engraver to engrave
    divisiones as Divisio grobs.
    
    Previously, the respective Voice-aliased contexts used
    Breathing_sign_engraver to engrave divisiones as BreathingSign grobs.
    Because of the new names and the move from Voice to Staff, layout
    adjustments for the old scheme are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with Divisio
    and Divisio_engraver in the appropriate Staff-aliased context.
ja: 
    MensuralStaff と VaticanaStaff は Divisio_engraver を使って
    Divisio grobs として分割して譜刻するようになりました.
    
    以前は, それぞれの Voice-aliased コンテキストは Breathing_sign_engraver
    を使用して BreathingSign grobs として分割して譜刻していました.
    新しい名前と Voice から Staff への移動のため,
    古いスキームのレイアウト調整は効果がありません.
    
    新しいデフォルトレイアウトに満足しない場合は, 適切な Staff-aliased
    コンテキストで Divisio と Divisio_engraver を扱ってください.

en: 
    GregorianTranscriptionStaff now engraves \divisioMinima,
    \divisioMaior, and \divisioMaxima as BarLine grobs using Bar_engraver,
    and engraves \caesura and \virgula as Divisio grobs using
    Divisio_engraver.
    
    Previously, GregorianTranscriptionVoice used Breathing_sign_engraver
    to engrave these as BreathingSign grobs.  Because of the new names and
    the move from Voice to Staff, layout adjustments for the old scheme
    are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with BarLine,
    Bar_engraver, Divisio, and Divisio_engraver in
    GregorianTranscriptionStaff context.  \EnableGregorianDivisiones may
    also be used to switch to engraving Divisio grobs instead of BarLine
    grobs.
ja: 
    GregorianTranscriptionStaff は BarLine grobs として Bar_engraver を使い
    \divisioMinima, \divisioMaior, \divisioMaxima を譜刻し,
    Divisio grobs として Divisio_engraver を使い \caesura, \virgula
    を譜刻するようになりました.
    
    以前は, GregorianTranscriptionVoice は Breathing_sign_engraver を使って
    これらを BreathingSign grobs として譜刻していました.
    新しい名前と Voice から Staff への移動のため,
    古いスキームのレイアウト調整は効果がありません.
    
    新しいデフォルトレイアウトに満足しない場合は, GregorianTranscriptionStaff
    コンテキストで BarLine, Bar_engraver, Divisio, Divisio_engraver
    を扱ってください. \EnableGregorianDivisiones を使って BarLine grobs
    ではなく Divisio grobs の譜刻に切り替えることもできます.

en: 
    The barAlways property has been removed.  Instead, use
    forbidBreakBetweenBarLines.
ja: 
    barAlways プロパティは削除されました.
    代わりに forbidBreakBetweenBarLines を使ってください.

en: Setting loglevel to %s
ja: ログレベルを`%s'へ設定しました

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
ja: 不明または不正なログレベル '%s'

en: error: %s
ja:  エラー: %s

en: Usage: %s
ja: 利用法: %s

en: Language does not support microtones contained in the piece
ja: Language は作品に含まれるマイクロトーンをサポートしません

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
ja: 曲線形状の連符のカギが正しく実装されていません

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
ja: 音楽 %(music)s を繰り返し %(repeat)s へセットできません

en: encountered repeat without body
ja: 中身のない繰り返しに行き当たりました

note: no self.elements!
en: Grace note with no following music: %s
ja: 続きの音符がない装飾音符: %s

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
ja: 無効なオクターブシフトサイズが見つかりました: %s. シフトを使用しません.

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
ja: 変化 %s を lilypond 表現に変換できません

en: more than one child of class %s, all but the first will be ignored
ja: クラス %s の子が 2 つ以上ある場合, 最初の子以外は無視されます

en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
ja: Senza-misura 拍子記号はまだサポートされていません!

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
ja: 拍子を解釈できません! 4/4 へフォールバックします.

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
ja: 存在しない変更 nr に対して指定されたキー変更オクターブ. %s, 利用可能な数字: %s!

en: Encountered note at %s without type and duration(=%s)
ja: %s でタイプと長さ (=%s) のない音符がありました

en: cannot find suitable event
ja: 適切なイベントを見つけることができません

en: Unable to find instrument for ID=%s
ja: ID=%s の楽器を見つけることができません

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
ja: 分母 %s の分数長さがあり、lilypond の長さに変換できません

en: Encountered unprocessed marker %s
ja: 処理されていないマーカ %s に遭遇しました

en: %s [OPTION]... FILE
ja: %s [オプション]... FILE

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
ja: abc2ly は ABC 音楽ファイル (%s 参照)
    から LilyPond 入力へ変換します.

en: show version number and exit
ja: バージョン情報を表示して終了します

note: Bug in option parser: --output =foe is taken as an abbreviation for --output-format.
en: show this help and exit
ja: このヘルプを表示して終了します

en: write output to FILE
ja: FILE へ出力

en: be strict about success
ja: 成功について厳格にします

en: preserve ABC's notion of beams
ja: ABC の連桁の概念を保ちます

en: suppress progress messages
ja: 進行メッセージを抑制

en: Report bugs via %s
ja: バグレポートは英語で %s まで

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
ja: LilyPond 入力を新しいバージョンに更新します. デフォルトでは、 \versio
    コマンドから取得したバージョンから現在の LilyPond バージョンに更新します.

en: If FILE is `-', read from standard input.
ja: FILE が `-' ならば、標準入力から読み取ります.

en: Examples:
ja: 例:

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
ja: GNU General Public ライセンスの条件下で配布されます.

en: It comes with NO WARRANTY.
ja: 無保証です.

en: start from VERSION [default: \version found in file]
ja: VERSION から開始 [デフォルト: ファイルに \version がある]

en: edit in place
ja: その場で編集

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
ja: LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (デフォルト), DEBUG) に従ってログメッセージを出力します

en: do not add \version command if missing
ja: 欠落している場合、\version コマンドを追加しないでください

en: force updating \version number to %s
ja: \version を強制的に %s へ更新

en: only update \version number if file is modified
ja: ファイルが更新された場合にのみ \version 番号を更新します

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
ja: ルールの表示 [デフォルト: -f 0, -t %s]

en: convert to VERSION [default: %s]
ja: VERSION へ変換 [デフォルト: %s]

en: make a numbered backup [default: filename.ext~]
ja: 番号付きバックアップを作成 [デフォルト: filename.ext~]

en: show warranty and copyright
ja: 保証と著作権について表示します

en: Applying conversion:
ja: 変換の適用:

en: Error while converting
ja: 変換中エラー

en: Stopping at last successful rule
ja: 最後に成功したルールで停止

en: Processing `%s'...
ja: `%s' を処理しています...

en: Attempting conversion from `latin1'...
ja: `latin1' からの変換を試みています...

en: %s: Unable to open file
ja: '%s: ファイルをオープンできません

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
ja: %s: バージョンを確認できません. スキップします

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
ja: %s: 無効なバージョン文字列 `%s' 
    有効なバージョン文字列は 3 つの数字をピリオドで区切ったものです. 例 `2.8.12'

en: There was %d error. | There were %d errors.
ja[0]: %d 個のエラーがありました.

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
ja: %s [オプション]... ETF-FILE

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
ja: Enigma Transport Format は Coda Music Technology の Finale 製品で使用される
    フォーマットです. etf2ly は ETF のサブセットからすぐに使用できる
    LilyPond ファイルに変換します.

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
ja: ハイブリッド HTML, LaTeX, texinfo または DocBook ドキュメントの LilyPond スニペットを処理します.

en: Exiting (%d)...
ja: 終了します (%d)...

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
ja: FILTER を介した pipe スニペット [デフォルト: `convert-ly -n -']

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
ja: 出力フォーマット FORMAT を使う (texi [デフォルト], texi-html, latex, html, docbook)

en: add DIR to include path
ja: DIR を検索パスに追加

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
ja: Info が DIR で音楽の画像を探すように Texinfo 出力をフォーマットします

en: pad left side of music to align music in spite of uneven bar numbers (in mm) [default: %default]
ja: 音楽の左側をパッドして、小節数が不均一であっても揃える（単位 mm）[デフォルト: %default]

en: print lilypond log messages according to LOGLEVEL [default: %default]
ja: LOGLEVEL に従って lilypond ログメッセージを出力する [デフォルト: %default]

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
ja: lily-XXX ファイルを DIR に書き込み、--output dir にリンクする

en: print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS [default], DEBUG)
ja: LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS [デフォルト], DEBUG) に従ってログメッセージを出力します

en: write output to DIR
ja: DIR に出力を書き込む

en: process ly_files using COMMAND FILE...
ja: COMMAND FILE を使って ly_files を処理

en: redirect the lilypond output
ja: lilypond 出力をリダイレクト

en: removed; using this option results in an error
ja: 削除されました; このオプションの使用でエラーが発生

en: do not fail if no lilypond output is found
ja: lilypond 出力が見つからなくても失敗させない

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
ja: EPS ファイルのための PNG 画像がみつからなくても失敗させない

en: write snippet output files with the same base name as their source file
ja: ソースファイルと同じベース名を持つスニペットファイルを出力する

en: be verbose
ja: 詳細な情報を表示します

en: run executable PROG instead of latex or, in case --pdf option is set, instead of pdflatex
ja: latex の代わりに、あるいは --pdf オプションが指定されたときは pdflatex の代わりに PROG を実行する

en: run executable PROG instead of texi2pdf
ja: texi2pdf の代わりに PROG を実行する

en: create PDF files for use with pdftex
ja: pdftex を使って PDF ファイルを作成する

en: Invoking `%s'
ja: `%s' 起動中

en: Processing %s.ly
ja: %s.ly を処理中です

en: Running %s...
ja: %s 実行中...

note: Next call write_ly() for each snippet once.
en: Writing snippets...
ja: スニペットを書き込み中です...

en: Processing...
ja: 処理中...

en: All snippets are up to date...
ja: すべてのスニペットは更新済みです...

en: Linking files...
ja: ファイルをリンクしています...

en: cannot determine format for: %s
ja: フォーマットを判別できません: %s

en: %s is up to date.
ja: %s は更新済みです.

en: Writing `%s'...
ja: `%s' 書き込み中...

en: Output would overwrite input file; use --output.
ja: 出力は入力ファイルを上書きします; --output を使ってください.

en: Reading `%s'
ja: `%s' 読み出し中...

en: Dissecting...
ja: 分割しています...

en: Processing include `%s'
ja: 処理中 include: `%s'

en: Removing `%s'
ja: '%s' を削除しています

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
ja: LilyPond のログレベルを %s へ設定

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
ja: LilyPond のログレベルを %s へ設定（環境変数 LILYPOND_LOGLEVEL より）

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
ja: LilyPond の出力を lilypond-book により --verbose に設定する

en: Compiling `%s'...
ja: `%s' をコンパイル中...

en: Usage: lilypond-invoke-editor textedit://FILE:LINE:CHAR:COLUMN
    
    Visit a file and position the cursor.
    
    Options:
      -h, --help          show this help
      -v, --version       show version
ja: 使用方法: lilypond-invoke-editor textedit://FILE:LINE:CHAR:COLUMN
    
    ファイルを指定したカーソル位置で開く.
    
    オプション:
      -h, --help          このヘルプを表示
      -v, --version       バージョンを表示

en: failed to invoke editor:
ja: エディタの起動に失敗しました:

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
ja: 譜に 5 つ以上の voice を見つけました. 悪い出力が予想されます

en: %s output to `%s'...
ja: %s から `%s' へ出力中...

en: Convert %s to LilyPond input.
ja: %s を LilyPond 入力へ変換.

en: print absolute pitches
ja: 絶対音程を出力

en: quantise note durations on DUR
ja: DUR で音長をクォンタイズする

en: debug printing
ja: デバッグ出力

en: print explicit durations
ja: 明示的なデュレーションを出力

en: prepend FILE to output
ja: FILE を出力の前に追加

en: preview of first 4 bars
ja: 最初の 4 小節をプレビュー

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
ja: 進捗メッセージと過剰 voice 警告を抑制

en: quantise note starts on DUR
ja: DUR で音符の開始をクォンタイズする

en: use s instead of r for rests
ja: 休符に r の代わりに s を使う

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
ja: 連符の長さ DUR*NUM/DEN を許可する

en: treat every text as a lyric
ja: すべてのテキストを歌詞として扱う

en: Examples
ja: 例

en: error:
ja: エラー:

en: no files specified on command line.
ja: コマンドラインでファイルが指定されていません

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
ja: %s によって作成された間違った連桁情報を含むファイルが見つかりました. MusicXML ファイルのすべての連桁情報は無視されます

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
ja: 未処理の PartGroupInfo %s に遭遇しました

en: Unable to extract key signature!
ja: 調を抽出できませんでした!

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
ja: 未知のモード %s, 'major' または 'minor' または教会旋法が必要です!

en: unknown span event %s
ja: 未知の span イベント %s

en: unknown span type %s for %s
ja: 未知の span タイプ %s for %s

en: Unknown metronome mark, ignoring
ja: 未知のメトロノームマーク, 無視します

en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
ja: 複雑なメトロノームマーク（MusicXML の <metroneome-note>）はまだ実装されていません.

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
ja: コードタイプ %s を lilypond へ変換できません.

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
ja: 負のスキップ %s （位置 %s から %s）

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
ja: 負のスキップが見つかりました: %s から %s, 差 %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
ja: 予期しない %s; %s または %s または %s が予期されます

en: Encountered closing slur, but no slur is open
ja: スラー終了に遭遇しましたが, スラーが開始されていません

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
ja: スラーを二つ同時（接近して）に指定することはできません

en: Cannot have a slur inside another slur
ja: スラーの中に別のスラーを含むことはできません

en: Cannot have two simultaneous slurs
ja: スラーを二つ同時に指定することはできません

en: Converting to LilyPond expressions...
ja: LilyPond 表現へ変換中...

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
ja: musicxml2ly [オプション]... FILE.xml

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
ja: MuxicXML ファイル FILE.xml から LilyPond の入力へ変換します.
    与えられたファイル名が - の場合, musicxml2ly はコマンドラインから読み込みます.

en: Copyright (c) 2005--2022 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
ja: Copyright (c) 2005--2022 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    このプログラムはフリーソフトウェアです. GNU 一般公衆利用許諾契約書で保護
    されており, 定められたの条件下で改変したり再配布したりできます. 詳細は
    `%s --warranty' として起動してください.

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
ja: lxml.etree を使用; より少ないメモリと CPU 時間を使用

en: input file is a compressed MusicXML file (by default, activate if file extension is .mxl)
ja: 入力ファイルは圧縮された MusicXML ファイル（デフォルトでは拡張子が .mxl の場合）

en: convert pitches in relative mode (default)
ja: ピッチを相対モードへ変換（デフォルト）

en: convert pitches in absolute mode
ja: ピッチを絶対モードへ変換

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
ja: ピッチ名に LANG を使用, 例 'deutsch' はドイツ語音符名

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
ja: アーティキュレーションや強弱記号等の方向 (^, _, -) を変換しません

en: do not convert exact vertical positions of rests
ja: 休符の垂直位置を変換しません

en: ignore system breaks
ja: システムの改行を無視

en: ignore page breaks
ja: 改ページを無視

en: ignore page margins
ja: ページマージンを無視

en: do not convert the exact page layout and breaks (shortcut for "--nsb --npb --npm" options)
ja: ページレイアウトや改行、改ページを変換しません（"--nsb --npb --npm" オプション指定と同じ）

en: ignore stem directions from MusicXML, use lilypond's automatic stemming instead
ja: MusicXML の符幹方向を無視し, 代わりに lilypond の自動符幹を使用

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
ja: 連桁情報を変換せず, 代わりに lilypond の自動連桁を使用

en: set output filename to FILE, stdout if -
ja: 出力ファイル名を FILE に設定, - の場合は標準出力

en: activate midi-block in .ly file
ja: .ly ファイルで midi-block を有効化

en: set pitch to transpose by the interval between pitch 'c' and TOPITCH
ja: ピッチ 'c' と TOPITCH 間の度数でトランスポーズする

en: change the length|duration of notes as a function of a given time signature to make the score look faster or slower, (eg. '4/4' or '2/2')
ja: 音符の長さを与えられた拍子として変更し、スコアを速くまたは遅く見えるようにします（例 '4/4' または '2/2'）

en: switch between two versions of tab clefs ("tab" and "moderntab")
ja: タブ音部記号の 2 つのバージョン ("tab" と "moderntab") を切り替える

en: deactivate string number stencil with --string-numbers f[alse]. Default is t[rue]
ja: --string-numbers f[alse] で文字列番号ステンシルを無効にします. デフォルトは t[rue]

en: converts '<frame>' events to a separate FretBoards voice instead of markups
ja: '<frame>' イベントをマークアップではなく分離した FretBoards ボイスに変換します

en: unknown part in part-list: %s
ja: パートリストの不明なパート: %s

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
ja: 入力は圧縮されています, 標準入力から MusicXML データを抽出しています

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
ja: 入力ファイル %s は圧縮されています, 標準入力から MusicXML データを抽出しています

en: Reading MusicXML from Standard input ...
ja: 標準入力から MusicXML を読み込み中...

en: Reading MusicXML from %s ...
ja: %s から MusicXML を読み込み中...

en: Output to `%s'
ja: %s へ出力

en: Converting to current version (%s) notations ...
ja: 現行バージョン (%s) の表記法に変換しています...

en: Unable to find input file %s
ja: 入力ファイル %s が見つかりません

en: option `%s' requires an argument
ja: オプション `%s' には引数が必要です

en: option `%s' does not allow an argument
ja: オプション `%s' には引数が不要です

en: unrecognized option: `%s'
ja: 認識できないオプション: `%s'

en: invalid argument `%s' to option `%s'
ja: オプション `%2$s' に対する無効な引数 `%1$s'

en: Log level set to %d
ja: ログレベルを %d にセットします

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
ja: ログレベル `%s' は不明です, デフォルト (INFO) を使います

note: Some expected warning was not triggered, so print out a warning.
en: %zu expected warning(s) not encountered:
ja: %zu 個の予想された警告が発生していません:

en: fatal error: %s
ja: 致命的なエラー: %s

en: suppressed programming error: %s
ja: 抑制されたプログラミングエラー: %s

en: programming error: %s
ja: プログラミングエラー: %s

en: continuing, cross fingers
ja: 継続中, 成功を祈る

en: suppressed error: %s
ja: 抑制されたエラー: %s

en: suppressed warning: %s
ja: 抑制された警告: %s

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
ja: 臨時記号組版リストは context-name で始まる必要があります: %s

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
ja: 臨時記号ルールに必要なプロシージャか context-name, %s が見つかりました

en: cannot find glyph %s
ja: グリフ %s が見つかりません

en: natural alteration glyph not found
ja: ナチュラルのグリフが見つかりません

en: cannot find font: `%s'
ja: フォントが見つかりません: `%s'

en: missing volta specification on alternative element
ja: alternative 要素に volta 指定がありません

en: \applycontext argument is not a procedure
ja: \applycontext 引数がプロシージャではありません

en: no heads for arpeggio found?
ja: アルペジオの先頭が見つかりませんか?

en: end moment (%s) < start moment (%s)
ja: モーメント終了 (%s) < モーメント開始 (%s)

en: invalid start volume: %f
ja: 無効な開始ボリューム: %f

en: invalid target volume: %f
ja: 無効なターゲットボリューム: %f

en: asked to compute volume at %f for dynamic span of duration %f starting at %s
ja: %fで音長 %f 開始 %s の動的 span のボリューム計算を求められました

en: asked to compute volume at +%f for dynamic span of duration %f starting at %s
ja: +%fで音長 %f 開始 %s の動的 span のボリューム計算を求められました

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
ja: Axis_group_engraver: 垂直グループには既に親があります

en: are there two Axis_group_engravers?
ja: Axis_group_engravers が 2 つりありますか?

en: removing this vertical group
ja: この垂直グループを削除します

en: "%s" is not a valid outside-staff-placement-directive
ja: "%s" は有効な outside-staff-placement-directive ではありません

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
ja: outside-staff オブジェクトには方向があり、デフォルトは上です

en: Cannot set outside-staff-priority for element and elements' Y parent.
ja: 要素と要素の Y 親に outside-staff-priority を設定できません.

en: barcheck failed at: %s
ja: 小節チェックが失敗: %s

en: already have a beam
ja: 既に連桁があります

en: unterminated beam
ja: 終端のない連桁

en: stem must have Rhythmic structure
ja: 符尾はリズム構造を持たねばなりません

en: stem does not fit in beam
ja: 符尾が連桁の中におさまりません

en: beam was started here
ja: 連桁はここから開始されました

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
ja: 可能な初期設定が見つかりません: 良い連桁スロープが見つからない

en: removing beam with no stems
ja: 符尾のない連桁を削除

en: do not know how to interpret breath type: %s
ja: ブレスタイプの解釈方法が判りません: %s

en: Cairo context status '%s'
ja: Cairo コンテキストステータス '%s'

en: Cairo surface status '%s'
ja: Cairo サーフェイスステータス '%s'

en: libpng error: '%s'
ja: libpng エラー: '%s'

en: libpng error, no details given.
ja: libpng エラー、詳細不明.

en: error writing %s
ja: 書き出し中エラー %s

en: unknown line-cap-style: %s
ja: 不明な line-cap-style: %s

en: Layout output to `%s'...
ja: レイアウトを `%s' へ出力しています...

en: embedding EPS only supported for PS/EPS output.
    Use Ghostscript to create other output formats.
ja: EPS の埋め込みは PS/EPS 出力のみでサポートしています.
    他の出力フォーマットを作成するには Ghostscript を使用してください.

en: embedded-ps only supported for PS/EPS. Use Ghostscript to create output in other formats
ja: embedded-ps は PS/EPS のみサポートします. Ghostscript を使用して他のフォーマットの出力を作成できます.

en: Cairo too old for PDF metadata
ja: PDF メタデータには cairo が古すぎます

en: unknown output format %s
ja: 不明な出力フォーマット %s

en: cannot find context to change to: %s
ja: 切り替え先コンテキストが見つかりません: %s

en: cannot find context to change from: %s
ja: 切り替え元コンテキストが見つかりません: %s

en: No tremolo to end
ja: 終了するトレモロがありません

en: unterminated chord tremolo
ja: 終端のないコードトレモロ

en: clef `%s' not found
ja: 音部記号 '%s' が見つかりません

en: unknown cluster style `%s'
ja: 不明なクラスタスタイル `%s'

en: junking empty cluster
ja: 空のクラスタを捨てます

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
ja: Coherent_ligature_engraver: 設定します `spacing-increment=0.01': ptr=%ul

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
ja: 制約を満たす改行を見つけることができません

en: cannot create default child context: %s
ja: デフォルト子コンテキストが作成できません: %s

en: default child context begins a cycle: %s
ja: デフォルト子コンテキストはサイクルを開始: %s

en: cannot create context: %s
ja: コンテキストが作れません: %s

note: TODO: Avoiding a null return means the caller does not detect this failure, so we have to log here if we want to log at all.  It would be more flexible to return null and let the caller decide whether to warn in its situation.  The caller might know a useful source location too.
en: cannot find or create context: %s
ja: コンテキストが見つからないか作れません: %s

en: custos `%s' not found
ja: custos `%s' が見つかりません

en: direction of grob %s must be UP or DOWN; using UP
ja: grob %s の方向は UP か DOWN でなければなりません; UP を使います

en: Event class should be a list
ja: イベントクラスはリストである必要があります

en: Attempting to remove nonexisting listener.
ja: 存在しない listener を削除しようとしています.

en: Already listening to dispatcher, ignoring request
ja: 既に dispatcher は listening されています, 要求を無視します

en: unrecognised percussion sign: "%s"
ja: 認識できないパーカッション記号: "%s"

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
ja: 未知のクレッシェンドスタイル: %s
    デフォルトのヘアピン記号を使います.

en: unterminated %s
ja: 終端のない %s

en: grob %s created with disallowed class %s (expected any class in the list %s)
ja: grob %s が許可されていないクラス %s で作成された（リスト %s 内の任意のクラスが期待される）

en: meta.classes must be non-empty list, found %s
ja: meta.classes は空でないリストでなければなりません, %s が見つかりました

en: must have only one element in meta.classes to create a grob without specifying the class
ja: クラス指定なしで grob を作成するには meta.classes の要素が 1 つだけである必要があります

en: grob class should be 'Item, 'Spanner or 'Paper_column, found %s
ja: grob クラスは 'Item, 'Spanner, 'Paper_column のいずれかであるべきです, %s が見つかりました

en: No grob definition found for `%s'.
ja: `%s' の grob 定義がありません.

en: sticky grob %s created with a type that does not have the sticky-grob-interface
ja: sticky-grob-interface を持たないタイプで作成された sticky grob %s

en: already have an episema
ja: すでに episema があります

en: episema was started here
ja: episema はここから開始されました

en: cannot find start of episema
ja: episema の開始を見つけることができません

en: unterminated episema
ja: 未終了の episema

en: unterminated extender
ja: 終端のないエクステンダ

en: Cannot add a fingering without a direction.
ja: 方向が無い運指を加えることができません.

en: flag `%s' not found
ja: フラグ `%s' が見つかりません

en: flag stroke `%s' not found
ja: フラグストローク `%s' が見つかりません

en: failed adding font directory: %s
ja: フォントディレクトリの追加に失敗しました: %s

en: Adding font directory: %s
ja: フォントディレクトリを追加しています: %s

en: failed adding font file: %s
ja: フォントファイルの追加に失敗しました: %s

en: Adding font file: %s
ja: フォントファイルを追加しています: %s

en: Initializing FontConfig...
ja: FontConfig 初期化中...

en: cannot find fontconfig default config, skipping.
ja: fontconfig のデフォルト設定が見つかりません, スキップしています.

en: failed to add fontconfig configuration file `%s'
ja: fontconfig 設定ファイルの追加に失敗しました: %s

en: Adding fontconfig configuration file: %s
ja: fontconfig 設定ファイルを追加しています: %s

en: Building font database...
ja: フォントデータベースを構築しています...

en: Must be footnote-event.
ja: footnote-event でなければなりません.

en: cannot initialize FreeType
ja: FreeType を初期化できません

en: cannot rename `%s' to `%s'
ja: `%s' を `%s' へリネームできません

en: failed redirecting stderr
ja: 標準エラー出力のリダイレクトに失敗しました

en: failed redirecting stderr to `%s'
ja: 標準エラー出力を `%s' へリダイレクト失敗しました

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
ja: 出力に無限または非数が見つかりました. 0.0 で代替します

en: g_spawn_sync failed (%d): %s: %s
ja: g_spawn_sync 失敗 (%d): %s: %s

en: Exiting current GhostScript instance...
ja: 現在の Ghostscript インスタンスを終了しています...

en: Mismatch of GhostScript arguments!
ja: Ghostscript 引数の不一致!

en: Starting GhostScript instance with arguments: %s
ja: この引数で Ghostscript インスタンスを起動します: %s

en: Could not start GhostScript instance!
ja: Ghostscript インスタンスを開始できません!

en: Running GhostScript command: %s
ja: Ghostscript コマンド実行中: %s

en: Error when running GhostScript command!
ja: Ghostscript コマンド実行時エラー!

en: unterminated glissando
ja: 終端の無いグリッサンド

en: Interpreting music...
ja: 楽曲を解釈中...

en: skipping zero-duration score
ja: zero-duration をスキップしています

en: to suppress this, consider adding a spacer rest
ja: これを抑制するには, spacer rest の追加を検討してください

note: The top-level music is LyricCombineMusic or something similar.
en: cannot determine music length
ja: 楽曲の長さを決定できません: %s

en: elapsed time: %.2f seconds
ja: 経過時間: %.2f 秒

en: \%s ignored
ja: \%s を無視しました

en: implied \%s added
ja: 暗黙の \%s を追加

en: cannot apply `\~' on first head of ligature
ja: リガチャの先頭に `\~' を適用できません

en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
ja: 同じピッチの先頭に `\~' を適用できません

en: ly:grob-list->grob-array encountered a non-grob object
ja: ly:grob-list->grob-array が非 grob オブジェクトに遭遇しました

en: ly:grob-list->grob-array expected a list
ja: ly:grob-list->grob-array はリストであることが期待されます

en: Unknown interface `%s'
ja: `%s' は未知のインタフェースです

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
ja: Grob `%s' はプロパティ `%s' のインターフェースがありません

en: To use grob debug callbacks, configure with --enable-checking
ja: grob デバッグコールバックを使うには --enable-checking 付きで configure してください

en: typecheck failed
ja: 型チェック失敗

en: ignored infinite %s-offset
ja: 無限の %s-offset を無視

en: (primitive-load-path lily): %.2f seconds
ja: (primitive-load-path lily): %.2f 秒

en: Asking for broken bound padding at a non-broken bound.
ja: 壊れていない境界で壊れた境界のパディングを要求

en: hairpin: '%f' is not a valid direction for property 'endpoint-alignments', setting to '%d'
ja: ヘアピン: '%f' はプロパティ 'endpoint-alignments' の有効な方向でなありません, '%d' に設定します

en: decrescendo too small
ja: デクレッシェンドが小さすぎます

en: do not have that many brackets
ja: 多くのブラケットが無い

en: conflicting note group events
ja: 競合する音符グループイベント

en: removing unterminated hyphen
ja: 終端の無いハイフンを削除

en: unterminated hyphen; removing
ja: 終端の無いハイフン; 削除中

en: cannot find file: `%s'
ja: ファイルが見つかりません: `%s'

en: (search path: `%s')
ja: (検索パス: `%s')

en: position unknown
ja: 位置が判りません

en: jump text must be a markup object
ja: jump テキストは markup オブジェクトである必要があります

en: unknown remove-layer value `%s'
ja: 不明な remove-layer 値 `%s'

en: Incomplete keyAlterationOrder for key signature
ja: 調号に不完全な keyAlterationOrder

en: No glyph found for alteration: %s
ja: 変化音グリフが見つかりません: %s

en: alteration not found
ja: 変化が見つかりません

en: cannot find start of ligature
ja: リガチャの開始が見つかりません

en: already have a ligature
ja: すでにリガチャがあります

en: ligature was started here
ja: ここでリガチャが始まりました

en: no right bound
ja: 右境界なし

en: no left bound
ja: 左境界なし

en: unterminated ligature
ja: 未終了のリガチャ

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
ja: 休符を無視: リガチャに休符を含めることはできません

en: (load path: `%s', cwd: `%s')
ja: (読込パス: `%s', カレントディレクトリ: '%s')

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
ja: `%s' (%s) のプロパティ type-check が見つかりません

en: perhaps a typing error?
ja: おそらくタイプミス?

en: skipping assignment
ja: 割り当てをスキップ

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
ja: `%s' の型チェックに失敗; 値 `%s' は型 `%s' でなければなりません

en: identifier name is a keyword: `%s'
ja: 識別子名はキーワードです: `%s'

en: Uninitialized variable `%s' in module (%s)
ja: 未初期化変数 `%s' がモジュールにあります (%s)

en: Changing working directory to: `%s'
ja: 作業ディレクトリを変更します: `%s'

en: unable to change directory to: `%s'
ja: ディレクトリーを変更できません: `%s'

en: cannot find init file: `%s'
ja: init ファイルを見つけることができません: `%s'

en: Processing `%s'
ja: `%s' を処理しています

en: Parsing...
ja: 構文解析中...

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
ja: ly:parser-parse-string は新しいパーサでのみ有効です. 代わりに ly:parser-include-string を使ってください.

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
ja: ly:parse-string-expression は新しいパーサでのみ有効です. 代わりに ly:parser-include-string を使ってください.

en: Not drawing a box with negative dimension, %.2f by %.2f.
ja: 負の次元 %.2f by %.2f のボックスを描画していません.

en: argument of \lyricsto should contain Lyrics context
ja: \lyricsto の引数には Lyrics コンテキストを含める必要があります

en: cannot find context: %s
ja: コンテキストが見つかりません: %s

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
ja: このプログラムはフリーソフトウェアです. GNU 一般公衆利用許諾契約書で保護
    されており, 定められたの条件下で改変したり再配布したりできます. 詳細は
    `%s --warranty' として起動してください.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
ja:     このプログラムはフリーソフトウェアです. あなたはこれを,
    フリーソフトウェア財団によって発行されたGNU 一般公衆利用許諾書
    (バージョン3か, それ以降のバージョンのうちどれか)が定める条件
    の下で再頒布または改変することができます.
    
        このプログラムは有用であることを願って頒布されますが, *全くの無保証*
    です. 商業可能性の保証や特定目的への適合性は, 言外に示されたものも含め,
    全く存在しません.詳しくはGNU 一般公衆利用許諾書をご覧ください.
    
        あなたはこのプログラムと共に, GNU 一般公衆利用許諾書のコピーを一部
    受け取っているはずです。もし受け取っていなければ, フリーソフトウェア財団
    まで請求してください
    (宛先は the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.)

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
ja: FORMAT,... を吐き出します.
    また個別のオプションとして:

en: generate PDF files (default)
ja: PDF ファイルを生成します（デフォルト）

en: generate SVG files
ja: SVG ファイルを生成します

en: generate PNG files
ja: PNG ファイルを生成します

en: generate PostScript files
ja: PostScript ファイルを生成します

en: generate Encapsulated PostScript files
ja: Encapsulated PostScript ファイルを生成します

en: set ps/pdf optimization to KEY, which is either
    'size' (default), 'TeX', or 'TeX-GS'
ja: ps/pdf 最適化を KEY に設定します。これは 'size' (デフォルト), 'TeX', または 'TeX-GS' のいずれかです

en: set Scheme option SYM to VAL (default: '#t')
ja: Scheme オプション SYM を VAL （デフォルト: '#t'）にセットします

en: set Scheme option SYM to '#f'
ja: Scheme オプション SYM を '#f' にセットします

en: help
ja: ヘルプ

en: show help for Scheme options
ja: Scheme オプションのヘルプを表示

en: evaluate scheme code
ja: Scheme コードを評価します

en: dump \header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
ja: \header フィールド FIELD を
    ファイル名 BASENAME.FIELD に吐き出します

en: append DIR to search path
ja: DIR を検索パスに追加します

en: use FILE as init file
ja: FILE を初期化ファイルとして使用します

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
ja: JAIL に chroot, USER:GROUP になり
    DIR に cd します

en: print log messages according to LOGLEVEL,
    which is either NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (default), or DEBUG
ja: LOGLEVEL に応じたログメッセージを
    出力します. 取り得る値は:
    NONE, ERROR, WARNING, BASIC, PROGRESS, INFO （デフォルト） および DEBUG.

en: write output to FILE (suffix will be added)
    or to FOLDER, in which case the file name
    will be taken from the input file.
ja: 出力を FILE （拡張子が追加される）または
    FOLDER に入力から取ったファイル名で書き込みます.

en: (ignored)
ja: （無視しました）

en: no progress, only error messages
    (equivalent to --loglevel=ERROR)
ja: 進捗メッセージを表示せず
    エラーメッセージのみ表示します
    （loglevel=ERROR と同じ）

en: be verbose (equivalent to --loglevel=DEBUG)
ja: メッセージを冗長にします
    （--loglevel=DEBUG と同じ）

en: 
    Effective prefix: '%s'
ja: 
    有効なプレフィックス: '%s'

en: %s %s (running Guile %s)
ja: %s %s （Guile %s 実行中）

note: No version number or newline here.  It confuses help2man.
en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
ja: 使用法: %s [オプション]... FILE...

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
ja: FILE から楽譜を組版したり MIDI を生成したりします.

en: LilyPond produces beautiful music notation.
ja: LilyPond は美しい楽譜を生成します.

en: For more information, see %s
ja: より詳しい情報は, %s を参照してください

en: Options:
ja: オプション:

note: Translators, please translate this string as "Report bugs in English via %s", or if there is a LilyPond users list or forum in your language "Report bugs in English via %s or in YOUR_LANG via URI"
en: You found a bug? Please read %s
ja: %s へ英語でバグ報告してください

en: linked against Ghostscript:
ja: Ghostscript とのリンク:

en: expected %d arguments with jail, found: %zu
ja: jail で期待される %d 個の引数に対して見つかったのは: %zu

en: no such user: %s
ja: そのようなユーザは存在しません: %s

en: cannot get user id from user name: %s: %s
ja: ユーザ名からユーザ ID を得ることができませんでした: %s: %s

en: no such group: %s
ja: そのようなグループは存在しません: %s

en: cannot get group id from group name: %s: %s
ja: グループ名からグループ ID を得ることができませんでした: %s: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
ja: chroot できません: %s: %s

en: cannot change group id to: %d: %s
ja: グループ ID を変更できません: %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
ja: ユーザ ID を変更できません: %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
ja: 作業ディレクトリを変更できません: %s: %s

en: The --relocate option is no longer relevant.
ja: --relocate オプションはもう関係ありません.

en: mark label must be a markup object
ja: mark ラベルは markup オブジェクトである必要があります

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
ja: 2 ヘッド未満のリガチャ -> スキップ

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
ja: リガチャプリミティブのピッチを決定できません -> スキップ

note: we can get here after invalid input
en: single note ligature - skipping
ja: 単一音符のリガチャ - スキップ

en: prime interval within ligature -> skipping
ja: リガチャ内の主要な間隔 -> スキップ

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
ja: 固定長リガチャ: 音長 Mx, L, B, S なし -> スキップ

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
ja: semibrevis の後に別のものが必要 -> スキップ

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
ja: semibreves はリガチャの先頭にのみ現れ、
    ゼロまたは 2 つのみ存在する場合があります

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
ja: 無効な ligatura 終了:
    最後の音符が下行 brevis の場合,
    最後から 2 番目の音符は別のものであるか,
    ligatura が LB か SSB である必要があります

en: unexpected case fall-through
ja: 予期しない case fall-through

en: ignoring out-of-range value change for MIDI property `%s'
ja: MIDI プロパティ `%s' 範囲外への変更を無視

en: no such MIDI instrument: `%s'
ja: そのような MIDI 楽器はありません: `%s'

en: Time signature with more than 255 beats.  Truncating
ja: 255 拍以上の拍子があります. 切り詰めます

en: cannot create temp file: %s: %s
ja: テンポラリファイルを作成できません: %s: %s

en: error writing MIDI file: %s
ja: MIDI ファイル書き込みエラー: %s

en: cannot write to file: `%s': %s
ja: ファイルに書き込めません: `%s': %s

note: LINE BREAKING
en: Calculating line breaks...
ja: 改行を計算中...

en: Calculating page breaks...
ja: 改ページを計算中...

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
ja: usable-duration-logs は空でないリストでなければなりません. 全休符にフォールバック.

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
ja: オクターブチェックに失敗; 期待 "%s", 発見: "%s"

en: cannot add text scripts to individual note heads
ja: 個々の符頭にテキストスクリプトを追加することはできません

en: no placement found for fingerings
ja: 運指の配置が見つかりません

en: placing below
ja: 下に配置

en: this Voice needs a \voiceXx or \shiftXx setting
ja: このボイスには \voiceXx または \shiftXx 設定が必要です

en: cannot have note heads and rests together on a stem
ja: 符幹は符頭と休符の双方を持つことはできません

en: none of note heads `%s' or `%s' found
ja: 符頭 `%s' または `%s' がない

en: NoteEvent without pitch
ja: ピッチのない NoteEvent

note: PAGE BREAKING
en: Fitting music on 1 page...
ja: 楽譜を 1 ページにしています...

en: font index must be non-negative, using index 0
ja: フォントインデックスは非負でなければなりません, 0 を使います

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
ja: フォントインデックス %d はフォント `%s' には大きすぎます, 0 を使います

en: cannot open font filename `%s'
ja: フォントファイル名 '%s' を開けません

en: cannot read %s of `%s'
ja: `%2$s' の %1$s を読めません

en: font `%s' index %d does not have `CFF' table
ja: フォント `%s' インデックス %d には `CFF' テーブルがありません

en: font `%s': cannot open for reading
ja: フォント `%s': 読み込み用に開けません

en: font `%s': cannot read field `%s'
ja: フォント `%s': フィールド `%s' を読み込めません

en: font `%s': not a font collection
ja: フォント `%s': フォントコレクションではありません

en: font `%s': invalid TTC header version
ja: フォント `%s': 無効な TTC ヘッダバージョン

en: font `%s': index %d is too large, using index 0
ja: フォント `%s': インデックス %d は大きすぎます, 0 を使います

en: font `%s': cannot read offset of subfont %d
ja: フォント `%s': サブフォント %d のオフセットを読み込めません

en: font `%s': cannot read field `%s' of subfont %d
ja: フォント `%1$s': サブフォント %3$d のフィールド `%2$s' が読み込めません

en: font `%s': invalid field `sfntVersion' in subfont %d
ja: フォント `%s': サブフォント %d のフィールド `sfntVersion' が無効です

en: subfont `%s': cannot open for writing
ja: サブフォント `%s': 書き込み用に開けません

en: subfont `%s': cannot write field `%s'
ja: サブフォント `%s': フィールド `%s' に書き込めません

en: font `%s': cannot read field `%s' for table %u of subfont %d
ja: フォント `%1$s': サブフォント %4$d テーブル %3$u フィールド `%2$s' が読み込めません

en: subfont `%s': cannot write field `%s' for table `%s'
ja: サブフォント `%1$s': テーブル `%3$s' フィールド `%2$s' が書き込めません

en: font `%s': cannot read field `%s' for table `%s' of subfont %d
ja: フォント `%1$s': サブフォント %4$d テーブル `%3$s' フィールド `%2$s' が読み込めません

en: font `%s': cannot read table `%s' of subfont %d
ja: フォント `%1$s': サブフォント %3$d テーブル `%2$s' が読み込めません

en: subfont `%s': cannot write table `%s'
ja: サブフォント `%s': テーブル `%s' に書き込めません

en: cannot allocate %lu bytes
ja: %lu バイトを割当できません

en: cannot load font table: %s
ja: フォントテーブルがロードできません: %s

en: FreeType error: %s
ja: FreeType エラー: %s

en: unsupported font format: %s
ja: 非対応のフォント形式: %s

en: error reading font file %s: %s
ja: フォントファイル %s 読み込みエラー: %s

en: cannot get postscript name
ja: postscript 名が得られません

en: cannot get font %s format
ja: フォント %s のフォーマットが得られません

en: cannot get CFF name from font %s
ja: フォント %s から CFF 名を取得できません

en: Subsitute font name: %s => %s
ja: 代替フォント名: %s => %s

en: CFF name for font %s is the same.
ja: フォント %s の CFF 名は同じです.

en: cannot read CFF: %s
ja: CFF が読み込めません: %s

note: FreeType 2.6 and 2.6.1 cannot get PS name from pure-CFF. (FreeType 2.5.5 and earlier does not have this issue. FreeType 2.6.2+ has this bug fixed.) So we need direct parsing of the 'CFF' table, in this case.
en: Directly parsing 'CFF' table of font.
ja: フォントの 'CFF' テーブルを直接パースします.

en: cannot get CFF name
ja: CFF 名が得られません

en: no stem attachment found in font for glyph %s
ja: フォントに符幹アタッチメントのグリフ %s が見つかりません

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
ja: FT_Get_Glyph_Name () Freetype エラー: %s

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
ja: FT_Get_Glyph_Name () エラー: %s

en: page-count must be positive
ja: page-count は正の値でなければなりません

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
ja: systems-per-page を無視して systems-per-page と page-count を満たすことができませんでした

note: find out the ideal number of pages
en: Finding the ideal number of pages...
ja: 理想的なページ数を見つけています...

en: Fitting music on %zu pages...
ja: 楽譜を %zu ページにしています...

en: Fitting music on %zu or %zu pages...
ja: 楽譜を %zu または %zu ページにしています...

en: trying %zu systems
ja: %zu 個のシステムを試します

en: best score for this sys-count: %f
ja: この sys-count の最高スコア: %f

en: Drawing systems...
ja: 描画しています...

en: Could not find ottavation markup for %d octaves up.
ja: %d オクターブ上の ottavation マークアップが見つかりませんでした.

en: margins do not fit with line-width, setting default values
ja: 余白は line-width に適合せず, デフォルト値を設定します

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
ja: 不適切な用紙設定によりシステムがページから外れるため, デフォルト値を設定します

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
ja: systems-per-page が設定されているため min-systems-per-page と max-systems-per-page を無視します

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
ja: min-systems-per-page が max-systems-per-page より大きいため, 両方を無視します

en: page %d has been compressed
ja: ページ %d が圧縮されました

en: too few pages: %ld (should have at least %ld)
ja: ページが少なすぎる: %ld （少なくとも %ld 必要）

en: too many pages: %ld (should have at most %ld)
ja: ページが多すぎる: %ld （最大 %ld である必要がある）

en: A page layout problem has been initiated that cannot accommodate footnotes.
ja: 脚注に入れることができないページレイアウトの問題が発生しました.

en: ragged-bottom was specified, but page must be compressed
ja: ragged-bottom が指定されましたが、ページは圧縮する必要があります

en: compressing over-full page by %.1f staff-spaces
ja: %.1f staff-spaces による over-full ページの圧縮

en: staff-affinities should only decrease
ja: staff-affinities は減少するだけです

en: tried to space systems on a bad number of pages
ja: 不正な数のページに譜を配置しようとしました

en: page-turn-page-breaking: breaking from %zu to %zu
ja: page-turn-page-breaking: %zu から %zu へ改ページ

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
ja: 最初のページを 1 ページに収めることができません. first-page-number を偶数に設定することを検討してください

en: Calculating page and line breaks (%zu possible page breaks)...
ja: 改ページと改行の計算中（%zu 可能な改ページ）...

en: break starting at page %d
ja: %d ページから始まる改ページ

en: 	demerits: %f
ja: 	デメリット: %f

en: 	system count: %zu
ja: 	システム数: %zu

en: 	page count: %zu
ja: 	ページ数: %zu

en: 	previous break: %zu
ja: 	前の改ページ: %zu

en: no glyph for character U+%04X in font `%s'
ja: 文字 U+%04X のグリフがフォント `%s' にありません

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%04X, file %s
ja: フォントはグリフ名をサポートしていますがグリフに名前がありません.
    グリフ U+%04X, ファイル %s をスキップします

en: FT_Get_CID_From_Glyph_Index () error: %s
    Skipping glyph U+%04X, file %s
ja: FT_Get_CID_From_Glyph_Index () エラー: %s
    グリフ U+%04X をスキップしています, ファイル %s

en: no PostScript font name for font `%s'
ja: フォント `%s' に PostScript フォント名がありません

en: FreeType face has no PostScript font name
ja: FreeType face に PostScript フォント名がありません

en: program option -dclip-systems/-dcrop/-dpreview not supported by backend `%s'
ja: オプション -dclip-systems/-dcrop/-dpreview はバックエンド `%s' でサポートされていません

en: multi-page output not supported by backend `%s'
ja: マルチページ出力はバックエンド `%s' でサポートされていません

en: refusing to create a grob sticking to Paper_column grob %s; paper columns should not be created from custom engravers.
ja: Paper_column grob %s を堅持した grob の作成を拒否しています; 紙の段はカスタム engraver から作成しないでください.

en: Paper_outputter elapsed time: %.2f seconds
ja: Paper_outputter 経過時間: %.2f 秒

en: Element count %zu (spanners %zu)
ja: エレメント数 %zu （スパナ %zu）

en: Preprocessing graphical objects...
ja: グラフィカルオブジェクトの前処理中...

en: Guile signaled an error for the expression beginning here
ja: Guile はここから始まる式のエラーを通知しました

en: percent repeat started while another already in progress
ja: パーセント繰り返しが開始されましたが他が既に進行中です

en: too many MIDI tracks: %zu
ja: MIDI トラックが多すぎる: %zu

en: Track...
ja: トラック...

en: MIDI output to `%s'...
ja: MIDI 出力 `%s'...

en: Segment header of the Type 1 (PFB) font is broken.
ja: Type 1 (PFB) フォントのセグメントヘッダが壊れています.

en: Segment length of the Type 1 (PFB) font is too long.
ja: Type 1 (PFB) フォントのセグメント長が長すぎます.

en: Segment type of the Type 1 (PFB) font is unknown.
ja: Type 1 (PFB) フォントのセグメントタイプが不明です.

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
ja: ピアノペダルに 3 strings が必要です, 発見: %ld

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
ja: ピアノペダルの始点が見つかりません: `%s'

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
ja: ピアノペダルブラケットの開始位置が見つかりません: `%s'

en: cannot find start of piano pedal
ja: ピアノペダルの始点が見つかりません

en: no such internal option: %s
ja: そのような内部オプションはありません: %s

en: not a grob name, `%s'
ja: grob 名ではありません, `%s'

en: Failed octave check, got:
ja: オクターブチェックに失敗:

en: %sSetting %s to '%s'
ja: %s 設定 %s を `%s' へ

en: %s%s not overwritten
ja: %s%s は上書きされません

en: No such file '%s' for %s
ja: そのようなファイルはありません: `%s' for %s

en: No such directory '%s' for %s
ja: そのようなディレクトリはありません: `%s' for %s

en:   Prepending '%s' to %s
ja: `%s' を %s に追加

en:   Found %s environment variable,
        setting %s to '%s'
ja:   環境変数 %s を発見,
        %s を '%s' に設定

en:   Using run-time value for %s,
        setting it to '%s'
ja:   %s をランタイム値に使用,
        '%s' に設定

en:   Using compile-time value for %s,
        setting it to '%s'
ja:   %s をコンパイル時の値に使用,
        '%s' に設定

en: 
    Relocation
ja: 
    再配置

en:   LilyPond binary has absolute file name:
        %s
ja:   LilyPond バイナリの絶対ファイル名:
        %s

en:   LilyPond binary has relative file name:
        %s
ja:   LilyPond バイナリの相対ファイル名:
        %s

en:   Absolute file name of LilyPond binary computed from PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s
ja:   PATH から求めた LilyPond バイナリの絶対ファイル名:
        PATH=%s
        argv0=%s

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
ja: LILYPONDPREFIX は廃止されました, LILYPOND_DATADIR を使ってください

en:   Relocation file '%s'
ja:   再配置ファイル '%s'

en: cannot open file '%s', ignored
ja: ファイルを開けません '%s', 無視しました

en: Unknown relocation command '%s'
ja: 不明な再配置コマンド '%s'

en: 
      Using relocation config directory '%s'
ja: 
      再配置設定ディレクトリ '%s' を使用

en: No relocation config directory '%s'
ja: 再配置設定ディレクトリ '%s' がありません

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
ja: 休符の衝突を解決できません: 休符方向が設定されていません

en: too many colliding rests
ja: 休符の衝突が多すぎます

en: rest `%s' not found
ja: 休符 '%s' が見つかりません

en: cannot find `%s'
ja: `%s' が見つかりません

en: Music font has not been installed properly.
ja: 音楽フォントが正しくインストールされていません.

en: Search path `%s'
ja: 検索パス `%s'

en: Aborting
ja: 終了します

en: already have music in score
ja: すでに score に music がある

en: this is the previous music
ja: これは以前の music です

en: errors found, ignoring music expression
ja: エラーを発見, 音楽表現を無視します

en: do not know how to interpret articulation: %s
ja: アーティキュレーションの解釈方法が判りません: %s

en: script-stencil property must be pair: %s
ja: script-stencil プロパティはペアである必要があります: %s

en: script needs an explicit direction specifier to disambiguate between different glyphs
ja: スクリプトには異なるグリフ間の曖昧さを解決するための明示的方向指定子が必要です

note: Maybe a callback provided music inconsistent with the precomputed length. TODO: It might be nice to log the actual music that was iterated in a debug message.
en: total length of sequential music elements is different than anticipated
ja: 連続する音楽要素の合計長が予期したものと異なる

note: iter_ is !ok earlier than the length of its music predicts. Mitigate by waiting until the expected time so that the next element starts in sync.
en: music is shorter than anticipated
ja: 音楽が予期したものより短い

en: no side-axis setting found for grob %s.
ja: grob %s の side-axis 設定がありません.

en: Cannot have negative horizon padding.  Junking.
ja: 負の水平パディングはできません. 無視します.

en: direction of %s invalid: %d
ja: %s の方向は無効です: %d

note: We already have an old slur, so give a warning and completely ignore the new slur.
en: already have %s
ja: 既に %s があります

en: %s without a cause
ja: 原因のない %s

en: cannot end %s
ja: %s を終了できません

en: no viable slur configuration found
ja: 可能なスラー設定が見つかりません

en: slur trying to encompass an empty note column.
ja: 空の音符を囲もうとしているスラー.

en: Ignoring grob for slur: %s.  avoid-slur not set?
ja: スラーの grob を無視: %s. avoid-slur 無設定?

en: cannot open file: `%s'
ja:  ファイルを開けません: `%s'

en: failed to get file size: `%s'
ja: ファイルサイズの取得に失敗しました: `%s'

en: expected to read %zu characters, got %zu
ja: %zu 文字を読み取ることを期待, %zu を取得

en: MIDI channel wrapped around
ja: MIDI チャンネルがラップアラウンドした

en: remapping modulo 16
ja: 再マップ modulo 16

en: tremolo duration is too long
ja: トレモロが長すぎます

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
ja: 矛盾した符尾へ符頭を追加します (タイプ = %d/%d)

en: maybe input should specify polyphonic voices
ja: 恐らく入力にポリフォニックボイスを指定する必要があります

en: Whole-note tremolo may collide with simultaneous notes.
ja: 全音符のトレモロは同時進行する音符と衝突することがあります.

en: stem tremolo has no note heads
ja: 符幹トレモロに符頭がありません

en: weird stem size, check for narrow beams
ja: 変な符尾のサイズ, 細い連桁をチェックして下さい

en: Malformed path for path stencil.
ja: パスステンシルのパスが正しくありません.

en: invalid sequence %c%c in color (characters should be in one of ranges 0-9, a-f, A-F)
ja: 色の無効なシーケンス %c%c （文字は範囲 0-9, a-f, A-F のいずれかである必要があります）

en: conflict with event: `%s'
ja: 競合するイベント: `%s'

en: discarding event: `%s'
ja: 破棄イベント: `%s'

en: Element count %zu
ja: エレメント数 %zu

en: Grob count %zu
ja: Grob 数 %zu

en: refusing to create a grob sticking to a System grob; systems should not be created from custom engravers.
ja: System grob を堅持した grob の作成を拒否しています; 譜はカスタム engraver から作成しないでください.

note: TODO: Also print the arguments of the markup!
en: Markup depth exceeds maximal value of %zu; Markup: %s
ja: マークアップの深さが最大値 %zu を超えました; マークアップ: %s

en: cannot find start of text spanner
ja: テキストスパナーの開始をみつけることができません

en: already have a text spanner
ja: 既にテキストスパナーがあります

en: text spanner was started here
ja: テキストスパナ―はここから開始されました

en: unterminated text spanner
ja: 終端のないテキストスパナー

en: unterminated tie
ja: 終端のないタイ

en: lonely tie
ja: 一つだけのタイ

note: Todo: should make typecheck? OTOH, Tristan Keuris writes 8/20 in his Intermezzi.
en: strange time signature found: %d/%d
ja: おかしな拍子記号をみつけました: %d/%d

en: mid-measure time signature without \partial
ja: \partial が無い中間の拍子記号

en: bad baseMoment/beatStructure for MIDI time signature
ja: MIDI タイムシグネチャの不正 baseMoment/beatStructure

en: found music after \fine
ja: \fine の後に音楽が見つかりました

en: unknown translator: `%s'
ja: 判らないトランスレータ: `%s'

en: Couldn't find translator type %s (should be Engraver_group, Performer_group, Score_engraver or Score_performer)
ja: トランスレータタイプ %s が見つかりません（Engraver_group, Performer_group, Score_engraver, Score_performer のいずれかである必要があります）

en: cannot find: `%s'
ja: 見つかりません: `%s'

en: No tuplet to end
ja: 終了する連符がありません

en: omitting tuplet bracket with neither left nor right bound
ja: 左右の連符のカギを省略します

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
ja: 選択したリガチャの制限に従ってこの頭のプレフィックス `%s' を無視しました

en: Ambiguous use of dots in ligature: there are multiple dotted notes with the same pitch.  The ligature should be split.
ja: リガチャでのドットのあいまいな使用: 同じピッチの付点音符が複数あります. リガチャを分割する必要があります.

en: This ligature has a dotted head followed by a non-dotted head.  The ligature should be split after the last dotted head before this head.
ja: このリガチャには付点のない符頭に続いて付点のある符頭があります.リガチャは最後の付点のある符頭の後、この符頭の前に分割する必要があります.

en: flexa-height undefined; assuming 0
ja: flexa-height 未定義; 0 とみなします

en: ascending vaticana style flexa
ja: 上行 vaticana style flexa

en: Ignoring Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup
ja: VerticalAxisGroup の Vertical_align_engraver を無視します

en: alignAboveContext not found: %s
ja: alignAboveContext がありません: %s

en: alignBelowContext not found: %s
ja: alignBelowContext ありません: %s

note: fixme: be more verbose.
en: cannot end volta spanner
ja: volta スパナを終了できません

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
ja: すでに volta スパナがあるので、それが途中で終了します

en: also already have an ended spanner
ja: また、すでに終了したスパナがあります

en: giving up
ja: ギブアップ

en: bad expression type
ja: 悪い表現タイプ

en: Not a markup function
ja: マークアップ機能ではない

en: not a context mod
ja: コンテキスト mod ではない

en: need \paper for paper block
ja: paper ブロックに \paper が必要

en: Missing music in \score
ja: \score に music が無い

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
ja: \paper は \score の中で使用できません, 代わりに \layout を使用してください

en: Spurious expression in \score
ja: \score の疑似表現

en: music expected
ja: music が期待される

en: Ignoring non-music expression
ja: music 以外の表現を無視する

en: not a key
ja: key ではない

en: bad grob property path
ja: 不正な grob プロパティ path

en: only \consists and \remove take non-string argument.
ja: \consists と \remove のみが非文字列引数を取ります.

en: bad context property path
ja: 不正なコンテキストプロパティ path

en: markup expected
ja: マークアップが期待される

en: simple string expected
ja: 単純な文字列が期待される

en: symbol expected
ja: シンボルが期待される

en: not a rhythmic event
ja: リズミカルなイベントではありません

en: post-event expected
ja: post-event が期待される

en: have to be in Lyric mode for lyrics
ja: 歌詞のためには Lyric モードにする必要があります

en: Re-defining dash%s using a string is deprecated. Please try replacing "%s" by \%s or run convert-ly.
ja: 文字列を使用して dash%s を再定義することは非推奨です. "%s" を \%s で置き換えるか convert-ly を実行してください.

en: expecting post-event as script definition
ja: スクリプト定義として post-event が期待される

en: not a duration
ja: 長さではない

en: not a multiplier
ja: 乗数ではありません

en: bass number expected
ja: ベース番号が期待される

en: Dropping surplus alteration symbols for bass figure.
ja: bass figure の余分な変更記号を削除

en: have to be in Note mode for notes
ja: 音符には Note モードにする必要があります

en: octave marks must precede duration
ja: オクターブ記号は継続時間の前になければなりません

en: badly placed octave marks
ja: オクターブ記号の位置が不適切

en: have to be in Chord mode for chords
ja: コードには Chord モードにする必要があります

en: markup outside of text script or \lyricmode
ja: テキストスクリプトまたは \lyricmode 以外のマークアップ

en: not a note name: %s
ja: 音符の名前ではない: %s

en: string outside of text script or \lyricmode
ja: テキストスクリプトまたは \lyricmode 以外の文字列

en: not an unsigned integer
ja: 符号なし整数ではありません

en: not a markup
ja: マークアップではありません

en: Unattached %s
ja: 添付されていない %s

en: Dropping unattachable %s
ja: 接続できない %s を削除します

en: deprecated: missing `.' in property path %s
ja: 非推奨: `.' がプロパティパス %s にありません

en: stray UTF-8 BOM encountered
ja: 外れた UTF-8 BOM を見つけました

en: Skipping UTF-8 BOM
ja: UTF-8 の BOM をスキップします

en: Renaming input to: `%s'
ja: 入力の名前を `%s' に変更します

en: quoted string expected after \version
ja: \version の後には引用符で囲まれた文字列が必要です

en: quoted string expected after \sourcefilename
ja: \sourcefilename の後には引用符で囲まれた文字列が必要です

en: integer expected after \sourcefileline
ja: \sourcefileline の後には整数が必要です

en: \maininput not allowed outside init files
ja: \maininput は init ファイル以外では許可されません

en: wrong or undefined identifier: `%s'
ja: 間違ったまたは未定義の識別子: `%s'

en: string expected after \include
ja: \include の後には文字列が必要です

en: end quote missing
ja: 終端の引用符がありません

en: EOF found inside a comment
ja: コメント内に EOF が見つかりました

en: EOF found inside string
ja: 文字列中に EOF が見つかりました

en: Unfinished main input
ja: 未終了のメイン入力

en: invalid character: `%s'
ja: 無効な文字: `%s'

en: unknown escaped string: `\%s'
ja: 未知のエスケープ文字列: `\%s'

en: undefined character or shorthand: %s
ja: 未定義の文字または省略形: %s

en: non-UTF-8 input
ja: 非 UTF-8 入力

en: Beam end fits no pattern
ja: 連桁の終わりに合うパターンがありません

en: Invoking `~a'...
ja: `~a' 起動中...

en: `~a' failed (~a)
ja: `~a' 失敗しました (~a)

en: Preparing Ghostscript command to `~a': ~a
ja: `~a' への Ghostscript コマンドを準備しています: ~a

en: Converting to `~a'...
ja: `~a' へ変換中...

note: Do not try to guess the name of the png file, GS produces PNG files like BASE-page%d.png.
en: Converting to ~a...
ja: ~a へ変換中...

en: Copying to `~a'...
ja: `~a' へコピーしています...

en: can't create temp file in ~a after ~a times
ja: ~a にテンポラリファイルが ~a 回後も作成できません

en: Writing ~a...
ja: ~a 書き込み中...

en: Writing header field `~a' to `~a'...
ja: ヘッダフィールド `~a' を `~a' に書き込んでいます...

en: Bar glyph ~a not known. Ignoring.
ja: 小節線グリフ ~a は不明. 無視します.

en: Annotation '~a' is allowed in the first argument of a bar line definition only.
ja: アノテーション '~a' は小節線定義の第一引数のみで許可されます.

en: Replacement '~a' is allowed in the last argument of a bar line definition only.
ja: 置き換え '~a' は小節線定義の最終引数のみで許可されます.

en: add-bar-glyph-print-procedure: glyph '~a' has to be a single ASCII character.
ja: add-bar-glyph-print-procedure: グリフ '~a' は一つの ASCII 文字でなければなりません.

en: No span bar glyph defined for bar glyph '~a'; ignoring.
ja: 小節線グリフ '~a' のスパンバーグリフが定義されていません; 無視します.

en: Spurious garbage following chord: ~A
ja: コードに続く偽の不要データ: ~A

en: Requested color '~a' is not defined!
ja: 要求された色 '~a' は定義されていません!

en: symbol ~S redefined
ja: シンボル ~S 再定義

en: unknown parent class `~a'
ja: 未知の親クラス `~a'

en: Cannot redefine event class `~S'
ja: イベントクラス `~S' を再定義できません

en: Undefined parent event class `~S'
ja: 未定義の親イベントクラス `~S'

en: Can't print a line - setting on/off to default
ja: 行をプリントできません - オン/オフをデフォルトに設定

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
ja: \score マークアップに譜表が見つかりません, \layout ブロックにある?

en: invalid tremolo repeat count: ~a
ja: 無効なトレモロの繰り返し回数: ~a

en: symbol expected: ~S
ja: シンボルが期待される: ~S

en: cannot find music object: ~S
ja: 音楽オブジェクトが見つかりません: ~S

en: bad make-music argument: ~S
ja: 間違った make-music 引数: ~S

en: Select note names language.
ja: 音符の名前の言語を選択します.

en: Using `~a' note names...
ja: 音符の名前 `~a' を使います...

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
ja: 言語 `~a' が見つかりませんでした. 無視します.

en: woodwind markup error - invalid key or hole requested
ja: 木管楽器マークアップエラー - 無効な調または音孔が選択されました

en: ~a is not a valid woodwind instrument.
ja: ~a は有効な木管楽器ではありません.

en: cannot find interface for property: ~S
ja: プロパティのインターフェースが見つかりません: ~S

en: unknown Grob interface: ~S
ja: 未知の Grob インタフェース: ~S

en: context modification `~a' not documented.
ja: コンテキストの変更k `~a' はドキュメント化されていません.

en: music function `~a' not documented.
ja: 音楽機能 `~a' はドキュメント化されていません.

en: Processing ~S...
ja: 処理中 ~S...

en: Writing ~S...
ja: ~S 書き込み中...

en: cannot find description for property `~S' (~S)
ja: プロパティ `~S' (~S) の説明が見つかりません

en: cannot find description for property ~S (~S)
ja: プロパティ ~S (~S) の説明が見つかりません

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
ja: フラグストローク `~a' または `~a' が見つかりません

en: flag ~a not found
ja: フラグ ~a が見つかりません

en: CFF font `~a' already embedded, skipping.
ja: CFF フォント `~a' は既に埋め込まれています, スキップします

en: Different CFF fonts which have the same name `~a' has been detected. The font cannot be embedded.
ja: 同じ名前 `~a' の異なる CFF フォントが検出されました. フォントを埋め込むことはできません.

en: Embedding CFF font `~a'.
ja: CFF フォント `~a' を埋め込んでいます.

en: Initializing embedded CFF font list.
ja: 埋め込み CFF フォントリスト 初期化中...

en: Preparing font ~a in PostScript resource directory for subfont ~a of file `~a'...
ja: PostScript リソースディレクトリにフォント ~a サブフォント ~a ファイル `~a' を準備しています...

en: File `~a' already exists, skipping...
ja: ファイル `~a' は既に存在します, スキップします...

note: TrueType fonts (TTF) and TrueType Collection (TTC)
en: Font ~a is TrueType font, skipping...
ja: フォント ~a は TrueType フォントです, スキップします...

en: Font ~a cannot be used in PostScript resource directory because it is unknown format.
ja: フォント ~a は不明なフォーマットなので PostScript リソースディレクトリで使用できません.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because its font-index (~a) is not zero.
ja: フォント ~a はインデックス (~a) が 0 ではないため Ghostscript 経由でロードできません.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because it is an OpenType/CFF Collection (OTC) font.
ja: フォント ~a は OpenType/CFF Collection (OTC) なので Ghostscript 経由でロードできません.

en: Font ~a cannot be used via Ghostscript because it is a TrueType font that does not have glyph names.
ja: フォント ~a はグリフ名を持たない TrueType フォントなので Ghostscript 経由で使用できません.

en: cannot embed ~S=~S
ja: ~S=~S を埋め込むことができません

en: cannot extract file matching ~a from ~a
ja: ~a にマッチするファイルを ~a から抽出できません

en: do not know how to embed ~S=~S
ja: ~S=~S を埋め込む方法が判りません

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
ja: フォント ~s ~s ~s を埋め込む方法が判りません

en: Font file `~a' already exists, skipping...
ja: フォントファイル `~a' は既に存在します, スキップします...

en: Exporting font file `~a'.
ja: フォントファイル `~a' をエクスポートしています.

en: Making PostScript resource directory `~a'.
ja: PostScript リソースディレクトリ `~a' を作成しています.

en: PostScript resource directory `~a' already exists.
ja: PostScript リソースディレクトリ `~a' は既に存在します.

en: Making CIDFont directory `~a'.
ja: CIDFont ディレクトリ `~a' を作成しています.

en: CIDFont directory `~a' already exists.
ja: CIDFont ディレクトリ `~a' は既に存在します.

en: Making Font directory `~a'.
ja: Font ディレクトリ `~a' を作成しています.

en: Font directory `~a' already exists.
ja: Font ディレクトリ `~a' は既に存在します.

en: Making font export directory `~a'.
ja: フォントエクスポートディレクトリ `~a' を作成しています.

en: Font export directory `~a' already exists.
ja: フォントエクスポートディレクトリ `~a' は既に存在します.

en: PS backend does not support SVG format
ja: PS バックエンドは SVG 形式をサポートしません

en: Layout output to `~a'...
ja: レイアウトを `~a' へ出力しています...

en: Updating font into: ~a
ja: フォントをアップデートしています: ~a

en: ignoring unsupported formats ~a
ja: 非対応の形式を無視 ~a

en: Possible typo in fret-diagram '~a'
ja: fret-diagram '~a' の typo の可能性

en: String ~a out of range 1-~a, ignoring
ja: ストリング ~a はレンジ 1-~a の範囲外, 無視します

en: Writing graph to `~a'...
ja: グラフ `~a' を書き込み中...

en: Unhandled entry in harp-pedal: ~a
ja: harp-pedal の未処理エントリ: ~a

en: Harp pedal diagram contains ~a pedals rather than the usual 7.
ja: ハープペダルダイアグラムに通常の 7 ではなく ~a ペダルが含まれています.

en: Harp pedal diagram does not contain a divider (usually after third pedal).
ja: ハープペダルダイアグラムにディバイダーが含まれていません（通常はサードペダルの後）.

en: Harp pedal diagram contains dividers at positions ~a.  Normally, there is only one divider after the third pedal.
ja: ハープペダルダイアグラムのポジション ~a にディバイダーがあります. 通常はサードペダルの後に一つだけあります.

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
ja: 連桁量子化エラー. 期待値 (~S,~S) 発見 ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
ja: 連桁量子化エラー. 期待値 ~S 0, 発見 ~S.

en: Music unsuitable for context-mod
ja: context-mod に適さない music

en: Cannot determine contexts to modify
ja: 変更するコンテキストをを判別できません

en: Cannot find context-def \~a
ja: context-def \~a　が見つかりません

en: Music unsuitable for output-def
ja: output-def に適さない music

en: version with third number omitted is only allowed for stable releases (when the second number is even)
ja: 3 番目のバージョン番号の省略は安定版リリース（2 番目の番号が偶数）でのみ許可されます

en: Invalid version string "~a"
ja: 無効なバージョン文字列 "~a"

en: program too old: ~a (file requires: ~a)
ja: プログラムが古すぎる: ~a （ファイルは ~a を要求）

en: 
    Note: compilation failed and \version outdated, did you
    update input syntax with convert-ly?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly
ja: 
    注意: コンパイルに失敗し \version が古いです,
    convert-ly を使用して入力構文を更新しましたか?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
ja: 関数 @var{getter} に適用した場合に, @var{target-val} に最も近い
    一致を生成する @var{start} と @var{end} の間のインデックス（整数）
    を求めます.

en: unknown unit: ~S
ja: 判らない単位: ~S

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
ja: \version ステートメントがみつかりません, 将来の互換性のため~aを追加してください

en: conflict with event: `~a'
ja: 競合するイベント: `~a'

en: discarding event: `~a'
ja: 破棄イベント: `~a'

en: call-after-session used after session start
ja: セッション開始後に call-after-session が使われました

en: define-session used after session start
ja: セッション開始後に define-session が使われました

en: cannot find: ~A
ja: 見つかりません: ~A

en: Success: compilation successfully completed
ja: 成功: コンパイルが成功しました

en: Compilation completed with warnings or errors
ja: 警告やエラーでコンパイルが完了しました

en: job ~a terminated with signal: ~a
ja: ジョブ ~a がシグナルで terminate されました: ~a

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
ja: ログファイル ~a （終了 ~a）:
    ~a

en: Children ~a exited with errors.
ja: 子 ~a がエラーで終了しました.

en: failed files: ~S
ja: 失敗したファイル: ~S

en: Processing `~a'
ja: `~a' を処理しています

en: ~a function cannot return ~a
ja: ~a 関数は ~a を返すことができません

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
ja: 引数 ~a の型が間違っています. ~a を期待していますが, ~s が見つかりました

en: not an articulation
ja: アーティキュレーションではない

en: ~A: Not a markup (list) function: ~S
ja: ~A: マークアップ（リスト）機能ではない: ~S

en: ~A: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
ja: ~A: 引数の数が間違っています. 期待: ~A, 発見 ~A: ~S

en: ~A: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
ja: ~A: 位置 ~A に無効な引数があります. 期待: ~A, 発見: ~S.

en: Not a markup command: ~A
ja: マークアップコマンドではない: ~A

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
ja: 'from' ピッチはスケールにありません; 無視します

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
ja: 'to' ピッチはスケールにありません; 無視します

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
ja: トランスポーズされるピッチはスケールにありません; 無視します

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
ja: 'around' ピッチはスケールにありません; 無視します

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
ja: 反転されるピッチはスケールにありません; 無視します

en: negative replication count; ignoring
ja: 負の複製カウント; 無視します

en: Dangling tie in \retrograde
ja: \retrograde のぶら下がりタイ

en: If @var{music} is a single pitch, inverts it about @var{around}
    and transposes from @var{around} to @var{to}.
ja: @var{music} が単音の場合, @var{around} を中心に反転し,
    @var{around} から @var{to} にトランスポーズします.

en: Applies pitch-invert to all pitches in @var{music}.
ja: @var{music} のすべてのピッチに pitch-invert を適用します.

en: Transpose a note (numbered as @var{n}) in @var{direction}.
    @var{n} is zero-based and can be negative to count from the end.
ja: 音符（@var{n} として番号が振られたもの）を
    @var{direction} にトランスポーズします.
    @var{n} はゼロベースで最後から数えて負にすることもできます.

en: unknown repeat type `~S': must be volta, unfold, percent, or tremolo
ja: 不明な繰り返しタイプ `~S': volta, unfold, percent, tremolo のいずれかでなければなりません

en: alternative music expected
ja: alternative music が期待される

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
ja: 繰り返しよりも多い alternative. 超過した alternative を捨てます

en: unknown repeat-type ~a, ignoring.
ja: 未知の繰り返しタイプ ~a, 無視します

en: bad grob property path ~a
ja: 不正な grob プロパティ path ~a

en: bad context property ~a
ja: 不正なコンテキストプロパティ ~a

en: bad music property ~a
ja: 不正な音楽プロパティ ~a

en: Bad chord repetition
ja: 不正なコードの繰り返し

en: Bad voice id: ~a
ja: 不正なボイス id: ~a

en: \voices needs more ids
ja: \voices はより多くの id が必要です

en: music expected: ~S
ja: music が期待される: ~S

en: cannot find quoted music: `~S'
ja: クォートされた music が見つかりません: `~S'

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
ja: @var{pitch} のオクターブに @var{octave-shift} を追加します.

en: Unknown octaveness type: ~S
ja: 不明な octaveness タイプ: ~S

en: Defaulting to 'any-octave.
ja: デフォルトは 'any-octave.

en: unknown accidental style: ~S
ja: 不明な臨時記号スタイル: ~S

en: giving up on cloned grob transform
ja: クローンされた grob 変換をあきらめます

en: default '~a of ~a is ~a and can't be offset
ja: デフォルト '~a ~a は ~a でオフセットできません

en: the property '~a of ~a cannot be offset
ja: プロパティ '~a ~a はオフセットできません

en: not a symbol list: ~a
ja: シンボルリストではありません: ~a

en: conflicting tag group ~a
ja: 競合する tag グループイベント ~a

en: dot glyph ~s not found
ja: dot グリフ ~s が見つかりません

en: no glyph name for alteration ~a in alteration-glyph-name-alist; try defining one in alterationGlyphs
ja: alteration-glyph-name-alist に変更 ~a のグリフ名がありません; alterationGlyphs に定義してみてください

en: ~a with two line-breaks is not yet supported
ja: 2 つの line-brakes のある ~a はまだサポートされていません

en: Factor ~a needs to be an integer value.
ja: ファクタ ~a は整数値である必要があります.

en: Not enough space to print a nice arrow.
    Please consider to increase 'minimum-length or decrease 'arrow-length.
ja: よい矢印を印刷するために十分なスペースがありません.
    'minimum-length を増やすか 'arrow-length を減らすことを検討してください.

en: Please consider to increase 'minimum-length
ja: 'minimum-length を増やすことを検討してください

en: no entry in measure-division-lines-alist for measure division ~a
ja: 小節分割 ~a の measure-division-lines-alist にエントリがありません

en: no entry in measure-division-chord-placement-alist for measure division ~a
ja: 小節分割 ~a の measure-division-chord-placement-alist にエントリがありません

en: unknown line-cap-style: ~S
ja: 不明な line-cap-style: ~S

en: unknown line-join-style: ~S
ja: 不明な line-join-style: ~S

en: cannot decypher Pango description: ~a
ja: Pango description を解読できません: ~a

en: Glyph must have a unicode value
ja: グリフは Unicode 値を持つ必要があります

en: cannot find SVG font ~S
ja: SVG フォントが見つかりません: ~S

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
ja: set-global-staff-size: トップレベルスコープにありません

note: The documentation script currently expects units mm or in. Don't use decimals with millimeters. ISO 216 has a tolerance of +- 2mm
en: ISO 216, A series
ja: ISO 216, A シリーズ

en: Two extended sizes as defined in DIN 476
ja: DIN 476 で定義された 2 つの拡張サイズ

en: ISO 216, B series
ja: ISO 216, B シリーズ

en: ISO 269, C series
ja: ISO 269, C シリーズ

en: North American paper sizes
ja: 北アメリカの紙サイズ

en: Sizes by IEEE Printer Working Group, for children's writing
ja: 子ども用の IEEE Printer Working Group によるサイズ

en: ANSI sizes
ja: ANSI サイズ

en: North American architectural sizes
ja: 北アメリカの建築サイズ

en: Other sizes, including antique sizes still used in the United Kingdom
ja: 他のサイズ, イギリスでまだ使用されているアンティークサイズを含む

en: PA4-based sizes
ja: PA4 ベースのサイズ

en: Additional format for use in Southeast Asia and Australia
ja: 東南アジアやオーストラリアで使われる追加フォーマット

en: This is not a \layout {} object, ~S
ja: これは \layout {} オブジェクトではありません, ~S

en: Unknown paper size: ~a
ja: 不明な用紙サイズ: ~a

note: TODO: should raise (generic) exception with throw, and catch that in parse-scm.cc
en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
ja: \paper { ... } 内で #(set-paper-size .. ) を使う必要があります

en: unknown clef type `~a'
ja: 不明な音部記号タイプ `~a'

en: supported clefs: ~a
ja: サポートしている音部記号: ~a

en: error in #{ ... #}
ja: #{ ... #} でエラー

en: quoted music `~a' is empty
ja: クォートされた music `~a' は空です

en: Unknown pixmap format ~a
ja: 不明な pixmap フォーマット ~a

en: `anti-alias-factor' must be a positive integer <= 8
ja: `anti-alias-factor' は 8 以上の正の整数でなければなりません

en: count not ended before another begun
ja: 他が開始する前にカウントが終了していない

en: measure count left unfinished
ja: 小節数左が終わりません

en: cannot find start of measure spanner
ja: 小節スパナーの開始をみつけることができません

en: unterminated measure spanner
ja: 終端のない小節スパナー

en: unterminated DurationLine
ja: 終端のない DurationLine

en: No notes found to start from,
    ignoring. If you want to bend an open string, consider to override/tweak the
    'bend-me property.
ja: 開始の音符が見つかりませんでした, 無視します.
    open string をベンドしたい場合は 'bend-me プロパティを override/tweak することを検討してください.

en: Unbound BendSpanner, ignoring
ja: 未結合の BendSpanner, 無視します

en: unterminated measure for chord square
ja: chord square の非終端小節

en: no highlight to end
ja: 終了するハイライトなし

en: Both angle-increments and radial-increments must be positive numbers.
ja: angle-increments と radial-increments は両方とも正の数でなければなりません.

en: assertion failed: ~S
ja: アサーション失敗: ~S

en: no accidental glyph found for alteration ~a
ja: 変化音グリフが見つかりません: ~a

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
ja: 負のフレット, ピッチ ~a ストリング ~a

en: Missing fret for pitch ~a on string ~a
ja: フレットのミス, ピッチ ~a ストリング ~a

en: Open fret on string ~a has finger of ~a
ja: ストリング ~a のオープンフレットがフィンガー ~a を持っています

en: No open string for pitch ~a
ja: ピッチ ~a にオープンストリングがありません

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
ja: ピッチのために要求されたストリングは負のフレットが必要です: ストリング ~a ピッチ ~a

en: Ignoring string request and recalculating.
ja: ストリングの要求を無視して再計算しています.

en: Ignoring note in tablature.
ja: タブ譜で音符を無視しています.

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
ja: ピッチ ~a にストリングがありません（与えられたフレット ~a）

en: additional bass strings are not supported by FretBoards
ja: 追加のベースストリングは FretBoards でサポートされません

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
ja: フレット ~a （ストリング ~a） のラベルがありません;
    ~a フレットラベルだけが提供されます
