lilypond 1.6.0 - en to ru translation catalogue (43 entries)

en: cannot open file: `%s'
ru: не могу открыть файл: `%s'

en: FILE
ru: ФАЙЛ

en: show warranty and copyright
ru: показать гарантию и copyright

en: Copyright (c) %s by
ru: Все права защищены (c) %s by

en: DIR
ru: КАТ

en: warning:
ru: предупреждаю:

en: error:
ru: ошибка:

en: DUR
ru: МАЖОР

en: option `%s' requires an argument
ru: опция `%s' требует аргумент

en: unrecognized option: `%s'
ru: неизвестная опция: `%s'

en: invalid argument `%s' to option `%s'
ru: неверный аргумент `%s' для опции `%s'

en: cannot find font: `%s'
ru: не могу найти шрифт: `%s'

en: already have a beam
ru: уже имеем группу штилей

en: unterminated beam
ru: незаконченная группировка штилей

en: stem must have Rhythmic structure
ru: штиль должен иметь ритмовую структуру

en: beam was started here
ru: группировка начиналась здесь

note: FIXME: uncomprehensable message
en: none of these in my family
ru: они мне не родственники

en: unterminated chord tremolo
ru: незаконченное тремоло аккорда

en: cannot find or create: `%s'
ru: не могу найти или создать: `%s'

en: cannot find start of (de)crescendo
ru: не могу найти начало (де)крещендо

en: already have a decrescendo
ru: декрещендо уже есть

en: already have a crescendo
ru: крещендо уже есть

en: unterminated (de)crescendo
ru: незаконченное (де)крещендо

en: unterminated extender
ru: незавершенный расширитель

en: elapsed time: %.2f seconds
ru: затраченное время: %.2f секунд

en: cannot find file: `%s'
ru: не могу найти файл: `%s'

en: (search path: `%s')
ru: (путь поиска: `%s')

en: position unknown
ru: положение неизвестно

en: (load path: `%s')
ru: (путь загрузки: `%s')

en: error at EOF: %s
ru: ошмбка в конце файла: %s

en: Parsing...
ru: Разбираю...

en: add DIR to search path
ru: добавить КАТ к пути поиска

en: use FILE as init file
ru: использовать ФАЙЛ как файл инициализации

en: Options:
ru: Опции:

en: MIDI output to `%s'...
ru: вывод MIDI в %s...

en: too many colliding rests
ru: слишком много налезающих пауз

en: Aborting
ru: Совершаю харакири

en: unterminated slur
ru: незавершенная лига

en: cannot find: `%s'
ru: не могу найти: `%s'

en: not a duration: %d
ru: не продолжительность: %d

en: EOF found inside a comment
ru: Конец файла внутри комментария

en: invalid character: `%c'
ru: неверный символ: `%c'

en: unknown escaped string: `\%s'
ru: неизвестная escape-последовательность: `\%s'
