lilypond 2.3.21 - en to tr translation catalogue (339 entries)

en: lilylib module
tr: lilylib birimi

en: print this help
tr: bu yardımı yazdır

en: Copyright (c) %s by
tr: Telif hakkı (c) %s tarafından

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
tr: GNU Genel Kamu Lisansı şartları uyarınca dağıtılır.

en: It comes with NO WARRANTY.
tr: HİÇBİR GARANTİ  ile gelmez.

en: warning: %s
tr: uyarı: %s

en: error: %s
tr: hata: %s

en: Exiting (%d)...
tr: Mevcut (%d)...

en: Usage: %s [OPTIONS]... FILE
tr: Kullanım: %s (SEÇENEKLER)... DOSYA

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Report bugs to %s.
tr: Yazılım hatalarını %s adresine,
    çeviri hatalarını <gnu-tr@belgeler.org> adresine bildirin.

en: Binary %s has version %s, looking for version %s
tr:  %s ikilisi,  %s sürümünde, %s sürümü aranıyor

en: Opening pipe `%s'
tr: `%s' veri yolu açılıyor

en: `%s' failed (%d)
tr: `%s' başarısız (%d)

en: The error log is as follows:
tr: Hata günlüğü aşağıdaki gibidir:

en: Invoking `%s'
tr: `%s' çağrılıyor

en: Running %s...
tr: %s çalıştırılıyor...

en: `%s' failed (%s)
tr: `%s' başarısız (%s)

en: (ignored)
tr: (yok sayıldı)

en: Cleaning %s...
tr: %s temizleniyor...

en: Removing output file
tr: Çıktı dosyası kaldırılıyor

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX or texinfo document.
    Example usage:
    
       lilypond-book --filter="tr '[a-z]' '[A-Z]'" BOOK
       lilypond-book --filter="convert-ly --no-version --from=2.0.0 -" BOOK
       lilypond-book --process='lilypond -I include' BOOK
tr: LilyPond'un küçük  parçalarını karma HTML, LaTeX ya da texinfo belgelerinde
    çalıştırır. 
     Örnek kullanım:
    
        lilypond-book --filter="tr '[a-z]' '[A-Z]'" KİTAP
        lilypond-book --filter="convert-ly --no-version --from=2.0.0 -"KİTAP
        lilypond-book --process='lilypond -I include' KİTAP

en: use output format EXT (texi [default], texi-html, latex, html)
tr: EXT (texi [öntanımlı], texi-html, latex, html) çıktı biçemini kullan

en: FILTER
tr: SÜZGEÇ

en: pipe snippets through FILTER [convert-ly -n -]
tr: küçük parçaları [convert-ly -n -] SÜZGEÇi aracılığıyla borular

en: DIR
tr: DIR (DİZİN)

en: add DIR to include path
tr: içerim yollarına DIR'ı (DİZİN) ekle

en: COMMAND
tr: KOMUT

en: process ly_files using COMMAND FILE...
tr: KOMUT DOSYASInı kullanarak ly_files'ı işle...

en: write output to DIR
tr: çıktıyı DIR'a (DİZİN) yaz

en: be verbose
tr: daha fazla bilgi ver

en: print version information
tr: sürüm bilgisini yazdır

en: show warranty and copyright
tr: garantiyi ve telif hakkını göster

en: deprecated ly-option used: %s
tr: artık kullanılmayan ly-seçeneği kullanıldı: %s

en: compatibility mode translation: %s
tr: uyumluluk kipi çevirisi: %s

en: ignoring unknown ly option: %s
tr: bilinmeyen ly seçeneği yok sayılıyor: %s

en: file not found: %s
tr: dosya bulunamadı: %s

en: Opening filter `%s'
tr: `%s' süzgeci açılıyor

en: cannot determine format for: %s
tr: %s için biçem saptanamıyor

en: Output would overwrite input file; use --output.
tr: Çıktı girdi dosyasının üzerine yazılacak; --output'u kullan.

en: Reading %s...
tr: %s okunuyor...

en: Dissecting...
tr: Açımlanıyor...

en: Writing snippets...
tr: Küçük parçalar yazılıyor...

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: All snippets are up to date...
tr: Bütün küçük parçalar güncellenmiştir...

en: Compiling %s...
tr: %s derleniyor...

en: Processing include: %s
tr: İçerim işleniyor: %s

en: getopt says: `%s'
tr: getopt çıktısı: `%s'

note: # FIXME # do -P or -p by default? #help_summary = _ ("Run LilyPond using LaTeX for titling")
en: Run LilyPond, generate printable document.
tr: LilyPond'u çalıştır, yazdırılabilir belge üret.

en: use LaTeX for formatting
tr: biçemleme için LaTeX kullanır

en: print even more output
tr: daha da fazla çıktı yazdır

en: FILE
tr: DOSYA

en: find pfa fonts used in FILE
tr: DOSYAda kullanılan pfa yazı tiplerini bul

en: add DIR to LilyPond's search path
tr: DIR'ı (DİZİN) LilyPond'un arama yoluna ekle

en: keep all output, output to directory %s.dir
tr: bütün çıktıyı sakla, çıktıyı %s dizinine yönlendir

note: junkme?
en: don't run LilyPond
tr: LilyPond'u çalıştırma

note: junkme?
en: produce MIDI output only
tr: sadece MIDI çıktısı üret

en: write output to FILE
tr: çıktıyı DOSYAya yaz

en: set the resolution of the preview to RES
tr: önizlemenin çözünürlüğünü RES'e ayarla

en: generate PDF output
tr: PDF çıktısı üret

en: generate PostScript output
tr: PostScript çıktısı üret

en: generate PNG page images
tr: PNG sayfa görüntülerini  üret

en: make a picture of the first system
tr: ilk sistemin bir resmini yap

en: generate PS.GZ
tr: PS.GZ üret

en: run in safe-mode
tr: emniyetli kipte çalıştır

en: change global setting KEY to VAL
tr: genel ayar KEY'e VAL değerini ata

en: print version number
tr: sürüm numarasını yazdır

en: no such setting: `%s'
tr: böyle bir ayar yok: `%s'

en: LilyPond crashed (signal %d).
tr: LilyPond çöktü (%d sinyali).

en: Please submit a bug report to bug-lilypond@gnu.org
tr: Lütfen bug-lilypond@gnu.org adresine bir yazılım hatası raporu gönderin

en: LilyPond failed on input file %s (exit status %d)
tr: LilyPond %s girdi dosyasında başarısız oldu (çıkış durumu %d)

en: LilyPond failed on an input file (exit status %d)
tr: LilyPond bir girdi dosyasında başarısız oldu (çıkış durumu %d)

en: Continuing...
tr: Devam ediliyor...

en: Analyzing %s...
tr: %s çözümleniyor...

en: no LilyPond output found for `%s'
tr: `%s' için hiçbir LilyPond çıktısı bulunamadı

en: LaTeX failed on the output file.
tr: LaTeX çıktı dosyasında başarısız oldu.

en: Trying create PDF, but no PFA fonts found.
    Using bitmap fonts instead. This will look bad.
tr: PDF oluşturulmaya çalışılıyor, ancak hiçbir PFA yazı tipi bulunamadı. 
    Bunun yerine bitmap yazı tipi kullanılıyor. Bu kötü görünecek.

note: no ps header?
en: not a PostScript file: `%s'
tr: bir PostScript dosyası değil: `%s'

en: pseudo filter
tr: sahte süzgeç

en: pseudo filter only for single input file
tr: sadece tek girdi dosyası için sahte süzgeç

en: no files specified on command line
tr: komut satırında hiçbir dosya belirtilmedi

en: filename should not contain spaces: `%s'
tr: dosyaadı boşluk içermemeli: `%s'

en: Running LilyPond failed. Rerun with --verbose for a trace.
tr: LilyPond'un çalıştırılması başarısız. İzlemek için
    --verbose seçeneği ile yeniden çalıştırın.

en: Failed to make PS file. Rerun with --verbose for a trace.
tr: PS dosyası oluşturulamadı. İzlemek için
    --verbose seçeneği ile yeniden çalıştırın.

en: %s output to <stdout>...
tr: %s çıktısı <stdout>a...

en: can't find file: `%s'
tr: dosya bulunamıyor: `%s'

en: %s output to %s...
tr: %s çıktısı %s'ye...

en: can't find file: `%s.%s'
tr: dosya bulunamıyor: `%s.%s'

note: temp_dir = os.path.join (original_dir,  '%s.dir' % program_name) original_dir = os.getcwd () keep_temp_dir_p = 0
en: Convert MIDI to LilyPond source.
tr: MIDI'yi LilyPond kaynağına dönüştür.

en: print absolute pitches
tr: kesin sesleri yazdır

en: quantise note durations on DUR
tr: DUR üzerindeki nota sürelerini rakamlandır

en: print explicit durations
tr: belirtilmiş süreler yazdır

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
tr: anahtarı ayarla: ALT=+sharps (diyezler) veya -flats (bemoller); MINOR=1

en: quantise note starts on DUR
tr: DUR üzerindeki nota başlangıçlarını rakamlandır

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
tr: DUR*NUM/DEN tuplet sürelerine izin ver

en: treat every text as a lyric
tr: her metne şarkı sözü muamelesi yap

en: warning:
tr: uyarı:

en: error:
tr: hata:

en: Exiting ...
tr: Mevcut ...

en: command exited with value %d
tr: komut %d değeriyle sonlandı

en: %s output to `%s'...
tr: `%s' çıktısı`%s'ye...

en: Example:
tr: Örnek:

en: no files specified on command line.
tr: komut satırında hiçbir dosya belirtilmedi.

en: Convert mup to LilyPond source.
tr: mup'ı Lilypond kaynağına dönüştür.

en: debug
tr: hata ayıklama

en: define macro NAME [optional expansion EXP]
tr: makro ADını [seçimli genişletme EXP] tanımla

en: only pre-process
tr: sadece önişleme yap

en: no such context: %s
tr: böyle bir bağlam yok: %s

en: Processing `%s'...
tr: `%s' işleniyor...

en: Writing `%s'...
tr: `%s' yazılıyor...

note: ugr.
en: Convert PostScript to PNG image.
tr: PostScript'i PNG grafiğine dönüştürür.

note: # FIXME: silly message containing %d
en: Wrote `%s'
tr: `%s' yazıldı

en: option `%s' requires an argument
tr: `%s' seçeneği bir argüman gerektirir

en: option `%s' doesn't allow an argument
tr: `%s' seçeneği argüman kabul etmez

en: unrecognized option: `%s'
tr: tanınmayan seçenek: `%s'

en: invalid argument `%s' to option `%s'
tr: `%s' seçeneğine `%s' geçersiz argümanı

en: programming error: %s
tr: programlama hatası: %s

en: Continuing; crossing fingers
tr: Devam ediliyor; parmaklar çaprazlanıyor

en: Accidental typesetting list must begin with context-name: %s
tr: Rastlantı dizme listesi context-name (bağlam adı) ile başlamalıdır: %s

en: ignoring unknown accidental: %s
tr: bilinmeyen rastlantı yok sayılıyor: %s

en: Accidental rule must be pair or context-name; Found %s
tr: Raslantı kuralı çift ya da bağlam-adı olmak zorundadır; %s bulundu

en: accidental `%s' not found
tr: rastlantısal `%s' bulunamadı

en: Error parsing AFM file: `%s'
tr: AFM dosyasının ayrıştırılmasında hata: `%s'

note: FIXME: broken sentence
en: checksum mismatch for font file: `%s'
tr: yazı tipi dosyası için hatalı sağlama toplamı: `%s'

en: does not match: `%s'
tr: eşleşmiyor: `%s'

en: Rebuild all .afm files, and remove all .pk and .tfm files.
tr: .afm dosyalarınrın hepsini yeniden kurgula, ve .pk ve .tfm dosyalarının hepsini kaldır.

en: Rerun with -V to show font paths.
tr: Yazı tipi yollarını göstermek için -V ile yeniden çalıştır.

en: A script for removing font-files is delivered with the source-code:
tr: Yazı tipi-dosyalarının kaldırılması için kaynak-kodu ile birlikte bir betik verildi:

en: can't find font: `%s'
tr: yazı tipi bulunamıyor: `%s'

en: Loading default font
tr: Öntanımlı yazı tipi yükleniyor

en: can't find default font: `%s'
tr: öntanımlı yazı tipi bulunamıyor: `%s'

en: (search path: `%s')
tr: (arama yolu: `%s')

en: Giving up
tr: Vazgeçiliyor

en: \applycontext argument is not a procedure
tr: \applycontext (uygulamabağlamı) argümanı bir işlev değil

en: Can't switch translators, I'm there already
tr: Çevirmenler değiştirilemiyor, zaten oradayım

en: barcheck failed at: %s
tr: çubukdenetimi başarısız oldu: %s

en: already have a beam
tr: zaten bir ışın var

en: unterminated beam
tr: sonlandırılmamış ışın

en: stem must have Rhythmic structure
tr: gövdenin Rhythmic yapısı olmalı

en: stem doesn't fit in beam
tr: gövde ışınla uyumlu değil

en: beam was started here
tr: ışın burada başlatıldı

en: beam has less than two visible stems
tr: ışının ikiden az gövdesi var

en: removing beam with less than two stems
tr: ikiden az gövdesi olan ışın kaldırılıyor

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
tr: hiçbir geçerli başlangıç yapılandırması bulunamadı: uygun ışın eğimi bulunamayabilir

en: No spacing entry from %s to `%s'
tr: %s'den `%sy'e kadar hiçbir boşluk girişi yok

en: can't change `%s' to `%s'
tr: `%s' `%s'ye dönüştürülemiyor

note: We could change the current translator's id, but that would make errors hard to catch last->translator_id_string ()  = get_change ()->change_to_id_string ();
en: I'm one myself
tr: Ben tek başımayım

en: none of these in my family
tr: bunların hiçbiri ailemde yok

en: Chord tremolo with %d elements. Must have two elements.
tr: %d öğeli akort tremolosu. İki öğesi olmalı.

en: unterminated chord tremolo
tr: sonlandırılmamış akort tremolosu

en: no one to print a tremolos
tr: bir tremolo yazdıracak kimse yok

en: clef `%s' not found
tr: `%s' anahtarı bulunamadı

en: unknown cluster style `%s'
tr: bilinmeyen küme tarzı `%s'

en: gotcha: ptr=%ul
tr: hata: ptr=%ul

en: distance=%f
tr: uzaklık=%f

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment = 0.01': ptr=%ul
tr: Tutarlı_bağ_nakkaş: boşluk bırakma artışı 0,01'e ayarlanıyor
    (spacing-increment=0.01): ptr=%ul

en: Program has no such type: `%s'
tr: Programın böyle bir türü yok: `%s'

en: can't find: `%s'
tr: bulunamıyor: `%s'

en: Cannot find or create `%s' called `%s'
tr: `%2$s' adlı`%1$s' bulunamıyor ya da oluşturulamıyor

en: can't find or create: `%s'
tr: bulunamıyor ya da oluşturulamıyor: `%s'

en: custos `%s' not found
tr: `%s'nin custosu bulunamadı

en: can't find start of (de)crescendo
tr: (de)kreşendonun başlangıcı bulunamıyor

en: already have a decrescendo
tr: zaten bir dekreşendo var

en: already have a crescendo
tr: zaten bir kreşendo var

en: Cresc started here
tr: Cresc buradan başlatıldı

en: unterminated (de)crescendo
tr: sonlandırılmamış (de)kreşendo

en: Junking event: `%s'
tr: Kullanılmayan olay: `%s'

en: Transposition by %s makes alteration larger than two
tr: %s ile transpozisyon ikiden büyük değişikliğe yol açar

en: octave check failed; expected %s, found: %s
tr: oktav denetimi başarısız; beklenen %s, elde edilen: %s

en: unterminated extender
tr: sonlandırılmamış genişletici

en: no one to print a repeat brace
tr: bir tekrar ayracını yazdıracak kimse yok

en: Unterminated glissando.
tr: Sonlandırılmamaış glissando.

en: can't find `%s' context
tr: `%s'nin bağlamı bulunamıyor

en: Optimal demerits: %f
tr: İdeal kusurlar: %f

en: No feasible line breaking found
tr: Hiçbir uygulanabilir satır bölünmesi bulunamadı

en: \%s ignored
tr: \%s yok sayıldı

en: implied \%s added
tr: örtük \%s eklendi

en: Unknown interface `%s'
tr: Bilinmeyen arabirim `%s'

en: decrescendo too small
tr: dekreşendo çok küçük

en: crescendo too small
tr: kreşendo çok küçük

en: Don't have that many brackets.
tr: O kadar çok köşeli ayraç yok

en: Conflicting note group events.
tr: Uyuşmayan nota grubu olayları.

en: removing unterminated hyphen
tr: sonlandırılmamış kısa çizgi kaldırılıyor

en: unterminated hyphen; removing
tr: sonlandırılmamış kısa çizgi; kaldırılıyor

en: include files are not allowed
tr: dosyaların içerilmesine izin verilmiyor

en: non fatal error:
tr: hiçbir onulmaz hata yok:

en: position unknown
tr: konum bilinmiyor

en: FIXME: key change merge
tr: FIXME: anahtar değişim birleşimi

en: kpathsea can not find TFM file: `%s'
tr: kpathsea TMF dosyasını bulamıyor: `%s'

en: kpathsea can not find file: `%s'
tr: kpathsea dosyayı bulamıyor: `%s'

en: can't find start of ligature
tr: bağın başlangıcı bulunamıyor

en: no right bound
tr: hiçbir doğru bağ yok

en: already have a ligature
tr: zaten bir bağ var

en: no left bound
tr: arta kalan bağ yok

en: unterminated ligature
tr: sonlandırılmamış bağ

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
tr: gerisini yok sayıyor: bağ gerisini içermeyebilir

en: ligature was started here
tr: bağ buradan başlatıldı

en: (load path: `%s')
tr: (yolu yükle: `%s')

en: Can't find property type-check for `%s' (%s).
tr: `%s' (%s) için nitelik tür-denetimi bulunamıyor.

en: Perhaps you made a typing error?
tr: Galiba bir daktilo hatası yaptınız?

en: Doing assignment anyway.
tr: Görev yine de yapılıyor.

en: Type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
tr: `%s'  için yapılan tür denetimi başarısız oldu; `%s'nin değeri `%s' türünden olmalı

en: Identifier name is a keyword: `%s'
tr: Tanıtıcı adı bir anahtar kelime: `%s'

en: error at EOF: %s
tr: EOF'ta hata: %s

en: Parsing...
tr: Ayrıştırılıyor...

en: Braces don't match
tr: Ayraçlar eşleşmiyor

en: can't find init file: `%s'
tr: init dosyası bulunamıyor: `%s'

en: Now processing `%s'
tr: `%s' şu an işleniyor

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `lilypond --warranty' for more
    information.
tr: Bu program serbest yazılımdır. GNU Genel Kamu Lisansı tarafından
    korunmakta olan bu yazılımı belli şartlar altında değiştirebilir
    ve/veya kopyalarını dağıtabilirsiniz.  Daha fazla
    bilgi için 'lilypond --warranty' komutunu çalıştırın.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License version 2
    as published by the Free Software Foundation.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy (refer to the file COPYING) of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
tr:     Bu yazılım, serbest yazılımdır; bu yazılımı yeniden dağıtabilir ve/ya da
    Free Software Foundation tarafından basılan GNU Genel Kamu Lisansı 2. sürüm
    şartları altında değiştirebilirsiniz. 
    
          Bu program yararlı olacağı umuduyla dağıtılır, ancak 
    HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya HERHANGİ
    BİR HEDEFE UYGUNLUK garantisi dahi yoktur. Daha fazla detay için
    GNU Genel Kamu Lisansı'na bakınız.
    
          Bu programla birlikte GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını 
    (KOPYALAMA dosyasına bakınız) almış olmalısınız; eğer almadıysanız 
    Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - 330Suite 
    Boston, MA 02111 - 1307 , USA adresine yazın.

en: set options, use -e '(ly:option-usage)' for help
tr: seçenekleri ayarlar, yardım için -e '(ly:option-usage)' seçeneğini kullanır

en: FIELD
tr: ALAN

en: write header field to BASENAME.FIELD
tr: başlık alanını TEMELAD.ALANa yaz

en: add DIR to search path
tr: arama yoluna DİZİN'i ekle

en: use FILE as init file
tr: DOSYAyı init dosyası olarak kullanır

en: generate a preview
tr: önizleme üretir

en: generate PNG
tr: PNG üretir

en: generate PostScript
tr: PostScript üretir

en: generate DVI
tr: DVI üretir

en: generate PDF (default)
tr: PDF üretir (öntanımlı)

en: generate TeX
tr: TeX üretir

en: run in safe mode
tr: emniyetli kipte çalıştır

en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
tr: Telif Hakkı (c) %s
    %s ve başkaları

note: No version number or newline here.  It confuses help2man.
en: Usage: %s [OPTIONS]... FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEKLER]... DOSYA...

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
tr: Müziği diz ve/ya da DOSYAdan MIDIyi üret.

en: LilyPond produces beautiful music notation.
tr: LilyPond güzel müzik notasyonları üretir.

en: For more information, see %s
tr: Daha fazla bilgi için, %s'e bakın

en: This option is for developers only.
tr: Bu seçenek sadece  geliştiriciler içindir.

en: Read the sources for more information.
tr: Daha fazla bilgi için kaynakları okuyun.

en: unexpected case fall-through
tr: beklenmedik durum başarısızlığı

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
tr: 2 taneden az kafalı bağ -> atlanıyor

en: can not determine pitch of ligature primitive -> skipping
tr: ilkel bağın perdesi saptanamıyor -> atlanıyor

en: prime interval within ligature -> skipping
tr: bağ içinde ana duruş -> atlanıyor

en: mensural ligature: duration none of L, B, S -> skipping
tr: mensural bağ: süre L, B, S' den hiçbiri değil -> atlanıyor

en: Mensural_ligature:unexpected case fall-through
tr: Mensural_bağ:beklenmedik durum başarısızlığı

en: Mensural_ligature: (join_left == 0)
tr: Mensural_bağ: [katılma_sol == 0]

en: no such MIDI instrument: `%s'
tr: böyle bir MIDI aracı yok: `%s'

en: silly pitch
tr: saçma perde

en: Experimental: temporarily fine tuning (of %d cents) a channel.
tr: Deneysel: geçici olarak bir kanala ince akort yapılıyor (%d cents).

en: could not write file: `%s'
tr: dosya yazılamıyor. `%s'

note: music for the softenon children?
en: music for the martians.
tr: merihliler için müzik.

en: Fingerings are also not down?! Putting them down anyway.
tr: Parmaklaçalmalar da yüklenmedi?! Yine de yükleniyor.

en: cannot find Voice `%s'
tr: `%s' Sesi bulunamıyor

en: Too many clashing notecolumns.  Ignoring them.
tr: Çatışan notasütunları çok fazla. Yok sayılıyor.

en: note head `%s' not found
tr: '%s'nin nota kafası bulunamadı

en: Paper output to `%s'...
tr: Kağıt çıktısı `%s'ye...

en: Element count %d (spanners %d)
tr: Öğe sayısı %d (anahtarlar %d)

en: Preprocessing graphical objects...
tr: Grafik nesneler önişleme tabi tutuluyor...

en: GUILE signaled an error for the expression beginning here
tr: GULIE burada başlayan ifadede bir hata olduğunu bildiriyor

en: Don't know how to handle a percent repeat of this length.
tr: Bu uzunluktaki bir yüzde tekrarıyla nasıl baş edeceğini bilmiyor.

en: unterminated percent repeat
tr: sonlandırılmamaış yüzde tekrarı

en: no one to print a percent
tr: bir yüzde yazdıracak kimse yok

en: Track ...
tr: İz...

en: Creator:
tr: Oluşturucu:

en: at
tr: -de

en: MIDI output to `%s'...
tr: MIDI çıktısı `%s'ye...

en: unterminated slur
tr: sonlandırılmamış ses kaydırma imi

en: Need 3 strings for piano pedals. No pedal made.
tr: Piano pedalları için 3 dizgeye ihtiyaç duyar. Hiç pedal yapılmadı.

en: can't find start of piano pedal: `%s'
tr: piano pedalının başlangıcı bulunamıyor: `%s'

en: can't find start of piano pedal bracket: `%s'
tr: piyano pedalı köşeli ayracının başlangıcı bulunamıyor: '%s'

en: Not a grob name, `%s'.
tr: Bir grob adı değil, '%s'.

en: In quotation: junking event %s
tr: Tırnak içinde: kullanılmayan olay %s

en: Failed octave check, got:
tr: Oktav denetimi başarısız, alındı:

en: rest direction not set.  Cannot resolve collision.
tr: durak yönü ayarlı değil. Çatışma çözülemiyor.

en: too many colliding rests
tr: çatışan duraklar çok fazla

en: rest `%s' not found
tr: `%s' durağı bulunamadı

en: lilypond -e EXPR means:
tr: lilypond -e EXPR anlamı:

en:   Evalute the Scheme EXPR before parsing any .ly files.
tr:   Herhangi bir .ly dosyasını ayrıştırmadan önce Scheme EXPR işlenir.

en:   Multiple -e options may be given, they will be evaluated sequentially.
tr:   Çok sayıda -e seçeneği verilebilir, bunlar sırayla değerlendirilir.

en:   The function ly:set-option allows for access to some internal variables.
tr:   ly-set-option (seçenek ayarla) işlevi bazı iç değişkenlere erişime izin
      verir.

en: Usage: lilypond -e "(ly:set-option SYMBOL VAL)"
tr: Kullanım: lilypond-bin -e "(ly:set-option SEMBOL DEĞER)"

en: No such internal option: %s
tr: Bilinmeyen iç seçenek: %s

en: can't find `%s'
tr: `%s' bulunamıyor

en: Music font has not been installed properly.  Aborting
tr: Müzik yazıtipi uygun biçimde yüklenmedi.  Durduruluyor

en: Need music in a score
tr: Bir çizgide müziğe ihtiyaç duyar

en: Interpreting music...
tr: Müzik yorumlanıyor...

en: elapsed time: %.2f seconds
tr: geçen zaman: %.2f saniye

en: Already have music in score
tr: Notada zaten müzik var

note: FIXME:
en: Do not know how to interpret articulation:
tr: Sesletimin nasıl yorumlanacağı bilinmiyor:

en: Scheme encoding:
tr: Program kodlaması:

note: this shouldn't happen, but let's continue anyway.
en: Separation_item:  I've been drinking too much
tr: Ayırma_öğe: Çok fazla içmişim

en: No spring between column %d and next one
tr: %d sütunu ve sonraki sütun arasında kaynak yok.

en: can't open file: `%s'
tr: dosya açılamıyor: `%s'

en: Huh?  Got %d, expected %d characters
tr: Ha? %2$d karakter beklenirken, %1$d alındı

en: Global shortest duration is %s
tr: En kısa genel süre %sdir

en: tremolo duration is too long
tr: tremolo süresi fazla uzun

note: FIXME:
en: Adding note head to incompatible stem (type = %d)
tr: uyuşmayan [tür= %d] köküne nota kafası ekleniyor

en: Don't you want polyphonic voices instead?
tr: Bunun yerine polifonik sesler istemez misiniz?

en: Weird stem size; check for narrow beams
tr: Garip kök boyutu; dar ışınları denetler

en: flag `%s' not found
tr: `%s' bayrağı bulunamadı

en: flag stroke `%s' not found
tr: '%s'nin bayrak vuruşu bulunamadı

en: Element count %d.
tr: Öğe sayısı %d.

en: Grob count %d
tr: Grob sayısı %d

en: Calculating line breaks...
tr: Satır bölünmeleri sayılıyor...

en: can't find start of text spanner
tr: metin anahtarının başlangıcı bulunamıyor

en: already have a text spanner
tr: zaten bir metin anahtarı var

en: unterminated text spanner
tr: sonlandırılmamış metin anahtarı

note: Not using ngettext's plural feature here, as this message is more of a programming error.
en: TFM header of `%s' has only %u word (s)
tr: '%s'nin TFM kafasının sadece %u kelimesi var [s]

en: %s: TFM file has %u parameters, which is more than the %u I can handle
tr: %s: TFM dosyası %u değiştirgeye sahip ve bu başa çıkabileceğim %u'dan fazla.

en: can't find ascii character: %d
tr: ascii karakteri bulunamıyor: %d

en: lonely tie
tr: yalnız bağ

en: no one to print a tuplet start bracket
tr: bir tuplet başlangıç köşeli ayracı yazdıracak kimse yok

note: Todo: should make typecheck? OTOH, Tristan Keuris writes 8/20 in his Intermezzi.
en: Found strange time signature %d/%d.
tr: garip zaman imzası bulundu %d/%d.

note: If there is no such symbol, we default to the numbered style. (Here really with a warning!)
en: time signature symbol `%s' not found; reverting to numbered style
tr: '%s'nin zaman imza işareti bulunamadı: numaralı biçime yeniden dönülüyor

en: unknown translator: `%s'
tr: bilinmeyen çevirmen: `%s'

en: Killing tuplet bracket across linebreak.
tr: Satırkesmesi boyunca tuplet köşeli ayracı yok ediliyor.

en: ignored prefix (es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
tr: seçilen bağ biçiminin kısıtlamalarına göre bu kafanın [es] '%s' öneki yok sayıldı

en: Vaticana_ligature_engraver: setting `spacing-increment = %f': ptr=%ul
tr: Vaticana_bağ_nakkaş: ayar boşlukbırakma-artırma = %f': ptr=%ul

en: ascending vaticana style flexa
tr: vaticana biçimini flexaya yükseltiyor

en: Vaticana_ligature: zero join (delta_pitch == 0)
tr: Vaticana_bağ: sıfır bağlantı [delta_perde == 0]

en: No volta spanner to end
tr: Bitirmek için volta anahtarı yok

en: Already have a volta spanner.  Stopping that one prematurely.
tr: Zaten bir volta anahtarı var. Vakitsiz durduruluyor.

en: Also have a stopped spanner.  Giving up.
tr: Durdurulmuş anahtarı da var. Vazgeçiliyor.

en: Tag must be symbol or list of symbols.
tr: Biçim imi sembol ya da sembol listesi olmalı.

en: Identifier should have alphabetic characters only
tr: Tanıtıcı yalnızca alfabetik karakterlerden oluşmalıdır

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives.
tr: Tekrarlardan çok seçenek. Kullanılmayan fazla seşenekler.

en: Second argument must be pitch list.
tr: İkinci argüman perde listesi olmalı.

en: Have to be in Lyric mode for lyrics
tr: Güfteler için Lyric kipinde olunmalı

en: Expecting string as script definition
tr: Betik tanımı olarak dizge bekleniyor

en: not a duration: %d
tr: bir süre değil: %d

en: Have to be in Note mode for notes
tr: Notalar için Nota kipinde olmalıdır

en: Have to be in Chord mode for chords
tr: Akortlar için Akort kipinde olmalıdır

en: need integer number arg
tr: tamsayı  arga ihtiyaç duyar

en: Suspect duration found following this beam
tr: Bu ışının devamında tahmini süre bulundu

en: input renamed to: `%s'
tr: girdi `%s' olarak yenden adlandırıldı

en: EOF found inside a comment
tr: EOF bir açıklamanın içinde bulundu

en: \maininput not allowed outside init files
tr: \anagirdi init dosyları dışında kabul edilmez

en: wrong or undefined identifier: `%s'
tr: yanlış ya da tanımlanmamış tanıtıcı: `%s'

note: backup rule
en: Missing end quote
tr: Sondaki tırnak işareti eksik

en: Brace found at end of lyric.  Did you forget a space?
tr: Şarkı sözü sonunda ayraç bulundu. Bir boşluk mu unuttunuz?

en: Brace found at end of markup.  Did you forget a space?
tr: Biçimlemenin sonunda ayraç bulundu. Bir boşluk bırakmayı mı unuttunuz?

en: invalid character: `%c'
tr: geçersiz karakter: `%c'

en: unknown escaped string: `\%s'
tr: bilinmeyen kaçmış dizge: '\%s'

en: Incorrect lilypond version: %s (%s, %s)
tr: Hatalı lilypond sürümü: %s (%s, %s)

en: Consider updating the input with the convert-ly script
tr: Girdiyi convert-ly betiği ile güncellemeyi dikkate alınız

en: Converting to `~a'...
tr: `~a'ya değiştiriliyor...

en: Invoking `~a'...
tr: `~a' çağrılıyor...

en: include files are not allowed in safe mode
tr: güvenli kipte dosyaların içerilmesine izin verilmiyor

en: unterminated phrasing slur
tr: sonlandırılmamış, melodiyi ayrıştırarak çalan ses kaydırma imi
