lingot - en to gl translation catalogue (131 entries)

en: Cannot open audio device '%s'.
    %s
gl: Imposible abrir o dispositivo de audio '%s'.
    %s

en: Cannot initialize hardware parameter structure.
gl: Imposible establecer estructura de parámetros hardware.

en: Cannot set access type.
gl: Imposible establecer tipo de acceso.

en: Cannot set sample format.
gl: Imposible establecer formato de mostra.

en: Cannot set sample rate.
gl: Imposible establecer tasa de mostreo.

en: Cannot set channel number.
gl: Imposible establecer número de canles.

en: Cannot set parameters.
gl: Imposible establecer parámetros.

en: Cannot prepare audio interface for use.
gl: Imposible preparar a interfaz de audio.

en: Read from audio interface failed.
gl: A lectura do dispositivo fallou.

en: Default Device
gl: Dispositivo predeterminado

en: Missing connection with JACK audio server
gl: Perdida a conexión có servidor JACK

en: Unable to connect to JACK server
gl: Non é posible conectar có servidor JACK

en: No more JACK ports available
gl: No hai máis portos JACK disponibles

en: Default Port
gl: Porto predeterminado.

en: Cannot activate client
gl: No é posible activar o cliente

en: No active capture ports
gl: Non hai portos físicos de captura

en: Cannot connect input ports
gl: Non é posible conectar os portos de entrada

en: Cannot connect to requested port '%s'
gl: Non é posible conectar có porto solicitado '%s'

en: Error setting number of channels.
gl: Erro establecendo o número de canles.

en: Error setting bits per sample.
gl: Erro establecendo os bits por mostra.

en: Error setting DMA buffer size.
gl: Erro establecendo o tamaño do búfer DMA.

en: Error setting sample rate.
gl: Erro establecendo a tasa de mostreo.

en: Error creating PulseAudio client.
gl: Erro creando cliente PulseAudio.

en: Default Source
gl: Fonte Predeterminada

en: F#
gl: F

note: default 12 tones equal-tempered scale hard-coded
en: Default equal-tempered scale
gl: Escala cromática temperada

en: The temporal buffer is smaller than FFT size. It has been increased to %0.3f seconds
gl: O búfer da ventá temporal é menor que o de FFT, foi incrementado a %0.3f segundos

en: You cannot insert before the reference note.
gl: Non podes insertar unha nota enriba da nota de referencia.

en: Do not use space characters for the note names.
gl: Non empregues caracteres valeiros para os nomes das notas.

en: The name contains illegal characters.
gl: O nome contén caracteres inválidos.

en: You cannot change the first shift, it must be 1/1.
gl: Non podes cambiar o desprazamento en frecuencia na primeria nota, debe estar fixado a 1/1.

en: The shift must be between 0 and 1200 cents, or between 1/1 and 2/1.
gl: O desprazamento en frecuencia debe estar entre 0 e 1200 'cents', ou entre 1/1 e 2/1.

en: Name
gl: Nome

en: Shift
gl: Desprazamento

en: Frequency [Hz]
gl: Frecuencia [Hz]

en: There are notes with the same name
gl: Hai notas có mesmo nome

en: There are invalid values in the scale: the notes should be ordered by frequency / shift
gl: Hai valores inválidos na escala: as notas deberán ficar ordenadas por frecuencia / desprazamento

en: There are invalid values in the scale: all the notes should be in the same octave
gl: Hai valores inválidos na escala: tódalas notas deben estar na mesma octava

en: There are notes without name
gl: Hai notas sen nome

note: Unused parameter.
en: Open Scale File
gl: Abrir arquivo de escala

en: Scala files
gl: Ficheiros de Scala

en: Note identifier, free text that will be displayed in the main window when tuning close to the given note. Don't use space characters here.
gl: Identificador da nota, texto libre que será amosado na ventá principal cando o afinador esté preto da devandita nota. Non empregues caracteres en blanco aquí.

en: Shift. You can define it as a deviation in cents from the reference note (the first one), or as a frequency ratio, like '3/2' or '5/4'. All the values must be between 0 and 1200 cents, or between 1/1 and 2/1 (i.e., all the notes must be in the same octave), and they must be well ordered.
gl: Desprazamento en frecuencia. Podes definilo coma unha desviación en 'cents' con respecto á nota de referencia (a primeira), ou coma un múltiplo da súa frecuencia, como '3/2' ou '5/4'. Tódolos valores deben estar entre 0 e 1200 'cents', ou entre 1/1 e 2/1 (é dicir, tódalas notas deben estar na mesma octava), e deben estar todos eles ben ordenados.

en: Frequency. You can enter here the absolute frequency for a given note as a reference, and all the other frequencies will shift according to the deviations specified in the 'Shift' column. You can either use an absolute numeric value or the keywords '%s' (261.625565 Hz) and '%s' (440 Hz). Those keywords are normally reserved for the 4th octave (try to assign frequencies only to the 4th octave).
gl: Frecuencia. Podes definir aquí a frecuencia absoluta dunha nota concreta como referencia, e o resto de frecuencias estableceranse en base a este valor e ó desprazamento en frecuencia de cada nota (definido na columna 'Desprazamento'). Podes empregar tanto un valor numérico, ou as palabras clave '%s' (261.625565 Hz) e '%s' (440 Hz), normalmente reservadas á cuarta octava (intenta asignar soamente frecuencias á cuarta octava).

en: Audio device identifier too long
gl: Identificador de dispositivo de audio moi longo

en: The provided scale contains wide gaps in frequency that increase the gauge range and produce a loss of visual accuracy. Consider providing scales with at least 12 tones, or with a maximum distance between adjacent notes below 200 cents.
gl: A escala suministrada contén grandes espazos en frecuencia que incrementan o rango da agulla e provocan unha perda de precisión visual. Considera proporcionar escalas con 12 tonos cando menos, ou con unha distancia máxima entre notas adxacentes non superior a 200 'cents'.

en: lingot configuration
gl: configuración de lingot

en: Default
gl: Predet.

en: Resets the built-in settings, without applying them.
gl: Restaura a configuración por defecto, sen aplicala.

en: Applies the current changes to the running tuner, but doesn't modify the configuration file. 
    
    Any applied changes can be rolled back pressing Cancel.
gl: Aplica os cambios actuais ao afinador en execución, pero non modifica o ficheiro de configuración.
    
    Os cambios aplicados poderán ser desfeitos premendo Cancelar.

en: Applies the current changes and modifies the configuration file.
gl: Aplica os cambios actuais e modifica o ficheiro de configuración.

en: Rolls back all the previous applied changes and closes the configuration dialog.
gl: Anula os cambios aplicados previamente e pecha o diálogo de configuración.

en: Audio system
gl: Sistema audio

en: Audio device
gl: Dispositivo audio

en: Here you can pick the sound system.
gl: Aquí podes escoller o sistema de sonido

en: Choose the audio device if you have more than one. If you are using JACK, you can also connect Lingot to a desired source with an external JACK control application.
gl: Escolle o dispositivo de entrada se dispós de máis de un. Se estás a usar JACK, tamén podes conectar Lingot á orixe de audio desexada mediante unha aplicación de control de JACK externa.

en: Select the audio source:
gl: Escolle a orixe de audio:

en: Audio input settings. Select here the audio source.
gl: Configuración da entrada de sonido. Define aquí a fonte de audio e a configuración relativa ó hardware.

en: Capture
gl: Captura

en: Calculation rate
gl: Tasa de cálculo

en: Minimum SNR
gl: Mínima SNR

en: Adjust the following refresh rates:
gl: Axusta as seguintes tasas de refresco

en: Adjust the noise level:
gl: Axusta os niveis de ruido

en: Minimum signal-to-noise ratio to consider the captured signal as something relevant. Try to keep this level low, and raise it if you experience problems in very noisy environments. This level is depicted in the spectrum area as a yellow dotted line.
gl: Mínimo nivel de sinal-a-ruido pra considerar o sinal capturado como algo relevante. Intenta manter este nivel baixo, e súbeo se tes problemas en ámbitos ruidosos. Este nivel é reflexado no espectro como unha liña amarela discontínua

en: Number of calculations of the fundamental frequency per second.
gl: Número de cálculos por segundo da frecuencia fundamental.

en: Quick adjustments on the dynamic response and the signal levels.
gl: Axustes rápicos sobre a resposta dinámica e os niveis de sinal.

en: Adjustments
gl: Axustes

en: Temporal window
gl: Ventá temporal

en: This is the most recent amount of data considered for tuning. The longer it is, the more accuracy you can obtain, but also the dynamic response gets slower, regarding you are considering older parts of the signal. Also, if you raise this parameter, the computational cost increases. The size of the buffer, in samples (depending on the effective sample rate), must be greater than or equal to the FFT buffer size.
gl: Ésta é a porción máis recente de sinal considerada na afinación. Canto máis longa sexa, máis precisión podemos obter, pero ao mesmo tempo a resposta dinámica será máis lenta, ao estarmos considerando partes máis vellas do sinal. Ademáis, se subes este parámetro, o coste computacional aumenta. Este valor, en mostras - que depende da tasa efectiva de mostreo - debe ser maior ou igual que o tamaño da FFT.

en: seconds
gl: segundos

en: samples
gl: mostras

en: FFT size
gl: Tamaño de FFT

en: The FFT buffer gives Lingot a first look to the spectrum. Higher values can help Lingot to hook up the correct peak, but it&apos;s also computationally more expensive. Don&apos;t use high values here unless you need to tune high frequencies.
gl: O búfer de FFT permite a Lingot botar unha primeira ollada ó espectro do sinal. Valores máis altos axudan a ter un mellor 'enganche' có pico correcto, pero supoñen ademáis un maior coste computacional. Non uses valores moi elevados a non ser que teñas unha tasa efectiva de mostreo igualmente elevada.

en: The FFT buffer gives Lingot a first look to the spectrum. Higher values can help Lingot to hook up the correct peak, but it's also computationally more expensive. Don't use high values here unless you need to tune high frequencies.
gl: O búfer de FFT permite a Lingot botar unha primeira ollada ó espectro do sinal. Valores máis altos axudan a ter un mellor 'enganche' có pico correcto, pero supoñen ademáis un maior coste computacional. Non uses valores moi elevados a non ser que teñas unha tasa efectiva de mostreo igualmente elevada.

en: Optimize parameters automatically
gl: Optimizar parámetros automáticamente

en: Leave this option ON and Lingot will optimize some parameters for you.
gl: Deixa esta opción activada e Lingot optimizará algúns parámetros por ti.

en: Minimum note
gl: Frecuencia mínima

en: Maximum note
gl: Frecuencia máxima

en: This is the lowest frequency you want to tune in this instrument. You can put here either a frequency or select a note from the popup list.
gl: Esta é a frecuencia mínima que queres afinar neste intrumento. Podes poñer aquí a frecuencia ou escoller unha nota da lista.

en: Intrument frequency range
gl: Rango de frecuencias

en: Basic settings on the frequency finding algorithm. Come here to get better accuracy, frequency range or CPU usage.
gl: Configuración básica do algoritmo de cálculo da frecuencia fundamental. Acude aquí para obter unha mellor precisión, rango de frecuencia ou uso de procesador.

en: Settings
gl: Opcións

en: Scale name, only for your information.
gl: Nome da escala, só para a túa información.

en: Applies a shift in frequency to all the notes defined in the table below.
gl: Aplica un desprazamento en frecuencia a tódalas notas definidas na táboa de abaixo.

en: Deviation
gl: Desviación

en: Octave
gl: Octava

en: Octave whose frequencies are being displayed in the table below. Change this parameter if you want to display the assigned frequencies in other octaves, but try to assign the frequencies always to the 4th octave (The 4th octave usually covers the frequencies from 261.63 Hz to 523.25 Hz).
gl: Octava das frecuencias mostradas na táboa de abaixo. Cambia este parámetro se queres mostrar as frecuencias asignadas noutras octavas, pero trata de asignar frecuencias na 4ª octava (a 4ª octava comprende normalmente frecuencias dende os 261.63 Hz ata os 523.25 Hz).

en: Insert
gl: Insertar

en: Adds a new note to the list, just above the selected line, or appends it to the end if no line is selected. Is not possible to add a note before the reference (the first) one. You can also use the Insert key on the table beside.
gl: Engade unha nota á lista, xusto enriba da nota seleccionada, ou engádea ao final no caso de non haber filas seleccionadas. Non é posible engadir unha nota antes da nota de referencia (a primeira). Podes tamén usar as teclas Insertar e Suprimir sobre a táboa do lado.

en: Delete
gl: Eliminar

en: Deletes the selected notes. The reference note, i.e., the first one, cannot be removed. You can also use the Delete key on the table beside.
gl: Elimina as notas seleccionadas. A nota de referencia (a primeira), non pode ser eliminada. Podes empregar tamén a tecla Suprimir sobre a táboa do lado.

en: Import
gl: Importar

en: Imports the scale from an external .scl file, with the Scala project format (http://www.huygens-fokker.org/scala/)
gl: Importa a escala dende un arquivo externo .scl, có formato empregado no proxecto Scala (http://www.huygens-fokker.org/scala/)

en: Lingot is an universal tuner, it can tune any instrument according to the scale you define here.
gl: Lingot é un afinador universal, podes afinar calqueira instrumento segundo a escala definida aquí.

en: Scale
gl: Escala

en: Logo design
gl: Deseño do logo

en: Accurate and easy to use musical instrument tuner
gl: Afinador de instrumentos preciso e fácil de usar

en: Shows the error in cents in a visual way. The range will depend on the maximum distance between each two notes in the scale defined in the Lingot settings. Try to provide scales with low maximum distance, i.e. with enough notes, to have a higher resolution in this gauge (12 notes per scale is a safe option).
gl: Amosa o erro en 'cents' dunha maneira visual. O rango dependerá da distancia máxima entre pares de notas da escala definida na configuración de Lingot. Intenta proporcionar escalas con baixa distancia máxima, por exemplo escalas con moitas notas, para obter unha mellor resolución na agulla (escalas de 12 notas son unha opción razoable).

en: Shows the error as a rotating disc which speed depends on the error in cents to the desired note. The disc will be still then the played note is in tune.
gl: Amosa o erro coma un disco xiratorio, cunha velocidade de rotación dependente do error en 'cents' coa nota desexada. O disco ficará inmóbil cando a nota este perfectamente afinada.

en: Please check that there are not other processes locking the requested device. Also, consider that some audio servers can sometimes hold the resources for a few seconds since the last time they were used. In such a case, you can try again.
gl: Comproba que non haxa outros procesos bloqueando o dispositivo. Ten en conta tamén que algúns servidores de audio poden bloquear os recursos por uns segundos tras a última vez que foron utilizados. Nese caso inténtao de novo nuns intres.

en: The core is not running, you must check your configuration.
gl: O afinador non está funcionando, debes comprobar a configuración.

en: Error
gl: Erro

en: Warning
gl: Aviso

en: Info
gl: Información

en: Open Configuration File
gl: Abrir arquivo de configuración

en: Lingot configuration files
gl: Arquivos de configuración de Lingot

en: Save Configuration File
gl: Gardar arquivo de configuración

en: untitled.conf
gl: sen titulo.conf

en: Welcome to Lingot %s. 
    
    We have added a new experimental strobe disc display, among other improvements, which you can find under the 'View' menu.
    
    Enjoy!
gl: Benvido a Lingot %s. 
    
    Esta versión engade un display experimental de disco estroboscópico, entre outras melloras, ao que podes acceder dende o menú 'Ver'.
    
    Enjoy!

en: _File
gl: _Arquivo

en: Opens an external configuration file.
gl: Abre un arquivo de configuración externo.

en: Saves the running configuration to an external file.
gl: Garda a configuración actual nun ficheiro externo.

en: _Edit
gl: _Editar

en: _View
gl: _Ver

en: Show gauge
gl: Agulla

en: Show strobe disc
gl: Disco estroboscópico

en: Show spectrum
gl: Espectro

en: _Help
gl: A_xuda

en: Estimated ground frequency in hertzs.
gl: Frecuencia fundamental estimada, en hercios.

en: Closest note to the estimated frequency, according to the scale defined in the Lingot settings.
gl: Nota máis cercana á frecuencia estimada, de acordo á escala definida na configuración.

en: Error in cents between the estimated frequency and the closest note according to the scale defined in the Lingot settings.
gl: Error en 'cents' entre a frecuencia estimada e a nota máis cercana segundo a configuración do afinador.

en: Tone
gl: Tono

en: This area shows the signal-to-noise ratio (SNR) of the captured signal. The ground frequency computed is shown with a red vertical line, the target frequency as a vertical blue line, and the noise threshold with a horizontal dotted yellow line.
gl: Este área amosa a densidade espectral de potencia do sinal capturado. A frecuencia fundamental móstrase cunha liña vertical vermella, a frecuencia desexada coma unha liña vertical azul, e o umbral de ruido mediante unha liña amarela horizontal e discontínua.

en: Spectrum
gl: Espectro

en: incorrect format
gl: formato incorrecto

en: note number mismatch
gl: número de notas non coincidinte

en: Error opening scale file
gl: Erro abrindo ficheiro de escala

en: the notes must be well ordered
gl: as notas deben estar ben ordenadas

en: Error parsing the configuration file, line %i: unrecognized audio system, assuming default value.
gl: Erro lendo o arquivo de configuración, liña %i: sistema de audio non recoñecido, asumindo valor por defecto.

en: The configuration file contains errors, and hence some default values have been chosen. The problem will be fixed once you have accepted the settings in the configuration dialog.
gl: O arquivo de configuración ten erros, e polo tanto algúns parámetros terán valores por defecto. O problema será solucionado unha vez confirmes as preferencias no diálogo de configuración.

en: Error parsing the configuration file, unrecognized audio system '%s', assuming default value.
gl: Erro lendo o arquivo de configuración, sistema de audio '%s' non recoñecido, asumindo valor por defecto.
