dcpp - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: A file of equal or larger size already exists at the target location
ja: 保存対象の場所に同等以上の大きさのファイルがすでに存在します。

en: A file with a different size already exists in the queue
ja: すでに異なるサイズのファイルにキューが入れられています。

en: A file with different tth root already exists in the queue
ja: すでに異なるハッシュ値(TTH Root)のファイルにキューが入れられています。

en: All download slots taken
ja: 空きDLスロットなし

en: CRC32 inconsistency (SFV-Check)
ja: CRC32 不一致 (SFV-チェック)

en: Connection timeout
ja: 接続時間切れ

en: Directory already shared
ja: このディレクトリはすでに共有されています。

en: Disconnected
ja: 切断

en: Download Queue
ja: ダウンロードキュー

en: Error during compression
ja: 圧縮中のエラー

en: Error during decompression
ja: 解凍中のエラー

en: Failed to set up the socks server for UDP relay (check socks address and port)
ja: UDP relay により SOCKS サーバーのセットアップに失敗(アドレスとポートの確認を)

en: File list refresh finished
ja: ファイルリスト更新完了

en: File list refresh initiated
ja: ファイルリスト更新開始

en: File not available
ja: ファイル取得不可

en: Full tree does not match TTH root
ja: ダウンロードしたツリーが TTH の Root と合致しません。

en: Hash database
ja: ハッシュデータベース

en: Hash database rebuilt
ja: ハッシュデータベース再構築完了

en: Invalid target file (missing directory, check default download directory setting)
ja: 無効な対象ファイル(存在しないディレクトリ：保存先の設定をチェックしてください。)

en: Kick user(s)
ja: ユーザーをキック

en: No directory specified
ja: ディレクトリが指定されていません。

en: No slots available
ja: 空きスロットなし

en: Offline
ja: オフライン

en: Redirect user(s)
ja: ユーザーをリダイレクト

en: Remove all subdirectories before adding this one
ja: 追加する前にすべてのサブディレクトリを除外

en: Shared Files
ja: 共有ファイル

en: Socks server authentication failed (bad login / password?)
ja: SOCKS サーバーの認証に失敗( ユーザー/パスワードに誤りは? )

en: Target filename too long
ja: 対象ファイルの名前が長すぎます。

en: The socks server doesn't support login / password authentication
ja: この SOCKS サーバーは ユーザー/パスワード 認証をサポートしていません

en: The socks server failed establish a connection
ja: SOCKSサーバーは接続の確立に失敗しました

en: The socks server requires authentication
ja: この SOCKS サーバーは認証を要します。

en: The temporary download directory cannot be shared
ja: 未完ファイル一時保存先ディレクトリは共有できません。

en: Unable to create thread
ja: スレッド作成不能

en: You're trying to download from yourself!
ja: 自分自身からダウンロードしようとしています!
