dcplusplus - en to sv translation catalogue (91 entries)

en: %1% (%2%) has same CID {%3%} as %4% (%5%), ignoring
sv: %1% (%2%) har samma CID {%3%} som %4% (%5%), ignorerar

en: %1% (Nick unknown)
sv: %1% (Okänt användarnamn)

en: %1% not shared; calculated CRC32 does not match the one found in SFV file.
sv: %1% inte utdelad; beräknad CRC32 matchar inte den i SFV-filen.

en: %1% renamed to %2%
sv: %1% omdöpt till %2%

en: %1% was kicked by %2%: %3%
sv: %1% kickades av %2%: %3%

en: %1% was kicked: %2%
sv: %1% kickades: %2%

en: %1%: File not available
sv: %1%: Filen ej tillgänglig

en: <Enter string>
sv: <Fyll i>

en: A file of equal or larger size already exists at the target location
sv: En fil med samma eller större storlek finns redan vid destinationen

en: A file with a different size already exists in the queue
sv: En fil med annan storlek finns redan i kön

en: A file with different tth root already exists in the queue
sv: En fil med annan tth-rot finns redan i kön

en: A file with the same hash already exists in your share
sv: Delar redan ut en fil med samma hash

en: All download slots taken
sv: Alla nedladdningsplatser är upptagna

en: CRC32 inconsistency (SFV-Check)
sv: CRC32 stämmer ej (kontrollera SFV)

en: Connection closed
sv: Anslutningen stängd

en: Connection timeout
sv: Inget svar på förbindelsen inom tidsgränsen

en: Connectivity error: %1%
sv: Fel vid anslutning: %1%

en: Connectivity restored
sv: Anslutning återställd

en: Could not open target file: %1%
sv: Kunde ej öppna målfilen: %1%

en: Directory already shared
sv: Katalogen är redan utdelad

en: Directory missing name attribute
sv: Katalogen saknar namn

en: Discard
sv: Ignorera

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Disconnected user leaving the hub: %1%
sv: Frånkopplad användare lämnar hubben: %1%

en: Download Queue
sv: Nedladdningskö

en: Duplicate file will not be shared: %1% (Size: %2% B) Dupe matched against: %3%
sv: Dubletter delas inte ut: %1% (Storlek: %2% B) Är dublett av: %3%

en: Duplicate source: %1%
sv: Dubblerad källa: %1%

en: Error creating hash data file: %1%
sv: Fel under framställning av hashdatafil: %1%

en: Error during compression
sv: Fel under komprimering

en: Error during decompression
sv: Fel under avkomprimering

en: Error generating certificate
sv: Fel vid skapandet av ceritikat

en: Error hashing %1%: %2%
sv: Fel under hashning %1%: %2%

en: Error saving hash data: %1%
sv: Fel under sparandet av hashdatan: %1%

en: Failed to load certificate file
sv: Misslyckades att ladda certifikatfil

en: Failed to load private key
sv: Misslyckades att ladda privat nyckel

en: Failed to negotiate base protocol
sv: Misslyckades att förhandla basprotokoll

en: Failed to set up the socks server for UDP relay (check socks address and port)
sv: Misslyckades att sätta upp UDP-relay hos socks-servern (kontrollera socks-adress och port)

en: File list refresh failed: %1%
sv: Misslyckades uppdatera fillistan: %1%

en: File list refresh finished
sv: Uppdatering av fillistan klar

en: File list refresh in progress, please wait for it to finish before trying to refresh again
sv: Uppdatering av fillistan pågår, var god vänta tills den är klar innan du försöker uppdatera igen

en: File list refresh initiated
sv: Uppdatering av fillistan påbörjad

en: File not available
sv: Filen är inte tillgänglig

en: Finished hashing: %1%
sv: Hashning färdig: %1%

en: Finished hashing: %1% (%2%/s)
sv: Hashning färdig: %1% (%2%/s)

en: Full tree does not match TTH root
sv: Fullt träd matchar inte TTH-roten

en: Generated new TLS certificate
sv: Genererade nytt TLS-certifikat

en: Greater than maximum filelist size
sv: Större än max storlek för fillista

en: Hash database
sv: Hashdatabas

en: Hash database rebuilt
sv: Hashdatabasen ombyggd

en: Hashing failed: %1%
sv: Hashning misslyckades: %1%

en: Hub probably uses an old version of ADC, please encourage the owner to upgrade
sv: Hubben använder antagligen en gammal version av ADC, uppmana gärna ägaren att uppgradera

en: Invalid size
sv: Ogiltig storlek

en: Invalid target file (missing directory, check default download directory setting)
sv: Ogiltig målfil (saknar katalog, kontrollera standardinställning för nedladdningskatalog)

en: Kick user(s)
sv: Sparka användare

en: Maximum command length exceeded
sv: Högsta längden på kommando överstigen

en: More bytes written than requested
sv: Skrev fler byte än efterfrågat

en: No certificate file chosen
sv: Ingen certifikatfil vald

en: No directory specified
sv: Ingen katalog vald

en: No private key file chosen
sv: Ingen privat nyckel vald

en: No slots available
sv: Inga platser tillgängliga

en: Not listening for connections - please restart %1%
sv: Lyssnar inte efter anslutningar - var god starta om %1%

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Redirect user(s)
sv: Omdirigera användare

en: Remove all subdirectories before adding this one
sv: Ta bort alla underkataloger innan du lägger till denna

en: Request to seek beyond the end of data
sv: Begäran till att söka efter slutet på data

en: Response does not match request
sv: Svaret matchar inte förfrågningen

en: SSL Error: %1% (%2%, %3%)
sv: SSL fel: %1% (%2%, %3%)

en: Search disabled: %1%
sv: Sökning inaktiverad: %1%

en: Search enabled again
sv: Sökning återaktiverad

en: Shared Files
sv: Delade filer

en: Socks server authentication failed (bad login / password?)
sv: Verifiering hos socks-servern misslyckades (fel användarnamn / lösenord?)

en: TLS disabled, failed to generate certificate: %1%
sv: TLS avstängd. misslyckades att generera ceritifikat: %1%

en: TLS disabled, no certificate file set
sv: TLS avstängd, ingen certifikatsfil bestämd

en: TTH inconsistency
sv: TTH inkonsekvens

en: Target file is missing or wrong size
sv: Målfilen saknas eller har fel storlek

en: Target filename too long
sv: Målets filnamn är för långt

en: Target removed
sv: Målet borttaget

en: The socks server doesn't support login / password authentication
sv: Socks-servern stöder inte användarnamns- / lösenordsverifiering

en: The socks server failed establish a connection
sv: Socks-servern misslyckades upprätta anslutning

en: The socks server requires authentication
sv: Socks-servern kräver verifiering

en: The temporary download directory cannot be shared
sv: Den tillfälliga nedladdningskatalogen kan ej delas ut

en: This file is already queued
sv: Filen finns redan i kön

en: Unable to create thread
sv: Kan ej skapa tråd

en: Unable to open filelist: %1%
sv: Kan ej öppna fillista: %1%

en: Unable to read hash data file
sv: Kan ej läsa hashdatafilen

en: Unable to rename %1%: %2%
sv: Kan ej döpa om %1%: %2%

en: Unable to send file %1%: %2%
sv: Kan ej skicka fil %1%: %2%

en: Unknown error: 0x%1$x
sv: Okänt fel: 0x%1$x

en: You're trying to download from yourself!
sv: Du försöker ladda ner från dig själv!

en: downloaded from
sv: nedladdad från

en: uploaded to
sv: uppladdad till
