linuxinfo 2.1.0 - en to cs translation catalogue (14 entries)

note: type: TH
en: 9 August 2014
cs: 9. srpen 2014

note: type: SH
en: NAME
cs: NÁZEV

note: type: Plain text
en: linuxinfo - displays system information about system.
cs: linuxinfo - zobrazuje údaje o systému.

note: type: SH
en: SYNOPSIS
cs: PŘEHLED

note: type: SH
en: DESCRIPTION
cs: POPIS

note: type: Plain text
en: Displays the system information about the system, including kernel version, number and type of processors in system, version of system library (libc or glibc).
cs: Zobrazuje údaje o tomto systému, včetně verze jádra, počtu a typu procesorů v systému, verze systémové knihovny (libc nebo glibc).

note: type: SH
en: OPTIONS
cs: VOLBY

note: type: Plain text
en: Print version information.
cs: Zobrazí údaj o verzi.

note: type: Plain text
en: Print brief help.
cs: Zobrazí stručnou nápovědu.

note: type: Plain text
en: Use an alternative source for system information (by default B</proc/cpuinfo>).
cs: Pro údaje o systému použije alternativní zdroj (výchozí nastavení je B</proc/cpuinfo>).

note: type: SH
en: AUTHORS
cs: AUTOŘI

note: type: SH
en: BUGS
cs: CHYBY

note: type: Plain text
en: What bugs? ;o) Do tell me!
cs: Jaké chyby? ;o) To mi vysvětlete!

note: type: Plain text
en: Ok, some CPUs are not yet detected. Please inform me (Helge) if yours is amongst those.
cs: Dobře, některé procesory se ještě nedaří rozpoznat. Pokud mezi ně patří ten váš, informujte mě prosím (Helge).
