linuxinfo 2.1.0 - en to da translation catalogue (16 entries)

note: type: TH
en: 9 August 2014
da: 9. august 2014

note: type: TH
en: Software
da: Program

note: type: SH
en: NAME
da: NAVN

note: type: Plain text
en: linuxinfo - displays system information about system.
da: linuxinfo - viser systeminformation.

note: type: Plain text
en: B<linuxinfo> [I<-h> | I<-v> | I<filename>]
da: B<linuxinfo> [I<-h> | I<-v> | I<filnavn>]

note: type: SH
en: DESCRIPTION
da: BESKRIVELSE

note: type: Plain text
en: Displays the system information about the system, including kernel version, number and type of processors in system, version of system library (libc or glibc).
da: viser systeminformationen, inklusive kerneversion, antallet og typen af processorer i systemet, version på systembiblioteket (libc eller glibc).

note: type: SH
en: OPTIONS
da: TILVALG

note: type: Plain text
en: Print version information.
da: Vis versionsinformation.

note: type: Plain text
en: Print brief help.
da: Vis den korte hjælp.

note: type: TP
en: B<filename>
da: B<filnavn>

note: type: Plain text
en: Use an alternative source for system information (by default B</proc/cpuinfo>).
da: Brug en alternativ kilde for systeminformation (som standard B</proc/cpuinfo>).

note: type: SH
en: AUTHORS
da: FORFATTERE

note: type: SH
en: BUGS
da: FEJL

note: type: Plain text
en: What bugs? ;o) Do tell me!
da: Hvad fejl? ;o) Fortæl mig mere om dem!

note: type: Plain text
en: Ok, some CPUs are not yet detected. Please inform me (Helge) if yours is amongst those.
da: O.k., nogle cpu'er bliver endnu ikke detekteret. Giv mig venligst besked (Helge) hvis dine er blandt denne gruppe.
