linuxinfo 2.1.0 - en to pl translation catalogue (17 entries)

note: type: TH
en: 9 August 2014
pl: 9 sierpnia 2014

note: type: TH
en: Software
pl: Oprogramowanie

note: type: SH
en: NAME
pl: NAZWA

note: type: Plain text
en: linuxinfo - displays system information about system.
pl: linuxinfo - wyświetla informacje o systemie

note: type: SH
en: SYNOPSIS
pl: SKŁADNIA

note: type: Plain text
en: B<linuxinfo> [I<-h> | I<-v> | I<filename>]
pl: B<linuxinfo> [I<-h> | I<-v> | I<nazwa-pliku>]

note: type: SH
en: DESCRIPTION
pl: OPIS

note: type: Plain text
en: Displays the system information about the system, including kernel version, number and type of processors in system, version of system library (libc or glibc).
pl: Wyświetla informacje systemowe takie jak wersja jądra, nazwa i typ procesora, wersja biblioteki systemowej (libc lub glibc).

note: type: SH
en: OPTIONS
pl: OPCJE

note: type: Plain text
en: Print version information.
pl: Wypisuje informacje o wersji.

note: type: Plain text
en: Print brief help.
pl: Wypisuje zwięzłą pomoc.

note: type: TP
en: B<filename>
pl: I<nazwa pliku>

note: type: Plain text
en: Use an alternative source for system information (by default B</proc/cpuinfo>).
pl: Używa innego źródła informacji systemowych (domyślnie I</proc/cpuinfo>).

note: type: SH
en: AUTHORS
pl: AUTORZY

note: type: SH
en: BUGS
pl: BŁĘDY

note: type: Plain text
en: What bugs? ;o) Do tell me!
pl: Błędy? Jakie błędy ;o) Wskaż je!

note: type: Plain text
en: Ok, some CPUs are not yet detected. Please inform me (Helge) if yours is amongst those.
pl: No dobrze, niektóre procesory nie są wykrywane. Proszę o informację (Helge) jeśli zdarzy się taka sytuacja.
