linuxinfo 2.1.0 - en to pt translation catalogue (15 entries)

note: type: TH
en: 9 August 2014
pt: 9 de Agosto 2014

note: type: SH
en: NAME
pt: NOME

note: type: Plain text
en: linuxinfo - displays system information about system.
pt: linuxinfo - mostra informações de sistema acerca do sistema.

note: type: SH
en: SYNOPSIS
pt: SINOPSE

note: type: Plain text
en: B<linuxinfo> [I<-h> | I<-v> | I<filename>]
pt: B<linuxinfo> [I<-h> | I<-v> | I<nome-ficheiro>]

note: type: SH
en: DESCRIPTION
pt: DESCRIÇÃO

note: type: Plain text
en: Displays the system information about the system, including kernel version, number and type of processors in system, version of system library (libc or glibc).
pt: Mostra informações de sistema acerca do sistema, incluindo versão de kernel, número e tipo de processadores no sistema, versão da biblioteca do sistema (libc ou glibc).

note: type: SH
en: OPTIONS
pt: OPÇÕES

note: type: Plain text
en: Print version information.
pt: Mostra informação da versão.

note: type: Plain text
en: Print brief help.
pt: Mostra uma breve ajuda.

note: type: TP
en: B<filename>
pt: B<nome-ficheiro>

note: type: Plain text
en: Use an alternative source for system information (by default B</proc/cpuinfo>).
pt: Usa uma fonte alternativa para informação do sistema (por predefinição é B</proc/cpuinfo>).

note: type: SH
en: AUTHORS
pt: AUTORES

note: type: Plain text
en: What bugs? ;o) Do tell me!
pt: Quais bugs? ;o) Digam-me!

note: type: Plain text
en: Ok, some CPUs are not yet detected. Please inform me (Helge) if yours is amongst those.
pt: Ok, algumas CPUs ainda não são detectadas. Por favor informe-me (Helge) se a sua está entre as tais.
