debian-installer - en to mr translation catalogue (12 entries)

note: Type: text Description :sl3:
en: Install the system
mr: प्रणालीची अधिष्ठापना करा

note: Type: text Description :sl3:
en: Installing the system...
mr: प्रणाली अधिष्ठापित होत आहे...

note: Type: text Description :sl3:
en: Copying data to disk...
mr: डेटाची डिस्कवर नक्कल होत आहे...

note: Type: text Description :sl3: This string appears when the live-installer package drop network settings that are used only by the Live system
en: Cleaning up network settings...
mr: नेटवर्कच्या निर्धारणांची सफाई करत आहे...

note: Type: text Description :sl3:
en: Removing packages specific to the live system...
mr: थेट प्रणालीकरिताच असलेली पॅकेजेस काढून टाकत आहे...

note: Type: text Description :sl3:
en: Reconfiguring X.org...
mr: एक्सऑर्ग पुनःसंरचित केले जातेय...

note: Type: text Description :sl3:
en: Running ${SCRIPT}...
mr: ${SCRIPT} चालवत आहे...

note: Type: select Choices :sl3:
en: normal
mr: सामान्य

note: Type: select Choices :sl3:
en: live
mr: थेट

note: Type: select Description :sl3:
en: Type of installation:
mr: अधिष्ठापनेचा प्रकारः

note: Type: select Description :sl3:
en: The live system can be installed to hard disk using one of the following options.
mr: थेट प्रणाली पुढील पर्यायांपैकी एक वापरून हार्ड डिस्कवर अधिष्ठापित करता येऊ शकते.

note: Type: select Description :sl3:
en: If you choose 'normal', the system will be installed as a regular system. If you choose 'live', the installed system will continue to act as a live system but it can then be launched directly from the hard disk.
mr: आपण जर 'सामान्य' निवडले, तर या प्रणालीची अधिष्ठापना नियमित प्रणाली म्हणून होईल. जर आपण 'थेट' निवडले, तर अधिष्ठापित प्रणाली थेट प्रणाली म्हणून कार्य करणे सुरू ठेवेल पण ती नंतर हार्ड डिस्कवरून सरळ सुरू करता येईल.
