debian-installer - en to pt translation catalogue (10 entries)

note: Type: text Description :sl3:
en: Install the system
pt: Instalar o sistema

note: Type: text Description :sl3:
en: Installing the system...
pt: A instalar o sistema...

note: Type: text Description :sl3:
en: Copying data to disk...
pt: A copiar os dados para o disco...

note: Type: text Description :sl3: This string appears when the live-installer package drop network settings that are used only by the Live system
en: Cleaning up network settings...
pt: A limpar as configurações de rede...

note: Type: text Description :sl3:
en: Removing packages specific to the live system...
pt: A remover pacotes especificos do sistema 'live'...

note: Type: text Description :sl3:
en: Reconfiguring X.org...
pt: A reconfigurar X.org...

note: Type: text Description :sl3:
en: Running ${SCRIPT}...
pt: A correr ${SCRIPT}...

note: Type: select Description :sl3:
en: Type of installation:
pt: Tipo de instalação:

note: Type: select Description :sl3:
en: The live system can be installed to hard disk using one of the following options.
pt: O sistema 'live' pode ser instalado no disco rígido utilizando uma das seguintes opções.

note: Type: select Description :sl3:
en: If you choose 'normal', the system will be installed as a regular system. If you choose 'live', the installed system will continue to act as a live system but it can then be launched directly from the hard disk.
pt: Se escolher 'normal', o sistema será instalado como um sistema normal. Se escolher 'live', o sistema instalado irá continuar a comportar-se como um sistema 'live' mas então poderá ser lançado directamente do disco rígido.
