debian-installer - en to si translation catalogue (12 entries)

note: Type: text Description :sl3:
en: Install the system
si: පද්ධතිය ස්ථාපනය කරන්න

note: Type: text Description :sl3:
en: Installing the system...
si: පද්ධතිය ස්ථාපනය කරමින්...

note: Type: text Description :sl3:
en: Copying data to disk...
si: තැටියට දත්ත පිටපත් කරමින්...

note: Type: text Description :sl3: This string appears when the live-installer package drop network settings that are used only by the Live system
en: Cleaning up network settings...
si: ජාල සැකසුම් පිරිසිදු කරමින්...

note: Type: text Description :sl3:
en: Removing packages specific to the live system...
si: සජීවී පද්ධතියට නිවේශිත පැකේජ ඉවත්කරමින්...

note: Type: text Description :sl3:
en: Reconfiguring X.org...
si: X.org නැවත සකසමින්...

note: Type: text Description :sl3:
en: Running ${SCRIPT}...
si: ${SCRIPT} ක්‍රියාත්මක කරමින්...

note: Type: select Choices :sl3:
en: normal
si: සාමාන්‍ය

note: Type: select Choices :sl3:
en: live
si: සජීව

note: Type: select Description :sl3:
en: Type of installation:
si: ස්ථාපනයේ වර්ගය:

note: Type: select Description :sl3:
en: The live system can be installed to hard disk using one of the following options.
si: සජීවී පද්ධතිය පහත එක් ආකාරයක් භාවිතයෙන් දෘඩ තැටියට ස්ථාපනය කල හැක.

note: Type: select Description :sl3:
en: If you choose 'normal', the system will be installed as a regular system. If you choose 'live', the installed system will continue to act as a live system but it can then be launched directly from the hard disk.
si: ඔබ 'සාමාන්‍ය' තෝරාගත්තේනම්, පද්ධතිය සාමාන්‍ය පද්ධතියක් ලෙස ස්ථාපනය වනු ඇත, ඔබ 'සජීව' තෝරාගත්තේනම්, ස්ථාපිත පද්ධතිය සජීවී පද්ධතියක් ලෙස ක්‍රියාකරනු ඇති නමුත් එය කෙලින්ම දෘඩතැටියෙන් ආරම්භ කල යුතුවේ.
