debian-installer - en to ast translation catalogue (10 entries)

note: Type: text Description :sl3:
en: Install the system
ast: Instalar el sistema

note: Type: text Description :sl3:
en: Installing the system...
ast: Instalando'l sistema...

note: Type: text Description :sl3:
en: Copying data to disk...
ast: Copiando datos al discu...

note: Type: text Description :sl3: This string appears when the live-installer package drop network settings that are used only by the Live system
en: Cleaning up network settings...
ast: Llimpiando afitamientos de rede...

note: Type: text Description :sl3:
en: Removing packages specific to the live system...
ast: Esborrando paquetes especificos del sistema live...

note: Type: text Description :sl3:
en: Reconfiguring X.org...
ast: Reconfigurando X.org...

note: Type: text Description :sl3:
en: Running ${SCRIPT}...
ast: Executando ${SCRIPT}...

note: Type: select Description :sl3:
en: Type of installation:
ast: Triba d'instalación:

note: Type: select Description :sl3:
en: The live system can be installed to hard disk using one of the following options.
ast: El sistema live puede instalase nel discu duru usando una de les siguientes opciones.

note: Type: select Description :sl3:
en: If you choose 'normal', the system will be installed as a regular system. If you choose 'live', the installed system will continue to act as a live system but it can then be launched directly from the hard disk.
ast: Si escueyes 'normal', el sisema s'instalará como un sistema regular. Si escueyes 'live', el sistema instaláu siguira actuando como un sistema, pero podrá lanzase directamente dende'l discu duru.
