lives - en to da translation catalogue (187 entries)

note: TRANSLATORS: text saying "Any", for encoder and output format (as in "does not matter")
en: Any
da: Enhver

note: TRANSLATORS: text saying "None", for playback plugin name (as in "none specified")
en: None
da: Ingen

note: TRANSLATORS: text saying "recommended", for plugin names, etc.
en: recommended
da: anbefalet

note: TRANSLATORS: adjective for "Built in" type effects
en: Builtin
da: Indbygget

note: TRANSLATORS: adjective for "Custom" type effects
en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Resizing
da: Ændrer størrelse

en: Play
da: Afspil

en: _Undo
da: Fortryd

en: _Next
da: _Næste

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: 
    Please Wait
da: 
    Vent venligst

en: File size
da: Filstørrelse

en: Events
da: Begivenheder

en: Total time
da: Tid i alt

en: Audio
da: Lyd

en: _Close Window
da: _Luk Vindue

en: Insert
da: Indsæt

en: New name
da: Nyt navn

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: first
da: først

en: last
da: sidste

en: seconds.
da: sekunder.

en: _Width
da: _Bredde

en: This file
da: Denne fil

en: Cut
da: Klip

en: Pasting
da: Sæt ind

en: Inserting
da: Indsætter

en: Cancelling
da: Annullerer

en: Deleting
da: Sletter

en: Delete
da: Slet

en: New Audio
da: Ny lyd

en: Clear _Errors
da: Ryd _fejl

en: Resume
da: Genoptag

en: paused...
da: på pause...

en: resumed...
da: genoptaget...

en: Keep
da: Behold

en: Cancel
da: Annuller

en: Effects
da: Effekter

en: Show _Details
da: Vis _detaljer

en: transition
da: overgange

en: Transitions
da: Overgange

en: effect
da: effekt

en: splitter
da: opdeler

en: Splitters
da: Opdelere

en: audio/video
da: lyd/video

en: video only
da: kun video

en: audio only
da: kun lyd

en: audio
da: lyd

en: Audio Mixers
da: Lydmiksere

en: Audio Effects
da: Lydeffekter

en: audio volume controller
da: lydstyrke kontrol

en: Audio Volume Controllers
da: Lydstyrke kontrol

en: unknown
da: ukendt

en: _Reset Values
da: _Nulstil værdier

en: %s : size
da: %s : størrelse

en: New size (pixels)
da: Ny størrelse (pixels)

en: _Height
da: _Højde

en: Set as default
da: Vælg som standard

en: No parameters
da: Ingen parametre

en: Invalid parameter
da: Ugyldig parameter

en: /unknown
da: /ukendt

en: %s advanced settings
da: %s avancerede indstillinger

en: Name:
da: Navn

en: The script version.
da: Script version.

en:     Author:
da:     Forfatter:

en: The script author.
da: Script forfatter

en: Menu text:
da: Menu tekst:

en: _Parameters...
da: _Parametre...

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move _Down
da: Flyt ne_d

en: _Name:
da: _Navn:

en: Set _values
da: Sæt _værdier

en: Default _Red:
da: Standard _Rød:

en: Default _Green:
da: Standard _Grøn:

en: Default _Blue:
da: Standard _Blå:

en: Default value:
da: Standrad værdi:

en: Row:
da: Række:

en: Bad script version.
da: Dårlig script version.

en: Copying %s to %s...
da: Kopierer %s til %s...

en: From script:
da: Fra script:

en: Script name:
da: Script navn:

en: New name:
da: Nyt navn:

en: New script name:
da: Nyt script navn:

en: _Always use the following values:
da: _Anvend altid følgende værdier:

en: seconds
da: sekunder

en: After every _change
da: Efter hver _ændring

en: _Never
da: _Aldrig

en: Decoding
da: Afkoder

en: AUDIO
da: LYD

en: _Player
da: _Afspiller

en: - internal -
da: - internt -

en: Playback
da: Afspilning

en: Recording
da: Optager

en: Audio codec
da: Lyd codeks

en: Encoding
da: Encoder

en: Directories
da: Mapper

en: Warnings
da: Advarsler

en: CD device
da: CD udstyr

en: Misc
da: Div

en: New theme:
da: Nyt tema

en: Jack Integration
da: Jack integration

en: _Joystick device
da: _Joystick udstyr

en: _MIDI device
da: _MIDI udstyr

en: Advanced
da: Avanceret

en: MIDI repeat
da: MIDI gentag

en: Resize
da: Tilpas

en: Current
da: Aktuel

en: New
da: Ny

en: _Enable audio
da: _Slå lyd til

en: _Frames Per Second
da: _Rammer per sekundt

en:  hours
da:  timer

en:  minutes
da:  minutter

en:  seconds
da:  sekender

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Speed Change
da: Hastighedsændring

en: update required.
da: opdatering nødvendig.

en: Effect name: %s
da: Effekt navn: %s

en: Plugin name: %s
da: Plugin navn: %s

en: Author: %s
da: Forfatter: %s

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Set Parameters
da: Sæt parametre

en: Clear
da: Ryd

en: Effect name:
da: Effekt navn:

en: Close _window
da: Luk _vindue

en: yu4mpeg stream in
da: yu4mpeg stream ind

en: Opened yuv4mpeg stream on %s
da: Åbnede yuv4mpeg stream på %s

en: Audio:
da: Lyd:

en: none
da: intet

en: TV card %d
da: TV kort %d

en: Opened TV card %d (%s)
da: Åbnede TV kort %d (%s)

en: Firewire card %d
da: Firewire kort %d

en: Opened firewire card %d
da: Åbnede firewire kort %d

en: Source: %s
da: Kilde: %s

en: to select a frame.
da: at vælge en ramme.

en: to select a block.
da: at vælge en blok.

en: Move block
da: Flyt blok

en: Move audio block
da: Flyt lydblok

en: Delete block
da: Slet blok

en: Delete audio block
da: Slet lydblok

en: Split tracks
da: Split spor

en: Split block
da: Split blok

en: Delete %s
da: Slet %s

en: Insert block
da: Indsæt blok

en: Insert gap
da: Indsæt mellemrum

en: Insert audio block
da: Indsæt lydblok

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Tracks
da: _Spor

en: Se_lection
da: Va_lg

en: _Select Current Track
da: _Vælg aktuelt spor

en: _Copy...
da: _Kopier...

en: _View
da: _Vis

en: _Apply
da: _Anvend

en: Time
da: Tid

en: Scroll
da: Rul

en: Select track
da: Vælg spor

en: Show/hide audio
da: Vis/skjul lyd

en: This effect cannot be moved
da: Denne effekt kan ikke flyttes

en: %d frames
da: %d rammer

en: audio track
da: lydspor

en: %s to %s
da: %s til %s

en: Insert _before
da: Indsæt _før

en: Insert _after
da: Indsæt _efter

en: _Adjust %s
da: _Juster %s

en: track %s
da: spor %s

en: tracks %s and %s
da: spor %s og %s

en: selected tracks
da: valgte spor

en: Cleaning up...
da: Rydder op...

en: after it.
da: efter det.

en: before it.
da: før det.

en: frames
da: rammer

en: Loading layout from %s...
da: Indlæser layout fra %s...

en: %d errors detected.
da: %d fejl opdaget.

en: _Reset values
da: _Nulstil værdier

en: _Close mixer
da: _Luk mikser

en: JACK server started
da: JACK server startet

en: Unable to connect to JACK server
da: Kunne ikke oprette forbindelse til JACK server

en: velocity
da: hastighed

en: value
da: værdi

en: variable
da: variabel

en: _Delete all
da: _Slet alle

en: Play video faster
da: Afspil video hurtigere

en: Play video slower
da: Afspil video langsommere

en: Start recording
da: Start optagelse

en: Stop recording
da: Stop optagelse

note: TRANSLATORS: as in keyboard key
en: key
da: nøgle

en: 
    
    Invalid version in file
    %s
da: 
    
    Ugyldig version i fil
    %s

en: 
    
    Unable to open file
    %s
    Error code %d
da: 
    
    Kunne ikke åbne fil
    %s
    Fejlkode %d
