lives - en to ro translation catalogue (88 entries)

en: and any information shown below:
ro: şi orice alte informaţii prezentate mai jos:

en: Please install gdb and then run LiVES with the -debug option to collect more information.
ro: Instalați gdb și apoi rulați LiVES cu optiunea -debub pentru a obține mai multe informații.

en: Preserving set.
ro: Păstrarea set.

note: TRANSLATORS: text saying "Any", for encoder and output format (as in "does not matter")
en: Any
ro: Orice

note: TRANSLATORS: text saying "None", for playback plugin name (as in "none specified")
en: None
ro: Nimic

note: TRANSLATORS: text saying "recommended", for plugin names, etc.
en: recommended
ro: recomandat

note: TRANSLATORS: text saying "disabled", (as in "not enabled")
en: disabled !
ro: dezactivat !

note: TRANSLATORS: text saying "**The current layout**", to warn users that the current layout is affected
en: **The current layout**
ro: ** Structura actuală **

en: Resizing
ro: Redimensionare

en: Loading realtime effect plugins...
ro: Se incarcă modulele de efecte in timp real...

en: Starting jack audio server...
ro: Pornirea serverului audio jack...

en: 
    
    Window manager reports as "%s";
ro: 
    
    Rapoarte de manager de ferestre ca "%s";

en: number of monitors detected: %d
ro: numărul de monitoare detectate: %d

en: Compiled with jack support, good !
ro: Compilate cu suport jack, de bine !

en: Welcome to LiVES version %s.
ro: Bine ati venit la LiVES versiunea %s.

en: 
    Startup syntax is: %s [opts] [filename [start_time] [frames]]
ro: 
    Sintaxa de start este: %s [opts] [filename [start_time] [frames]]

en: Where: filename is the name of a media file or backup file.
ro: În cazul în care: de nume de fişier este numele de mass-media un fişier sau un fişier copie de rezervă.

en: start_time : filename start time in seconds
ro: start_time : timpul de start al fișierului in secunde

en: frames : maximum number of frames to open
ro: frames : numărul maxim de cadre pentru a deschide

en: opts can be:
ro: opts pot fi:

en: -help            : show this help text and exit
ro: -help : arată acest text de ajutor şi de ieşire

en: -noset           : do not load any set on startup
ro: -noset : Nu încărcaţi orice set la pornire

en: -norecover       : force no-loading of crash recovery
ro: -norecover : vigoare nu-de încărcare de crash de recuperare

en: -recover         : force loading of crash recovery
ro: -recover : forţa de încărcare de accident de recuperare

en: -nogui           : do not show the gui
ro: -nogui : Nu afişa GUI

en: -startup-ce      : start in clip editor mode
ro: -startup-ce      : pornește in modul editare clip

en: -startup-mt      : start in multitrack mode
ro: -startup-mt : porni în modul multicale

en: -oscstart <port> : start OSC listener on UDP port <port>
ro: -oscstart <port> : pornește ascultătorul OSCpe portul UDP <port>

en: -nooscstart      : do not start OSC listener
ro: -nooscstart : nu începeţi ascultător OSC

en: -debug            : try to debug crashes (requires 'gdb' installed)
ro: -debug : încerca să se blochează de depanare (necesită 'gdb' instalat)

en: Starting GUI...
ro: Incepand GUI ...

en: LiVES-%s: <%s> %dx%d : %d frames %d bpp %.3f fps
ro: LiVES-%s: <%s> %dx%d : %d cadre %d bpp %.3f fps

en: LiVES-%s: <%s> %dx%d : ??? frames ??? bpp %.3f fps
ro: LiVES-%s: <%s> %dx%d : ??? cadre ??? bpp %.3f fps

en: LiVES-%s: <No File>
ro: LiVES-%s: <Nici un fişier>

en: Play
ro: Rulează

en: LiVES was unable to capture this image
ro: LiVES nu a putut pentru a capta această imagine

en: _Undo
ro: An_ulează ultima acțiune

en: _Redo
ro: _Refă ultima acțiune

en: _Next
ro: Î_nainte

en: Preview
ro: Previzionează

en: 
    Please Wait
ro: 
    Vă rugăm să aşteptaţi

en: _Enough
ro: _Destul

en: 
    
    Please Wait
    
    Remember to switch off effects (ctrl-0) afterwards !
ro: 
    
    Vă rugăm să aşteptaţi
    
    Amintiţi-vă pentru a opri efectele (Ctrl-0) dupa aceea !

en: _Preview
ro: _Previzualizează

en: Frame size
ro: Dimensiune cadru

en: File size
ro: Dimensiune fișier

en: Byte size
ro: Octet dimensiuni

en: Frames
ro: Cadre

en: Events
ro: Evenimente

en: Total time
ro: Timp total

en: Audio
ro: Sunet

en: Rate/size
ro: Tarif/dimensiune

en: Keep _my settings
ro: Păstraţi setările _mele

en: _Save to file
ro: _Salvaţi în fişier

en: _Close Window
ro: În_chide fereastră

en: Insert
ro: Inserează

en: _Number of times to insert
ro: _Numărul de ori pentru a insera

en: Insert _with sound
ro: Introduceţi _cu sunet

en: Insert with_out sound
ro: Introduceţi _fără sunet

en: Do not send bandwidth information
ro: Nu trimiteţi informaţiile latime de banda

en: Try this setting if you are having problems getting a stream
ro: Încercaţi această setare dacă aveţi probleme cu obţinerea unui flux de

en: New name
ro: Nume nou

en: Chapter
ro: Capitol

en: first
ro: intai

en: last
ro: ultimul

en: seconds.
ro: secunde.

en: Title/Name :
ro: Titlu/Nume :

en: Author/Artist :
ro: Autor/Artist :

en: Comments :
ro: Comentarii :

en: _Wipe layout
ro: _Aspect Stergeti

en: _Ignore changes
ro: _Ignoră schimbările

en: _Delete layout
ro: Aspect _Sterge

en: _Save layout
ro: _Salvaţi aspectul

en: This file
ro: Acest fişier

en: ,
     - including the current layout -
ro: ,
     - inclusiv aspectul actual -

en: Undoing
ro: Desfac

en: Redoing
ro: Reface

en: Cut
ro: Taie

en: Inserting
ro: Inserez

en: Clear _Errors
ro: Curăţă _erori

en: _Delete affected layouts
ro: Şterge _afişajele afectate

en: Resume
ro: Reia

en: paused...
ro: întrerut...

en: resumed...
ro: reluat...

en: Keep
ro: Păstrează

en: Cancel
ro: Renunță

en: 
    Record time must be greater than 0.
ro: 
    Timpul de înregistrare trebuie să fie mai mare decât 0.

en: Capture an External Window:
    
    Click on 'OK', then click on any window to capture it
    Click 'Cancel' to cancel
ro: Caputurarea unei fereastre externe:
    
    Apăsaţi clic pe 'OK', apoi apăsaţi clic pe orice fereastră pentru a o captura
    Apăsaţi 'Anulare' pentru a anula acţiunea
