lives - en to ug translation catalogue (139 entries)

note: TRANSLATORS: text saying "Any", for encoder and output format (as in "does not matter")
en: Any
ug: خالىغان

note: TRANSLATORS: text saying "None", for playback plugin name (as in "none specified")
en: None
ug: يوق

note: TRANSLATORS: text saying "recommended", for plugin names, etc.
en: recommended
ug: تەۋسىيە قىلغان

note: TRANSLATORS: text saying "disabled", (as in "not enabled")
en: disabled !
ug: چەكلەنگەن!

note: TRANSLATORS: adjective for "Built in" type effects
en: Builtin
ug: ئىچكى

note: TRANSLATORS: adjective for "Custom" type effects
en: Custom
ug: ئىختىيارى

note: TRANSLATORS: adjective for "Test" type effects
en: Test
ug: سىناق

en: Starting...
ug: باشلاۋاتىدۇ…

en: Play
ug: قوي

en: _Undo
ug: يېنىۋال(_U)

en: _Redo
ug: قايتىلا(_R)

en: _Next
ug: كېيىنكى(_N)

en: Skipped
ug: ئاتلاپ ئۆتتى

en: Passed
ug: ئۆتتى

en: Failed
ug: مەغلۇپ بولدى

en: _Finish
ug: تاماملا(_F)

en: Video
ug: سىن

en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

en: 
    Please Wait
ug: 
    سەل ساقلاڭ

en: _Preview
ug: ئالدىن كۆزەت(_P)

en: Format
ug: پىچىمى

en: Frame size
ug: كاندۇك چوڭلۇقى

en: File size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى

en: Byte size
ug: بايت چوڭلۇقى

en: Frames
ug: كاندۇكلار

en: Events
ug: ھادىسە

en: Total time
ug: ئومۇمىي ۋاقىت

en: Audio
ug: ئۈن

en: _Save to file
ug: ھۆججەتكە ساقلا(_S)

en: _Close Window
ug: كۆزنەك ياپ(_C)

en: Insert
ug: قىستۇر

en: New name
ug: يېڭى ئات

en: Set name
ug: ئاتىنى بەلگىلەش

en: Use def_aults
ug: كۆڭۈلدىكىلەرنى ئىشلەت

en: _Advanced
ug: ئالىي(_A)

en: Chapter
ug: باب

en: Channel
ug: قانال

en: Width
ug: كەڭلىك

en: Height
ug: ئېگىزلىك

en: first
ug: بىرىنچى

en: last
ug: ئاخىرقى

en: Browse...
ug: كۆز يۈگۈرت…

en: _Options
ug: تاللانما(_O)

en: Cut
ug: كەس

en: Cancelling
ug: ئەمەلدىن قالدۇرۇۋاتىدۇ

en: Deleting
ug: ئۆچۈرۈۋاتىدۇ

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: 
    
    Selection is locked.
ug: 
    
    تاللاش قۇلۇپلانغان

en: Resume
ug: داۋاملاشتۇر

en: Keep
ug: تەگمە

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇرۇش

en: _File
ug: ھۆججەت(_F)

en: _Edit
ug: تەھرىر(_E)

en: _Select...
ug: تاللا(_S)…

en: _Invert Selection
ug: ئەكسىچە تاللا(_I)

en: _Play
ug: قوي(_P)

en: _Stop
ug: توختا (&S)

en: _Full Screen
ug: پۈتۈن ئېكران(_F)

en: _Mute
ug: ئۈنسىز(_M)

en: _Tools
ug: قوراللار(_T)

en: _Utilities
ug: قوراللار(_U)

en: _Generate
ug: قۇر(_G)

en: _Preferences...
ug: پارامېتىرلار(_P)...

en: _Audio
ug: ئۈن(_A)

en: _Info
ug: ئۇچۇر(_I)

en: _None
ug: يوق(_N)

en: _Help
ug: ياردەم(_H)

en: _Troubleshoot
ug: مەسىلە ھەل قىل(_T)

en: _About
ug: ھەققىدە(_A)

en: Volume
ug: ئاۋاز مىقدارى

en: First Frame
ug: بىرىنچى كاندۇك

en: Last Frame
ug: ئاخىرقى كاندۇك

en: _Free
ug: ئەركىن(_F)

en: _Start
ug: باشلا(_S)

en: Rewind
ug: كەينىگە

en: Effects
ug: ئۈنۈملەر

en: Opening %s
ug: %s نى ئېچىۋاتىدۇ

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Transitions
ug: ئالماشتۇر

en: effect
ug: ئۈنۈم

en: Utilities
ug: قوراللار

en: audio
ug: ئۈن

en: unknown
ug: نامەلۇم

en: Set as default
ug: كۆڭۈلدىكى قىممەتكە تەڭشە

en: Type:
ug: تىپى:

en: Name:
ug: ئاتى:

en: Version:
ug: نەشرى:

en:     Author:
ug:     ئاپتور:

en: Move _Up
ug: يۇقىرىغا(_U)

en: Move _Down
ug: تۆۋەنگە(_D)

en: _Name:
ug: ئاتى(_N):

en: _Label:
ug: ئەن(_L):

en: _Type:
ug: تىپى(_T):

en: _Default:
ug: كۆڭۈلدىكى(_D)

en: Script name:
ug: قوليازما نامى:

en: New name:
ug: يېڭى ئات:

en: seconds
ug: سېكۇنت

en: _Never
ug: ھەرگىز(_N)

en: Playback
ug: قويۇش

note: TRANSLATORS: gigabytes
en: GB
ug: گىگابايت

en: Recording
ug: خاتىرىلەۋاتىدۇ

en: Audio codec
ug: ئاۋاز كودېك

en: Encoding
ug: كودلاش

en: Directories
ug: مۇندەرىجىلەر

en:  MB
ug:  مېگابايت

en: Warnings
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Misc
ug: ئارىلاش

en: Advanced
ug: ئالىي

en: Resize
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرت

en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

en: Unsigned
ug: ئىمزاسىز

en: New
ug: يېڭى

en:  hours
ug:  سائەت

en:  minutes
ug:  مىنۇت

en:  seconds
ug:  سېكۇنت

en: Unlimited
ug: چەكسىز

en: Type: %s
ug: تىپى: %s

en: Author: %s
ug: ئاپتور: ‎%s

en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

en: Info
ug: ئۇچۇرى

en: Clear
ug: تازىلا

en: none
ug: يوق

en: Source: %s
ug: مەنبە: %s

en: Delete %s
ug: %s نى ئۆچۈر

en: _Open...
ug: ئاچ(_O)…

en: Se_lection
ug: تاللا(_L)

en: _Copy...
ug: كۆچۈر(_C)…

en: _View
ug: كۆرۈنۈش(_V)

en: _Apply
ug: قوللان(_A)

en: Time
ug: ۋاقىت

en: Scroll
ug: سىيرىش

en: Cleaning up...
ug: تازىلاۋاتىدۇ…

en: _Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا(_P)

en: frames
ug: كاندۇك

en: velocity
ug: تېزلىك

en: note
ug: ئىزاھ

en: value
ug: قىممىتى

en: variable
ug: ئۆزگەرگۈچى

note: TRANSLATORS: as in keyboard key
en: key
ug: ئاچقۇچ
