lokalize - en to bg translation catalogue (644 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
bg: Инструменти

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
bg: Компилиране .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
bg: Компилира .po и го прави достъпен за приложенията

en: Gettext not found
bg: Не е открит Gettext

en: Install gettext package for this feature to work
bg: За да сработи това, инсталирайте пакета gettext

en: Updating from templates...
bg: Обновяване от шаблоните...

en: Merge has been completed
bg: Сливането е завършено

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
bg: Сливането е завършено.
    Време на промяна на шаблона: %1 (преди %2 дни).

en: Merge failed.
bg: Сливането неуспешно.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
bg: Не можа да намери файл с шаблон за сливането:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
bg: Файл

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
bg: Обновяване на файл от шаблон

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
bg: Сливане в ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
bg: Генерира преведена версия на ODF документ

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
bg: Алтернативни преводи

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
bg: Има полезни данни, налични в изгледа на алтернативните преводи.
    
    За файловете Gettext PO се показва разликата между текущия изходен текст и изходния текст, съответстващ на мъглявия превод, намерен от msgmerge при актуализиране на PO въз основа на шаблона POT.
    
    Искате ли да покажете изгледа с данните?

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
bg: <p>Понякога, ако изходният текст се промени, неговият превод се обезсилва. и се маркира като <emphasis>нуждаещ се от&nbspпреглед</emphasis> (т.е. губи статуса си на одобрение) или (само в случай на XLIFF файл) се премества в <emphasis>алтернативни&nbsp;преводи</emphasis> в раздела, придружаващ блока.</p><p>Този преглед на инструменти показва също така разликата между текущия и предишния изходен низ, така че лесно можете да видите кои промени трябва да се приложат към съществуващия превод, за да отговаря на актуалния код</p><p>Двойно щракване върху която и да е дума в тази рамка с инструменти я вмъква в превода.</p><p>Завлечете файл с превод  втази рамка с инструменти, за да го използвате като източник за допълнителни алтернативни преводи.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
bg: Произход: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
bg: Ползване на алтернативен превод

en: no
bg: не

en: yes
bg: да

[ctx: @title:column]
en: Source
bg: Оригинал

[ctx: @title:column]
en: Target
bg: Превод

[ctx: @title:column]
en: Approved
bg: Одобрен

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
bg: Двоични единици

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
bg: Задаване на файла

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
bg: Използване на изходния файл

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
bg: Всички поддържани файлове (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
bg: Нов

en: Needs translation
bg: Трябва да се преведе

en: Needs full localization
bg: Трябва да се преведе изцяло

en: Needs adaptation
bg: Трябва да приспособи

en: Translated
bg: Преведен

en: Needs translation review
bg: Трябва да се прегледа

en: Needs full localization review
bg: Трябва да се прегледа изцяло

en: Needs adaptation review
bg: Трябва да се провери приспособяването

en: Final
bg: Краен

en: Signed-off
bg: Подписано

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
bg: Начало на сдвоен таг

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
bg: Край на сдвоения таг

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
bg: Самостоятелен таг

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
bg: Изолиран таг

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
bg: Маркер

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
bg: Общ групов заместител

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
bg: Подпоток

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
bg: Общ заместител

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
bg: Начало на сдвоения заместител

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
bg: Край на сдвоения символ на мястото

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
bg: съкращение

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
bg: съкратен термин: съкратена форма на термина, получена в резултат на пропускане на един или повече елементи на термина

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
bg: съкращение: съкратена форма на термина, получена в резултат на пропускане на един или повече елементи на термина или срички (напр. "прил" за "прилагателно")

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
bg: акроним: съкратена форма на термин, съставена от букви от пълната форма на многословен термин, обединени в последователност, която се произнася самостоятелно (напр. "radar" за "radio detecting and ranging")

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
bg: наименование: термин за собствено име, като например наименование на агенция или друга подобна структура

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
bg: колокация: повтарящо се словосъчетание, което се характеризира със сплотеност, тъй като компонентите на колокацията трябва да се срещат едновременно в рамките на едно изказване или макар и да не е задължително да поддържат непосредствена близост помежду си

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
bg: общоприето наименование: синоним на международен научен термин, който се използва в в общия дискурс на даден език

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
bg: дата и/или час

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
bg: уравнение: израз, използван за представяне на понятие въз основа на твърдение например, че два математически израза са равни, както е определено от знак за равенство (=), или са отнесени едно към друго с подобен знак

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
bg: разширена форма: Пълното представяне на даден термин, за който има съкратена форма

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
bg: формула: фигури, символи или други подобни, използвани за кратко изразяване на дадено понятие, като математическа или химическа формула

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
bg: главен термин: обозначението на понятието, което е избрано за главен термин на терминологичен запис

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
bg: инициализъм: съкратена форма на термин, състоящ се от някои от първоначалнитебукви от думите, съставляващи многословен термин или словни елементи, които изграждат сложен термин, когато тези букви се произнасят индивидуално (напр."ГСE" за "говежди спонгиформна енцефалопатия")

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
bg: международен научен термин: термин, който е част от международен научна номенклатура, приета от съответен научен орган

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
bg: международен термин: термин, който има еднакъв или почти еднакъв правописен или фонетична форма в много езици

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
bg: логически израз: израз, използван за представяне на понятие, основано на математически или логически отношения, като например твърдения за неравенство, множество отношения, булеви операции и други подобни

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
bg: единица за управление на материали: единица за проследяване на обект

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
bg: име

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
bg: близък синоним: термин, който представя същото или много подобно понятие като друг термин на същия език, но за който взаимозаменяемостта е ограничена до някои контексти и неприложима в други

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
bg: номер на част: уникално буквено-цифрово обозначение, присвоено на обект в производствена система

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
bg: фраза

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
bg: фразеологизъм: група от две или повече думи, които образуват единица, чието значение на която често не може да бъде изведено въз основа на комбинираното значение на думи, съставляващи фразеологизма

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
bg: защитен: маркираният текст не трябва да се превежда

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
bg: романизирана форма: форма на термин, получена в резултат на операция, при която не селатинските писмени системи се преобразуват в латинска азбука

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
bg: сегмент: маркираният текст представлява сегмент

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
bg: set phrase": фиксирана, лексикализирана фраз

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
bg: кратка форма: вариант на многословен термин, който включва по-малко думи от пълната форма на термина (напр. "Група на двадесет и четирите" за "Междуправителствена Група на двадесет и четирите по международни валутни въпроси

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
bg: инвентарна единица: инвентарна единица, идентифицирана с уникален буквено-цифров обозначение, присвоено на обекта в системата за контрол на запасите

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
bg: стандартен текст: фиксирана част от повтарящ се текст

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
bg: символ: обозначение на понятие с букви, цифри, пиктограми или други комбинация от тях

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
bg: синоним: термин, който представлява същото или много подобно понятие като основният термин на вписването в даден запис на термин

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
bg: синонимна фраза: фразеологична единица в даден език, която изразява същото семантично съдържание като друга фраза на същия език

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
bg: термин

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
bg: транскрибирана форма: форма на термин, получена в резултат на операция, при която знаците на една писмена система се представят със знаци от друга писмената система, като се взема предвид произношението на символите конвертиран

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
bg: транслитерирана форма: форма на термина, получена в резултат на операция, при която символите на една азбучна писмена система се представят със знаци от друга азбучна писмена система

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
bg: съкратен термин: съкратена форма на термина, получена в резултат на пропускане на един или повече елементи на термина или срички (напр. "грип" за "грип")

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
bg: вариант: една от алтернативните форми на даден термин"

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
bg: Вмъкване

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
bg: Изтриване

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
bg: Превключване на одобрението

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
bg: Вмъкване на Markup

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
bg: Изтриване на Markup:

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
bg: Настройка на бележка

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
bg: Актуализиране/добавяне на фаза на работния процес

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
bg: Настройки на еквивалентност на превода

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
bg: Премахване на текст с маркиране

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
bg: Вмъкване на текст с маркиране

en: separator for different-length string alternatives
bg: разделител за алтернативни низове с различна дължина

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
bg: Предишна стойност на източника, запазена от Gettext по време на преминаване към по-нов ПОТшаблон

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
bg: Липсва име на автор

en: Your name:
bg: Златко Попов

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
bg: Липсва имейл на автора

en: Your email:
bg: zlatkopopov@fsa-bg.org

en: Previous source value, saved by lupdate tool
bg: Предишна стойност на източника, запазена от инструмента lupdate

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
bg: Преводни единици

en: Quick search...
bg: Бързо търсене...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
bg: Задействане с Ctrl+L.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
bg: Приемане на регулярни изрази

en: options
bg: опции

en: Reset individual filter
bg: Нулиране на индивидуалния филтър

en: Case insensitive
bg: Чувствителен регистър

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
bg: Игнориране на ускорителите

en: Ready
bg: Готово

en: Non-ready
bg: Неодобрен

en: Non-empty
bg: Непразен

en: Empty
bg: Празно

en: Changed since file open
bg: Променен от последното отваряне

en: Unchanged since file open
bg: Непроменен от последното отваряне

en: Same in sync file
bg: Същото в синхронизирания файл

en: Different in sync file
bg: Различен във файла за синхронизиране

en: Not in sync file
bg: Не е в синхронизирания файл

en: Plural
bg: Множествено число

en: Non-plural
bg: Без множествено число

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
bg: Основен

[ctx: @title:inmenu]
en: States
bg: Провинции

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
bg: Колона за търсене

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
bg: Премахване и повторно филтриране при промяна на съдържанието

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
bg: Всички

[ctx: @title:column]
en: Entry
bg: Запис

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
bg: Оригинал

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
bg: Превод

[ctx: @title:column]
en: Notes
bg: Бележки

[ctx: @title:column]
en: Context
bg: Контекст

[ctx: @title:column]
en: Files
bg: Файлове

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
bg: Състояние на превод

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
bg: Дължина на източника

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
bg: Дължина на целта

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
bg: Преведен

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
bg: Трябва да се прегледа

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
bg: Непреведен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
bg: Език на превода:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
bg: Редактиране

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
bg: Текущ: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
bg: Общо: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
bg: За проверка: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
bg: Непреведени: %1

[ctx: @title actions category]
en: File
bg: Файл

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
bg: Навигация

[ctx: @title actions category]
en: Editing
bg: Редактиране

en: Synchronization 1
bg: Синхронизиране 1

en: Synchronization 2
bg: Синхронизиране 2

en: Translation Memory
bg: Запаметени преводи

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
bg: Речник

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
bg: Вмъкване на алтернативен превод #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
bg: Добавяне на бележка

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
bg: Вмъкване на предложение за ЗП #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
bg: Премахване на предложение за ЗП #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
bg: Вмъкване на превод на термина #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
bg: Нов термин

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
bg: Вмъкване на резултат от WebQuery #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
bg: Фази...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
bg: Брояч на думите

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
bg: Изчистване на всички преводни записи

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
bg: Стартиране на командата на Pology за този файл

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
bg: Сливане на превода в  версия на OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
bg: Промяна посоката на търсене

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
bg: Одобрен

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
bg: Одобряване и преминаване към следващия

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
bg: Еквивалентни преводи

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
bg: Копиране на оригинала в превода

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
bg: Разгъване на целта

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
bg: Изчистване

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
bg: Вмъкване на етикет

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
bg: Проверка на тази единица с помощта на LanguageTool

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
bg: Вмъкване на следващ етикет

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
bg: Завършване

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
bg: Най-добро предложение от проверката на правопис

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
bg: &Следващ

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
bg: &Предишен

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
bg: &Първи

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
bg: По&следен

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
bg: Запис номер

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
bg: Предишен преведен, но неодобрен

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
bg: Следващ преведен, но неодобрен

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
bg: Предишен непреведен

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
bg: Следващ непреведен

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
bg: Предишен неодобрен

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
bg: Следващ неодобрен

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
bg: Фокусирайте реда за търсене в изгледа на единиците за превод

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
bg: Отмятане на съобщението

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
bg: Предишна отметка

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
bg: Следваща отметка

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
bg: Попълване с всички точни преводи

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
bg: Попълване с всички точни преводи и маркиране като "неясен"

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
bg: Отваряне на файл за синхронизиране/сливане

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
bg: Отваряне на каталога, който трябва да се слее с текущия или да се репликират промените в основния файл

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
bg: Предишен различен

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
bg: Предишен запис, който е преведен по различен начин в сливания файл, включително празни преводи в източника за сливане

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
bg: Следващ различен

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
bg: Следващ запис, който е преведен по различен начин в сливания файл, включително празни преводи в източника на сливане

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
bg: Следваща одобрена разлика

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
bg: Копиране от източника на сливане

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
bg: Копиране на всички нови преводи

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
bg: Това променя само празните и неподготвените записи в основния файл

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
bg: Копиране в източника на сливане

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
bg: Отваряне на втори източник за синхронизиране

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
bg: Това променя само празни записи

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
bg: (възстановено)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
bg: Документът е променен.
    Искате ли промените да бъдат записани?

[ctx: @title:window]
en: Warning
bg: Предупреждение

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
bg: Избиране на файл за превод

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
bg: Грешка при отваряне на файл %1, ред: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
bg: Грешка при отваряне на файл %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
bg: Запазване на файла като

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
bg: Грешка при записването на файла %1
    Искате ли да запишете в друг файл или да отмените?

[ctx: @title]
en: Error
bg: Грешка

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
bg: Не може да се извърши автоматично запазване на файла.
    Целевият файл беше %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
bg: Прескачане до

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
bg: Въведете номера на реда:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
bg: Текущ: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
bg: Преведен

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
bg: Подписано

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
bg: Одобрен

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
bg: Прави се превод (и може да е необходима проверка)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
bg: Преводът е получил положителна рецензия

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
bg: Записът е напълно преведен

en: A Pology check is already in progress.
bg: Проверката на Pology вече е в ход.

en: Pology error
bg: Грешка на Pology

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
bg: Проверката на Pology се срина неочаквано:
    %1

en: Pology success
bg: Успех на Pology

en: The Pology check has succeeded.
bg: Проверката на Pology е успешна.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
bg: Проверката на Pology върна грешка:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
bg: Това ще изтрие всички преводи от файла.
    Наистина ли искате да изчистите всички преведени записи?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
bg: Думи от изходния текст: %1<br/>Думи на целевия текст: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
bg: Брояч на думи

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
bg: Искате ли да търсите изходния файл локално или чрез lxr.kde.org?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
bg: Търсене на изходния файл

en: Locally
bg: Локално

en: Select project's base folder for source file lookup
bg: Избиране на базова папка на Project за търсене на изходния файл

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
bg: Не може да намери изходен файл в посочената папка.
    Искате ли да промените папката за изходни файлове?

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
bg: Не може да се отвори целевият изходен файл: Целевият изходен файл не е относителен на текущия файл за превод и в момента няма заредени скриптове да се справят с отварянето на изходни файлове в потребителски пътища. Обърнете се към Lokalize наръчник за примери за скриптове и как да ги включите в проекта си.

en: Install translate-toolkit package and retry
bg: Инсталирайте пакета translate-toolkit и опитайте отново

en: Install translate-toolkit package and retry.
bg: Инсталирайте пакета translate-toolkit и опитайте отново.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
bg: Изберете оригинален OpenDocument, на който е базиран файла XLIFF

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
bg: Файлове OpenDocument (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
bg: Инсталирайте пакета python-uno за допълнителна функционалност.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
bg: Задаване на текст на единицата

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
bg: Замяна

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
bg: Достигнат е края на документа. Искате ли да продължите отначалото?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
bg: Проверка на правописа

en: Lokalize has finished spellchecking
bg: Проверката на правописа завърши

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
bg: &Кратък речник нa специалните думи

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
bg: &Търсене в Интернет

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
bg: &Запаметени преводи

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
bg: Други преводи

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bg: Навига&ция

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
bg: &Отметки

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
bg: С&инхронизиране

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
bg: &Втори източник на синхронизиране

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
bg: Видими &инструменти

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Основна лента с инструменти

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
bg: За проверка:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
bg: Непреведен:

[ctx: @action]
en: Hide
bg: Скриване

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
bg: Колона: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
bg: <qt><p><b>Оригинален низ</b></p>
    <p>Тази част от прозореца показва оригиналното съобщение
    на текущото съобщение.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
bg: Мн. число %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
bg: Разгъване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
bg: Търсене на израз в оригиналния текст.
    Натиснете "Ctrl+L" за достъп до това поле. Натиснете "Enter", за да започне търсенето.
    Натиснете "Esc", за да спрете търсенето.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
bg: Обръщане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
bg: Оригинал:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
bg: Търсене на израз в преведените полета.
    Натиснете "Enter", за да започне търсенето.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
bg: Регулярни изрази

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
bg: Превод:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
bg: Зачитане на регистъра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
bg: &Търсене

[ctx: @title:window]
en: File List
bg: Списък с файлове

en: Drop translation files here...
bg: Завличане на файлове с преводи тук...

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
bg: Файл

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
bg: Търсене и заместване във файлове

en: Copy source to clipboard
bg: Копиране на оригинала в системния буфер

en: Copy target to clipboard
bg: Копиране на превода в системния буфер

en: Open file
bg: Отваряне на файл

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
bg: Търсене и заместване във файлове

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
bg: Замяна на всички

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
bg: Замяна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
bg: С:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
bg: Предварителен преглед

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
bg: Замяна на всички

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
bg: Тема

[ctx: @title:window]
en: Glossary
bg: Речник

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
bg: <p>Преводите на често срещани термини се появяват тук.</p><p>Натиснете показания пряк път до термина, за да вмъкнете неговия превод.</p><p>Използвайте контекстното меню, за да добавите нов запис (съвет:&nbsp;изберете думи в полетата за оригинал и превод преди да извикате <интерфейс>Дефинирай&nbsp;нов&nbsp;термин</интерфейс>).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
bg: Възстановяване от диска

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
bg: Презареждане на речника от диска, отмяна на промените

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
bg: Речникът съдържа незаписани промени.
    Искате ли да ги запишете?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
bg: Синоними на английски (натиснете два пъти за редактиране):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
bg: Съвпадащи синоними:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
bg: Относно:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
bg: Когато добавяте нов елемент, след като напишете името, натиснете "Enter", за да се активират промените

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
bg: Определение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
bg: Забележка: един запис в речника съответства точно на един термин, а не на дума/слово sequence.
    
    Това означава, че може да има няколко записа с една и съща дума/последователност от думи изразяващи различни значения.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
bg: Без етикетите

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
bg: Пропускане на markup

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
bg: Игнориране на ускорителите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
bg: Включително бележките

en: Suggestions:
bg: Предложения:

en: No errors
bg: Няма грешки

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
bg: Не бяха открити модули Qt Sql. Преводната памет няма да работи.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
bg: Запаметените преводи изискват Qt модул SQLite.

en: No SQLite module available
bg: Няма наличен модул SQLite

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
bg: Запаметени преводи

[ctx: @title actions category]
en: Project
bg: Проект

en: Next tab
bg: Следващ раздел

en: Previous tab
bg: Предишен раздел

en: Previously active tab
bg: Предишен активен подпрозорец

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
bg: Речник

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
bg: Запаметени преводи

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
bg: Управление на запаметени преводи

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
bg: Преглед на проект

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
bg: Конфигуриране на проект...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
bg: Създаване на проект за превод на софтуер...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
bg: Създаване на проект за превод на OpenDocument...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
bg: Отваряне на проект...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
bg: Затваряне на проект

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
bg: Последни проекти

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
bg: Търсене и заместване във файлове

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
bg: Следващо търсене във файлове

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
bg: Заснемане и разпознаване на текст

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
bg: Грешка при отваряне на следните файлове:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
bg: П&роект

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
bg: &Скриптове

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
bg: Инструмент за превод. 
    Не превеждайте вече преведеното.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
bg: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 Разработчиците на KBabel

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
bg: спонсорирано от Google Summer Of Code

en: NLNet Foundation
bg: Фондация NLNet

en: sponsored XLIFF-related work
bg: спонсорирана работа, свързана с XLIFF

en: provided excellent cross-format converting scripts
bg: предостави отлични скриптове за конвертиране на различни формати

en: grammar, style and spell checker
bg: програма за проверка на граматиката, стила и правописа

en: project tree merging translation+templates
bg: дърво на проекта, обединяващо превод+шаблони

en: bug fixing patches
bg: поправки на грешки и кръпки

en: testing and bug fixing
bg: изпробване и поправки на грешки

en: patches
bg: кръпки

en: XLIFF improvements
bg: подобрения на XLIFF

en: bug fixing and improvements
bg: поправки на грешки и кръпки

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
bg: Да не се претърсват файловете на проекта.

en: Load specified project.
bg: Зареждане на указания проект.

en: Document to open
bg: Документ за отваряне

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
bg: Приемане на промяната на превода

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
bg: Приемане на всички нови преводи

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
bg: Първи източник на синхронизиране

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
bg: Втори източник на синхронизиране

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
bg: Завлечете файла, който трябва да бъде обединен в/синхронизиран с текущия тук, след което вижте опции на контекстното меню

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
bg: Грешка при отваряне на <filename>%1</filename> за синхронизация (%2)

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
bg: Различни редове: %1
    Несъвпадащи редове: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
bg: Метаданни за единицата

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
bg: <b>Временни бележки:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
bg: <b>Бележки на Pology:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
bg: <b>Бележки LanguageTool:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
bg: <b>Фаза:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
bg: <br><b>Файлове:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
bg: <br><b>Контекст:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
bg: (празно)

[ctx: @info:label]
en: From:
bg: От:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
bg: Премахване на празна бележка

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
bg: Автор на тази бележка

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
bg: <b>Бележки:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
bg: редактиране...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
bg: Добавяне...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
bg: Добавяне на бележка...

[ctx: @title:column]
en: Date
bg: Дата

[ctx: @title:column]
en: Process
bg: Процес

[ctx: @title:column]
en: Company
bg: Компания

[ctx: @title:column]
en: Person
bg: Човек

[ctx: @title:column]
en: Tool
bg: Инструмент

en: Translation
bg: Превод

en: Review
bg: Преглед

en: Approval
bg: Одобрение

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
bg: Процес (това също ще промени ролята ви):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
bg: Редактиране на фазите

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
bg: Име на преводача

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
bg: Името на преводача на английски

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
bg: Локализирано име

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
bg: Името на преводача на съответняи език

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
bg: Отмяна на езиковия екип

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
bg: Използвайте предоставеното от потребителя име на езиков екип, вместо да го генерирате

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
bg: Преводачески екип

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
bg: Име на преводаческия екип

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
bg: Емайл на  преводача

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
bg: Езиков код за нови проекти

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
bg: Пощенски списък за нови проекти

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
bg: Шрифт (съобщения)

[ctx: @title:tab]
en: Identity
bg: Самоличност

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
bg: Налични са следните параметри\%1 - Път на изходния файл
    %2 - Номер на реда

[ctx: @title:tab]
en: General
bg: Общи

[ctx: @title:tab]
en: Editing
bg: Редактиране

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
bg: Изглед

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
bg: Запаметени преводи

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
bg: Проверка на правописа

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
bg: Получили сте достъп до функция, която изисква да бъде зареден проект. Можете ли да искате да създадете нов проект или да отворите съществуващ проект?

[ctx: @action]
en: New
bg: Нов

[ctx: @action]
en: Open
bg: Отваряне

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
bg: Проект за превод на Lokalize (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
bg: Изберете папка с Gettext .po файлове за превод

en: Create software or OpenDocument translation project first.
bg: Първо създайте софтуерен или OpenDocument проект за превод.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
bg: Разширени

[ctx: @title:tab]
en: Personal
bg: Лични

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
bg: Шрифт на редактора:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
bg: Промяна шрифта на редактора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
bg: Изберете нов шрифт за полето, където пишете превода.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
bg: Показване на индикатори за състоянието на съобщението

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
bg: Ако е включена тази отметка ще бъдат показвани индикатори за: неясен, непреведен и сгрешен.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
bg: Индикатори: "неясни", "непреведени", "колона"

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
bg: Цветове за промените в съобщението.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
bg: Съвпадение на низовете

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
bg: Подскветка на добавен текст:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
bg: Промяна цвета на новодобавен тескт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
bg: Можете да зададете друг цвят за преглеждане на текста, който е добавен към низа.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
bg: Подсветка на премахнат текст:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
bg: Промяна цвета на премахнат тескт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
bg: Можете да зададете друг цвят за преглед на текста, който е бил премахнат от низ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
bg: Проверете дали низът завършва с интервал (което често е важно, когато , когато се показва в потребителския интерфейс или когато се конкатенира с други).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
bg: Подсветка на крайните интервали

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
bg: Ако е зададено, колелцето на мишката преминава към предишната или следващата единица, в противен случай скролира текста

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
bg: <html>Когато тази опция е активирана, колелцето на мишката се използва за преминаване към предишната или следващата единица на превода (без клавиши за промяна). Модификационните клавиши могат да се използват за промяна на това поведение. Използвайте: <ul><li><b> Shift </b> За да превъртите в текста на текущата единица, </li><li><b> Ctrl+Shift</b>, за да отидете на предишен или следващ неодобрен блок ,</li><li><b> Ctrl </b> да отидете на предишен или следващ неодобрен, не празен блок, </li> <li> <b> Alt </b> да отидете на предишен или следващ непреведен блок. </li> </ul> Когато опцията е деактивирана, колелото на мишката превърта текста на текущия превод. </html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
bg: Колелото на мишката отива в предишен или следващ превод

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
bg: Промяна в "Одобрен" при започване на редактиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
bg: Визуализиране на сепараторите като пространства, раздели и нови редове в редактора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
bg: Задайте на 2, за да деактивирате завършването на думите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
bg: Минимална дължина на думата за допълване на думата

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
bg: Деактивиране на завършването на думите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
bg: Автоматично конвертиране на специалните знаци в XML в TS файлове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
bg: Възстановяване на предварително отворените файлове при стартиране на Lokalize

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
bg: Определя поведението на бързите клавиши на следващия/предходния раздел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
bg: Поведение на бързите клавиши на следващия/предходния раздел

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
bg: Според позицията на раздела

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
bg: Според реда на активиране на раздела

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
bg: Използване на потребителски редактор за отваряне на файлове с преводи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
bg: Попълнете информац ията за себе си и екипа. Тази информация се изпозлва в заглавните части на файла.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
bg: Език по подразбиране:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
bg: &Е-поща:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
bg: & Име:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
bg: Името ви на английски

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
bg: Моля, въведете името си на английски

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
bg: &Пощенски списък по подразбиране:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
bg: Адресът на вашия пощенски списък

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
bg: Напишете писмо до екипа за превод на вашия език

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
bg: Езикът на който превеждате

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
bg: Задайте езикът на който ще превеждате

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
bg: Напишете вашата е-поща

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
bg: Напишете адреса на електронната си поща. Той ще се появи в заглавната част на .ро файла, заедно с името ви

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
bg: Името ви на български

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
bg: Напишете имената си на собствения си език.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
bg: Локализирано име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
bg: Преводачески екип по подразбиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
bg: Използвайте персонализиран сървър на LanguageTool

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
bg: Път на сървъра:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
bg: Пътят на вашия персонализиран сървър на Language Tool

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
bg: Моля, въведете пътя на вашия персонализиран сървър на Language Tool, ако има такъв

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
bg: Забавяне преди автоматична проверка, след като спрете да пишете (в секунди, от 0 до disable)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
bg: Задайте 0, за да деактивирате автоматичната проверка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
bg: Активиране на верификация с Pology

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
bg: Командата Pology, която да се изпълни, за да се провери един запис. Използвайте следните заместители, за да настроите командите: %u е записът номер, %f е името на файла. Например: posieve -u %u check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
bg: Командата на Pology, която трябва да се изпълни, за да се провери един запис.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
bg: Моля, въведете тук командата на Pology, която трябва да се изпълни, за да се провери един запис

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
bg: Командата Pology, която трябва да се изпълни, за да се провери цял файл. Тази команда трябва да включва "-s lokalize", заместителят %f е името на файла. За " например: posieve -s lokalize check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
bg: Командата на Pology, която трябва да се изпълни, за да се провери целият файл.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
bg: Моля, въведете тук командата Pology, която трябва да се изпълни, за да се провери цял файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
bg: Ако е включена тази опция, ще се получават предложения от запаметени преводи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
bg: Ако е поставена тази отметка, програмата ще извлича паметта за превод веднага щом отворите файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
bg: Зареждане на предложения от запаметени преводи при отваряне на файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
bg: Максимално предложения:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
bg: Задайте максималният брой предложения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
bg: Можете да промените максималния брой на предложенията, по подразбиране е 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
bg: Минимален  сбор на предложения (0-100):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
bg: Задайте минималния брой предложения (0–100)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
bg: Можете да промените минималния резултат (0-100), необходим за предложенията, по подразбиране е 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
bg: Обновяване/добавяне на записи към запаметени преводи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
bg: Автоматично добавяне на отворен файл към паметта на преводите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on Rescan or when clicking a missing entry
bg: Изтриване на липсващи файлове от паметта за превод при повторно сканиране или когато щракнете върху липсващ запис

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
bg: Синтаксис

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
bg: Ускорител:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
bg: Обикновено е "&", но за GTK  програмите може да е "_".

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
bg: Маркиране:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
bg: Редовен израз на маркировката. Използва се за съпоставяне с паметта за преводи и за функцията "Вмъкване на маркер".
    
    Стойност по подразбиране (подходяща за XML-базирани текстове) е:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Използва се само за gettext PO файлове, тъй като XLIFF форматът има свой собствен начин за определяне на мястото на маркировката.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
bg: Пренасяне на думи:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the negative value '-1' to disable the word wrap.
bg: Ширина, използвана за автоматичното пренасяне на думи, подобно на msgfmt. Използва се отрицателна стойност '-1', за да деактивирате пренасянето на думите.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
bg: Пътища

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
bg: Папка с файлове за шаблони:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
bg: Обикновено вашият проект за превод ще бъде подпроект на проект
    за превод на едни и същи текстове на няколко езика.
    
    Задайте това като път до папка, съдържаща празни файлове за превод
    (т.е. файлове без превод на нито един език)
    споделена между всички подпроекти.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
bg: Папка за разклонението:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
bg: Тази настройка е за режима на синхронизация.
    
    Режимът на синхронизация може да се използва за извършване на промени в превода за два клона едновременно.
    
    Задайте пътя, който съответства на основната папка на проекта на клона,
    и изгледът Втора синхронизация автоматично ще отваря файловете от клона.
    След това всеки път, когато правите промени във файловете на основния клон,
    те автоматично ще бъдат репликирани в клона
    (разбира се, ако съдържа същия английски низ).
    
    Вижте документацията за повече подробности.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
bg: Папка за други преводи:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
bg: Задайте това като път до папка със структура, подобна на тази на главната  папка.
    
    При всеки отворен файл за превод,  съответен файл в директория за алтернативни преводи ще бъде потърсен и,
    ако бъде намерен, той ще бъде използван в изгледа на алтернативните преводи.
    
    Вероятно ще искате да използвате преводи на друг целеви език (т.е. друг подпроект), който е близък до вашия.
    Също така можете да използвате преводите на други подпроекти или веднага, или да ги преведете машинно на вашия език.
    
    Вижте документацията за повече подробности.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
bg: Роля:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
bg: Преводач

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
bg: Преглеждащ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
bg: Одобряващ

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
bg: Речник:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
bg: Език на превода:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
bg: Идентификаторът на проекта се използва за разграничаване на преводните памети на абсолютно различни проекти и езици.
    
    Например, ако имате няколко проекта за превод на KDE приложения
     (например те са в различни хранилища), използвайте един и същ идентификатор за всички тях.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
bg: Езикът на който да бъде превеждано.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
bg: Пощенски списък:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
bg: Това е основната настройка. Задайте я като път до папката с файловете за превод
    за вашия проект (или подпроект за вашия целеви език).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
bg: Основна папка:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
bg: Автоматично

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
bg: Приложение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
bg: Проект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
bg: Преводачески екип:

en: Scanning folders with source files
bg: Сканиране на папки с изходни файлове

en: Editor
bg: Редактор

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
bg: %1 %2 превод

en: default
bg: подразбиране

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
bg: Език

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
bg: Екип на езика на потребителя в настройките на Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
bg: Презаписване на преводаческия екип на Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
bg: Преводачески екип на проекта

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
bg: Основната директория за РО файловете (преводите)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
bg: Основната директория за РОТ файловете (шаблоните)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
bg: Кратък речник нa специалните думи на проекта

[ctx: @title:column File name]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
bg: Графика

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
bg: Общо

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
bg: Преведени

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
bg: За проверка

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
bg: Непреведени

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
bg: Непълни

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
bg: Последен превод

[ctx: @title:column]
en: Comment
bg: Коментари

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
bg: Версия на шаблон

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
bg: Последен преводач

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
bg: Преглед на проект

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
bg: <html> Не е необходимо да сте разработчик на софтуер, за да сте член на KDE екип. Можете да се присъедините към националните екипи, които превеждат програмни интерфейси. Вие може да предоставите графики, теми, звуци и подобрена документация. Вие решавате!<br /> <br /> Посещаване на <a href="%1"> %1 </a> за информация относно някои проекти, в които можете да участвате. <br /> <br /> Ако имате нужда от повече информация или документация, след това посещение на <a href="%2"> %2 </a> ще ви предостави това, от което се нуждаете. </html>

en: &Configure Lokalize
bg: &Конфигуриране на Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
bg: Отваряне на проект

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
bg: Превеждане на софтуер

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
bg: Превод на OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
bg: Само предишния шаблон

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
bg: Само следващия шаблон

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
bg: Само предишния превод

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
bg: Само следващ превод

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
bg: Скриване на завършени елементи

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
bg: Скриване на напълно преведени файлове и папки

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
bg: Отваряне на избраните файлове

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
bg: Отваряне

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
bg: Добавяне към паметта на преводите

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
bg: Търсене във файлове

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
bg: Добавяне на коментар

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
bg: Стартиране на Pology във файлове

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
bg: Търсене във файлове (включително шаблони)

en: Project file comment
bg: Коментар на файла на проекта

en: Input a comment for this project file:
bg: Въведете коментар за този файл на проекта:

en: The Pology check has succeeded
bg: Проверката на Pology е успешна

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
bg[0]: Предстои ви да отворите %1 файл
bg[1]: Предстои ви да отворите %1 файл

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
bg: Едновременното отваряне на голям брой файлове може да накара Lokalize да да не реагира.

en: Are you sure you want to open this many files?
bg: Сигурни ли сте, че искате да отворите толкова много файлове?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
bg[0]: &Отваряне на %1 файл
bg[1]: &Отваряне на %1 файла

[ctx: @title:column]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title:column]
en: Source language
bg: Език на оригинала

[ctx: @title:column]
en: Target language
bg: Език на превода

[ctx: @title:column]
en: Pairs
bg: Двойки

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
bg: Уникални оригинални записи

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
bg: Уникални преводи

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
bg: Връзка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
bg: База от данни:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
bg: Хост:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
bg: Потребител:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
bg: Парола:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
bg: Местен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
bg: Име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
bg: Вид база от данни:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
bg: Съдържание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
bg: Език на оригинала:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
bg: Ускорител:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
bg: Създаване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
bg: Добавяне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
bg: Добавяне от TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
bg: Експортиране в TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
bg: Премахване

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
bg: Фалшиви приятели

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
bg: Контрол на качеството

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
bg: Добавяне

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
bg: Премахване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
bg: Запаметени преводи:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
bg: Търсене на израз в оригиналния текст.
    Натиснете "Enter", за да започне търсенето.
    Натиснете "Ctrl+L" за достъп до това поле.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
bg: Показване на резултаттите, които не съвпадат с изразите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
bg: Маска на файл:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
bg: Показвайте само резултати от файлове с път, отговарящ на зададената маска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
bg: Синтаксис на заявката:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
bg: Чете всички файлове на проекта в паметта за превод, като актуализира старите записи. сканирането ще работи във фонов режим.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
bg: &Повторно претърсване на файловете

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
bg: Запаметени преводи

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
bg: Изберете директория, която да бъде претърсена

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
bg: Нов запаметен превод

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
bg: Свойства на запаметен превод

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
bg: Изберете файл TMX за внасяне в базата от данни

en: TMX files (*.tmx *.xml)
bg: TMX файлове (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
bg: Изберете файл TMX, в който да се изнесе базата от данни

en: Adding files to Lokalize translation memory
bg: Добавяне на файлове към паметта за превод на Lokalize

en: TM
bg: ЗП

en: Substring
bg: Подниз

en: Google-like
bg: Подобно на Google

en: Space is AND operator. Case insensitive.
bg: Интервалът е оператор AND. Нечувствителен към големи и малки букви.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
bg: Shell globs (* и ?). Чувствителни към размера на буквите.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
bg: Запаметени преводи

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
bg: Общо: %1 (%2)

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
bg: Файлът %1 не съществува, той е премахнат от паметта за превод.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
bg: Щракенете два пъти с мишката върху дума, за да я добавите към превода

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
bg: Запълване на паметта на автоматични преводи

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
bg: Автоматичният превод е завършен.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
bg: Не са намерени точни съвпадения.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
bg: Автоматичният превод е завършен

[ctx: @title]
en: Batch translation
bg: Автоматичен превод

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
bg: Автоматичният превод е плануван.

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
bg[0]: (1 път)
bg[1]: (%1 пъти)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
bg: това

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
bg: Файл: %1<br />Дата на добавяне: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
bg: <br />Дата на последната промяна: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
bg: <br />Автор на последната промяна: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
bg: <br/>ЗП: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
bg: <br />вече не присъства във файла

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
bg: <html>Наистина ли искате да премахнете записа :<br/><i>%1</i><br/>от паметта на преводите %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
bg: Премахване на запис от паметта на преводите

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
bg: Премахване на записа

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
bg: Отваряне на файла, съдържащ записа

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
bg: Премахнете този липсващ файл от TM

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
bg: <html>Наистина ли искате да премахнете този липсващ файл :<br/><i>%1</i><br/>от запаметен превод %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
bg: Премахване на липсващ файл от запаметен превод

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
bg: Предложение от паметта на преводите

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
bg: Заснемане и разпознаване на текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
bg: <html>
    <p align="justify">За превода на KDE, Lokalize може да прихваща текст от интерфейса на програмите и да претърси файловете за него.</p>
    <p align="justify">При включена опция прихващането става като щракнете със средния бутона на мишката върху нередактируем елемент (джаджа). След това превключете към прозореца на Lokalize и изберете записа с този текст. Дори няколко файла да съдържат този низ, в повечето случаи ще бъде избран правилният.</p>
    <p align="justify">Имайте предвид, че за да работи правилно тази функция трябва запаметените преводи да са актуални и да са индексирани всички файлове.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
bg: Действие за щракване със средния бутон на мишката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
bg: Без

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
bg: Търсене на текст от графичния интерфейс в запаметените преводи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
bg: Копиране на текст от графичния интерфейс в системния буфер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
bg: Справка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
bg: Автоматична справка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
bg: Зареждане на следващ непреведен блок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
bg: Зареждане

en: Web Queries
bg: Търсене в Интернет

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
bg: Търсене на избрания текст в запаметените преводи

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
bg: Замяна на текст

en: no spellcheck available
bg: няма налична проверка на правописа

en: An error was reported: %1
bg: Съобщение за грешка:%1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
bg: Копиране на оригинала в превода
