lokalize - en to bs translation catalogue (503 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
bs: Alati

en: Gettext not found
bs: Gettekst nije nađen

en: Install gettext package for this feature to work
bs: Instalirajte Gettekst (paket gettext) da bi ova mogućnost radila

en: Updating from templates...
bs: Ažuriram iz šablona...

en: Merge has been completed
bs: Spajanje je završeno

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
bs: Spajanje je završeno.
    Vrijeme prilagodbe šablona: %1 (prije %2 dana).

en: Merge failed.
bs: Spajanje nije uspjelo.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
bs: Ne može se pronaći šablon za spajanje:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
bs: Datoteka

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
bs: Ažuriraj datoteku iz šablona

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
bs: Spoji u ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
bs: Generiše prevedenu verziju ODF dokumenta

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
bs: Alternativni prevodi

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
bs: <p>Ponekad, ako se promijeni izvorni tekst, njegovi prevodi postaju zastarjeli i markirani s  <emphasis>treba&nbsp;pregled</emphasis> (tj. gubi status potvrde), ili (samo u slučaju XLIFF datoteke) premješten u<emphasis>alternativne&nbsp;prijevode</emphasis> sekciju iza jedinice.</p><p>Ovaj alat također prikazuje razlike između trenutne i prethodne linije izvornog koda,tako da možete vidjeti koje razlike traba uraditi na postojećim prijevodima da se reflektuju na trenutni izvorni kod.</p><p>Dvostruki klik na riječ u alatu ubacuje ga u prijevod</p><p>Ispustite prijevode u alat da biste ga koristili kao izvor za dodatne alternativne prijevode.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
bs: Porijeklo: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
bs: Koristiti alternativni prevod

en: no
bs: ne

en: yes
bs: da

[ctx: @title:column]
en: Source
bs: Izvor

[ctx: @title:column]
en: Target
bs: Odredište

[ctx: @title:column]
en: Approved
bs: Odobreno

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
bs: Binarne jedinice

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
bs: Postaviti datoteku

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
bs: Koristi izvornu datoteku

en: New
bs: Novo

en: Needs translation
bs: Treba prevesti

en: Needs full localization
bs: Potrebana potpuna lokalizacija

en: Needs adaptation
bs: Treba prilagoditi

en: Translated
bs: Prevedeno

en: Needs translation review
bs: Treba pregled prevoda

en: Needs full localization review
bs: Potreban potpuni pregled lokalizacije

en: Needs adaptation review
bs: Potreban pregled adaptacije

en: Final
bs: Konačni

en: Signed-off
bs: Odjavljen

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
bs: Početak uparenog taga

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
bs: Kraj uparenog taga

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
bs: Samostalna oznaka

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
bs: Izolirana oznaka

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
bs: Obilježivač

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
bs: Generički grupni držač

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
bs: Podtok

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
bs: Generički držač

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
bs: Početak uparenog držača

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
bs: Kraj uparenog držača

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
bs: skraćenica

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
bs: skraćeni oblik: pojam dobiven izbacivanjem bilo kojeg dijela potpunog izraza, a koji označava isti koncept

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
bs: skraćenica: skraćeni oblik jednostavnog izraza nastao izbacivanjem nekih slova

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
bs: akronim: skraćeni oblik iz termina sastavljen od slova iz punog višerječnog termina (npr. 'radar' za 'radio detecting and ranging')

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
bs: apelacija: ispravno ime, kao npr. ime agencije

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
bs: колокација: понављајући склоп речи повезаних по томе што се морају заједнички јављати унутар исказа или низа исказа, иако не неопходно непосредно надовезане једна за другом.

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
bs: zajedničko ime: sinonim za međunarodni naučni pojam koji se koristi u opštem diskursu u datom jeziku

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
bs: datum i/ili vrijeme

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
bs: jednačina: izraz koji se koristi za izražavanje koncepta zasnovanog na tvrdnji da su dva matematička izraza, na primjer, jednaka kako je određeno znakom jednakosti (=), ili dodijeljeni jedan drugom sličnim znakom

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
bs: prošireni oblik: potpuna forma pojma za koji postoji skraćena forma

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
bs: formula: simboli koji se koriste za izražavanje koncepta ukratko, kao npr. matematička ili hemijska formula

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
bs: заглавни израз: ознака појма изабрана за заглавље терминолошког уноса

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
bs: inicijalizam: skraćena forma termina koji sadrži neka od početnih slova riječi koja čine višerječni termin ili elementi termina koji čine složeni termin kad su ova slova izgovorena posebno (npr. 'BSE' kao 'bovine spongiform encelopathy')

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
bs: međunarodni naučni termin: termin koji je dio internacionalne naučne nomenklature kako je usvojen od strane odgovarajućeg naučnog tijela

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
bs: internacionalizam: pojam koji ima isti ili skoro isti ortografski ili fonemski oblik u mnogim jezicima

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
bs: logički izraz: izraz kojim se pretstavlja koncept zasnovan na matematičkim ili logičkim odnosima, kao što su nejednakosti, operacije s skupovima, Bulove operacije i slične

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
bs: jedinica upravljanja materijalima: jedinica za praćenje objekta

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
bs: ime

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
bs: približni sinonim: izraz koji označava isti ili vrlo sličan pojam kao neki drugi izraz na istom jeziku, ali čija je međusobna smjenjivost ograničena samo na neke kontekste.

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
bs: broj dijela: jedinstvena alfanumerička oznaka dodeljena objektu u proizvodnom sistemu

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
bs: fraza

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
bs: frazeološka: grupa dvije ili više riječi koje sačinjavaju jedinicu, a čije se značenje često ne može zaključiti spajanjem značenja riječi u frazi

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
bs: zaštićeno: označeni tekst se ne bi trebao prevoditi

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
bs: romanizirani oblik: oblik termina u kojem se ne-latinski zapisi pretvaraju u latinski alfabet

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
bs: segment: označeni tekst pretstavlja segment

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
bs: zadata fraza: fiksirana, leksikalizovana fraza

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
bs: skraćeni oblik: varijanta višečlanog izraza s manje riječi nego u punom obliku izraza (npr. „Ujedinjeno Kraljevstvo“ za „Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske“).

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
bs: jedinica praćenja zaliha: inventarska stavka određena jedinstvenom alfanumeričkom oznakom, koja se dodjeljuje u sistemu upravljanja inventarom.

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
bs: standardni tekst: fiksni tekst koji se često ponavlja

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
bs: simbol: slovna, brojna, piktogramska oznaka ili kombinacija istih

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
bs: sinonim: izraz koji pretstavlja isti ili vrlo sličan koncept kao glavni pojam

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
bs: sinonimna fraza: frazeološka jedinica u nekom jeziku koja označava isti semantički sadržaj kao druga fraza u istom jeziku

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
bs: pojam

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
bs: transkribovani oblik: oblik izraza nastao premetanjem znakova sa izvornog pisma u ciljno, uzimajući u obzir izvorni izgovor.

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
bs: translitercijska forma: oblik pojma dobiven operacijom u kojoj su slova alfabetskog sistem pisanja pretstavljena slovima drugog alfabetnog sistema

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
bs: sasječeni izraz: skraćeni oblik izraza nastao izostavljanjem jednog ili više elemenata ili slogova punog oblika (npr. ‘info’ za ‘informacioni’)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
bs: varijanta: jedan od alterativnih oblika pojma

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
bs: Umetanje

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
bs: Brisanje

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
bs: Mjenjanje odobrenja

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
bs: Umetanje obeilježavanja

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
bs: Brisanje obilježavanja

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
bs: Podešavanje bilješki

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
bs: Ažuriranje/dodavanje faze radnog toka

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
bs: Postavke ekvivalencije prevoda

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
bs: Uklanjanje teksta s obilježavanjem

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
bs: Umetni tekst sa oznakom

en: separator for different-length string alternatives
bs: separator za string alternative različitih veličina

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
bs: Prethodna izvorna vrijednost, spasio ju je Gettext prilikom prelaska na noviji POT predložak

en: Previous source value, saved by lupdate tool
bs: Prethodna izvorna vrijednost, spasio ju je lupdate alat

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
bs: Jedinice prevoda

en: Quick search...
bs: Brzo traženje...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
bs: Aktivira se sa Ctrl+L.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
bs: Prihvata uobičajene izraze

en: options
bs: opcije

en: Reset individual filter
bs: Resetuj pojedinačni filter

en: Case insensitive
bs: Nebitna velika i mala slova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
bs: Zanemari akceleratorske oznake

en: Ready
bs: Spremno

en: Non-ready
bs: Nespremno

en: Non-empty
bs: Neprazno

en: Empty
bs: Prazno

en: Changed since file open
bs: Promijenjeno od otvaranja datoteke

en: Unchanged since file open
bs: Nepromijenjeno od odtvaranja datoteke

en: Same in sync file
bs: Isti u sync datoteci

en: Different in sync file
bs: Razlika u sync datoteci

en: Not in sync file
bs: Nije u sinhronizacijskoj datoteci

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
bs: Osnovno

[ctx: @title:inmenu]
en: States
bs: Stanja

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
bs: Pretraživa kolona

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
bs: Sve

[ctx: @title:column]
en: Entry
bs: Unos

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
bs: Izvor

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
bs: Odredište

[ctx: @title:column]
en: Notes
bs: Bilješke

[ctx: @title:column]
en: Context
bs: Kontekst

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
bs: Status prevoda

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
bs: Spreman

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
bs: Treba pregled

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
bs: Neprevedeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
bs: Odredišni jezik:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
bs: Izmijeni

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
bs: Trenutno: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
bs: Ukupno: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
bs: Nije spremno: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
bs: Neprevedenih: %1

[ctx: @title actions category]
en: File
bs: Datoteka

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
bs: Navigacija

[ctx: @title actions category]
en: Editing
bs: Izmjena

en: Synchronization 1
bs: Sinhronizacija 1

en: Synchronization 2
bs: Sinhronizacija 2

en: Translation Memory
bs: Prevodilačka memorija

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
bs: Rječnik

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
bs: Dodati bilješku

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
bs: Definiši novi izraz

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
bs: Faze...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
bs: Brojanje riječi

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
bs: Promijeni pravac traženja

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
bs: Odobreno

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
bs: Odobri i idi na slijedeći

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
bs: Ekvivalentni prevod

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
bs: Kopiraj izvor u odredište

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
bs: Odmotati odredište

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
bs: Obriši

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
bs: Umetnite oznaku

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
bs: Umetnite slijedeću oznaku

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
bs: Dovršavanje

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
bs: Zamijeni bez pravopisnih prijedloga

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
bs: &Sljedeće

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
bs: &Prethodno

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
bs: &Prvi unos

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
bs: &Posljednji unos

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
bs: Unos po broju

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
bs: Prethodni ne-prazan ali nije spreman

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
bs: Sljedeći ne-prazan ali nije spreman

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
bs: Prethodni neprevedeni

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
bs: Sljedeći neprevedeni

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
bs: Prethodni nije spreman

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
bs: Sljedeći nije spreman

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
bs: Fokusiraj liniju za traženje u pogled prevodne jedinice

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
bs: Poruka zabilješke

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
bs: Prethodna zabilješka

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
bs: Sljedeća zabilješka

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
bs: Popuni sve tačne prijedloge

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
bs: Popuni sve tačne prijedloge i označi kao nejasne

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
bs: Otvori datoteku za sinhronizaciju/spajanje

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
bs: Otvori katalog da spoji u trenutni / kopira promjene bazne datoteke u

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
bs: Prethodno različito

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
bs: Prethodni unos koji se drugačije prevodi u datoteci koja se spaja, uključujući prazne prevode u izvoru spajanja

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
bs: Sljedeći različit

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
bs: Sljedeći unos koji se drugačije prevodi u datoteci koja se spaja, uključujući prazne prevode u izvoru spajanja

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
bs: Sljedeća razlika potvrđena

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
bs: Kopiraj iz izvora za spajanje

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
bs: Kopiraj sve nove prevode

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
bs: Ovo mijenja samo prazne i nespremne unose u baznoj datoteci

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
bs: Kopiraj u izvor za spajanje

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
bs: Otvori datoteke za sekundarnu sinhronizaciju

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
bs: Ovo mijenja samo prazne unose

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
bs: (vraćeno)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
bs: Ova datoteka sadrži izmjene koje nisu snimljenje.
    Da li želite da snimite izmjene ili da ih odbacite?

[ctx: @title:window]
en: Warning
bs: Upozorenje

[ctx: @title]
en: Error
bs: Greška

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
bs: Skoči na unos

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
bs: Broj unosa:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
bs: Trenutno: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
bs: Prevedeno

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
bs: Odjavljen

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
bs: Odobreno

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
bs: Prevod je završen (iako možda još treba pregledat)

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
bs: Unos je potpuno lokaliziran

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
bs: Riječi izvornog teksta: %1<br/>Riječi odredišnog teksta: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
bs: Broj riječi

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
bs: Zamijeni

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
bs: Lokalize je došao do kraja dokumenta. Da li želite da nastavi od početka?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
bs: Provjera pravopisa

en: Lokalize has finished spellchecking
bs: Lokalize je završio provjeru pravopisa

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
bs: &Riječnik

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
bs: &WebUpit

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
bs: Prevod &Memorija

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
bs: Alternativni prijevodi

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bs: &Kreni

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
bs: &Zabilješke

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
bs: S&inh.

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
bs: &Sekundarni sinh. izvor

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
bs: Alati&pregledi

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
bs: Nije spremno:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
bs: Neprevedeno:

[ctx: @action]
en: Hide
bs: Sakrij

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
bs: Kolona: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
bs: <qt><p><b>Originalni string</b></p>
    <p>Ovaj dio prozora prikazuje originalnu poruku
    trenutno prikazanog unosa.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
bs: Množina %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
bs: Odmotati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
bs: Traži izraz za izvorni jezički dio.
    Pritisni Ctrl+L za odlazak na ovu kontrolu.
    Pritisni Enter za početak pretrage.
    Pritisni Esc za kraj pretrage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
bs: Izvrtanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
bs: Izvor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
bs: Traži izraz za dio sa odredišnim jezikom.
    Pritisnite Enter za start pretrage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
bs: Regularni izrazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
bs: Odredište:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
bs: &Traži

[ctx: @title:window]
en: File List
bs: Spisak datoteka

en: Drop translation files here...
bs: Spusti ovdje datoteke prijevoda...

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
bs: Datoteka

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
bs: Traži i zamijeni u datotekama

en: Copy source to clipboard
bs: Kopiraj izvor u clipboard

en: Copy target to clipboard
bs: Kopiraj odredište u clipboard

en: Open file
bs: Otvori datoteku

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
bs: Traži i zamijeni u datotekama

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
bs: Masovna zamjena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
bs: Zamijeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
bs: Sa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
bs: Pregled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
bs: Masovna zamjena

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
bs: Polje za temu

[ctx: @title:window]
en: Glossary
bs: Pojmovnik

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
bs: <p>Ovdje su prevodi za učestale pojmove.</p><p>Pritisnite kraticu blizu pojma da ga dodate u prevod.</p><p>Koristite kontekstualni meni da dodate novi unos (savjet:&nbsp;označite riječi u  originalu i prevodu prije pozivanja <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
bs: Obnovi s diska

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
bs: Ponovo učitaj pojmovnik sa diska, zanemarujući ikakve izmjene

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
bs: Pojmovnik sadrži nespremljene izmjene.
    Da li ih želite spremiti ili zanemariti?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
bs: Engleski sinonimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, remEngTerm) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, remTargetTerm)
en: -
bs: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
bs: Sinonimi u odgovarajućem jeziku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
bs: Polje za temu:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
bs: Prilikom dodavanja novog objekta pritisnite enter nakon unosa imena da bi se primjenile izmjene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
bs: Definicija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
bs: Napomena: Jedan unos u riječniku odgovara tačno jednom pojmu, ne riječi/sekvenci riječi.
    Može postojati više unosa sa istom riječi/sekvencom riječi sa različitim značenjem.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
bs: Preskoči oznake

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
bs: Preskoči oznaku

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
bs: Zanemari akceleratorske oznake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
bs: Uključi bilješke

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
bs: Nema Qt Sql modula. Prevodilačka memorija neće raditi.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
bs: TM mogućnost zahtijeva SQLite Qt modul.

en: No SQLite module available
bs: Nema SQLite modula dostupnog

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
bs: Prevodilačka memorija

[ctx: @title actions category]
en: Project
bs: Projekt

en: Next tab
bs: Sljedeća kartica

en: Previous tab
bs: Prethodna kartica

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
bs: Rječnik

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
bs: Prevodilačka memorija

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
bs: Upravljanje memorijama prevoda

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
bs: Pregled projekta

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
bs: Otvori nedavno korišteni projekat

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
bs: Traži i zamijeni u datotekama

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
bs: Nađi naredno u datotekama

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
bs: Zahvati tekst grafičke kontrole

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
bs: Greška pri otvaranju sljedećih datoteka:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
bs: &Projekat

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
bs: &Skripte

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
bs: Računarski-potpomognuti sistem prevoda.
    Ne prevodi ono što je već prevedeno.

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
bs: sponzorisani razvoj kao dio Google Summer Of Code programa

en: Translate-toolkit
bs: Alat za prevode

en: provided excellent cross-format converting scripts
bs: pruža odlične među-formatske skripte za konverziju

en: project tree merging translation+templates
bs: stapanje prijevoda i šablona u stablu projekta

en: bug fixing patches
bs: zakrpe za ispravljanje grešaka

en: Chusslove Illich
bs: Časlav Ilić

en: testing and bug fixing
bs: testiranje i ispravljanje grešaka

en: patches
bs: zakrpe

en: XLIFF improvements
bs: XLIFF poboljšanja

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
bs: Ne skenirajte datoteke projekta.

en: Load specified project.
bs: Učitavanje određenog projekta.

en: Document to open
bs: Dokument za otvaranje

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
bs: Prihvati promjenu u prevodu

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
bs: Prihvati sve nove prevode

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
bs: Primarna sinhronizacija

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
bs: Sekundarna sinhronizacija

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
bs: Greška pri otvaranju datoteke <filename>%1</filename> za sinhronizaciju, greška u liniji: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
bs: Različiti unosi: %1
    Nespareni unosi: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
bs: Metapodaci jedinice

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
bs: <b>Privremene bilješke:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
bs: <b>Faza:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
bs: <br><b>datoteke:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
bs: <br><b>Kontekst:</b><br>

[ctx: @info:label]
en: From:
bs: Od:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
bs: Snimite kao praznu bilješku da biste je izbrisali

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
bs: Autor ove bilješke

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
bs: <b>Bilješke:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
bs: izmijeni...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
bs: Dodaj...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
bs: Dodaj kao bilješku...

[ctx: @title:column]
en: Date
bs: Datum

[ctx: @title:column]
en: Process
bs: Proces

[ctx: @title:column]
en: Company
bs: Preduzeće

[ctx: @title:column]
en: Person
bs: Osoba

[ctx: @title:column]
en: Tool
bs: Alatka

en: Translation
bs: Prevod

en: Review
bs: Pregled

en: Approval
bs: Odobrenje

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
bs: Uređivanje faza

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
bs: Ime prevodioca

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
bs: Ime prevodioca na engleskom

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
bs: Lokalizovano ime

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
bs: Ime prevodioca na odredišnom jeziku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
bs: E-mail prevodioca

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
bs: Podrazumijevani jezički kod za nove projekte

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
bs: Podrazumijevana lista slanja poruka za nove projekte

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
bs: Font za poruke

[ctx: @title:tab]
en: Identity
bs: Identitet

[ctx: @title:tab]
en: General
bs: Opšte

[ctx: @title:tab]
en: Editing
bs: Uređivanje

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
bs: Izgled

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
bs: Memorija prevoda

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
bs: Provjera pravopisa

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
bs: Pristupili ste mogućnosti koja zahtijeva da bude učitan projekat. Želite li da napravite novi projekat ili otvorite neki postojeći?

[ctx: @action]
en: New
bs: Novi

[ctx: @action]
en: Open
bs: Otvori

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
bs: Napredno

[ctx: @title:tab]
en: Personal
bs: Lično

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
bs: Font uređivača:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
bs: Promijenite font za ovaj uređivač

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
bs: Izaberite novi font za područje u kojem pišete prevedene poruke.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
bs: Prikaži lampice za status poruke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
bs: Ako je označeno, lampice će prikazivati staus poruke: Nejasan, Nepreveden ili Greška. Ako nije označeno neće se prikazivati lampice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
bs: Lampice za prikazivanje Nejasan i Nepreveden status kao i broj kolone kursora

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
bs: Boje teksta za izmjene u poruci.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
bs: Poklapanje stringova

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
bs: Tekst dodan u novi string:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
bs: Promijeni boju za novi dodani tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
bs: Možete postaviti drugu boju za pregled teksta koji je unijet u string.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
bs: Tekst premješten u noviji string:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
bs: Promjena boje za uklonjeni tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
bs: Možete postaviti drugu boju za gledanje teksta koji je uklonjen iz stringa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
bs: Provjeriti da li se string završava praznim mjestom (to je često važno kad se prikazuje u korisničkom okruženju ili kad postane izmješan sa drugim tekstom).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
bs: Markiraj razmake na kraju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
bs: Ako je postavljeno, točkić miša ide na prethodnu ili slijedeću jedinicu, inače skrola tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
bs: <html>Kada je omogućena ova opcija, točkićem miša se prelazi na prethodnu ili slijedeću jedinicu prevoda (bez modifikacijskih tipki). Modifikacijske tipke se mogu koristiti da se promijeni ponašanje. Koristite <ul><li><b>Shift</b> za skrolanje unutar teksta ili trenutne jedinice, </li><li><b>Ctrl+Shift</b> za prethodnu ili slijedeću nezavršenu jedinicu, </li><li><b>Ctrl</b>za prethodnu ili slijedeću nezavršenu jedinicu, </li><li><b>Alt</b> za prelazak na prethodnu ili slijedeću neprevedenu jedinicu. </li></ul> Kada je ova opcija isključena točkić na mišu skrola unutar teksta trenutne prevodne jedinice. </html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
bs: Točkić miša ide na prethodnu ili slijedeću prevodnu jedinicu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
bs: Postavite status 'pregledano'  automatski kada počne uređivanje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
bs: Postavite na 2 da biste isključili dovršavanje riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
bs: Najmanja dužina riječi za dovršavanje riječi

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
bs: Isključi dovršavanje riječi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
bs: Popunite informacije o vašem identitetu i o vašem prevodilačkom timu. Ove informacije se koriste kada se ažurira zaglavlje datoteke.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
bs: Podrazumijevani jezik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
bs: Vaše ime, na engleskom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
bs: Molimo unesite vaše ime i prezime na engleskom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
bs: E-mail adresa mailing liste vašeg tima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
bs: Pišite e-mail adresu mailing liste vašeg tima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
bs: Jezik na koji prevodite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
bs: Postavite podrazumijevani jezik na koji ćete prevodit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
bs: Napišite vaš e-mail

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
bs: Napišite vaš e-mail ovdje pa će se on pojaviti u headeru po datoteke sa vašim imenom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
bs: Vaše ime na Vašem jeziku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
bs: Napišite Vaše ime i prezime u Vašem jeziku i abecedi.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
bs: Lokalizovano ime:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
bs: Ako je označeno, nabaviti prijedloge za memoriju prevoda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
bs: Ako je označeno, program će pribaviti memorije prevoda čim otvorite datoteku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
bs: Dohvati prijedloge memorije prevoda na otvaranju datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
bs: Maksimalni broj prijedloga:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
bs: Postavi maksimalan broj prijedloga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
bs: Možete mijenjati maksimalni broj sugestija, podrazumijevano je 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
bs: Ažurirati/Dodati izmijenjene unose u memoriju prevoda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
bs: Dodaj otvorene datoteke u memoriju prevoda automatski

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
bs: Sintaksa

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
bs: Akcelerator:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
bs: Uobičajeno je '&', ali može takođe '_' za GTK aplikacije.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
bs: Oznaka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
bs: <html><p>Regularni izraz za obilježavanje. Koristi se za poklapanje u prevodilačkoj memoriji i mogućnost umetanja oznaka.</p><p>Podrazumijevana vrednost (pogodna za tekstove XML tipa) glasi: <icode>(&lt;[^>]+>)+|(&amp;[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+</icode></p><p>Potrebno samo za PO datoteke, pošto XLIFF navodi položaj obilježavanja na svoj način.</p></html>.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
bs: Putanje

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
bs: Direktorij za datoteke šablona:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
bs: Obično je vaš projekat podprojekat u većem projektu
    za prevođenje istih tekstova u više jezika.
    
    Postavite ovo u putanju direktorija koji sadrži prazne datoteke s prevodima
    (npr. datoteke bez prevoda u bilo koji jezik)
    dijeljene među svim podprojektima.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
bs: Granski direktorij:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
bs: Ova postavka je za Sinhronizacijski režim.
    
    Sinhronizacijski režim se može koristiti za prevođenje
    dvije grane istovremeno.
    
    Postavite ovu putanju da odgovara korijenskom direktoriju granskog projekta,
    i Sekundarni Sinhronizacijski pregled će automatski otvoriti datoteke iz grane.
    Potom, svaki put kad izmijenite datoteke vaše glavne grane,
    one će automatski biti replicirani u granu
    (naravno, ako sadrži isti engleski string).
    
    Pogledajte u dokumentaciju za više detalja.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
bs: Direktorij sa alternativnim prevodima:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
bs: <html><p>Postavite ovo na putanju direktorija s strukturom sličnom korjenskom direktoriju.</p><p>Pri svakom otvaranju datoteke prijevoda, biće potražena odgovarajuća datoteka u direktoriju alternativnih prevoda, i, ako bude pronađena, upotrebljen u prikazu alternativnih prevoda.</p><p>Ovo je zgodno kada možete da se poslužite prijevodima na drugi ciljni jezik (npr. iz drugog potprojekta), jer je blizak vašem. Prevode iz drugog potprojekta takođe možete upotrebiti bilo odmah, bilo po mašinskom prevođenju na vaš jezik.</p><p>Više detalja potražite u dokumentaciji.</p></html>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
bs: Uloga:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
bs: Prevodilac

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
bs: Recenzent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
bs: Odobrava

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
bs: Riječnik:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
bs: Odredišni jezik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
bs: ID projekta se koristi da se razlikuju memorije prevoda za različite projekte ili jezike
    
    Na primjer, ako imate više projekata za prevođenje KDE aplikacija
    (npr. ako su u različitim repozitorijima), koristite isti ID za sve.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
bs: Odredišni jezik projekta.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
bs: Lista za slanje e-mailova:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
bs: Ovo je glavna postavka. Postavite ovu lokaciju direktorija sa datotekama prevoda
    za Vaš projekat (ili podprojekt za Vaš odredišni jezik).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
bs: Root direktorij:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
bs: Projekat

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
bs: Jezik

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
bs: Bazni direktorij za PO datoteke (prevode)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
bs: Bazni direktorij za POT datoteke (šablone koje treba prevesti)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
bs: Riječnik projekta

[ctx: @title:column File name]
en: Name
bs: Ime

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
bs: Graf

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
bs: Ukupno

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
bs: Prevedeno

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
bs: Nije spremno

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
bs: Neprevedeno

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
bs: Poslijednji prevod

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
bs: Revizija šablona

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
bs: Posljednji prevodilac

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
bs: Pregled projekta

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
bs: <html><p>Ne morate biti programer da biste postali član tima. Možete se pridružiti jezičkim timovima koji prevode programska sučelja. Možete crtati grafiku, teme, snimati zvuke, ili pisati dokumentaciju. Na vama je da odlučite!</p><p>Posjetite <link url='%1'>%1</link> za detalje o nekim projektima u kojima možete učestvovati.</p><p>Ako vam je potrebno još informacija ili dokumentacije, posjetite <link url='%2'>%2</link> i pronaći ćete što vas zanima.</p></html>

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
bs: Otvori projekat

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
bs: Samo prethodni šablon

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
bs: Samo slijedeći šablon

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
bs: Samo prethodni prevod

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
bs: Samo slijedeći prevod

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
bs: Otvori

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
bs: Dodaj u memoriju prevoda

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
bs: Traži u datotekama

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
bs: Traži u datotekama (uključi predloške)

[ctx: @title:column]
en: Name
bs: Ime

[ctx: @title:column]
en: Source language
bs: Izvorni jezik

[ctx: @title:column]
en: Target language
bs: Odredišni jezik

[ctx: @title:column]
en: Pairs
bs: Parovi

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
bs: Jedinstvenih izvornih jedinica

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
bs: Jedinstveni prevodi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
bs: Povezivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
bs: Ime baze podataka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
bs: Računar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
bs: Korisnik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
bs: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
bs: Lokalno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
bs: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
bs: Vrsta baze podataka:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
bs: Sadržaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
bs: Izvorni jezik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
bs: Reex obilježavanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
bs: Akcelerator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
bs: Napravi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
bs: Dodaj podatke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
bs: Dodaj podatke iz TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
bs: Izvoz u TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
bs: Ukloni

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
bs: Lažni prijatelj

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
bs: Osiguranje Kvaliteta

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
bs: Dodaj

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
bs: Traži izraz za dio sa izvornim jezikom.
    Pritisnite Enter za početak pretrage. Pritisnite Ctl+L da idete na tu kontrolu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
bs: Prikaži rezultate koji se ne poklapaju sa izrazom u pretrazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
bs: Datotečna maska:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
bs: Prikaži samo rezultate iz datoteka sa lokacijom koja odgovara zadanoj maski

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
bs: Sintaksa upita:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
bs: Učitava sve datoteke projekta u memoriju prevoda, ažurirajući stare unose. Skeniranje će raditi u pozadini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
bs: &Ponovo skeniraj projektne datoteke

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
bs: Memorije prevoda

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
bs: Izaberi koji će se direktorij skenirati

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
bs: Nova memorija prevoda

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
bs: Svojstva memorije prevoda

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
bs: Izaberite koju TMX datoteku treba unijeti u odabranu bazu podataka

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
bs: Izaberite TMX datoteku za izvoz odabrane baze podataka

en: Adding files to Lokalize translation memory
bs: Dodavanje datoteka u Lokalize memoriju prevoda

en: Substring
bs: Podstring

en: Google-like
bs: Slično Google-u

en: Wildcard
bs: Džoker

en: Space is AND operator. Case insensitive.
bs: Prazan znak je ' I ' operator. Bitna su velika i mala slova.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
bs: Džoker znakovi (* i ?). Razlikuje veličinu slova.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
bs: Memorija prevoda

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
bs: Dvostuki-klik na bilo koju riječ da biste je unijeli u prevod

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
bs: Paketno ispunjavanje prevodilačke memorije

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
bs: Paketno prevođenje je dovršeno.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
bs: Nije pronađen prijedlog sa tačnim slaganjem.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
bs: Paketno prevođenje dovršeno

[ctx: @title]
en: Batch translation
bs: Paketno prevođenje

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
bs: Paketno prevođenje je zakazano.

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
bs: ova

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
bs: Datoteka: %1<br/>Datum dodavanja: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
bs: <br />Datum zadnje izmjene: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
bs: <br />Autor zadnje izmjene: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
bs: <br />Više nije u datoteci.

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
bs: <html>Da li želite izbrisati ovaj unos:<br/><i>%1</i><br/>iz memorije prevoda %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
bs: Brisanje unosa iz memorije prevoda

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
bs: Ukloni ovaj unos

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
bs: Otvori datoteku koja sadrži ovaj unos

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
bs: Koristi prijedloge iz memorije prevoda

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
bs: Zahvati tekst grafičke kontrole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
bs: <html>
    <p align="justify">Da bi se olakšalo prevođenje, Lokalize može uhvatiti tekst iz aplikacijskih korisničkih okruženja i tražiti datoteke prevoda koje sadrže tekst.</p>
    <p align="justify">Ako je omogućeno, hvatanje teksta se može pokrenuti srednjim klikom miša na bilo koji ne-izmjenljivi element GUI-a (widget). Potom, prebacite na Lokalize prozor i izaberite unos sa ovim tekstom.  Čak iako više datoteka sadrži isti string, pravi će se izabrati u većini slučajeva.</p>
    <p align="justify">Upamtite da morate imati ažuriran prevod sa svim prevodskim datotekama indeksiranim da bi ova mogućnost radila.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
bs: Reakcija klika srednjom tipkom miša

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
bs: Nijedan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
bs: Traži GUI element tekst u prevodilačkoj memoriji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
bs: Kopriraj GUI element u clipboard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
bs: Upit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
bs: Auto upit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
bs: Predohvat za sledeću neprevedenu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
bs: Dohvati

en: Web Queries
bs: Web Upiti

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
bs: Zamijeni tekst

en: no spellcheck available
bs: nema dostupne provjere pravopisa

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
bs: Kopiraj izvor u odredište
