lokalize - en to da translation catalogue (639 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
da: Værktøjer

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
da: Kompilér .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
da: Kompilér .po og gør den tilgængelig for programmer

en: Gettext not found
da: Gettext ikke fundet

en: Install gettext package for this feature to work
da: Installér pakken gettext for at denne funktion kan virke

en: Updating from templates...
da: Opdaterer fra skabeloner...

en: Merge has been completed
da: Sammenfletningen er gennemført

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
da: Sammenfletningen er gennemført.
    Ændringstidspunkt for skabelon: %1 (%2 dage siden)

en: Merge failed.
da: Sammenfletning mislykkedes.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
da: Kunne ikke finde skabelonfilen til sammenfletningen:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
da: Fil

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
da: Opdatér fil fra skabelon

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
da: Indflet til ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
da: Genererer en oversat version af et ODF-dokument

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
da: Alternative oversættelser

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
da: Der er nyttig data tilgængelig i visningen Alternative oversættelser.
    
    Ved Gettext PO-filer viser den forskellen mellem aktuel kildetekst og kildeteksten som svarer til fuzzy-oversættelse som msgmerge fandt, ved opdatering af PO-filen baseret på POT-skabelonen.
    
    Vil du have visningen med disse data?

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
da: <p>Nogle gange, når kildeteksten ændres, bliver dens oversættelse forældet og markeres enten som <emphasis>behøver&nbsp;eftersyn</emphasis> (dvs. mister status som godkendt), eller (kun for XLIFF-filer) flyttes til sektionen <emphasis>alternative&nbsp;oversættelser</emphasis>, som følger med enheden.</p><p>Denne værktøjsvisning viser også forskellen mellem den aktuelle streng i kilden og den tidligere kildestreng, så du nemt kan se hvilke ændringer der skal udføres på den eksisterende oversættelse, så den afspejler den seneste kilde.</p><p>Dobbeltklik på et ord i denne værktøjsvisning for at indsætte det i oversættelsen.</p><p>Slip oversættelsesfiler på denne værktøjsvisning for at bruge dem som kilder til yderligere alternative oversættelser.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
da: Oprindelse: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
da: Brug alternativ oversættelse

en: no
da: nej

en: yes
da: ja

[ctx: @title:column]
en: Source
da: Kilde

[ctx: @title:column]
en: Target
da: Mål

[ctx: @title:column]
en: Approved
da: Godkendt

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
da: Binære enheder

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
da: Angiv filen

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
da: Brug kildefil

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
da: Alle understøttede filer (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
da: Ny

en: Needs translation
da: Behøver oversættelse

en: Needs full localization
da: Behøver komplet oversættelse

en: Needs adaptation
da: Behøver tilpasning

en: Translated
da: Oversat

en: Needs translation review
da: Behøver oversættelseseftersyn

en: Needs full localization review
da: Behøver komplet oversættelseseftersyn

en: Needs adaptation review
da: Behøver tilpasningseftersyn

en: Final
da: Endelig

en: Signed-off
da: Underskrevet

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
da: Start på mærkepar

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
da: Afslutning af mærkepar

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
da: Alenestående mærke

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
da: Isoleret mærke

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
da: Markør

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
da: Pladsholder for generisk gruppe

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
da: Generisk pladsholder

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
da: Start på pladsholder-par

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
da: Afslutning af pladsholder-par

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
da: forkortelse

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
da: forkortet form: En udtryk som resulterer af undladelse af en del af det fulde udtryk, mens det stadig dækker over det samme koncept

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
da: forkortelse: En forkortet form af et simpelt udtryk som opstår ved undladelsen af nogle af dets bogstaver (f.eks. "adj" for "adjektiv")

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
da: akronym: En forkortet form af et udtryk som udgøres af bogstaver fra den fulde udgave af et udtryk bestående af flere ord, sat sammen i en sekvens som kun udtales på stavelsesniveau (f.eks. "radar" for "radio detecting and ranging")

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
da: appellativ: Navneord, der betegner en art eller klasse

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
da: kollokation: En gentagen ordkombination karakteriseret ved sammenhæng derved at komponenterne i kollokationen skal sam-forekomme indeni en ytring eller serie af ytringer, selvom de ikke nødvendigvis skal bevare umiddelbar nærhed til hinanden.

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
da: almindeligt navn: Et synonym for et internationalt videnskabeligt udtryk der bruges i almindelig samtale på et givet sprog

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
da: dato og/eller tid

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
da: ligning: Et udtryk der bruges til at repræsentere en konceptbaseret erklæring af at to matematiske udtryk eksempelvis er ens, som identficeret ved lig med-tegnet (=), eller sammenlignet med et lignende tegn

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
da: udvidet form: Den fulde repræsentation af et udtryk for hvilket der findes en forkortet form

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
da: formel: Tal, symboler og lignende brugt til at udtrykke et koncept kort, såsom en matematisk eller kemisk formel

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
da: hovedudtryk: Den konceptbetegnelse der er blevet valgt til overhoved for en terminologisk fortegnelse

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
da: initialforkortelse: En forkortet form af et udtryk, som består af nogle af begyndelsesbogstaverne i ordene som udgør udtryk bestående af flere ord eller udtrykselementerne som udgør et "sammensat udtryk når disse bogstaver udtales enkeltvis (f.eks. "KODA" for Komponistrettigheder i Danmark)

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
da: internationalt videnskabeligt udtryk: Et udtryk som er en del af en international videnskabelig nomenklatur som optaget af en passende videnskabelig institution

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
da: internationalisme: Et udtryk som har samme eller næsten identisk ortografisk eller fonemisk form på mange sprog

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
da: logisk udtryk: Et udtryk der bruges til at repræsentere et koncept baseret på matematiske eller logiske relationer, såsom erklæring af ulighed, forhold mellem sæt, booleske operationer og lignende

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
da: enhed til materialehåndtering: En enhed til at holde styr på et objekt

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
da: navn

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
da: næsten synonym: Et udtryk som repræsenterer det samme eller meget lignendekoncept som et andet udtryk på samme sprog, men for hvilket udskifteligheden er begrænset til nogle sammenhænge og ikke kan anvendes i andre

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
da: Delnummer: En unik alfanumerisk betegnelse tildelt et objekt i et fremstillingssystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
da: frase

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
da: fraseologisk: en gruppe på to eller flere ord som udgør en enhed, hvis betydning ofte ikke kan deduceres baseret på kombinerede betydning af ordene som udgør frasen

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
da: beskyttet: Den markerede tekst bør ikke oversættes

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
da: romaniseret form: En form af et udtryk som er resultatet af en operation hvorved ikke-latinske skriftsystemer konverteres til det latinske alfabet

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
da: segment: Den markerede tekst repræsenterer et segment

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
da: Fast frase: En fast, leksikaliseret frase

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
da: kort form: En variant af et udtryk bestående af flere ord som indeholder færre ord end den fulde form af udtrykket (f.eks. "Group of Twenty-four" for "Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs")

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
da: enhed til lagerstyring: Et inventarelement identificeret ved en unik alfanumerisk betegnelse tildelt til et objekt i et inventarstyringssystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
da: standardtekst: En fast blok af tekst som gentages

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
da: symbol: En betegnelse af et koncept med bogstaver, tal, piktogrammer  eller en kombination deraf

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
da: synonym: Et udtryk som repræsenterer det samme eller et meget lignende koncept som hovedfortegnelsens udtryk i en udtryksfortegnelse

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
da: synonym frase: Fraseologisk enhed på et sprog som udtrykker det samme semantiske indhold som en anden frase på samme sprog

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
da: udtryk

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
da: transkriberet form: En form af et udtryk som er resultatet af en operation hvorved tegnene fra et skriftssystem repræsenteres af tegnene fra et andet skriftssystem, altimens udtalen af de konverterede tegn tages i betragtning

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
da: translittereret form: En form af et udtryk som er resultatet af en operation hvorved tegnene fra et alfabetisk skriftssystem repræsenteres ved tegn fra et andet alfabetisk skriftssystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
da: trunkeret udtryk: en forkortet form af et udtryk som er resultatet af udeladelsen af et eller udtrykselementer eller stavelser (f.eks. "fly" for "flyvemaskine")

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
da: variant: En af de alternative former af et udtryk

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
da: Indsættelse

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
da: Sletning

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
da: Skift af godkendelses-status

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
da: Indsættelse af opmærkning

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
da: Sletning af opmærkning

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
da: Noteindsættelse

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
da: Opdatér/tilføj arbejdsgangsfase

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
da: Indstilling af oversættelsesækvivalent

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
da: Fjern tekst med opmærkning

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
da: Indsæt tekst med opmærkning

en: separator for different-length string alternatives
da: separator for strengalternativer med forskellig længde

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
da: Forrige kildeværdi, gemt af Gettext under overgang til en nyere POT-skabelon

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
da: Ophavsmands navn mangler

en: Your name:
da: Dit navn:

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
da: Ophavsmands e-mail mangler

en: Your email:
da: Din e-mail:

en: Previous source value, saved by lupdate tool
da: Forrige kildeværdi, gemt af værktøjet lupdate

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
da: Oversættelsesenheder

en: Quick search...
da: Hurtigsøg...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
da: Aktiveres med Ctrl+L.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
da: Accepterer regulære udtryk

en: options
da: indstillinger

en: Reset individual filter
da: Nulstil filter enkeltvis

en: Case insensitive
da: Ikke-versalfølsom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
da: Ignorér mærker til tastaturgenveje

en: Ready
da: Klar

en: Non-ready
da: Ikke klar

en: Non-empty
da: Ikke tom

en: Empty
da: Tom

en: Changed since file open
da: Ændret siden åbning af fil

en: Unchanged since file open
da: Uændret siden åbning af fil

en: Same in sync file
da: Samme i synkroniseringsfil

en: Different in sync file
da: Forskelligt i synkroniseringsfil

en: Not in sync file
da: Ikke i synkroniseringsfil

en: Plural
da: Flertal

en: Non-plural
da: Ikke-flertal

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
da: Basalt

[ctx: @title:inmenu]
en: States
da: Tilstande

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
da: Søgbar kolonne

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
da: Gensortér og genfiltrér ved ændring af indhold

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
da: Alle

[ctx: @title:column]
en: Entry
da: Tekst

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
da: Kilde

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
da: Mål

[ctx: @title:column]
en: Notes
da: Noter

[ctx: @title:column]
en: Context
da: Sammenhæng

[ctx: @title:column]
en: Files
da: Filer

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
da: Oversættelsesstatus

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
da: Kildelængde

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
da: Mållængde

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
da: Klar

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
da: Behøver eftersyn

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
da: Uoversat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
da: Målsprog:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
da: Rediger

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
da: Nuværende: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
da: I alt: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
da: Ikke klar: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
da: Uoversat: %1

[ctx: @title actions category]
en: File
da: Fil

[ctx: @title actions category]
en: Editing
da: Redigering

en: Synchronization 1
da: Synkronisering 1

en: Synchronization 2
da: Synkronisering 2

en: Translation Memory
da: Oversættelseshukommelse

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
da: Ordliste

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
da: Indsæt alternativ oversættelse #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
da: Tilføj en note

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
da: Indsæt OH-forslag #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
da: Fjern OH-forslag #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
da: Indsæt term-oversættelse #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
da: Definér ny term

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
da: Indsæt WebQuery-resultat #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
da: Faser...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
da: Ordtælling

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
da: Ryd alle oversatte indgange

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
da: Kør Pology-kommandoen på denne fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
da: Flet oversættelse ind i OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
da: Skift søgeretning

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
da: Godkendt

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
da: Godkend og gå til næste

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
da: Tilsvarende oversættelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
da: Kopiér original til oversættelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
da: Ryd ombrydning

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
da: Indsæt mærke

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
da: Tjek denne enhed med LanguageTool

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
da: Indsæt næste mærke

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
da: Fuldførelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
da: Erstat med bedste forslag fra stavekontrol

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
da: &Næste

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
da: &Forrige

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
da: &Første tekst

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
da: &Sidste tekst

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
da: Tekst efter nummer

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
da: Forrige ikke tomme men ikke godkendte

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
da: Næste ikke tomme men ikke klar

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
da: Forrige uoversatte

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
da: Næste uoversatte

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
da: Forrige ikke klar

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
da: Næste ikke klar

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
da: Giv søgelinjen i visningen Oversættelsesenheder fokus

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
da: Tilføj bogmærke

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
da: Forrige bogmærke

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
da: Næste bogmærke

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
da: Anvend alle eksakte forslag

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
da: Anvend alle eksakte forslag og markér som fuzzy

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
da: Åbn fil for synkronisering/indfletning

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
da: Åbn katalog der skal sammenflettes med det aktuelle / indlæs ændringer fra basisfil

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
da: Forrige forskellige

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
da: Forrige tekst som er oversat anderledes i filen der indflettes, inklusive tomme oversættelser i indfletnings-kilden

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
da: Næste forskellige

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
da: Næste tekst som er oversat anderledes i filen der indflettes, inklusive tomme oversættelser i indfletnings-kilden

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
da: Næste forskellige godkendt

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
da: Kopiér fra indfletningskilden

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
da: Kopiér alle nye oversættelser

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
da: Dette ændrer kun tomme og ikke klare indgange i basisfilen

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
da: Kopiér til indfletningskilden

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
da: Åbn fil til sekundær synkronisering

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
da: Dette ændrer kun uoversatte tekster

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
da: (gendannet)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
da: Dokumentet er blevet ændret.
    Vil du gemme ændringerne eller kassere dem?

[ctx: @title:window]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
da: Vælg oversættelsesfil

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
da: Fejl ved åbning af filen %1, linje: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
da: Fejl ved åbning af filen %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
da: Gem fil som

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
da: Fejl ved gemning af filen %1
    Vil du gemme i en anden fil eller annullere?

[ctx: @title]
en: Error
da: Fejl

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
da: Kunne ikke udføre autogem.
    Målfilen var %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
da: Gå til tekst

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
da: Indtast tekstnummer:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
da: Nuværende: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
da: Oversat

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
da: Underskrevet

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
da: Godkendt

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
da: Oversættelsen er udført (selvom den måske stadig mangler et eftersyn)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
da: Oversættelsen har fået et positivt eftersyn

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
da: Indgangen er komplet oversat (dvs. endegyldig)

en: A Pology check is already in progress.
da: Der er allerede et Pology-tjek i gang.

en: Pology error
da: Pology-fejl

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
da: Pology-tjekket brød uventet sammen:
    %1

en: Pology success
da: Pology gennemført

en: The Pology check has succeeded.
da: Pology-tjekket blev gennemført.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
da: Pology-tjekket har returneret en fejl:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
da: Dette vil slette alle oversættelser fra filen.
    Vil du virkelig slette alle dine oversatte indgange?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
da: Ord i kilden: %1<br/>Ord i oversættelsen: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
da: Ordtælling

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
da: Vil du søge efter kildefilen lokalt eller via lxr.kde.org?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
da: Opslag af kildefil

en: Locally
da: Lokalt

en: Select project's base folder for source file lookup
da: Vælg projektets basismappe til kildefil-opslag

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
da: Kunne ikke finde kildefilen i den angivne mappe.
    Vil du skifte kildefil-mappe?

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
da: Kan ikke åbne målkildefilen: Målkildefilen er ikke relativ i forhold til den aktuelle oversættelsesfil, og der er i øjeblikket ikke indlæst scripts til at håndtere åbning af kildefiler i brugervalgte stier. Se Lokalize-håndbogen for eksempler på scripts og hvordan de kobles til dit projekt.

en: Install translate-toolkit package and retry
da: Installér pakken translate-toolkit og prøv igen

en: Install translate-toolkit package and retry.
da: Installér pakken translate-toolkit og prøv igen.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
da: Vælg oprindeligt OpenDocument som den aktuelle XLIFF-fil er baseret på

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
da: OpenDocument-filer (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
da: Installér pakken python-uno for yderligere funktionalitet.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
da: Angiv enhedstekst

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
da: Erstat

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
da: Lokalize har nået afslutningen af dokumentet. Vil du fortsætte fra begyndelsen?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
da: Stavekontrol

en: Lokalize has finished spellchecking
da: Lokalize er færdig med stavekontrol

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: R&edigér

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
da: &Ordliste

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
da: &Webforespørgsel

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
da: Oversættelseshuko&mmelse

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
da: Alternative oversættelser

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
da: S&ynk.

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
da: &Sekundær synkroniserings-kilde

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
da: &Værktøjsvisninger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
da: Ikke klar:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
da: Uoversat:

[ctx: @action]
en: Hide
da: Skjul

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
da: Kolonne: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
da: <qt><p><b>Originalstreng</b></p>
    <p>Denne del af vinduet viser den oprindelige tekststreng
    for den aktuelt viste indgang.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
da: Flertalsform %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
da: Ryd ombrydning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
da: Søgeudtryk for kildesprogsdelen.
    Tryk Ctrl+L for at gå til denne kontrol.
    Tryk Retur for at starte søgning.
    Tryk Esc for at stoppe søgningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
da: Omvend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
da: Originalstreng:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
da: Søgeudtryk for oversættelsdelen.
    Tryk Retur for at starte søgning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
da: Regulære udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
da: Oversættelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
da: Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
da: &Søg

[ctx: @title:window]
en: File List
da: Filliste

en: Drop translation files here...
da: Træk oversættelsesfiler hertil...

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
da: Fil

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
da: Søg og erstat i filer

en: Copy source to clipboard
da: Kopiér kilde til udklipsholderen

en: Copy target to clipboard
da: Kopiér oversættelse til udklipsholderen

en: Open file
da: Åbn fil

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
da: Søg og erstat i filer

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
da: Masseerstatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
da: Erstat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
da: Med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
da: Masseerstatning

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
da: Emnefelt

[ctx: @title:window]
en: Glossary
da: Ordliste

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
da: <p>Oversættelser af almindelige termer vises her.</p><p>Tryk den genvej der vises tæt ved udtrykket for at indsætte oversættelsen.</p><p>Brug kontekstmenu for at tilføje nye indgange (tip:&nbsp;Markér ord i original- og oversættelsesfelterne før du kalder <interface>Definér&nbsp;ny&nbsp;term</interface>).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
da: Genskab fra disk

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
da: Genindlæs ordliste fra disk og kassér alle ændringer

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
da: Ordlisten er blevet ændret.
    Vil du gemme ændringerne eller kassere dem?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
da: Engelske synonymer (dobbeltklik for at redigere):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
da: Tilsvarende synonymer på resultatsproget:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
da: Emnefelt:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
da: Når en ny post tilføjes, skal du taste Retur efter at have indtastet navnet, for at få ændringen til at træde i kraft

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
da: Bemærk: En post i ordlisten modsvarer præcist en term, ikke ord eller sekvenser af ord.
    
    Det betyder at der kan være adskillige poster med samme ord eller sekvenser af ord, der udtrykker forskellige betydninger.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
da: Spring mærker over

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
da: Skip opmærkning

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
da: Ignorér mærker til tastaturgenveje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
da: Inkludér noter

en: Suggestions:
da: Foreslag:

en: No errors
da: Ingen fejl

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
da: Ingen Qt Sql-moduler fundet. Oversættelseshukommelsen vil ikke virke.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
da: TM-facilitet kræver Qt-modulet SQLite.

en: No SQLite module available
da: Intet SQLite-modul tilgængeligt

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
da: Oversættelseshukommelse

[ctx: @title actions category]
en: Project
da: Projekt

en: Next tab
da: Næste faneblad

en: Previous tab
da: Forrige faneblad

en: Previously active tab
da: Forrige aktive faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
da: Ordliste

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
da: Oversættelseshukommelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
da: Håndtér oversættelseshukommelser

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
da: Projektoversigt

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
da: Indstil projekt...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
da: Opret softwareoversættelsesprojekt...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
da: Opret OpenDocument-oversættelsesprojekt...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
da: Åbn projekt...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
da: Luk projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
da: Åbn nyligt projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
da: Søg og erstat i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
da: Find næste i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
da: Indfanging af kontroltekst

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
da: Fejl ved åbning af følgende filer:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
da: &Projekt

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
da: Computer-assisteret oversættelsessystem (CAT).
    Oversæt ikke det som allerede er oversat.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
da: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 KBabel-udviklerne

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
da: Udvikling sponseret som en del af "Google Summer Of Code"-programmet

en: sponsored XLIFF-related work
da: sponsorede XLIFF-relateret arbejde

en: provided excellent cross-format converting scripts
da: leverede fremragende scripts til konvertering på tværs af formater

en: grammar, style and spell checker
da: Tjek af grammatik, stil og stavning

en: project tree merging translation+templates
da: sammenfletning af oversættelser og skabeloner i projekttræet

en: bug fixing patches
da: fejlrettelser

en: testing and bug fixing
da: test og fejlrettelser

en: patches
da: rettelser

en: XLIFF improvements
da: XLIFF-forbedringer

en: bug fixing and improvements
da: Fejlrettelser og forbedringer

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
da: Scan ikke projektets filer.

en: Load specified project.
da: Indlæs det angivne projekt.

en: Document to open
da: Dokument at åbne

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
da: Accepter ændringer i oversættelsen

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
da: Acceptér alle nye oversættelser

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
da: Primær synkronisering

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
da: Sekundær synkronisering

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
da: Drop filen der skal sammenflettes med / synkroniseres med den nuværende her, se derefter mulighederne i kontekstmenuen

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
da: Fejl ved åbning af filen <filename>%1</filename> til synkronisering, fejl i linje: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
da: Forskellige indgange: %1
    Ikke-matchede indgange: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
da: Metadata for enhed

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
da: <b>Midlertidige noter:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
da: <b>Pology-noter:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
da: <b>LanguageTool-noter:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
da: <b>Fase:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
da: <br><b>Filer:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
da: <br><b>Sammenhæng:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
da: (tom)

[ctx: @info:label]
en: From:
da: Fra:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
da: Gem tom note for at fjerne den

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
da: Forfatter til denne note

en: Ctrl+Enter
da: Ctrl+Retur

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
da: <b>Noter:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
da: redigér...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
da: Tilføj en note...

[ctx: @title:column]
en: Date
da: Dato

[ctx: @title:column]
en: Process
da: Proces

[ctx: @title:column]
en: Company
da: Virksomhed

[ctx: @title:column]
en: Tool
da: Værktøj

en: Translation
da: Oversættelse

en: Review
da: Eftersyn

en: Approval
da: Godkendelse

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
da: Proces (dette vil også ændre din rolle):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
da: Redigér faser

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
da: Oversætterens navn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
da: Oversætterens navn på engelsk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
da: Lokalt navn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
da: Oversætterens navn i resultatsproget

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
da: Tilsidesæt sproghold

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
da: Anvend brugeroplyst sproghold i stedet for at generere det

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
da: Sproghold

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
da: Oversættelsesholdets navn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
da: Oversætterens e-mailadresse

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
da: Standardsprogkode til nye projekter

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
da: Standard postliste til nye projekter

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
da: Skrifttype til tekststrenge

[ctx: @title:tab]
en: Identity
da: Identitet

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
da: Følgende parametre er tilgængelige
    %1 - Sti til kildefilen
    %2 - Linjenummer

[ctx: @title:tab]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
da: Udseende

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
da: Oversættelseshukommelse

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
da: Stavekontrol

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
da: Du har tilgået en funktion der kræver at et projekt indlæses. Vil du oprette et ny projekt eller åbne et eksisterende?

[ctx: @action]
en: New
da: Nyt

[ctx: @action]
en: Open
da: Åbn

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
da: Lokalize oversættelsesprojekt (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
da: Vælg mappe med Gettext .po-filer der skal oversættes

en: Create software or OpenDocument translation project first.
da: Opret software- eller OpenDocument-oversættelsesprojekt først.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
da: Avanceret

[ctx: @title:tab]
en: Personal
da: Personligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
da: Editorskrifttype:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
da: Vælg en anden skrifttype til editoren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
da: Vælg en ny skrifttype for området hvor du skriver den oversatte tekststreng.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
da: Vis lysdioder for tekststatus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
da: Hvis markeret, vil der blive vist lysdioder for at angive tekststatus: Fuzzy, uoversat eller fejl. Hvis afmarkeret vil ingen lysdioder blive vist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
da: Lysdioder der indikerer fuzzy og uoversat status, såvel som tekstmarkørens kolonnenummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
da: Tekstfarver for ændringer i originalteksten.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
da: Strenge-parring

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
da: Tekst tilføjet i den nye streng:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
da: Vælg farven på den nye tekst som er tilføjet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
da: Du kan vælge en anden farve til visning af tekst som er blevet tilføjet til strengen.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
da: Tekst fjernet i den nye streng:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
da: Vælg farven på tekst som er blevet fjernet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
da: Du kan vælge en anden farve til visning af tekst som er blevet fjernet fra strengen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
da: Afkryds for at vise om en tekststreng ender med mellemrum (hvilket ofter er vigtigt når den vises i en brugerflade, eller når den kombineres med andre tekster).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
da: Fremhæv afsluttende mellemrumstegn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
da: Hvis sat, går musehjulet til forrige eller næste enhed, ellers ruller det teksten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
da: <html>Når denne indstilling er aktiveret, bruges musehjulet til at gå til den forrige eller næste oversættelsesenhed (uden ændringstaster). Ændringstaster kan bruges til at ændre denne opførsel. Brug:<ul><li><b>Skift</b> til at rulle den aktuelle enheds tekst,</li><li><b>Ctrl+Skift</b> til at gå til forrige eller næste ikke klar enhed,</li><li><b>Ctrl</b> til at gå til forrige eller næste ikke klar ikke-tomme enhed,</li><li><b>Alt</b> til at gå til forrige eller næste uoversatte enhed.</li></ul>Når indstillingen er deaktiveret ruller musehjulet teksten i den aktuelle oversættelsesenhed.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
da: Musehjulet går til forrige eller næste oversættelsesenhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
da: Sæt automatisk status til "godkendt" når redigering begyndes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
da: Visualisér separatorer såsom mellemrum, faneblade og nye linjer i editoren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
da: Sæt til 2 for at deaktivere ordfuldførelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
da: Mindste ordlængde til ordfuldførelse

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
da: Deaktivér ordfuldførelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
da: Konvertér automatisk XML-specialtegn i TS-filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
da: Genskab de tidligere åbnede filer ved opstart af Lokalize

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
da: Definerer opførslen af genvejene til næste/forrige faneblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
da: Opførsel af genvej til næste/forrige faneblad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
da: I henhold til position af faneblad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
da: I henhold til aktiveringsrækkefølge af faneblade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
da: Brug en brugervalgt editor til at åbne kildefiler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
da: Udfyld din identitet og information om dit oversættelseshold. Denne information bruges når en fils header opdateres.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
da: Standardsprog:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
da: &E-mail:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
da: &Navn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
da: Dit navn, på engelsk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
da: Indtast venligst dit for- og efternavn skrevet på engelsk

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
da: Stan&dard-mailingliste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
da: E-mailadressen til dit holds postliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
da: Skriv e-mailadressen til oversættelsesholdets postliste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
da: Sprog du oversætter til

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
da: Angiv det sprog som du normalt vil oversætte til

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
da: Skriv din e-mailadresse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
da: Angiv din e-mailadresse her, så vil den fremgå at PO-filens header sammen med dit navn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
da: Dit navn på dit eget sprog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
da: Skriv dit for- og efternavn på dit sprog med dit eget sprogs alfabet.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
da: Lokaliseret navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
da: Standard sproghold:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
da: Anvend brugervalgt LanguageTool-server

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
da: Sti til server:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
da: Stien til din brugerdefinerede LanguageTool-server

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
da: Angiv stien til din brugerdefinerede LanguageTool-server, hvis du har en

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
da: Forsinkelse på automatisk tjek efter du stoppe med at skrive (i sekunder, 0 for at deaktivere)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
da: Sæt til 0 for at deaktivere automatisk tjek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
da: Aktivér Pology-verificering

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
da: Pology-kommandoen der skal køres for at tjekke en enkelt indgang. Brug følgende pladsholder for at sætte kommandoer op: %u er nummeret på indgangen, %f er filnavnet. Eksempel: posieve -u %u check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
da: Pology-kommandoen der skal køres for at tjekke en enkelt indgang.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
da: Angiv den Pology-kommando, der skal køres for at tjekke en enkelt indgang, her

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
da: Den Pology-kommando der skal køres for at tjekke en hel fil. Denne kommando bør indholde "-s lokalize", pladsholderen %f er filnavnet. Eksempel: posieve -s lokalize check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
da: Den Pology-kommando der skal køres for at tjekke hele filen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
da: Angiv den Pology-kommando, der skal køres for at tjekke hele filen, her

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
da: Hvis markeret hentes forslag fra oversættelseshukommelsen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
da: Hvis dette er markeret, vil programmet hente oversættelseshukommelser, så snart du åbner en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
da: Hent oversættelsesforslag fra oversættelseshukommelsen når filer åbnes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
da: Maksimalt antal forslag:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
da: Sæt det maksimale antal forslag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
da: Du kan ændre det maksimale antal forslag. Standard er 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
da: Minimumscore (0-100) for forslag:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
da: Angiv minimumscore (0-100) for forslag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
da: Du kan ændre minimumscore (0-100) for forslag. Standard er 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
da: Opdatér/tilføj redigerede tekster til oversættelseshukommelsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
da: Føj automatisk filer til oversættelseshukommelsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on Rescan or when clicking a missing entry
da: Slet manglende filer fra oversættelseshukommelsen ved genscanning eller når der klikkes på en manglende indgang

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
da: Syntaks

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
da: Genvej:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
da: Normalt "&", men kan også være "_" for GTK-programmer.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
da: Opmærkning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
da: Regulært udtryk for opmærkning. Den anvendes til søgning i oversættelseshukommelsen og for funktionen "Indsæt mærke".
    
    En standardværdi (velegnet til XML-baserede tekster) er:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Den anvendes kun til PO-filer, da XLIFF formatet har sin egen måde at angive placeringen af opærkning.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
da: Ordombrydning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the negative value '-1' to disable the word wrap.
da: Bredden der bruges til automatisk msgfmt-lignende ordombrydning. Brug den negative værdi "-1" for at deaktivere ordombrydning.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
da: Stier

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
da: Mappe med skabelonfiler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
da: Sædvanligvis vil oversættelsesprojektet være et delprojekt
    for oversættelse af den samme tekst til flere sprog,
    
    Indstil denne sti til mappen der indeholder tomme oversættelsfiler 
    (dvs. filer der ikke er oversat til noget sprog)
    som anvendes af alle delprojekter.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
da: Gren-mapppe:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
da: Denne indstilling er til synkroniseringstilstand.
    
    Synkroniseringstilstand kan bruges til at lave ændringer af
    oversættelse af to grene (programversioner) samtidig.
    
    Angiv stien der svarer til rodmappen for grenen,
    så vil Sekundær synkronisering-visningen automatisk åbne filer
    fra grenen. Hvergang du laver ændringer i filerne i den primære
    gren vil de automatisk blive gentaget i grenen (forudsat at den
    indeholder den samme originalstreng selvfølgelig).
    
    Se dokumentationen for flere detaljer.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
da: Mappe med alternative oversættelser:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
da: Sæt dette til stien til en mappe med en struktur ligesom rodmappen.
    
    Ved hver åbning af en oversættelsesfil, vil der blive ledt efter en tilsvarende fil i mappen med alternative oversættelser, og
    hvis den findes, vil den blive brugt til visningen Alternative oversættelser.
    
    Du vil sandsynligvis ønske at bruge oversættelser for et andet målsprog (dvs. et andet delprojekt), som er tæt på dit eget.
    Du kan også bruge andre delprojekters oversættelser, enten straks, ellers få dem foroversat til dit sprog maskinelt.
    
    Se dokumentationen for flere detaljer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
da: Rolle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
da: Oversætter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
da: Efterset af

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
da: Godkendt af

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
da: Ordliste:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
da: Målsprog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
da: ProjektID anvendes til at skelne mellem oversættelseshukommelser for forskellige projekter og sprog
    
    For eksempel, hvis du har flere projekter men oversættelse af KDE-programmer
    (fra forskellige softwarekilder), brug den samme ID for dem alle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
da: Projektets standardsprog.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
da: Postliste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
da: Dette er en grundlæggende indstilling. Angiv stien til en mappe der indeholder
    oversættelsfilerne for projektet (eller et delprojekt til dit målsprog).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
da: Rodmappe:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
da: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
da: Program

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
da: Projekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
da: Sproghold:

en: Scanning folders with source files
da: Scanner mapper med kildefiler

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
da: %1 oversættelse til %2

en: default
da: standard

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
da: Sprog

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
da: Brugerens sproghold i Lokalize-indstillingerne

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
da: Tilsidesæt Lokalizes sproghold

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
da: Projektets sproghold

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
da: Rodmappe for PO-filer (oversættelser)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
da: Rodmappe for POT-filer (skabeloner der skal oversættes)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
da: Projektets ordliste

[ctx: @title:column File name]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
da: Diagram

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
da: I alt

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
da: Oversat

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
da: Ikke klar

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
da: Uoversat

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
da: Ukomplet

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
da: Sidste oversættelse

[ctx: @title:column]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
da: Skabelonversion

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
da: Sidste oversætter

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
da: Projektoversigt

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
da: <html>Man behøver ikke at være programmør for at være med i KDE-holdet. Du kan deltage i de nationale hold der oversætter programmernes brugerflader. Du kan hjælpe med grafik, temaer, lyde og forbedret dokumentation. Du bestemmer!<br /><br /> Besøg <a href="%1">%1</a> for information om nogle projekter du kan deltage i.<br /><br /> Hvis du mangler mere information eller dokumentation, så besøg <a href="%2">%2</a> hvor du vil finde hvad du har brug for.</html>

en: &Configure Lokalize
da: &Indstil Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
da: Åbn projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
da: Oversæt software

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
da: Oversæt OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
da: Kun forrige skabelon

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
da: Kun næste skabelon

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
da: Kun forrige oversættelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
da: Kun næste oversættelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
da: Skjul færdiggjort elementer

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
da: Skjul fuldt oversatte filer og mapper

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
da: Åbn valgte filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
da: Åbn

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
da: Føj til oversættelseshukommelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
da: Søg i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
da: Tilføj kommentar

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
da: Kør Pology på filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
da: Søg i filer (inklusiv skabeloner)

en: Project file comment
da: Kommentar til projektfil

en: Input a comment for this project file:
da: Påfør kommentar til denne projektfil:

en: The Pology check has succeeded
da: Pology-tjekket blev gennemført

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
da[0]: Du er ved at åbne %1 fil
da[1]: Du er ved at åbne %1 filer

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
da: Åbning af et stort antal filer på samme tid kan få Lokalize til at fryse.

en: Are you sure you want to open this many files?
da: Vil du virkelig åbne så mange filer?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
da[0]: Å&bn %1 fil
da[1]: Å&bn %1 filer

[ctx: @title:column]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Source language
da: Kildesprog

[ctx: @title:column]
en: Target language
da: Målsprog

[ctx: @title:column]
en: Pairs
da: Par

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
da: Unikke originale indgange

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
da: Unikke oversættelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
da: Forbindelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
da: Databasenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
da: Vært:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
da: Bruger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
da: Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
da: Databasetype:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
da: Indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
da: Kildesprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
da: Regulært udtryk for opmærkning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
da: Genvej:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
da: Opret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
da: Tilføj data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
da: Tilføj data fra TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
da: Eksportér til TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
da: Falsk ven

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
da: Kvalitetssikring

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
da: OH:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
da: Søgeudtryk for kildesprogsdelen.
    Tryk Retur for at starte søgning.
    Tryk Ctrl+L for at gå til denne kontrol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
da: Vis resultater der ikke svarer til søgeudtrykket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
da: Filmaske:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
da: Vis kun resultater fra filer hvis sti passer med den angivne maske

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
da: Forespørgselssyntaks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
da: Læser alle projektfiler ind i oversættelseshukommelsen og opdaterer gamle indgange. Scanningen vil arbejde i baggrunden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
da: &Genscan projektfiler

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
da: Oversættelseshukommelser

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
da: Vælg mappe der skal scannes

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
da: Ny oversættelseshukommelse

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
da: Egenskaber for oversættelseshukommelse

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
da: Vælg TMX-fil der skal importeres til valgt database

en: TMX files (*.tmx *.xml)
da: TMX-filer (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
da: Vælg TMX-fil den valgte database skal eksporteres til:

en: Adding files to Lokalize translation memory
da: Føjer filer til oversættelseshukommelsen

en: TM
da: OH

en: Substring
da: Delstreng

en: Google-like
da: Som Google

en: Wildcard
da: Jokertegn

en: Space is AND operator. Case insensitive.
da: Mellemrumstast er "og"-operator. Ikke-versalfølsom.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
da: Skal-jokertegn (* og ?). Versalfølsom.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
da: Oversættelseshukommelse

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
da: I alt: %1 (%2)

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
da: Filen %1 findes ikke. Den er blevet fjernet fra oversættelseshukommelsen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
da: Dobbeltklik på et ord for at indsætte det i oversættelsen

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
da: Batch-opfyldning af oversættelseshukommelsen

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
da: Batch-oversættelse er udført.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
da: Ingen forslag med fuld overensstemmelse blev fundet.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
da: Batchoversættelse udført

[ctx: @title]
en: Batch translation
da: Batchoversættelse

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
da: Batchoversættelse er blevet planlagt

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
da[0]: (1 gang)
da[1]: (%1 gange)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
da: denne

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
da: Fil: %1<br />Tilføjelsesdato: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
da: <br />Dato for seneste ændring: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
da: <br />Ophavsmand til seneste ændring: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
da: <br />Er ikke til stede i filen længere

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
da: <html>Vil du virkelig fjerne denne indgang:<br/><i>%1</i><br/>fra oversættelseshukommelsen %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
da: Fjernelse af indgang i oversættelseshukommelsen

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
da: Fjern denne indgang

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
da: Åbn filen som indeholder denne indgang

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
da: Fjern denne manglende fil fra OH

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
da: <html>Vil du virkelig fjerne denne manglende fil:<br/><i>%1</i><br/>fra oversættelseshukommelsen %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
da: Fjernelse af manglende fil fra oversættelseshukommelsen

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
da: Brug forslag fra oversættelseshukommelsen

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
da: Indfangning af kontroltekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
da: <html>
    <p align="justify">For at lette KDE oversættelsesarbejdet kan Lokalize optage tekst fra et programs brugerflade og søge efter teksten i oversættelsesfilerne.</p>
    <p align="justify">Når funktionen er slået til kan optagelse inledes ved at midterklikke et ikke-redigerbart element i brugerfladen (en kontrol). Derefter skiftes til Lokalize vinduet og "emne med denne tekst" vælges. Selv hvis flere filer indeholder den samme tekststreng, vil den rigtige oftest blive valgt.</p>
    <p align="justify">Husk at du skal have en opdateret oversættelshukommelse med alle oversættelsesfiler indekseret for at denne funktion kan virke.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
da: Midterklik-handling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
da: Søg efter brugerflade-tekst i oversættelseshukommelsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
da: Kopiér brugerflade-tekst til udklipsholder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
da: Forespørg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
da: Automatisk forespørgsel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
da: Hent på forhånd den næste uoversatte tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
da: Hent på forhånd

en: Web Queries
da: Webforespørgsler

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
da: Slå markeret tekst op i oversættelseshukommelsen

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
da: Erstat tekst

en: no spellcheck available
da: ingen stavekontrol tilgængelig

en: An error was reported: %1
da: Der blev rapporteret en fejl: %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
da: Kopiér kilde til mål
