lokalize - en to es translation catalogue (637 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
es: Herramientas

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
es: Compilar .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
es: Compilar .po y hacer que esté disponible para las aplicaciones

en: Gettext not found
es: No se ha encontrado «gettext»

en: Install gettext package for this feature to work
es: Instale el paquete «gettext» para que funcione esta característica

en: Updating from templates...
es: Actualizando desde las plantillas...

en: Merge has been completed
es: La fusión se ha completado

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
es: La fusión se ha completado.
    Hora de modificación de la plantilla: %1 (hace %2 días).

en: Merge failed.
es: La fusión ha fallado.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
es: No se puede encontrar el archivo de plantilla para la fusión:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
es: Archivo

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
es: Actualizar archivo desde plantilla

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
es: Fusionar en ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
es: Genera la versión traducida de un documento ODF

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
es: Traducciones alternativas

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
es: Existen datos útiles en la vista de «Traducciones alternativas».
    
    Para los archivos PO de Gettext, muestra la diferencia entre la fuente de texto actual y la fuente de texto que corresponde a la traducción no preparada encontrada por «msgmerge» tras actualizar los archivos PO basados en las plantillas POT.
    
    ¿Desea mostrar esta vista con dichos datos?

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
es: <p>A veces, si el texto original ha cambiado, su traducción queda desfasada y se marca como <emphasis>necesita&nbsp;revisión</emphasis> (es decir, pierde su estado de aprobación), o bien (solo en el caso de un archivo XLIFF) se mueve a la sección de <emphasis>traducciones&nbsp;alternativas</emphasis> que acompaña a la unidad.</p><p>Esta vista de herramienta también muestra la diferencia entre la actual cadena original y la anterior, de modo que le resulte fácil ver qué cambios se deben aplicar a la traducción existente para que refleje la entrada original actual.</p><p>Haga un doble clic sobre cualquier palabra de esta vista de herramienta para insertarla en la traducción.</p><p>Suelte un archivo de traducción en esta vista de herramienta para usarlo como fuente adicional de traducciones alternativas.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
es: Origen: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
es: Usar traducción alternativa

en: yes
es: sí

[ctx: @title:column]
en: Source
es: Origen

[ctx: @title:column]
en: Target
es: Destino

[ctx: @title:column]
en: Approved
es: Aprobada

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
es: Unidades binarias

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
es: Indicar el archivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
es: Usar el archivo de origen

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
es: Todos los archivos permitidos (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
es: Nueva

en: Needs translation
es: Necesita traducción

en: Needs full localization
es: Necesita traducción completa

en: Needs adaptation
es: Necesita adaptación

en: Translated
es: Traducidas

en: Needs translation review
es: Necesita revisión de traducción

en: Needs full localization review
es: Necesita revisión de traducción completa

en: Needs adaptation review
es: Necesita revisión de adaptación

en: Signed-off
es: Firmada

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
es: Inicio de etiqueta emparejada

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
es: Fin de etiqueta emparejada

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
es: Etiqueta sin emparejar

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
es: Etiqueta aislada

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
es: Marcador

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
es: Parámetro de sustitución de grupo genérico

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
es: Subflujo

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
es: Parámetro de sustitución genérico

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
es: Inicio de parámetro de sustitución emparejado

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
es: Fin de parámetro de sustitución emparejado

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
es: abreviatura

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
es: forma abreviada: un término que resulta de la omisión de alguna parte del término completo que sigue designando el mismo concepto

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
es: abreviatura: una forma abreviada de una palabra sencilla que resulta de la omisión de algunas de sus letras (por ejemplo, «adj.» por «adjetivo»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
es: acrónimo: una forma abreviada de un término constituida por letras de la forma completa de un término de varias palabras, comprimido en una secuencia que se pronuncia a partir de sus sílabas (por ejemplo, «radar», de la forma inglesa «radio detecting and ranging»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
es: denominación: un término de nombre propio, como el nombre de una agencia o de otra entidad legal

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
es: colocación: una combinación frecuente de palabras que se caracteriza por la cohesión en la que deben coexistir sus componentes dentro de un enunciado o serie de enunciados, incluso aunque no mantengan una proximidad inmediata entre ellas

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
es: nombre común: un sinónimo de un término científico internacional que se usa en el lenguaje general de un determinado idioma

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
es: fecha u hora

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
es: ecuación: una expresión que se usa para representar un concepto basado en la declaración de que dos expresiones matemáticas son, por ejemplo, iguales, como las identifica el signo igual (=), o que una de ellas se asigna a la otra, lo que también se representa con el mismo signo

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
es: forma expandida: la representación completa de un término para el que existe una forma abreviada

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
es: fórmula: figuras, símbolos y similares que se usan para expresar un concepto de forma breve, como una fórmula matemática o química

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
es: término principal: la designación del concepto que se ha elegido para encabezar un registro terminológico

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
es: siglas: una forma abreviada de un término multipalabra que consiste en la agrupación de algunas de las letras iniciales de las palabras que lo componen cuando estas letras se pronuncian individualmente (por ejemplo, «EEB», por «encefalopatía espongiforme bovina»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
es: término científico internacional: un término que es parte de la nomenclatura científica internacional al haber sido adoptado por un cuerpo científico apropiado

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
es: internacionalismo: un término que tiene la misma o casi idéntica forma ortográfica o fonética en muchos idiomas

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
es: expresión lógica: una expresión que se usa para representar un concepto basado en relaciones matemáticas o lógicas, como sentencias de desigualdad, establecimiento de relaciones, operadores booleanos y similares

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
es: unidad de gestión de materiales: una unidad para seguir la pista a un objeto

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
es: nombre

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
es: sinónimo parcial: un término que representa el mismo concepto u otro muy parecido que otra palabra del mismo idioma, pero cuya equivalencia está limitada a algunos contextos, mientras que no es aplicable en otros

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
es: número de referencia: una denominación alfanumérica única asignada a un objeto en un sistema industrial

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
es: frase

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
es: enunciado fraseológico: un grupo de dos o más palabras que forman una unidad cuyo significado, con frecuencia, no se puede deducir basándose en el sentido combinado de las palabras que lo componen

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
es: protegido: el texto marcado no se debe traducir

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
es: forma latinizada: la forma de un término resultante de una operación en la que un sistema de escritura no latino se convierte al alfabeto latino

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
es: segmento: el texto marcado representa un segmento

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
es: frase hecha: una frase fija y lexicalizada

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
es: forma corta: una variante de un término multipalabra que incluye menos palabras que la forma completa del término (por ejemplo, el «Grupo de los Veinticuatro», que se refiere al «Grupo de los Veinticuatro para los Asuntos Monetarios Internacionales y el Desarrollo»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
es: número de referencia: un elemento de inventario identificado por una designación alfanumérica única que se asigna a un objeto en un sistema de control de inventario

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
es: texto estándar: un trozo fijo de texto frecuente

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
es: símbolo: la designación de un concepto mediante letras, números, pictogramas o cualquier combinación de ellos

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
es: sinónimo: un término que representa lo mismo concepto o uno muy similar al término de la entrada principal

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
es: frase sinónima: unidad fraseológica de un idioma que expresa el mismo contenido semántico que otra frase del mismo idioma

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
es: término

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
es: forma transcrita: la forma de un término que resulta de una operación en la que los caracteres de un sistema de escritura se representan con caracteres de otro sistema de escritura, teniendo en cuenta la pronunciación de los caracteres convertidos

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
es: forma transliterada: la forma de un término que resulta de una operación en la que los caracteres de un sistema de escritura alfabética se representan con caracteres de otro sistema de escritura alfabético

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
es: término truncado: la forma abreviada de un término que resulta de la omisión de uno o más elementos o sílabas del término (p. ej., «polio» por «poliomielitis»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
es: variante: una de las formas alternativas de un término

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
es: Inserción

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
es: Borrado

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
es: Cambiar aprobación

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
es: Inserción de etiquetas

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
es: Borrado de etiquetas

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
es: Colocación de notas

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
es: Actualizar/añadir fase del proceso

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
es: Preferencias de equivalencias de traducción

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
es: Eliminar texto con etiquetas

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
es: Insertar texto con etiquetas

en: separator for different-length string alternatives
es: separador para alternativas de cadenas de diferente longitud

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
es: Anterior valor original, guardado por Gettext durante la transición a una plantilla POT más reciente

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
es: Falta el nombre del autor

en: Your name:
es: Su nombre:

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
es: Falta el correo electrónico del autor

en: Your email:
es: Su correo electrónico:

en: Previous source value, saved by lupdate tool
es: Anterior valor original, guardado por la herramienta lupdate

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
es: Unidades de traducción

en: Quick search...
es: Búsqueda rápida...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
es: Se activa con Ctrl+L.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
es: Permitir expresiones regulares

en: options
es: opciones

en: Reset individual filter
es: Reiniciar filtro individual

en: Case insensitive
es: No distinguir entre mayúsculas y minúsculas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
es: Ignorar las marcas de acelerador

en: Ready
es: Preparada

en: Non-ready
es: No preparada

en: Non-empty
es: No vacía

en: Empty
es: Vacía

en: Changed since file open
es: Ha cambiado desde la apertura del archivo

en: Unchanged since file open
es: No ha cambiado desde la apertura del archivo

en: Same in sync file
es: Igual en archivo de sincronización

en: Different in sync file
es: Distinto en archivo de sincronización

en: Not in sync file
es: No está en archivo de sincronización

en: Non-plural
es: No plural

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
es: Básico

[ctx: @title:inmenu]
en: States
es: Estados

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
es: Columna de búsqueda

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
es: Volver a ordenar y filtrar cuando cambie el contenido

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
es: Todo

[ctx: @title:column]
en: Entry
es: Entrada

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
es: Origen

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
es: Destino

[ctx: @title:column]
en: Notes
es: Notas

[ctx: @title:column]
en: Context
es: Contexto

[ctx: @title:column]
en: Files
es: Archivos

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
es: Estado de la traducción

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
es: Longitud del origen

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
es: Longitud del destino

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
es: Preparada

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
es: Necesita revisión

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
es: Sin traducir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
es: Idioma de destino:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
es: Editar

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
es: Actual: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
es: No preparadas: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
es: Sin traducir: %1

[ctx: @title actions category]
en: File
es: Archivo

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
es: Navegación

[ctx: @title actions category]
en: Editing
es: Edición

en: Synchronization 1
es: Sincronización 1

en: Synchronization 2
es: Sincronización 2

en: Translation Memory
es: Memoria de traducción

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
es: Glosario

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
es: Insertar la traducción alternativa #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
es: Añadir una nota

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
es: Insertar la sugerencia de la MT #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
es: Eliminar la sugerencia de la MT #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
es: Insertar la traducción del término #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
es: Definir nuevo término

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
es: Insertar el resultado de la consulta web #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
es: Fases...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
es: Contador de palabras

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
es: Borrar todas las entradas traducidas

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
es: Lanzar la orden de Pology sobre este archivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
es: Fusionar traducción en OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
es: Cambiar la dirección de búsqueda

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
es: Aprobada

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
es: Aprobar e ir a la siguiente

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
es: Traducción equivalente

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
es: Copiar el origen al destino

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
es: Ajustar líneas del destino

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
es: Limpiar

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
es: Insertar una etiqueta

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
es: Comprobar esta unidad usando LanguageTool

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
es: Insertar siguiente etiqueta

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
es: Terminación

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
es: Sustituir con la mejor sugerencia del corrector

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
es: Siguie&nte

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
es: &Anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
es: &Primera entrada

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
es: Ú&ltima entrada

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
es: Entrada por número

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
es: Anterior no vacía y no preparada

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
es: Siguiente no vacía y no preparada

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
es: Anterior no traducida

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
es: Siguiente no traducida

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
es: Anterior no preparada

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
es: Siguiente no preparada

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
es: Foco en la línea de búsqueda de la vista de unidades de traducción

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
es: Poner un marcador en el mensaje

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
es: Marcador anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
es: Siguiente marcador

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
es: Rellenar todas las sugerencias exactas

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
es: Rellenar todas las sugerencias exactas y marcarlas como dudosas

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
es: Abrir archivo para sincronizar o fusionar

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
es: Abrir catálogo para fusionar con el actual o en el que replicar los cambios de archivos base

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
es: Anterior diferente

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
es: Entrada anterior, que se ha traducido de forma diferente en los archivos con los que se ha fusionado, incluidas las traducciones vacías en la fuente de fusión

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
es: Siguiente diferente

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
es: Siguiente entrada que se ha traducido de forma diferente en los archivos con los que se ha fusionado, incluidas las traducciones vacías en la fuente de fusión

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
es: Siguiente diferente aprobada

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
es: Copiar de la fuente de fusión

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
es: Copiar todas las traducciones nuevas

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
es: Solo cambia las entradas vacías y no preparadas del archivo base

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
es: Copiar en la fuente de fusión

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
es: Abrir archivo para sincronización secundaria

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
es: Solo cambia las entradas vacías

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
es: (recuperado)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
es: El documento contiene cambios sin guardar.
    ¿Desea guardar los cambios o descartarlos?

[ctx: @title:window]
en: Warning
es: Advertencia

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
es: Seleccione el archivo de traducción

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
es: Ha ocurrido un error al abrir el archivo %1, línea: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
es: Ha ocurrido un error al abrir el archivo %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
es: Guardar archivo como

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
es: Ha ocurrido un error al guardar el archivo %1
    ¿Desea guardarlo en otro archivo o cancelar?

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
es: No se puede guardar el archivo automáticamente.
    El archivo de destino era %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
es: Saltar a la entrada

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
es: Introduzca el número de entrada:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
es: Actual: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
es: Traducida

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
es: Firmada

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
es: Aprobada

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
es: Traducción completa (aunque aún puede necesitar una revisión)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
es: La traducción ha recibido una revisión positiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
es: La entrada está completamente traducida (definitiva)

en: A Pology check is already in progress.
es: Todavía se está ejecutando una comprobación de Pology.

en: Pology error
es: Error de Pology

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
es: La comprobación de Pology ha terminado de forma imprevista:
    %1

en: Pology success
es: Pology ha terminado con éxito

en: The Pology check has succeeded.
es: La comprobación de Pology ha tenido éxito.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
es: La comprobación de Pology ha devuelto un error:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
es: Esto borrará todas las traducciones del archivo.
    ¿Realmente desea borrar todas las entradas traducidas?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
es: Palabras del texto de origen: %1<br/>Palabras del texto de destino: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
es: Contador de palabras

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
es: ¿Desea buscar el archivo de código fuente localmente o usando lxr.kde.org?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
es: Búsqueda de archivo de código fuente

en: Locally
es: Localmente

en: Select project's base folder for source file lookup
es: Seleccione la carpeta base del proyecto para buscar archivos de código fuente

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
es: No se ha podido encontrar el archivo de código fuente en la carpeta especificada.
    ¿Desea cambiar la carpeta de archivos de código fuente?

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
es: No se puede abrir el archivo de código fuente de destino: el archivo de código fuente de destino no es relativo al archivo de traducción actual y no hay ningún script cargado para abrir archivos de código fuente en rutas personalizadas. Consulte el manual de Lokalize para ver scripts de ejemplo y cómo asociarlos con su proyecto.

en: Install translate-toolkit package and retry
es: Instalar el paquete de herramientas de traducción y volver a intentarlo

en: Install translate-toolkit package and retry.
es: Instalar el paquete de herramientas de traducción y volver a intentarlo.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
es: Seleccione el OpenDocument original en el que se basa el archivo XLIFF actual

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
es: Archivos OpenDocument (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
es: Instale el paquete python-uno para obtener funcionalidades adicionales.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
es: Definir el texto de la unidad

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
es: Sustituir

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
es: Lokalize ha alcanzado el final del documento. ¿Desea continuar desde el principio?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
es: Comprobación ortográfica

en: Lokalize has finished spellchecking
es: Lokalize ha terminado la comprobación ortográfica

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
es: &Archivo

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
es: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
es: &Glosario

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
es: Consulta &web

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
es: Mem&oria de traducción

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
es: Traducciones alternativas

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
es: &Ir

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
es: &Marcadores

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
es: Sincroni&zar

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
es: Fuente de &sincronización secundaria

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
es: &Vistas de herramientas

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
es: No preparadas:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
es: Sin traducir:

[ctx: @action]
en: Hide
es: Ocultar

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
es: Columna: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
es: <qt><p><b>Cadena original</b></p>
    <p>Esta parte de la ventana muestra el mensaje original
    de la entrada mostrada en la actualidad.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
es: Forma plural %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
es: Ajuste de línea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
es: Expresión a buscar para la «part» del idioma de origen.
    Pulse «Ctrl+L» para ir a este control.
    Pulse «Intro» para comenzar la búsqueda.
    Pulse «Esc» para detener la búsqueda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
es: Invertir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
es: Origen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
es: Expresión de búsqueda para la «part» del idioma de destino.
    Pulse «Intro» para comenzar la búsqueda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
es: Expresiones regulares

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
es: Destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
es: Coincidir mayúsculas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
es: &Buscar

[ctx: @title:window]
en: File List
es: Lista de archivos

en: Drop translation files here...
es: Suelte aquí los archivos de traducción...

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
es: Archivo

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
es: Buscar y sustituir en archivos

en: Copy source to clipboard
es: Copiar el origen en el portapapeles

en: Copy target to clipboard
es: Copiar el destino en el portapapeles

en: Open file
es: Abrir archivo

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
es: Buscar y sustituir en archivos

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
es: Sustitución masiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
es: Sustituir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
es: Con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
es: Vista previa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
es: Sustitución masiva

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
es: Campo del asunto

[ctx: @title:window]
en: Glossary
es: Glosario

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
es: <p>Aquí aparecen las traducciones de términos comunes.</p><p>Pulse sobre el acceso rápido mostrado junto al término para insertar su traducción.</p><p>Use el menú de contexto para añadir nuevas entradas (consejo:&nbsp;seleccione palabras en los campos original y de traducción antes de llamar a la función <interface>Definir&nbsp;nuevo&nbsp;término</interface>).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
es: Restaurar desde el disco

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
es: Vuelve a cargar el glosario del disco, descartando todos los cambios

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
es: El glosario contiene cambios sin guardar.
    ¿Desea guardar los cambios o descartarlos?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
es: Sinónimos en inglés (doble clic para editar):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
es: Sinónimos correspondientes en el idioma de destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
es: Campo del asunto:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
es: Al añadir un nuevo elemento, pulse «Intro» después de teclear su nombre para que los cambios surtan efecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
es: Definición:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
es: Nota: una entrada de glosario se corresponde exactamente con un término, no palabra/secuencia de palabras.
    
    Esto quiere decir que pueden existir varias entradas con la misma palabra/secuencia de palabras que impliquen significados diferentes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
es: Saltar las etiquetas

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
es: Saltar etiquetas

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
es: Ignorar las marcas de acelerador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
es: Incluir notas

en: Suggestions:
es: Sugerencias:

en: No errors
es: Sin errores

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
es: No se ha encontrado ningún módulo SQL de Qt. La memoria de traducción no funcionará.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
es: La funcionalidad de MT necesita el módulo SQLite de Qt.

en: No SQLite module available
es: No dispone de ningún módulo SQLite

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
es: Memoria de traducción

[ctx: @title actions category]
en: Project
es: Proyecto

en: Next tab
es: Pestaña siguiente

en: Previous tab
es: Pestaña anterior

en: Previously active tab
es: Anterior pestaña activa

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
es: Glosario

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
es: Memoria de traducción

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
es: Gestionar las memorias de traducción

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
es: Resumen del proyecto

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
es: Configurar el proyecto...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
es: Crear proyecto de traducción de software...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
es: Crear proyecto de traducción de OpenDocument...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
es: Abrir proyecto...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
es: Cerrar proyecto

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
es: Abrir proyecto reciente

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
es: Buscar y sustituir en archivos

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
es: Encontrar siguiente en archivos

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
es: Captura de texto de widget

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
es: Error al abrir los siguientes archivos:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
es: &Proyecto

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
es: &Guiones

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
es: Sistema de traducción asistida por un equipo informático.
    No traduzca lo que ya ha sido traducido.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
es: © 2018-2019 Simon Depiets
    © 2007-2015 Nick Shaforostoff
    © 1999-2006 los desarrolladores de KBabel

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
es: patrocinó el desarrollo como parte del programa «Google Summer Of Code»

en: NLNet Foundation
es: Fundación NLNet

en: sponsored XLIFF-related work
es: trabajo patrocinado relacionado con XLIFF

en: Translate-toolkit
es: Juego de herramientas de traducción

en: provided excellent cross-format converting scripts
es: proporcionó excelentes scripts de conversión de formato cruzado

en: grammar, style and spell checker
es: corrector gramatical, de estilo y ortográfico

en: project tree merging translation+templates
es: árbol del proyecto que mezcla traducciones y plantillas

en: bug fixing patches
es: parches de corrección de fallos

en: testing and bug fixing
es: pruebas y corrección de fallos

en: patches
es: parches

en: XLIFF improvements
es: Mejoras XLIFF

en: bug fixing and improvements
es: corrección de fallos y mejoras

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
es: No explorar los archivos del proyecto.

en: Load specified project.
es: Cargar el proyecto especificado.

en: Document to open
es: Documento a abrir

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
es: Aceptar el cambio en la traducción

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
es: Aceptar todas las traducciones nuevas

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
es: Sincronización primaria

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
es: Sincronización secundaria

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
es: Suelte aquí el archivo a fusionar o sincronizar con el actual y consulte a continuación las opciones del menú

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
es: Error al abrir el archivo <filename>%1</filename> para sincronización; línea con error: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
es: Entradas diferentes: %1
    Entradas no emparejadas: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
es: Metadatos de la unidad

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
es: <b>Notas temporales:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
es: <b>Notas de Pology:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
es: <b>Notas de LanguageTool:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
es: <b>Fase:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
es: <br><b>Archivos:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
es: <br><b>Contexto:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
es: (vacío)

[ctx: @info:label]
en: From:
es: De:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
es: Guardar nota vacía para eliminarla

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
es: Autor de esta nota

en: Ctrl+Enter
es: Ctrl+Intro

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
es: <b>Notas:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
es: editar...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
es: Añadir...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
es: Añadir una nota...

[ctx: @title:column]
en: Date
es: Fecha

[ctx: @title:column]
en: Process
es: Proceso

[ctx: @title:column]
en: Company
es: Compañía

[ctx: @title:column]
en: Person
es: Persona

[ctx: @title:column]
en: Tool
es: Herramienta

en: Translation
es: Traducción

en: Review
es: Revisión

en: Approval
es: Aprobación

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
es: Proceso (esto también cambiará su papel):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
es: Editar fases

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
es: Nombre del traductor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
es: Nombre del traductor en inglés

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
es: Nombre en el idioma de destino

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
es: Nombre del traductor en el idioma de destino

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
es: Ignorar el equipo de traducción

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
es: Usar el equipo de traducción proporcionado por el usuario en lugar de generarlo

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
es: Equipo de traducción

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
es: Nombre del equipo de traductores

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
es: Correo electrónico del traductor

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
es: Código del idioma predeterminado para los proyectos nuevos

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
es: Lista de correo predeterminada para los proyectos nuevos

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
es: Tipo de letra para los mensajes

[ctx: @title:tab]
en: Identity
es: Identidad

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
es: Dispone de los siguientes parámetros:
    %1 - Ruta del archivo de código fuente
    %2 - Número de línea

[ctx: @title:tab]
en: Editing
es: Edición

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
es: Aspecto

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
es: Memoria de traducción

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
es: Comprobación ortográfica

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
es: Ha accedido a una función que necesita cargar un proyecto. ¿Desea crear un nuevo proyecto o abrir uno existente?

[ctx: @action]
en: New
es: Nuevo

[ctx: @action]
en: Open
es: Abrir

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
es: Proyecto de traducción de Lokalize (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
es: Seleccione la carpeta con archivos .po de Gettext a traducir

en: Create software or OpenDocument translation project first.
es: Es necesario crear primero el proyecto de traducción de software o de OpenDocument.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
es: Avanzado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
es: Tipo de letra del editor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
es: Cambiar el tipo de letra del editor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
es: Seleccione un nuevo tipo de letra para el área donde escribe el mensaje traducido.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
es: Mostrar LED para el estado del mensaje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
es: Si está marcado, se mostrarán LED para representar el estado del mensaje: dudoso, sin traducir o erróneo. Si no está marcado, no se mostrarán LED.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
es: LED para indicar los estados de dudoso y sin traducir, además del número de columna del cursor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
es: Colores de texto para los cambios del mensaje.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
es: Cadena coincidente

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
es: Texto añadido a la cadena más reciente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
es: Cambiar el color para el nuevo texto añadido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
es: Puede definir otro color para visualizar el texto que ha sido añadido a la cadena.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
es: Texto eliminado de la cadena más reciente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
es: Cambiar el color para el texto eliminado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
es: Puede definir otro color para visualizar el texto que ha sido eliminado de la cadena.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
es: Marque esta opción para ver si una cadena termina con un espacio (que suele ser importante cuando se muestra en la interfaz de usuario o cuando se concatena con otras).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
es: Resaltar espacios al final

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
es: Si está marcado, la rueda del ratón va a la anterior o siguiente unidad; en caso contrario, desplaza el texto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
es: <html>Cuando esta opción está activada, la rueda del ratón se usa para ir  a la anterior o siguiente unidad de traducción (sin teclas modificadoras). Las teclas modificadoras se pueden usar para cambiar este comportamiento. Utilice:<ul><li><b>Mayús</b> para desplazarse dentro del texto de la unidad actual,</li><li><b>Ctrl+Mayús</b> para ir a la anterior o siguiente unidad no preparada,</li><li><b>Ctrl</b> para ir a la anterior o siguiente unidad no preparada y no vacía,</li><li><b>Alt</b> para ir a la anterior o siguiente unidad no traducida.</li></ul>Cuando la opción no está activada, la rueda del ratón le permite desplazarse dentro del texto de la unidad de traducción actual.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
es: La rueda del ratón va a la anterior o siguiente unidad de traducción

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
es: Establecer como «aprobado» automáticamente al empezar la edición

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
es: Visualizar los separadores (espacios, tabuladores y saltos de línea) en el editor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
es: Use el valor 2 para desactivar la terminación de palabras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
es: Longitud de palabra mínima para la terminación de palabra

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
es: Desactivar la terminación de palabras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
es: Convertir automáticamente caracteres especiales XML en archivos TS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
es: Restaurar los archivos abiertos previamente al lanzar Lokalize

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
es: Define el comportamiento de los accesos rápidos para siguiente/anterior pestaña

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
es: Comportamiento del acceso rápido para siguiente/anterior pestaña

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
es: Según la posición de las pestañas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
es: Según el orden de activación de las pestañas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
es: Usar un editor personalizado para abrir archivos de código fuente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
es: Rellene su identidad y la información sobre su equipo de traducción. Esta información se usa cuando se actualiza la cabecera de un archivo.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
es: Idioma predeterminado:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
es: &Correo electrónico:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
es: &Nombre:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
es: Su nombre, en inglés

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
es: Introduzca aquí su nombre y apellidos escritos en inglés

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
es: Lista de correo pre&determinada:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
es: La dirección de la lista de correo de su equipo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
es: Escriba la dirección de la lista de correo de su equipo de traducción

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
es: Idioma al que traduce

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
es: Introduzca el idioma predeterminado al que va a traducir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
es: Escriba su dirección de correo electrónico

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
es: Escriba aquí su dirección de correo electrónico para que aparezca en la cabecera del archivo PO junto a su nombre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
es: Su nombre en su propio idioma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
es: Escriba su nombre y apellidos en su idioma, usando el alfabeto de su idioma.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
es: Nombre en el idioma de destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
es: Equipo de traducción predeterminado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
es: Usar un servidor personalizado de LanguageTool

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
es: Ruta del servidor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
es: La ruta al servidor personalizado de LanguageTool

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
es: Introduzca la ruta al servidor personalizado de LanguageTool, si hay uno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
es: Demora antes de la comprobación automática cuando se deja de teclear (en segundos; 0 para desactivar)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
es: Use el valor 0 para desactivar la comprobación automática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
es: Activar verificación de Pology

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
es: La orden de Pology que se debe ejecutar para comprobar una única entrada. Use los siguientes parámetros de sustitución para configurar las órdenes: %u es el número de la entrada, %f es el nombre del archivo. Por ejemplo: posieve -u %u reglas %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
es: La orden de Pology que se debe ejecutar para comprobar una única entrada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
es: Introduzca aquí la orden de Pology que se debe ejecutar para comprobar una única entrada

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
es: La orden de Pology que se debe ejecutar para comprobar un archivo. Esta orden debe incluir «-s lokalize»; el parámetro de sustitución %f es el nombre del archivo. Por ejemplo: posieve -s lokalize reglas %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
es: La orden de Pology que se debe ejecutar para comprobar un archivo completo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
es: Introduzca aquí la orden de Pology que se debe ejecutar para comprobar un archivo completo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
es: Si está marcado, obtener las sugerencias de la memoria de traducción

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
es: Si está marcado, el programa extraerá las memorias de traducción en cuanto abra un archivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
es: Obtener previamente las sugerencias de la memoria de traducción al abrir el archivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
es: Número máximo de sugerencias:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
es: Defina aquí el número máximo de sugerencias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
es: Puede cambiar el número máximo de sugerencias (7 por omisión).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
es: Puntuación mínima de las sugerencias (0-100):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
es: Defina aquí la puntuación mínima de las sugerencias (0-100)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
es: Puede cambiar la puntuación mínima (0-100) necesaria para las sugerencias (0 por omisión).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
es: Actualizar/añadir las entradas editadas en la memoria de traducción

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
es: Añadir automáticamente los archivos abiertos a la memoria de traducción

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on Rescan or when clicking a missing entry
es: Borrar los archivos que faltan de la memoria de traducción al volver a explorar o cuando se haga clic en una entrada que falte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
es: Sintaxis

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
es: Acelerador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
es: Suele ser «&», pero también puede ser «_» para las aplicaciones de GTK.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
es: Marca:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
es: Expresión regular de marcas. Se usa para emparejar memorias de traducción y para la función «insertar etiqueta».
    
    Un valor predeterminado (apropiado para textos basados en XML) es:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Solo se usa en archivos PO de gettext, ya que el formato XLIFF tiene su propio modo de especificar dónde están las marcas.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
es: Ajuste de línea:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the negative value '-1' to disable the word wrap.
es: Anchura a usar para el ajuste de líneas automático similar al de msgfmt. Use el valor negativo «-1» para desactivar el ajuste de línea.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
es: Rutas

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
es: Carpeta de archivos de plantillas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
es: Por lo general, su proyecto de traducción será un subproyecto de un
    proyecto para traducir los mismos textos a múltiples idiomas.
    
    Indique aquí la ruta de la carpeta que contiene los archivos de
    traducción vacíos (es decir, los archivos sin traducir a ningún idioma)
    compartidos por todos los subproyectos.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
es: Carpeta de la rama:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
es: Esta preferencia es para el modo de sincronización.
    
    El modo de sincronización se puede usar para hacer cambios en
    la traducción de dos ramas simultáneamente.
    
    Indique aquí la ruta que corresponde a la carpeta raíz de la rama
    del proyecto, y la vista de sincronización secundaria abrirá archivos
    de esta rama automáticamente. Posteriormente, cada vez que haga
    cambios en los archivos de la rama principal, se replicarán automáticamente
    en la rama (por supuesto, si contiene el mismo texto en inglés).
    
    Consulte la documentación para más detalles.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
es: Carpeta de traducciones alternativas:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
es: Indique en esta ruta una carpeta con estructura similar a la carpeta raíz.
    
    Para cada archivo de traducción abierto se buscará un archivo correspondiente en la carpeta de traducciones
    alternativas y, si se encuentra, se usará en la vista de traducciones alternativas.
    
    Tal vez prefiera usar traducciones de otro idioma de destino (es decir, otro subproyecto) que sea parecido al suyo.
    Además, puede usar las traducciones de otros subproyectos de forma inmediata o traducirlas automáticamente a su idioma.
    
    Consulte la documentación para obtener más detalles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
es: Papel:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
es: Traductor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
es: Revisor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
es: Aprobador

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
es: Glosario:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
es: Idioma de destino:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
es: El identificador del proyecto se usa para diferenciar memorias de traducción de proyectos e idiomas totalmente distintos.
    
    Por ejemplo, si tiene varios proyectos para traducir aplicaciones de KDE
    (que estén, por ejemplo, en distintos repositorios), use el mismo identificador para todos ellos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
es: Idioma de destino del proyecto.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
es: Lista de distribución:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
es: Esta es una preferencia principal. Indique la ruta de la carpeta que
    contiene los archivos de traducción de su proyecto (o un subproyecto
    para su idioma de destino).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
es: Carpeta raíz:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
es: Automático

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
es: Aplicación

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
es: Proyecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
es: Equipo de traducción:

en: Scanning folders with source files
es: Explorando carpetas con archivos de código fuente

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
es: Traducción de %2 al %1

en: default
es: por omisión

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
es: Idioma

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
es: Equipo de traducción del usuario en las preferencias de Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
es: Ignorar el equipo de traducción de Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
es: Equipo de traducción del proyecto

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
es: La carpeta base para los archivos PO (traducciones)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
es: La carpeta base para los archivos POT (plantillas a traducir)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
es: Glosario del proyecto

[ctx: @title:column File name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
es: Gráfico

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
es: Traducidas

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
es: No preparadas

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
es: Sin traducir

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
es: Incompletas

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
es: Última traducción

[ctx: @title:column]
en: Comment
es: Comentario

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
es: Revisión de la plantilla

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
es: Último traductor

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
es: Resumen del proyecto

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
es: <html>No tiene que ser desarrollador de software para ser miembro del equipo de KDE. Puede unirse a los equipos nacionales que traducen la interfaz de los programas. Puede proporcionar imágenes, temas, sonidos y mejorar la documentación. Usted decide.<br /><br />Visite <a href="%1">%1</a> para más información sobre algunos de los proyectos en los que puede participar.<br /><br />Si necesita más información o documentación, visite <a href="%2">%2</a>, donde encontrará lo que necesita.</html>

en: &Configure Lokalize
es: &Configurar Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
es: Abrir proyecto

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
es: Traducir software

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
es: Traducir OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
es: Solo anterior plantilla

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
es: Solo siguiente plantilla

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
es: Solo anterior traducción

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
es: Solo siguiente traducción

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
es: Ocultar los elementos completados

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
es: Ocultar los archivos y carpetas completamente traducidos

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
es: Abrir los archivos seleccionados

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
es: Abrir

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
es: Añadir a la memoria de traducción

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
es: Buscar en archivos

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
es: Añadir un comentario

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
es: Lanzar Pology sobre los archivos

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
es: Buscar en archivos (incluyendo plantillas)

en: Project file comment
es: Comentario del archivo de proyecto

en: Input a comment for this project file:
es: Introduzca un comentario para este archivo de proyecto:

en: The Pology check has succeeded
es: La comprobación de Pology ha tenido éxito

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
es[0]: Está a punto de abrir %1 archivo
es[1]: Está a punto de abrir %1 archivos

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
es: La apertura de un gran número de archivos a la vez puede hacer que Lokalize deje de responder.

en: Are you sure you want to open this many files?
es: ¿Seguro que quiere abrir todos estos archivos?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
es[0]: &Abrir %1 archivo
es[1]: &Abrir %1 archivos

[ctx: @title:column]
en: Name
es: Nombre

[ctx: @title:column]
en: Source language
es: Idioma de origen

[ctx: @title:column]
en: Target language
es: Idioma de destino

[ctx: @title:column]
en: Pairs
es: Parejas

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
es: Entradas originales únicas

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
es: Traducciones únicas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
es: Conexión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
es: Nombre de la base de datos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
es: Servidor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
es: Usuario:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
es: Contraseña:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
es: Nombre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
es: Tipo de base de datos:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
es: Contenido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
es: Idioma de origen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
es: Expresión regular de marcas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
es: Acelerador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
es: Crear

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
es: Añadir datos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
es: Añadir datos desde TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
es: Exportar a TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
es: Eliminar

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
es: Falso amigo

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
es: Control de calidad

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
es: Añadir

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
es: Eliminar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
es: MT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
es: Expresión a buscar para la «part» del idioma de origen.
    Pulse «Intro» para comenzar la búsqueda.
    Pulse «Ctrl+L» para ir a este control.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
es: Mostrar resultados que no satisfagan la expresión de búsqueda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
es: Máscara de archivos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
es: Mostrar solo los resultados de los archivos cuya ruta satisfaga la máscara especificada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
es: Sintaxis de la consulta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
es: Lee todos los archivos del proyecto en la memoria de traducción, actualizando las entradas antiguas. La exploración trabajará en segundo plano.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
es: &Reexaminar archivos del proyecto

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
es: Memorias de traducción

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
es: Seleccione la carpeta a explorar

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
es: Nueva memoria de traducción

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
es: Propiedades de la memoria de traducción

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
es: Seleccione el archivo TMX a importar en la base de datos seleccionada

en: TMX files (*.tmx *.xml)
es: Archivos TMX (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
es: Seleccione el archivo TMX al que exportar la base de datos seleccionada

en: Adding files to Lokalize translation memory
es: Añadiendo archivos a la memoria de traducción de Lokalize

en: TM
es: MT

en: Substring
es: Subcadena

en: Google-like
es: Estilo Google

en: Wildcard
es: Comodín

en: Space is AND operator. Case insensitive.
es: El espacio es un operador Y. No se distingue entre mayúsculas y minúsculas.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
es: Globales del intérprete (* y ?). Se distingue entre mayúsculas y minúsculas.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
es: Memoria de traducción

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
es: El archivo %1 no existe. Se ha eliminado de la memoria de traducción.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
es: Una doble pulsación sobre cualquier palabra la añade a la traducción

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
es: Llenado de la memoria de traducción por lotes

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
es: Se ha completado la traducción por lotes.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
es: No se han encontrado sugerencias con coincidencias exactas.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
es: Traducción del grupo completa

[ctx: @title]
en: Batch translation
es: Traducción de un grupo

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
es: Se ha planificado la traducción del grupo.

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
es[0]: (1 vez)
es[1]: (%1 veces)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
es: este

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
es: Archivo: %1<br />Fecha de adición: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
es: <br />Fecha del último cambio: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
es: <br />Autor del último cambio: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
es: <br />MT: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
es: <br />Ya no está presente en el archivo

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
es: <html>¿Realmente quiere eliminar la entrada<br/><i>%1</i><br/>de la memoria de traducción %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
es: Eliminación de entrada de la memoria de traducción

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
es: Eliminar esta entrada

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
es: Abrir el archivo que contiene esta entrada

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
es: Eliminar este archivo ausente de la memoria de traducción

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
es: <html>¿Realmente quiere eliminar el archivo ausente<br/><i>%1</i><br/>de la memoria de traducción %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
es: Eliminación de archivos ausentes de la memoria de traducción

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
es: Usar sugerencia de la memoria de traducción

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
es: Captura de texto de widget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
es: <html>
    <p align="justify">Para facilitar la traducción de KDE, Lokalize puede capturar texto de las interfaces de usuario de aplicaciones y buscar archivos de traducción que contengan el texto.</p>
    <p align="justify">Cuando está activada, la captura se puede iniciar pulsando el botón central del ratón sobre cualquier elemento de la interfaz gráfica no editable (widget). Luego debe cambiar a la ventana de Lokalize y seleccionar la entrada con este texto. Incluso en el caso de que varios archivos contengan la misma cadena, se escogerá el correcto en la mayoría de los casos.</p>
    <p align="justify">Recuerde que necesita tener la memoria de traducción real actualizada con todos los archivos de traducción indexados para que funcione correctamente esta funcionalidad.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
es: Reacción al clic del botón central del ratón

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
es: Nada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
es: Buscar el texto del elemento de la interfaz en la memoria de traducción

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
es: Copiar el texto del elemento de la interfaz en el portapapeles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
es: Consulta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
es: Consulta automática

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
es: Obtener previamente para la siguiente no traducida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
es: Obtener previamente

en: Web Queries
es: Consultas web

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
es: Buscar el texto seleccionado en la memoria de traducción

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
es: Sustituir texto

en: no spellcheck available
es: no dispone de ningún corrector ortográfico

en: An error was reported: %1
es: Se ha informado de un error: %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
es: Copiar el origen al destino
