lokalize - en to eu translation catalogue (649 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
eu: Tresnak

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
eu: Konpilatu .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
eu: Konpilatu .po eta jarri aplikazioentzat erabilgarri

en: Gettext not found
eu: «Gettext» ez da aurkitu

en: Install gettext package for this feature to work
eu: Instalatu «gettext» paketea ezaugarri hau ibil dadin

en: Updating from templates...
eu: Txantiloietatik eguneratzen...

en: Merge has been completed
eu: Bateratzea osatu da

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
eu: Bateratzea osatu da.
    Txantiloiaren aldatze ordua: %1 (duela %2 egun).

en: Merge failed.
eu: Bateratzea huts egin du.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
eu: Ezin izan da bateratzeko txantiloi-fitxategia aurkitu:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
eu: Fitxategia

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
eu: Eguneratu fitxategia txantiloitik

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
eu: Bateratu ODF-(e)n

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
eu: ODF dokumentuaren itzulitako bertsioa sortzen du

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
eu: Ordezko itzulpenak

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
eu: Datu baliagarriak erabilgarri daude «Ordezko itzulpenak» ikuspegian.
    
    Gettext PO fitxategientzat, sorburuko uneko testuaren eta, «msgmerge»k POT txantiloian oinarrituz PO eguneratzean aurkitutako zalantzazko itzulpenari dagokion sorburu-testuaren arteko ezberdintasuna azaltzen du.
    
    Ikuspegia datuekin erakutsi nahi duzu?

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
eu: <p>Batzuetan, sorburuko testua aldatzen denean, haren itzulpena zaharkitua gelditzen da eta <emphasis>berrikuspen&nbsp;beharrean</emphasis> gisa markatu (hau da, onarpen egoera galtzen du), edo (soilik XLIFF fitxategiekin) <emphasis>ordezko&nbsp;itzulpenak</emphasis> atalera eramaten da, unitatearekin batera.</p><p>Ikuspegi-tresna honek sorburuen uneko eta aurreko kateen arteko ezberdintasuna ere erakusten du, dagoen itzulpenari uneko sorburua islatzeko egin beharreko aldaketak erraz ikus ahal izan ditzazun.</p><p>Ikuspegi-tresna honetako edozein hitzi klik-bikoitza eginda, itzulpenean txertatuko du.</p> <p>Jaregin itzulpen fitxategi bat ikuspegi-tresna honetan ordezko itzulpen osagarri gisa erabiltzeko.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
eu: Jatorria: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
eu: Erabili ordezko itzulpena

en: no
eu: ez

en: yes
eu: bai

[ctx: @title:column]
en: Source
eu: Sorburua

[ctx: @title:column]
en: Target
eu: Jomuga

[ctx: @title:column]
en: Approved
eu: Onetsita

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
eu: Unitate bitarrak

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
eu: Ezarri fitxategia

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
eu: Erabili sorburu fitxategia

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
eu: Onartutako fitxategi guztiak (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
eu: Berria

en: Needs translation
eu: Itzulpena behar du

en: Needs full localization
eu: Lokalizazio osoa behar du

en: Needs adaptation
eu: Egokitzapena behar du

en: Translated
eu: Itzulita

en: Needs translation review
eu: Itzulpenaren berrikuspena behar du

en: Needs full localization review
eu: Lokalizazioaren berrikuspen osoa behar du

en: Needs adaptation review
eu: Egokitzapen berrikuspena behar du

en: Final
eu: Behin-betikoa

en: Signed-off
eu: Sinatuta

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
eu: Binakako etiketaren hasiera

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
eu: Binakako etiketaren bukaera

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
eu: Bakarkako etiketa

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
eu: Isolatutako etiketa

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
eu: Markatzailea

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
eu: Talde generikoaren leku-marka

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
eu: Azpi-isuria

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
eu: Leku-marka generikoa

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
eu: Binakako leku-markaren hasiera

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
eu: Binakako leku-markaren bukaera

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
eu: laburdura

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
eu: era laburtua: termino osoaren edozein zati ez aipatzean sortzen den terminoa, kontzeptu bera izendatzen duena

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
eu: laburdura: termino soil baten era laburtua, bere letra batzuk ez aipatzean sortzen dena (adib. 'adj.', 'adjektibo' adierazteko)

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
eu: akronimo: esapide baten hitzetako lehen letra edo silabez osaturiko hitza, silabaka bakarrik ahoskatzen dena (adib. «radar», «radio detecting and ranging» adierazteko)

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
eu: izendapena: jatorri-izendapeneko termino bat, agentzia baten izena edo beste entitate batena esaterako

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
eu: kolokazioa: Bata bestearen ondoren agertu ohi diren bi hitz edo gehiagoren segida, unitate semantiko edo sintaktiko baten ezaugarriak dituena. Esanahi propioa izaten du, osagaien esanahietatik ondoriozta ezin daitekeena.

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
eu: izen arrunta: nazioarteko zientzia termino baten sinonimo bat hizkuntza jakin batean diskurtso orokorrean erabiltzen dena

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
eu: data eta/edo ordua

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
eu: ekuazioa: deklarazio batean oinarritutako kontzeptu bat ordezkatzeko erabiltzen den adierazpen bat. Bi adierazpen matematiko, esaterako, berdinak berdintza ikurrak (=) identifikatzen duen bezala, edo bata besteari esleitua antzeko ikur baten bidez, direlako deklarazio bat

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
eu: forma hedatua: forma laburtua duen termino baten adierazpen osoa

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
eu: formula: zifrak, ikurrak edo antzekoak, kontzeptu bat labur azaltzeko erabiliak, matematikako edo kimikako formula bat esaterako

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
eu: termino nagusia: erregistro terminologiko baten buruan egoteko aukeratu den kontzeptuaren izendapena

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
eu: sigla: hitz anitzeko terminoen hitzen hasierako letrekin eratzen den terminoa. (adib. «balio erantsiaren gaineko zerga»rako «BEZ» erabiltzea. Sigla-sorkuntzari siglazio deitzen zaio.

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
eu: nazioarteko zientzia-termino: nazioarteko zientzia-nomenklatura baten zati den termino bat, terminoa zientzia-kidego apropos batek bereganatu duen gisan

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
eu: internazionalismoa: hizkuntza askotan ortografia edo fonetika forma bera edo ia berdina daukan termino bat

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
eu: adierazpen logiko: matematika edo logika harremanetan oinarritutako kontzeptu bat ordezkatzeko erabilitako adierazpen bat, hala nola desberdintasun deklarazioak, erlazioak ezartzea, eragiketa Boolearrak, eta antzerakoak

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
eu: materialak kudeatzeko unitate: objektuen jarraipena egiteko unitate bat

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
eu: izena

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
eu: kuasi-sinonimoa: hizkuntza berean, kontzeptu bera edo oso antzekoa izendatzen duen terminoetako bakoitza, baina termino nagusiarekin erabat trukagarria ez dena. Kuasi-sinonimoak honakoak dira: hizkuntza-mailakoak («buruko min» eta «zefalalgia»), erabilera geografikoaren araberakoak, profesionalak, denborazkoak, konkurrentziakoak, eta maiztasunaren araberakoak.

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
eu: atal zenbakia: fabrikazio sistema batean objektu bati emaniko izendapen alfazenbakizko bakuna. «Atal zenbakia» diseinu atal baten identifikatzailea da (bere instantzien independentea), «serie zenbaki» bat diseinu atal horren instantzia zehatz baten identifikatzailea da.

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
eu: esamoldea

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
eu: fraseologia: unitate bat osatzen duten bi hitz edo gehiagoren talde bat, bere esanahia ezin da ondorioztatu esaldia osatzen duten hitzen esanahi konbinatuari erreparatuz

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
eu: babestuta: markatutako testua ez litzateke itzuli behar

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
eu: forma erromanizatua: latinekoak ez diren idazketa sistemak latineko alfabetora bihurtzen direnean lortzen den termino baten forma bat.

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
eu: segmentua: markatutako testuak segmentu bat ordezkatzen du

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
eu: esamolde ezarria: finkatutako, lexikalizatutako esaldia. Asko erabiltzen den esaldia; bereziki, herriak ontzat ematen duen iritzi edo uste bat adierazten duena.

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
eu: forma laburra: hitz anitzeko termino baten ordezko bat, termino osoak baino hitz kopuru txikiagoa duena (adib. «Hogeita lauko Taldea» «Nazioarteko Diru-Kontuetan Gobernuarteko Hogeita lauko Taldea»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
eu: izakinak mantentzeko unitatea: inbentarioko elementua, inbentarioko kontrol-sistema batean objektu bati esleitutako izendapen alfanumeriko bakarraren bidez identifikatua

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
eu: testu estandarra: errepikatzen den testu baten zati finko bat

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
eu: ikurra: kontzeptu baten izendapena, letrak, zenbakiak, piktogramak edo haien arteko edozein konbinazio erabiliz

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
eu: sinonimo: termino sarrera batean termino sarrera nagusiaren kontzeptu bera edo oso antzekoa ordezkatzen duen terminoa

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
eu: esamolde sinonimoa: hizkuntza bateko fraseologia unitatea, hizkuntza bereko beste esaldi baten eduki semantiko bera adierazten duena

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
eu: terminoa

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
eu: forma transkribatua: termino baten forma bat, idazketa sistema bateko karaktereak, bihurtutako karaktereen ahoskera kontuan hartuz, beste idazketa sistema bateko karaktereekin adieraztean sortzen dena

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
eu: letraldatutako forma: alfabeto idazkera sistema bateko karaktereak beste alfabeto idazkera sistema bateko karaktereen bidez adierazteko eragiketa baten bidez lortutako terminoaren forma bat da

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
eu: termino moztua: termino baten forma laburtu bat, terminoaren elementu edo silaba bat edo gehiago ez agertzearen ondorioa (adib. «info» «informazio»rako)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
eu: aldaera: terminoaren ordezko formetako bat

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
eu: Txertatzea

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
eu: Ezabatzea

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
eu: Onespena txandaketa

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
eu: Marka txertatzea

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
eu: Marka ezabatzea

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
eu: Oharren ezarpena

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
eu: Eguneratu/gehitu lan-fluxuaren fasea

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
eu: Itzulpenen baliokidetasun ezarpena

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
eu: Kendu marka duen testua

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
eu: Txertatu marka duen testua

en: separator for different-length string alternatives
eu: luzera ezberdineko ordezko kateentzako bereiztekoa

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
eu: Aurreko iturburu balioa, Gettext-ek gordea POT txantiloi berriago batera iragatean

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
eu: Egilearen izena falta da

en: Your name:
eu: Zure izena:

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
eu: Egilearen e-posta falta da

en: Your email:
eu: Zure e-posta:

en: Previous source value, saved by lupdate tool
eu: Aurreko iturburu balioa, «lupdate» tresnak gordea

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
eu: Itzulpen unitateak

en: Quick search...
eu: Bilaketa azkarra...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
eu: Ktrl+L bidez aktibatzen da

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
eu: Adierazpen erregularrak onartzen ditu

en: options
eu: aukerak

en: Reset individual filter
eu: Berrezarri banakako iragazkia

en: Case insensitive
eu: Ez bereiztu maius/minus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
eu: Jaramonik ez azeleratzeko markei

en: Ready
eu: Prest

en: Non-ready
eu: Ez-prest

en: Non-empty
eu: Ez-hutsik

en: Empty
eu: Hutsik

en: Changed since file open
eu: Aldatua fitxategia ireki denetik

en: Unchanged since file open
eu: Aldatzeke fitxategia ireki denetik

en: Same in sync file
eu: Berbera sinkronizatzeko fitxategian

en: Different in sync file
eu: Ezberdina sinkronizatzeko fitxategian

en: Not in sync file
eu: Ez sinkronizatzeko fitxategian

en: Plural
eu: Plurala

en: Non-plural
eu: Ez-plurala

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
eu: Oinarrizkoa

[ctx: @title:inmenu]
en: States
eu: Egoerak

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
eu: Zutabe bilagarria

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
eu: Berriz sailkatu eta berriz iragazi edukia aldatzean

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
eu: Guztia

[ctx: @title:column]
en: Entry
eu: Sarrera

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
eu: Jatorrizkoa

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
eu: Jomuga

[ctx: @title:column]
en: Notes
eu: Oharrak

[ctx: @title:column]
en: Context
eu: Testuingurua

[ctx: @title:column]
en: Files
eu: Fitxategiak

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
eu: Itzulpen egoera

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
eu: Jatorrizkoaren luzeera

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
eu: Jomugakoaren luzera

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
eu: Prest

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
eu: Berrikusi beharra

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
eu: Itzultzeke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
eu: Helburu hizkuntza:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
eu: Editatu

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
eu: Unekoa: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
eu: Guztira: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
eu: Ez-prest: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
eu: Itzultzeke: %1

[ctx: percentages in statusbar]
en:  (%1%)
eu:  (%%1)

[ctx: @title actions category]
en: File
eu: Fitxategia

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
eu: Nabigatzea

[ctx: @title actions category]
en: Editing
eu: Editatzea

en: Synchronization 1
eu: Sinkronizatzea 1

en: Synchronization 2
eu: Sinkronizatzea 2

en: Translation Memory
eu: Itzulpen memoria

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
eu: Glosategia

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
eu: Txertatu ordezko itzulpena %1 zk

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
eu: Gehitu ohar bat

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
eu: Txertatu IM proposamena %1 zk

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
eu: Kendu IM proposamena %1 zk.

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
eu: Txertatu termino itzulpena %1 zk

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
eu: Definitu termino berria

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
eu: Txertatu web itaunaren itzulpena %1 zk

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
eu: Faseak...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
eu: Hitzak zenbatu

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
eu: Garbitu itzulitako sarrera guztiak

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
eu: Abiarazi fitxategi honetako Pology komandoa

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
eu: Bateratu itzulpena OpenDokument-ean

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
eu: Aldatu bilatzeko noranzkoa

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
eu: Onetsita

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
eu: Onetsi eta joan hurrengora

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
eu: Itzulpen baliokidea

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
eu: Kopiatu jatorrizkoa jomugara

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
eu: Egokitu lerroak jomugara

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
eu: Garbitu

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
eu: Txertatu etiketa

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
eu: Aztertu unitate hau LanguageTool erabiliz

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
eu: Txertatu hurrengo etiketa

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
eu: Osatzea

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
eu: Ordezkatu ortografia zuzentzailearen proposamen onenarekin

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
eu: &Hurrengoa

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
eu: &Aurrekoa

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
eu: &Lehenengo sarrera

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
eu: &Azkeneko sarrera

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
eu: Sartu zenbakiaren arabera

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
eu: Aurreko ez-hutsik baino ez-prest

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
eu: Hurrengo ez-hutsik baino ez-prest

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
eu: Aurreko itzultzeke

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
eu: Hurrengo itzultzeke

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
eu: Aurreko ez-prest

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
eu: Hurrengo ez-prest

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
eu: Fokuratu Itzulpen unitateak ikuspegiko bilaketa lerroa

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
eu: Mezuari laster-marka

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
eu: Aurreko laster-marka

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
eu: Hurrengo laster-marka

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
eu: Bete proposamen zehatz guztiak

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
eu: Bete proposamen zehatz guztiak eta markatu zalantza gisa

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
eu: Ireki fitxategia sinkronizatzeko/bateratzeko

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
eu: Ireki uneko katalogoan bateratu beharreko katalogoa / erreplikatu oinarri fitxategiko aldaketak

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
eu: Aurreko ezberdina

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
eu: Bateratzen ari den fitxategian ezberdin itzulita dagoen aurreko sarrera, bateratzeko sorburuko itzulpen hutsak barne

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
eu: Hurrengo ezberdina

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
eu: Bateratzen ari den fitxategian ezberdin itzulita dagoen hurrengo sarrera, bateratzeko sorburuko itzulpen hutsak barne

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
eu: Hurrengo ezberdin onetsia

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
eu: Kopiatu bateratzeko iturburutik

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
eu: Kopiatu itzulpen berri guztiak

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
eu: Honek hutsik dauden sarrerak eta prest-ez daudenak soilik aldatzen ditu oinarri fitxategian

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
eu: Kopiatu bateratzeko iturburura

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
eu: Ireki fitxategia bigarren sinkronizatzerako

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
eu: Honek soilik hutsik dauden sarrerak aldatzen ditu

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
eu: (berreskuratua)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
eu: Dokumentuak gorde gabeko aldaketak ditu.
    Zure aldaketak gorde edo baztertu nahi dituzu?

[ctx: @title:window]
en: Warning
eu: Abisua

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
eu: Aukeratu itzulpen fitxategia

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
eu: Errorea %1 fitxategia irekitzean, lerroa: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
eu: Errorea fitxategia irekitzean: %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
eu: Gorde fitxategia honela

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
eu: Errorea %1 fitxategia gordetzean
    Beste fitxategi batera gorde edo ezeztatu nahi duzu?

[ctx: @title]
en: Error
eu: Errorea

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
eu: Ezin izan da fitxategi gordetze automatikoa egin.
    Jomuga fitxategia %1 zen.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
eu: Jauzi sarrerara

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
eu: Sartu sarrera zenbakia:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
eu: Unekoa: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
eu: Itzulita

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
eu: Sinatuta

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
eu: Onetsita

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
eu: Itzulpena egina dago (nahiz eta berrikuspena behar izan dezakeen)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
eu: Itzulpenak berrikuspen positiboa jaso du

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
eu: Sarrera osorik lokalizatuta dago (behin-betikoa)

en: A Pology check is already in progress.
eu: Pology ikuskatze bat dagoeneko martxan dago.

en: Pology error
eu: Pology errorea

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
eu: Pology ikuskatzea kraskatu egin da ustekabean:
    %1

en: Pology success
eu: Pology arrakastatsua

en: The Pology check has succeeded.
eu: Pology ikuskatzea arrakastatsua izan da.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
eu: Pology ikuskatzeak errore bat itzuli du:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
eu: Honek fitxategiko itzulpen guztiak ezabatuko ditu.
    Ziur zaude itzulitako sarrera guztiak garbitu nahi dituzula?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
eu: Iturburu testuaren hitzak: %1<br/>Jomuga testuaren hitzak: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
eu: Hitz zenbaketa

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
eu: Iturburu fitxategia lokalki bilatu nahi duzu edo lxr.kde.org bidez?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
eu: Iturburu fitxategiak bilatzea

en: Locally
eu: Lokalki

en: Select project's base folder for source file lookup
eu: Aukeratu iturburu fitxategiak bilatzeko proiektuaren oinarri karpeta

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
eu: Ezin izan da iturburu fitxategia zehaztutako karpetan aurkitu.
    Iturburu fitxategien karpeta aldatu nahi duzu?

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
eu: Ezin du jomugako sorburu fitxategia ireki: Jomugako sorburu fitxategia ez dagokio uneko itzulpen fitxategiari, eta une honetan ez dago zamatuta norberak finkatutako bide-izenetako sorburu fitxategiak maneiatzeko gidoirik. Kontsultatu Lokalize-ren eskuliburuan gidoien adibideak ikusi eta zure proiektuetan haiek nola konektatu jakiteko.

en: Install translate-toolkit package and retry
eu: Instalatu «translate-toolkit» paketea eta saiatu berriro

en: Install translate-toolkit package and retry.
eu: Instalatu «translate-toolkit» paketea eta saiatu berriro.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
eu: Hautatu uneko XLIFF fitxategiaren oinarria den jatorrizko OpenDocument

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
eu: OpenDocument fitxategiak (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
eu: Install «python-uno» paketea funtzionaltasun osagarria lortzeko.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
eu: Ezarri unitate testua

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
eu: Ordezkatu

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
eu: Lokalize dokumentuaren amaierara iritsi da. Hasieratik jarraitu nahi duzu?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
eu: Ortografia aztertu

en: Lokalize has finished spellchecking
eu: Lokalizek ortografia azterketa amaitu du

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eu: &Fitxategia

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eu: &Editatu

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
eu: &Glosategia

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
eu: &Web-itauna

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
eu: Itzulpen &memoria

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
eu: Ordezko itzulpenak

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
eu: &Joan

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
eu: &Liburumarkak

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
eu: S&ink

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
eu: &Bigarren sink iturburua

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
eu: Tresna-&ikuspegiak

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
eu: Ez-prest:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
eu: Itzultzeke:

[ctx: @action]
en: Hide
eu: Ezkutatu

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
eu: Zutabea: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
eu: <qt><p><b>Jatorrizko katea</b></p>
    <p>Leihoaren zati honek une honetan bistaratutako
     sarreraren jatorrizko mezua erakusten du.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
eu: Plurala %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
eu: Ez itzulbiratu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
eu: Jatorrizko hizkuntza zatian bilatu beharreko adierazpena.
    Sakatu Ktrl+L kontrol honetara joateko.
    Sakatu «Sartu» bilaketa abiatzeko.
    Sakatu «Ihes» bilaketa gelditzeko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
eu: Alderantzikatu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
eu: Iturburua:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
eu: Helburu hizkuntzan zatian bilatu beharreko adierazpena.
    Sakatu «Sartu» bilaketa abiatzeko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
eu: Adierazpen erregularrak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
eu: Jomuga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
eu: Bereizi maiuskulak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
eu: &Bilatu

[ctx: @title:window]
en: File List
eu: Fitxategi zerrenda

en: Drop translation files here...
eu: Jaregin itzulpen fitxategiak hemen...

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
eu: Fitxategia

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
eu: Bilatu eta ordeztu fitxategietan

en: Copy source to clipboard
eu: Kopiatu iturburua arbelera

en: Copy target to clipboard
eu: Kopiatu jomuga arbelera

en: Open file
eu: Ireki fitxategia

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
eu: Bilatu eta ordeztu fitxategietan

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
eu: Ordezkapen pila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
eu: Ordezkatu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
eu: Honekin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
eu: Aurreikusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
eu: Ordezkapen pila

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
eu: Gai eremua

[ctx: @title:window]
en: Glossary
eu: Glosategia

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
eu: <p>Ohiko terminoen itzulpenak hemen agertzen dira.</p><p>Sakatu terminoaren ondoan azaltzen den lasterbidea bere itzulpena txertatzeko.</p><p>Erabili testuinguru menua sarrera berria gehitzeko (argibidea:&nbsp;hautatu hitzak jatorrizko eta itzulpen eremuetan <interface>Definitu&nbsp;termino&nbsp;berria</interface> deitu baino lehen).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
eu: Lehengoratu diskotik

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
eu: Birzamatu glosategia diskotik, edozein aldaketa baztertuz

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
eu: Glosategiak gorde gabeko aldaketak ditu.
    Zure aldaketak gorde edo baztertu nahi dituzu?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
eu: Sinonimoak ingelesez (klik-bikoitza editatzeko):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
eu: Helburu hizkuntzan dagozkion sinonimoak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
eu: Gai eremua:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
eu: Elementu berri bat eranstean, sakatu «sartu» bere izena tekleatu ondoren aldaketak gauzatu daitezen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
eu: Definizioa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
eu: Oharra: glosategiko sarrera bat termino bati dagokio zehatz-mehatz, ez hitz/hitz sekuentzia bati.
    
    Hau da, hainbat sarrera egon daitezke hitz/hitz sekuentzia berdinarekin esanahi ezberdinak adieraziz.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
eu: Saihestu etiketak

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
eu: Saihestu markak

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
eu: Baztertu azeleratzeko markak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
eu: Barneratu oharrak

en: Suggestions:
eu: Iradokizunak:

en: No errors
eu: Errorerik ez

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
eu: Ez da Qt Sql modulurik aurkitu. Itzulpen memoria ez da ibiliko.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
eu: TM funtzioak SQLite Qt modulua behar du.

en: No SQLite module available
eu: Ez dago SQLite modulu erabilgarririk

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
eu: Itzulpen memoria

[ctx: @title actions category]
en: Project
eu: Proiektua

en: Next tab
eu: Hurrengo fitxa

en: Previous tab
eu: Aurreko fitxa

en: Previously active tab
eu: Aurreko fitxa aktiboa

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
eu: Glosategia

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
eu: Itzulpen memoria

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
eu: Kudeatu itzulpen memoriak

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
eu: Proiektuaren gainbegiratua

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
eu: Konfiguratu proiektua...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
eu: Sortu softwarea itzultzeko proiektua...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
eu: Sortu OpenDocument itzultzeko proiektua...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
eu: Ireki proiektua...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
eu: Itxi proiektua

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
eu: Ireki oraintsuko proiektua

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
eu: Bilatu eta ordeztu fitxategietan

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
eu: Bilatu hurrengoa fitxategietan

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
eu: Trepeten testua atzeman

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
eu: Errorea ondoko fitxategiak irekitzean:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
eu: &Proiektua

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
eu: &Script-ak

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
eu: Konputagailuak lagundutako itzulpen sistema.
    Ez itzuli dagoeneko itzuli dena.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
eu: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 KBabel garatzaileak

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
eu: Google Summer of Code programaren zati gisa sustatutako garapena

en: sponsored XLIFF-related work
eu: XLIFF-ekin zerikusia duen lana babestu du

en: provided excellent cross-format converting scripts
eu: formatu-arteko bihurketa script bikaina hornitu du

en: grammar, style and spell checker
eu: gramatika, estiloa eta ortografia-zuzentzailea

en: project tree merging translation+templates
eu: Itzulpenak+txantiloiak bateratzen dituen proiektuaren zuhaitza

en: bug fixing patches
eu: akatsak konpontzeko adabakiak

en: testing and bug fixing
eu: probak eta akatsak konpontzea

en: patches
eu: adabakiak

en: XLIFF improvements
eu: XLIFF hobekuntzak

en: bug fixing and improvements
eu: akatsak konpontzea eta hobekuntzak

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
eu: Ez aztertu proiektuaren fitxategiak.

en: Load specified project.
eu: Zamatu zehaztutako proiektua.

en: Document to open
eu: Ireki beharreko dokumentua

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
eu: Onartu itzulpenaren aldaketa

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
eu: Onartu itzulpen berri guztiak

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
eu: Lehenengo sink

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
eu: Bigarren sink

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
eu: Jaregin unekoarekin bateratu/sinkronizatu beharreko fitxategia, ondoren begiratu testuinguru-menuko aukerak

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
eu: Errorea <filename>%1</filename> fitxategia sinkronizatzeko irekitzean, errore lerroa: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
eu: Sarrera ezberdinak: %1
    Bat ez datozen sarrerak: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
eu: Unitatearen meta-datuak

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
eu: <b>Aldi baterako oharrak:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
eu: <b>Polology oharrak:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
eu: <b>LanguageTool oharrak:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
eu: <br><b>Fasea:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
eu: <br><b>Fitxategiak:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
eu: <br><b>Testuingurua:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
eu: (Hutsik)

[ctx: @info:label]
en: From:
eu: Nondik:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
eu: Gorde oharra hutsik hura ezabatzeko

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
eu: Ohar honen egilea

en: Ctrl+Enter
eu: Ktrl+Sartu

en: Esc
eu: Ihes

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
eu: <b>Oharrak:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
eu: editatu...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
eu: Erantsi...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
eu: Erantsi oharra...

[ctx: @title:column]
en: Date
eu: Data

[ctx: @title:column]
en: Process
eu: Prozesua

[ctx: @title:column]
en: Company
eu: Enpresa

[ctx: @title:column]
en: Person
eu: Pertsona

[ctx: @title:column]
en: Tool
eu: Tresna

en: Translation
eu: Itzulpena

en: Review
eu: Berrikuspena

en: Approval
eu: Onespena

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
eu: Prozesua (honek zure rola aldatuko du):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
eu: Editatu faseak

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
eu: Itzultzailearen izena

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
eu: Itzultzailearen izena ingelesez

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
eu: Izen lokalizatua

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
eu: Itzultzailearen izena helburu hizkuntzan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
eu: Indargabetu hizkuntza taldea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
eu: Erabili erabiltzaileak emandako hizkuntza-taldearen hura sortu ordez

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
eu: Hizkuntza taldea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
eu: Itzultzaile taldearen izena

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
eu: Itzultzailearen e-posta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
eu: Proiektu berrientzako hizkuntza kode lehenetsia

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
eu: Proiektu berrientzako posta zerrenda lehenetsia

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
eu: Mezuentzako letra-tipoa

[ctx: @title:tab]
en: Identity
eu: Identitatea

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
eu: Ondoko parametroak erabilgarri daude
    %1 - Sorburu fitxategiaren bide-izena
    %2 - Lerro zenbakia

[ctx: @title:tab]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: @title:tab]
en: Editing
eu: Editatzea

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
eu: Itxura

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
eu: Itzulpen memoria

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
eu: Ortografia aztertu

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
eu: Proiektu bat zamatzea eskatzen duen eginbide bat atzitu duzu. Proiektu berri bat sortu edo dagoen bat ireki nahi duzu?

[ctx: @action]
en: New
eu: Berria

[ctx: @action]
en: Open
eu: Ireki

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
eu: Lokalize itzulpen proiektua (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
eu: Hautatu itzultzeko Gettext .po fitxategiak dituen karpeta

en: Create software or OpenDocument translation project first.
eu: Sortu software edo OpenDocument itzulpen proiektua lehenbizi.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
eu: Aurreratua

[ctx: @title:tab]
en: Personal
eu: Pertsonala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
eu: Editorearen tipografia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
eu: Aldatu editorearen tipografia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
eu: Hautatu itzulitako mezuak idazten dituzun aldearentzako tipografia berria.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
eu: Bistaratu mezuen egoeraren LED-ak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
eu: Markatuta badago, LEDak erakutsiko dira mezuaren egoera azaltzeko: Lausoa, Itzultzeke edo Errorea. Ez badago markatuta, LEDak ez diraazalduko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
eu: Lausoa eta Itzultzeke egoerak adierazteko LEDak, baita kurtsorearen zutabe zenbakia erakusteko ere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
eu: Testuaren kolorea mezuen aldaketentzako.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
eu: Kateen bat-etortzea

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
eu: Testua erantsi da kate berriagoan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
eu: Aldatu kolorea erantsitako testu berriarentzako

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
eu: Beste kolore bat ezarri dezakezu kateari erantsi zitzaion testua ikusteko.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
eu: Testua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
eu: Aldatu kolorea ezabatutako testuarentzako

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
eu: Beste kolore bat ezarri dezakezu kateari kendu zitzaion testua ikusteko.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
eu: Markatu kate bat zuriune batekin amaitzen den ikusteko (garrantzia dauka erabiltzailearen interfazean bistaratzerakoan, edo beste batzurekin kateatzen denean).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
eu: Nabarmendu amaierako zuriuneak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
eu: Ezarrita badago, saguaren gurpilak aurreko edo ondorengo unitatera eramaten du, bestela testua labaintzen du

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
eu: <html>Aukera hau gaitzen denean, saguaren gurpila erabiltzen da aurreko edo hurrengo itzulpen unitatera joateko (tekla aldarazlerik gabe). Tekla aldarazleak erabil daitezke jokabide hau aldatzeko. Erabili:<ul><li><b>Maius</b> jarduneko unitateko testua kiribiltzeko,</li><li><b>Ktrl+Maius</b> prest ez dagoen aurreko edo hurrengo unitatera joateko,</li><li><b>Ktrl</b> prest ez hutsik ez dagoen aurreko edo hurrengo unitatera joateko,</li><li><b>Alt</b> itzuli gabeko aurreko edo hurrengo unitatera joateko.</li></ul>Aukera ezgaituta dagoenean, saguaren gurpilak jarduneko itzulpen unitateko testua kiribiltzen du.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
eu: Saguaren gurpilak aurreko edo ondorengo itzulpen unitatera eramaten du

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
eu: Ezarri 'onetsita' egoera automatikoki edizioa hasten denean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
eu: Bistaratu banatzekoak editorean, hala nola zuriuneak, tabulazioak eta lerro berriak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
eu: Ezarri 2 gisa hitz osaketa ezgaitzeko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
eu: Hitz osaketarako gutxieneko hitz luzera

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
eu: Ezgaitu hitz osaketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
eu: Bihurtu automatikoki TS fitxategietako XML karaktere bereziak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
eu: Lehengoratu aurrez irekita zeuden fitxategiak Lokalize abiaraztean

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
eu: Hurrengo/aurreko fitxa lasterbideen jokabidea definitzen du

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
eu: Hurrengo/aurreko fitxa lasterbidearen jokabidea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
eu: Fitxa kokapenari jarraiki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
eu: Fitxak aktibatzeko hurrenkerari jarraiki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
eu: Erabili norberak finkatutako editore bat sorburu fitxategiak irekitzeko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
eu: Bete zure nortasuna eta zure itzulpen taldeari buruzko informazioa. Informazio hau fitxategi baten goiburua eguneratzerakoan erabiltzen da.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
eu: Hizkuntza lehenetsia:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
eu: &e-posta:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
eu: &Izena:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
eu: Zure izena, ingelesez

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
eu: Mesedez sartu hemen zure izen eta abizena ingelesez idatzita

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
eu: Posta zerrenda &lehenetsia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
eu: Zure taldearen posta zerrendaren post@

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
eu: Idatzi zure itzulpen taldearen posta zerrendaren e-posta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
eu: Itzultzen duzun helburu hizkuntza

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
eu: Ezarri itzuliko duzun helburu hizkuntza lehenetsia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
eu: Idatzi zure e-posta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
eu: Idatzi zure e-posta hemen po fitxategiaren goiburuan zure izenarekin agertu dadin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
eu: Zure izena zure hizkuntzan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
eu: Idatzi zure izen eta abizenak zure hizkuntzan zure hizkuntzaren alfabetoarekin.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
eu: Izen lokalizatua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
eu: Hizkuntza-talde lehenetsia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
eu: Erabili norberak finkatutako LanguageTool zerbitzaria

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
eu: Zerbitzariko bide-izena:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
eu: Zure erara finkatutako «Language Tool» zerbitzariaren bide-izena

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
eu: Mesedez, sartu zure erara finkatutako «Language Tool» zerbitzariaren bide izena, halakorik balego

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
eu: Tekleatzen gelditu ondoren automatikoki egiaztatu aurreko atzerapena (segundotan, 0 ezgaitzeko)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
eu: Ezarri 0 gisa zuzenketa automatikoa ezgaitzeko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
eu: Gaitu Pology egiaztapena

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
eu: Sarrera bakarra egiaztatzeko erabili beharreko komandoa. Erabili ondoko leku-markak komandoa eraikitzeko: %u sarrera zenbakia da, %f fitxategi-izena. Adibidez: posieve -u %u egiaztatze-arauak %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
eu: Sarrera bakar bat ikuskatzeko exekutatu beharreko Pology komandoa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
eu: Sartu hemen sarrera bakarra ikuskatzeko exekutatu behar den Pology komandoa.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
eu: Fitxategi oso bat egiaztatzeko erabili beharreko Pology komandoa. Komando horrek «-s lokalize» izan beharko luke, %f leku-marka fitxategi-izena da. Adibidez: posieve -s lokalize egiaztatze-arauak %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
eu: Fitxategi bat osorik ikuskatzeko exekutatu beharreko Pology komandoa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
eu: Sartu hemen fitxategi bat osorik ikuskatzeko exekutatu behar den Pology komandoa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
eu: Markatuta, jaso itzulpen memoriaren proposamenak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
eu: Hau markatuta badago, programak itzulpen memoriak eskuratuko ditu fitxategi bat irekitzen duzun bezain laster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
eu: Aurrez eskuratu itzulpen memoriaren proposamenak fitxategia irekitzerakoan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
eu: Gehienezko proposamen kopurua:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
eu: Ezarri proposamen kopuru handiena

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
eu: Gehienezko proposamen kopurua alda dezakezu, lehenetsia 7 da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
eu: Proposamenen gutxieneko puntuazioa (0-100):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
eu: Ezarri proposamenen gutxieneko puntuazioa (0-100)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
eu: Proposamenetarako behar den gutxieneko puntuazioa (0-100) alda dezakezu, balio lehenetsia 0 da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
eu: Eguneratu/erantsi editatutako sarrerak memoriara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
eu: Erantsi irekitako fitxategiak itzulpen memoriara automatikoki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on Rescan or when clicking a missing entry
eu: Ezabatu falta diren fitxategiak itzulpen memoriatik berriz aztertzean edo sarrera falta da klikatzean

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
eu: Sintaxia

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
eu: Azeleratzailea:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
eu: Gehienetan '&', baino GTK aplikazioentzako '_' ere izan daiteke.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
eu: Marka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
eu: Markadun adierazpen erregularra. Itzulpen memoriaren parekidetzarako eta 'sartu etiketa' ezaugarriarentzako erabiltzen da.
    
    Balio lehenetsi bat (XML-oinarridun testuarentzako balio duena) da:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Soilik gettext PO fitxategiekin erabiltzen da, XLIFF formatuak markak non dauden zehazteko bere era propioa daukalako.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
eu: Itzulbiratzea:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the negative value '-1' to disable the word wrap.
eu: «msgfmt» antzeko itzulbiratzerako erabilitako zabalera. Erabili «-1» balio negatiboa itzulbiratze ezgaitzeko.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
eu: Bideak

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
eu: Txantiloi fitxategien karpeta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
eu: Normalean zure itzulpen proiektua testu berdina hizkuntza askotara
    itzultzeko proiektu baten azpiproiektu bat izango da.
    
    Ezarri hau azpiproiektu guztiek partekatzen duten itzulpen fitxategi
    hutsak (adib inolako hizkuntzetara itzulpenik ez duten fitxategiak)
    dituen karpeta baten bidearekin.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
eu: Adar karpeta:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
eu: Ezarpen hau Sink modurako da.
    
    Sink modua erabili daiteke bi adarretako itzulpenei batera
    aldaketak egiteko.
    
    Ezarri hau adar proiektuaren erro karpetari dagokion bidera, eta Bigarren Sink
    ikuspegiak automatikoki zabalduko ditu adarraren fitxategiak.
    Gero, zure adar nagusiko fitxategietan aldaketak egiten dituzun
    bakoitzean, adarrera automatikoki erreplikatuko dira (noski,
    Ingleseko kate berdina daukanean).
    
    Begiratu dokumentazioa zehaztasun gehiago jasotzeko.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
eu: Ordezko itzulpenen karpeta:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
eu: Konfiguratu hori erro-karpetaren antzeko egitura duen karpeta baten bide-izenarekin.
    
    Irekitako itzulpen fitxategi bakoitzeko, Ordezko itzulpenen direktorioan dagokion itzulpen fitxategi bat bilatuko du eta,
    aurkituz gero, Ordezko itzulpen ikuspegian erabiliko da.
    
    Baliteke zure hizkuntzaren gertukoa den beste hizkuntza bat jomuga duten itzulpenak erabili nahi izatea (hau da,
    beste azpi-proiektu batekoak). Gainera, beste azpi-proiektu batzuen itzulpenak berehala erabil ditzakezu, edo, makinak zure hizkuntzara aurre-itzul ditzake.
    
    Begiratu dokumentazioa xehetasun gehiago lortzeko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
eu: Rola:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
eu: Itzultzailea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
eu: Gainbegiratzailea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
eu: Oniritzia eman behar duena

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
eu: Glosategia:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
eu: Helburu hizkuntza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
eu: Proiektu ID proiektu eta hizkuntza erabat desberdinetako itzulpen memoriak ezberdintzeko erabiltzen da.
    
    Adibidez, KDE aplikazioak itzultzeko hainbat proiektu badauzkazu
    (adib gordetegi desberdinetan daude), erabili ID berdina guztientzako.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
eu: Proiektuaren helburu hizkutza.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
eu: Posta zerrenda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
eu: Hau da ezarpen nagusia. Ezarri hau zure proiektuaren (edo zure helburu
    hizkuntzarentzako azpiproiektu bat) itzulpen fitxategiak dituen karpeta baten bidera.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
eu: Erro karpeta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
eu: Automatikoa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
eu: Aplikazioa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
eu: Proiektua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
eu: Hizkuntza-taldea:

en: Scanning folders with source files
eu: Iturburu fitxategiak dituzten karpetak aztertzen

en: Editor
eu: Editorea

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
eu: %1 %2 Itzulpena

en: default
eu: lehenetsia

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
eu: Hizkuntza

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
eu: Erabiltzailearen hizkuntza taldea Lokalizeren ezarpenetan

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
eu: Indargabetu Lokalizeren hizkuntza taldea

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
eu: Proiektuaren hizkuntza taldea

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
eu: PO fitxategientzako oinarri karpeta (itzulpenak)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
eu: POT fitxategientzako oinarri karpeta (itzuli beharreko txantiloiak)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
eu: Proiektuaren glosategia

[ctx: @title:column File name]
en: Name
eu: Izena

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
eu: Grafikoa

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
eu: Guztira

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
eu: Itzulita

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
eu: Ez dago prest

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
eu: Itzultzeke

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
eu: Osatugabe

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
eu: Azken itzulpena

[ctx: @title:column]
en: Comment
eu: Iruzkina

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
eu: Txantiloiaren berrikuspena

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
eu: Azken itzultzailea

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
eu: Proiektuaren ikuspegi orokorra

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
eu: <html>Ez da beharrezkoa software garatzailea izatea KDE taldearen partaide izateko. Programen interfazeak itzultzen dituzten hizkuntza taldeetara batu zaitezke. Grafikoak, gaiak, soinuak, eta dokumentazio hobetua eman ditzakezu. Zure erabakia da!<br /><br />Bisitatu <a href="%1">%1</a> parte har dezakezun proiektu batzuei buruzko informazioa ikusteko.<br /><br />Informazio edo dokumentazio gehiago behar baduzu, <a href="%2">%2</a> bisitatuta behar duzuna aurkituko duzu.</html>

en: &Configure Lokalize
eu: %Konfiguratu Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
eu: Proiektua ireki

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
eu: Itzuli softwarea

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
eu: Itzuli OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
eu: Aurreko txantiloia soilik

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
eu: Hurrengo txantiloia soilik

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
eu: Aurreko itzulpena soilik

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
eu: Hurrengo itzulpena soilik

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
eu: Ezkutatu osatutako elementuak

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
eu: Ezkutatu osorik itzulitako fitxategiak eta karpetak

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
eu: Ireki hautatutako fitxategiak

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
eu: Ireki

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
eu: Erantsi itzulpen memoriara

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
eu: Bilatu fitxategietan

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
eu: Gehitu iruzkin bat

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
eu: Abiarazi Pology fitxategietan

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
eu: Bilatu fitxategietan (txantiloiak barne)

en: Project file comment
eu: Proiektu fitxategiko iruzkina

en: Input a comment for this project file:
eu: Sartu iruzkin bat proiektu fitxategi honetarako:

en: The Pology check has succeeded
eu: Pology ikuskatzea arrakastatsua izan da

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
eu[0]: Fitxategi %1 irekitzera zoaz
eu[1]: %1 fitxategi irekitzera zoaz

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
eu: Aldi berean fitxategi kopuru handia irekitzean Lokalize erantzuteko ahalmenik gabe utz lezake.

en: Are you sure you want to open this many files?
eu: Benetan ireki nahi dituzu horrenbeste fitxategi?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
eu[0]: &Ireki fitxategi %1
eu[1]: &Ireki %1 fitxategi

[ctx: @title:column]
en: Name
eu: Izena

[ctx: @title:column]
en: Source language
eu: Iturburu hizkuntza

[ctx: @title:column]
en: Target language
eu: Helburu hizkuntza

[ctx: @title:column]
en: Pairs
eu: Bikoteak

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
eu: Bakarrak diren jatorrizko sarrerak

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
eu: Bakarrak diren itzulpenak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
eu: Lotura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
eu: Datubasearen izena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
eu: Ostalaria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
eu: Erabiltzailea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
eu: Pasahitza:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
eu: Bertakoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
eu: Izena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
eu: Datubase mota:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
eu: Edukia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
eu: Iturburu hizkuntza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
eu: Markatzeko adierazpen erregularra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
eu: Azeleratzailea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
eu: Sortu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
eu: Erantsi datuak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
eu: Erantsi datuak TMX-(e)tik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
eu: Esportatu TMX-ra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
eu: Ezabatu

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
eu: Lagun faltsua

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
eu: Kalitate-bermea

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
eu: Erantsi

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
eu: Kendu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
eu: IM:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
eu: Bilatu esamoldea iturburu hizkuntza zatian.
    Sakatu «Sartu» bilaketa abiatzeko.
    Sakatu Ktrl+L kontrol honetara joateko.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
eu: Erakutsi bilaketa adierazpenarekin bat ez datozen emaitzak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
eu: Fitxategi maskara:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
eu: Erakutsi soilik zehaztutako maskararekin bat datozen bideak dituzten fitxategietako emaitzak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
eu: Itaunaren sintaxia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
eu: Itzulpen memorian dauden proiektuko fitxategi guztiak irakurtzen ditu, sarrera zaharrak eguneratuz. Azterketa hondoan ibiliko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
eu: &Berraztertu proiektuaren fitxategiak

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
eu: Itzulpen memoriak

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
eu: Hautatu aztertu beharreko karpeta

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
eu: Itzulpen memoria berria

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
eu: Itzulpen memoriaren propietateak

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
eu: Hautatu TMX fitxategia hautatutako datubasera inportatzeko

en: TMX files (*.tmx *.xml)
eu: TMX fitxategiak (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
eu: Hautatu TMX fitxategia hautatutako datubasetik esportatzeko

en: Adding files to Lokalize translation memory
eu: Erantsi fitxategiak Lokalizeren itzulpen memoriara

en: TM
eu: IM

en: Substring
eu: Azpi-katea

en: Google-like
eu: Google bezala

en: Wildcard
eu: Zernahitarako karakterea

en: Space is AND operator. Case insensitive.
eu: Zuriunea ETA eragilea da. Ez bereiztu maius/minus.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
eu: Shell orokorrak (* eta ?). Bereizi maius./minus..

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
eu: Itzulpen memoria

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
eu: Guztira: %1 (%2)

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
eu: %1 fitxategia ez dago, itzulpen memoriatik kendu da.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
eu: Klik bikotza edozein hitzetan hura itzulpenean sartzeko

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
eu: Batch itzulpen memoria betetzea

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
eu: Batch itzulpena osatu da.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
eu: Ez da aurkitu doi-doi bat datorren proposamenik.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
eu: Batch itzulpena osatuta

[ctx: @title]
en: Batch translation
eu: Batch itzulpena

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
eu: Batch itzulpena programatu da.

[ctx: %1 is the TM entry score in percentage]
en: %1%
eu: %%1

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
eu[0]: (behin)
eu[1]: (%1 bider)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
eu: hau

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
eu: Fitxategia: %1<br />Erantsi zen data: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
eu: <br />Azken aldaketaren data: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
eu: <br />Azken aldaketaren egilea: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
eu: <br />IM: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
eu: <br />Ez dago jada fitxategian

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
eu: <html>Ziur zaude sarrera hau ezabatu nahi duzula:<br/><i>%1</i><br/>%2 itzulpen memoriatik?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
eu: Itzulpen memoriaren sarrera ezabaketa

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
eu: Ezabatu sarrera hau

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
eu: Ireki sarrera hau duen fitxategia

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
eu: Kendu falta den fitxategi hau itzulpen memorietatik

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
eu: <html>Ziur zaude falta den fitxategi hau ezabatu nahi duzula:<br/><i>%1</i><br/>%2 itzulpen memoriatik?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
eu: Itzulpen memorian falta den fitxategia kentzea

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
eu: Erabili itzulpen memoriaren proposamena

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
eu: Trepeten testua atzematea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
eu: <html>
    <p align="justify">KDEren itzulpena errazteko, Lokalizek testua harrapatu dezake aplikazioen erabiltzailearen interfazetik eta testua duten fitxategiak bilatu.</p>
    <p align="justify">Gaituta dagoenean, harrapeketa hasi daiteke edozein GUI elementu ez editagarrian (trepeta) saguaren erdiko botoiarekin klik eginez. Horren ondoren, aldatu Lokalizeren leihora eta hautatu testu hau duen sarrera. Zenbait fitxategik kate berdina badute ere, zuzena hautatuko da kasu gehienetan.</p>
    <p align="justify">Gogoratu gaurkotuta dagoen benetazko itzulpen memoria bat behar duzula, itzulpen fitxategi guztiak indexatuta dituena, ezaugarri hau ibili dadin.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
eu: Saguaren erdiko botoiaren erreakzioa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
eu: Bat ere ez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
eu: Bilatu GUI elementuaren testua itzulpen memorian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
eu: Copiatu GUI elementuaren testua arbelera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
eu: Itauna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
eu: Itaun automatikoa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
eu: Aurrez eskuratu hurrengo itzultzeke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
eu: Aurrez eskuratu

en: Web Queries
eu: Web galdeketak

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
eu: Bilatu hautatutako testua itzulpen memorian

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
eu: Ordeztu testua

en: no spellcheck available
eu: ez dago zuzentzaile ortografiko erabilgarririk

en: An error was reported: %1
eu: Errore bat jakinarazi da: %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
eu: Kopiatu sorburua jomugara
